Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje premalo se redi – preslabo mleko?

premalo se redi – preslabo mleko?

Pozdravljeni,

Moja hčerkica je stara 5mesecev in se je v zadnjih 14dneh zredila le za 100g.
Naj povem, da se je rodila na rok težka 2860g in velika 50cm. Naprej je njena teža naraščala:
1mesec: 3450g in 52cm
2mesec:4120g in 56cm
3mesec:4550g in 58cm
4 1/2mesecv:4935g in 60cm
5mesecev:5005g in 61cm

Dojiva se na cca.3ure podnevi, zvečer pred spanjem pa dobi flaško prilagojenega mleka. Ponoči spi 4-5ur nato se podojiva in spi še cca.3ure. Sicer ne kaže znakov, da je lačna ampak njena teža me skrbi.

Naj povem, da se sama v nosečnosti nisem preveč zredila le 5kg in da sem sedaj veliko shujšala in jih imam še 5 manj kot pred nosečnostjo – nenačrtno ampak po porodu sem imela vnetja matrenice, zdaj pa sumimo, da imam pikica alergijo na kravje mleko in sem do izvidov opustila še vse mleko in mlečne izdelke in kg kar gredo.

Ali je sedaj moje mleko premalo kalorično? Ali naj začnem dodajati kašice, sadje in zelenjavo?

Hvala za vaše mnenje in predloge!
Lep sončen pozdrav!

Draga Emma07,
vaša dojenčica ima pet mesecev, v zadnjih 14 dneh je pridobila le 100g, a je v tem času zrasla za 1cm. Hvala, ker ste zapisali, kako vaša deklica pridobiva težo od rojstva. Pišete, da ste v nosečnosti pridobili le 5kg, po porodu ste zelo shujšali zaradi poproodnega vnetja in zaradi diete brez KML. Dojite na tri ure podnevi, pred spanjem dobi prilagojeno mleko. Ne kaže znakov lakote, a razume, da vas skrbi ali je vaše mleko dovolj kalorično.

Po tretjem mesecu in tja do šestega naj bi dojenčki pridobivali minimalno 80g na teden.

Pišete, da dojenčica dobi zvečer prilagojeno mleko? Katero pa? Ali dobiva posebno mleko za alergične otroke ali navadno?

Emma07, žal imam premalo informacij, moram vas še nekaj stvari povprašati…
– Kako pa se vaša dojenčica ponavadi doji /iz ene dojke na podoj ali iz obeh?
– Kako dolgo na podoj se doji?
– Kako pogosto je polulana in pokakana?
– Prosim, opišite dojenčino blato.
– Je deklica sicer zelo zaspana, brez energije, mlahava ali je nasprotno: živahna, glasna, dejavna?
– Ste vi sicer zdravi ali imate kakšno kronično obolenje /tudi rped nosečnostjo/?
– Kako se vi prehranjujete, kaj ponavadi jeste?
– Ali morda dojite z nastavki?
– Ali deklica dobiva tudi čaj?
– S kakšno stekleničko in cucljem dohranjujete zvečer?
– Ste dogovorjeni za kontrolno tehtanje z vašim pediatrom? Kdaj?

Žal imam premalo informacij, da bi skupaj ugotovili kaj gre narobe in da bi lahko težave tudi reševali.

Razumem, da vas skrbi, ali je vaše mleko dovolj kalorično. Sprašujete me, ali naj začnete z dodajanjem sadja in zelenjave. Emma07, dejstvo je, da so zelenjavne in sadne kašice ZAGOTOVO manj kalorične kot materino mleko. Zato z zgodnjim uvajanjem teh živil otroček ne bo dobil večjega kalorijskega vnosa. Večji kalorijski vnos se doseže le z beljakovinami, maščobami in OH, kar pa za začetek uvajanja in privajanja dojenčka na gosto hrano ni najbolj primerno. Vsekakor vam priporočam, da se posvetujete z otrokovim pediatrom!

Če ste vi sicer zdravi in uživate zdravo prehrano, naj vas ne skrbi kakovost mleka, to je urbani mit. Materino mleko se prilagaja otroku in njegovim potrebam, da je najbolj primerno za posameznega otroka. Kakovost mleka se spreminja iz ure v uro, iz dneva v dan, od podoja do podoja,… Ste vedeli, da se sestava mleka celo ponoči razlikuje od sestave mleka podnevi? Tudi mleko samo je takšno, da je prvo, začetno mleko redkejše in namenjeno temu, da se otrok odžeja, zadnje mleko pa je bolj kalorično, bogatejše z beljakovinami in maščobami in namenjeno temu, da se otrok nasiti /zato vas sprašujem, kako dojite/.

Ugotovljeno je, da tudi matere, ki so slabega zdravja ali celo podhranjene (npr. v deželah tretjega sveta) lahko dovolj dobro dojijo svojega otroka. Ponavadi otrok dobi kar potrebuje kljub materini slabi prehranjenosti, ker črpa iz materinih zalog. Problem se pojavi lahko le, če mati ne dobi dovolj velikega vnosa kalorij v daljšem časovnem obdobju (enega leta ali več). Kako je s tem pri vas?

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Najprej hvala za vaš odgovor!

