Najdi forum

Mirena in dojenje

Draga Karmen,

Vem, da to ni tema izključno za ta forum ampak glede na to, da zelo cenim tvoje mnenje te prosim za odgovor. V kolikor ga ne moreš objaviti lahko pustim svoj mail in mi direktno odgovoriš. Vprašanje kopiram iz foruma Starševski čvek, kjer sem ga prvotno postavila. Torej;

“Na prvem ginekološkem pregledu po rojstvu drugega otroka mi je ginekologinja vstavila Mireno. Oodločitev za vstavitev je bila nepremišljena in “pre”hitra saj sama praktično o mireni nisem imela pojma, pa tudi moja ginekologinja me ni seznanila z vsemi dejstvi. Moja napaka pač.

Skratka – po natančni seznanitvi z vsemi informacijami o mireni se vedno bolj nagibam k temu, da bi Mireno odstranila. Dejstvo je, da sem bolj konzervativec in mi 5 let uporabe Mirene v Sloveniji pač ni dovolj za dokaz, da hormoni prehajajo v mleko le v “zanemarljivi” količini. Polno dojim in že mesec in pol nenehno gruntam ali je lahko kaj škodim svojemu otroku – pa še to zadevo nonstop čutim in to me moti.

Prosim za vaša mnenja in tudi odgovore tistih, ki ste mireno odstanile.

Hvala, Petka”

Draga Petka,
najlepša hvala za zaupanje. Menim, da vaše vprašanje tudi še kako sodi na tale forum.

Ginekologinja vam je vstavila Mireno. Po podrobnem razmisleku ste se odločili, da bi Mireno morda vseeno raje odstranili, ker nikjer ne najdete dokazov o prehajanju hormonov v materino mleko v zanemarljivi količini in ker vas tudi moti.

Petka, da – če želite, pošljite mi e-mail na moj naslov ali na forum (ne bom ja javno objavila), da vam lahko posredujem več informacij, fotokopij (za to potrebujem vaš poštni naslov) in zapiskov o Mireni. Lahko vam pošljem tudi fotokopije natančnih informacij in referenc na konkretne raziskave – iz knjige dr. Thomasa W. Halea “Medications and Mothers Milk” in povezave, ki jih najdem v arhivih Lactneta ob geslu “Mirena”.

Na kratko, povzetek iz knjige dr. Thomasa W. Halea “Medications and Mothers’ Milk”, 2004:
V večih študijah so dokazali, da Levonorgestrel (Mirena) nima bistvenega vpliva na proizvodnjo in količino mleka. Poročilo iz raziskave na 120 ženskah, 5-6 tednov po porodu, kaže nobenih sprememb pri laktaciji. Stopnja progestina ki se izloča v materino mleko je okoli 10% tiste količine, ki jo prejme mati (že ta je zelo nizka). Koncentracija v plazmi je mnogo nižja kot koncentracija pri oralnih kontracepcijskih sredstvev (samo progesteronskih seveda). V stopnjah rizičnosti je Mirena označena s kategorijo L2, kar pomeni “Varno – sredstvo je bilo preučeno pri doječih materah in nima učinkov na dojenega otroka. Ne obstajajo evidentirani dokazi, da je sredstvo povzročilo kakšne težave pri doječih otrocih”.

Če vas Mirena moti, naj vaša ginekologinja preveri ali je dobro vstavljena in ali lahko popravi vrvico (slednja je ponavadi tista ki je moteča). Veliko doječih mater uporablja Mireno brez težav, nekatere ženske pa jo odklanjajo tudi iz drugih razlogov (spada med t.i.abortivne kontraceptive, je tujek v telesu, itd…).

New Report

Close