Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina krvna skupina in anemija

krvna skupina in anemija

Pozdravljeni!

Moja mami ima krvo skupino 0 in Rh faktor negativen, moj oče pa ima krvno skupino B Rh faktor pozitiven. Koliko vem je moja mami dobila injekcijo takoj po porodu. Vi ste omenjali v eni izmed prejsnjih tem, da naslednji otrok, ce mati ni cepljena lahko umre, ker se materino telo na tak nacin bojuje.
Sem edinka, ampak sem ze od majhnega slabokrvna ( prvic ugotovljeno pri 3 letih). Sedaj sem bila na hematoloskih preizkavah in ugotovili so, da imam v krvi zelo malo zeleza (okoli 3,5). Tudi mami je slabokrvna in se zdravi.
A je mozno, da sem dedovala slabokrvnost in kaksna je lahko povezava?

Hvala

Draga cebelca!

Ti dve zadevi nimata nobene medsebojne povezave. Ker je mama dobila tisto »injekcijo« za naslednje nosečnosti ni bilo nobene nevarnosti.

Okoli 10% ali več žensk v rodnem obdobju zaradi izgube krvi (železa) z menstruacijo ne zmore vzdrževati ravnotežja med vnosom in izgubo železa in so zato slabokrvne. To ni nobena tragedija, niti bolezen, saj je slabokrvnost (anemija) le znak. V tem primeru le znak večje sicer normalne izgube krvi z menstruacijo. Zdravljenje je nadvse preprosto – uživanje tablet železa in obdobne kontrole hemoglobina, da se ugotovi, če nisi slabokrvna. Koncentracije železa pod 10 povedo le to, da so zaloge v telesu zmanjšane in jih je treba dopolniti. Za oceno slabokrvnosti je pomembnejši hemoglobin.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pozdravljeni!

Napisali ste, da se je koncentracija zeleza zmanjsala. Potem imam jaz ze vec kot 6 let zmanjsano koncentracijo zeleza v krvi. je to normalno??
hvala

Spoštovani!

Normalno ni, škode pa tudi ne pretirane, dokler se zaradi zmanjšanih zalog železa ne začne ustvarjati premalo barvila v rdečih krvnih celicah, iz česar nastane anemija – slabokrvnost.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close