Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Dojenje novorojencka, ce ni mleka???

Dojenje novorojencka, ce ni mleka???

Prijateljica je rodila pred nekaj dnevi in ima tezave, ker nima mleka. Mali ima mocan sesalni refleks, njej pa pri dojenju ali stiskanju pritece le nekaj kapljic mleka oz predmlecne tekocine.
Kako ravnati v tem primeru, da bi dojenje steklo oz da bi se ji naredilo mleko? V porodnisnici ji dajejo dodatke za otroka, ampak ona si zeli dojiti.

Hvala za pomoc.

Draga *nedasemiregistrirat,
toplo pozdravljam vašo skrb za prijateljico. Vaša prijateljica si želi dojiti, a ima pri tem težave. Sprašujete me, kako spodbuditi dojenje in nastajanje mleka.

Za res natančen odgovor imam žal mnogo premalo informacij. Ker dojenček v porodnišnici dobiva dodatek, je pediater verjetno ocenil, da dojenček le tega potrebuje.

Kako ravnati za spodbujanje mlečnosti in dojenja, je zelo odvisno od zdravstvenega stanja dojenčka, njegove ne/donošenosti, režima v porodnišnici (rooming-in ali ne), ali ima dojenček morda zlatenico, je morda dojenček zelo zaspan, ali je mamica ob porodu dobivala sredstva proti bolečinam, kako je rodila (CR ali naravno, je bil porod težak, ipd..), koliko je zdaj star otrok, kolikšna je bila porodna teža, najnižja teža, koliko tehta sedaj, kako polni pleničke, koliko je polula ali pokakan, ali mamica doji z nastavki, koliko dodatka mlečne formule dobiva dojenček, ali ima dojenček dudo, ali je mamica dobila kakšna zdravila za spodbujanje laktacije,…

Ne vem tudi, ali ima morda mamica kakšno obolenje ščitnice, PCO, je imela morda prej operacije dojk, ali po porodu ostanke posteljice v maternici, Sheehanov sindrom, okvare možganske žleze hipofize, ali je amti kadilka,… vse to tudi vpliva na uspešnost dojenja…

Napišem vam lahko torej le nekaj splošnih informacij. Morda bi bilo najbolje, da vaša prijateljica (seveda če ona želi) pokliče katero od svetovalk za dojenje po telefonu. Ali pa v porodnišnici izrazi željo, da se posvetuje s strokovnimi laktacijskimi svetovalkami (IBCLC). Zdravnice, strokovne laktacijske svetovalke, so v ljubljanski, mariborski in celjski porodnišnici. Če le teh ni na voljo, naj se mamica posvetuje z pediatrom v porodnišnici ali medicinskimi sestrami o pravilnem pristavljanju in položajih med dojenjem (kar je zelo pomembno).

Prve dni po porodu se laktacija šele dobro vzpostavlja in v teh dneh je količina “mleka” zelo majhna. Kakor so majhni tudi želodčki in potrebe našega dojenčka. Prvo mleko imenujemo mlezivo ali kolostrum, je zelo gosto in količinsko V KAPLJICAH. Torej, prve dni po porodu je normalno, da je mleka zelo malo.

Normalno se laktacija vzpostavlja še v prvih tednih, nekatere matere celo prvih 5 ali 7 dni nimajo velikih količin mleka. Izcejanje mleka in trde, napete in polne dojke niso znak za obilje mleka, nekatere ženske tega ne občutijo/občutimo nikoli! Prve dni so lahko (ni pa nujno!) dojke trde in napete predvsem zaradi navala krvi in limfe v ta predel telesa za vzpostavljanje laktacije.

Zakon ponudbe in povpraševanja ni tako enostaven, kot ga razumemo iz te besedne zveze. V prvih tednih je potrebno dojenčka pristavljati pogosto, a pri tem je zelo pomembno tudi to, da dojenček PRAVILNO sesa in res efektivno mleko tudi dobi.

Ker žal nimam dovolj informacij, lahko samo predvidevam, da so zdravniki v porodnišnici presodili, da dojenček dodatek potrebuje. Tudi če dojenček iz določenih vzrokov dobiva dodatek, dojenje še zagotovo ni izgubljeno in se da še vedno marsikaj rešiti, da bo otroček naprej polno dojen ali dojen ob dodajanju. Verjetno je zdaj najbolj pomembno to, da se dojenček okrepi in nauči pravilnega sesanja.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close