Naj vam odgovorim na vaša vprašanja v upanju, da mi boste tako lahko več svetovali:

– podojiva se iz obeh dojk
– dojiva se cca.10 do 15 minut pri vsaki dojki
– pred vsakim dojenjem jo previjem in je vedno polulana (enkrat več drugič manj), kaka pa različno včasih vsak dan včasih pa tudi do 5dni nič
– njeno blato je mehko, zeleno in smrdi
– dojenčica je glasna in zelo živahna in čez dan spi cca.3 x po 1/2ure.
– nimam nobene kronična bolezni
– prehranjujem se večinoma s sadjem in zelenjavo (pred nosečnostjo nisem jedla mesa) in cca.2-3 x na teden meso in najmanj 1x ribe.
– dojim brez nastavkov
– čaj ji ponudim ampak ga večinoma noče
– zvečer uporabljava aventovo flaško in cucelj in trenutno ja na P*******u – ga obožuje (prej je dobivala C*****l)
– pediatru se tako majhno dobivanje na teži ne zdi problematično!

Hvaležna vam bom za kakršen koli dodaten nasvet!
Lep pozdarv!

Draga Emma07,
najlepša hvala, ker ste se ponovno oglasili in podali več informacij. Vaš pediater je ocenil, ker je deklica živahna, zdrava, se lepo razvija, dovolj polulana in pokakana ter je tudi zrasla, da preplah še ni potreben. Ali vas je naročil na kontrolo teže?

Zeleno blato, ki ga opisujete je lahko znak, da deklica popije več prednjega mleka ali občutljiva na kakšno prehrano /kravje mleko/. Ali imate vi občutek, da je mleka zelo veliko, da dobesedno “šprica”? Ali morda slučajno po podoju mleko še dodatno iztiskate, da bi praznili dojki?

Dobro je, da ste zaradi suma na alergijo pri dodatku prešli na hipoalergeno mleko P****n. Oprostite za zvezdice, a na tem forumu ne delamo reklame proizvajalcem otroškega mleka 🙂

Koliko časa pa zdaj že dobiva mleko P****n? Zgolj ugibam: morda je prej slabše napredovala zaradi C****L-a, ker so se pokazali znaki alergij?

Emma07, še naprej skrbno spremljajte pridobivanje teže, morda je imela deklica le ravno to obdobje hitre rasti in je bolj porabljala energijo za rast v višino. Po tretjem mesecu, pa tja do šestega, naj bi dojenčki sicer pridobivali vsaj 80g tedensko. O uvajanju goste hrane pa se prej posvetujte s pediatrom.

Poskušajte čimveč počivati, dojenje naj bo tudi čas za vaš počitek in sprostitev. Veliko mamic je ugotovilo, da če si pred dojenjem s pozitivno samosugestijo dopovedujejo, da imajo dovolj mleka, da jim slednje lahko zelo pomaga (predstavljajte si, da ste na plaži, da vam je prijetno in da se proti vam valijo valovi ali slapovi mleka).

Če menite, da je potrebno povečati zalogo vašega mleka:

– Poiščite pomoč. Če vaš dojenček ne pridobiva dovolj na teži ali težo izgublja, ostanite tesno povezani z otrokovim zdravnikom. V mnogih primerih izboljšana tehnika dojenja hitro reši težavo, včasih pa je počasno pridobivanje lahko znak resnejših zdravstvenih težav.

– Dojite pogosto, toliko časa, kolikor vaš dojenček želi. Dojenčka, ki zelo veliko spi, bo morda treba prebujati in spodbujati, da se bo dojil pogosteje.

– Ponudite obe dojki pri vsakem hranjenju. Tako se boste prepričali, da vaš dojenček dobi vse mleko, ki je na razpolago, in da sta obe dojki pogosto stimulirani.

– Prepričajte se, da je dojenček na dojki pravilno pristavljen. Dojenčkova usteca bi morala biti na areoli oziroma bradavičnem kolobarju (temnem območju kože, ki obdaja bradavico), torej precej za bradavico. Če niste prepričani, ali dojenček dobro vleče, ali če čutite kakršnokoli bolečino, pokličite za pomoč svetovalko La Leche League.

– Poskusite s pogostim menjavanjem strani. Zamenjava ene dojke z drugo dvakrat ali trikrat med vsakim hranjenjem vam bo pomagala, da bo otrok med dojenjem ostal bolj dejaven. Zamenjajte stran takoj, ko se otrokovo sesanje opazno upočasni in ko začne redkeje požirati. Vašo ponudbo mleka bo spodbudilo dojenje vsaj dvakrat na obeh dojkah pri vsakem hranjenju.

– Ponudite svojemu otroku samo materino mleko. Če vaš otrok prejema prilagojeno mleko, mu ga nenadoma ne odtegnite. Med tem ko se povečuje vaša zaloga materinega mleka, postopno zmanjšujte količino dodatka, vendar štejte dojenčkove polulane in pokakane plenice in se prepričajte, ali dobiva dovolj mleka. Ostanite v stiku z dojenčkovim zdravnikom.

– Vse otrokovo sesanje naj bo na dojki. Če je nujno potreben dodatek, ga lahko ponudite po žlički, skodelici ali po posebni napravi za dodajanje, ki se uporablja za hranjenje dojenčka z dodatnim mlekom prek tanke cevke, med tem ko se dojenček doji na dojki.

– Posvetite pozornost lastnim potrebam po počitku, sprostitvi, ustrezni prehrani in zadostni količini tekočine. Mamica si s tem, ko skrbi zase, pomaga povečati zalogo mleka in okrepiti dobro počutje.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close