Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje dojenje z nastavkom

dojenje z nastavkom

Pozdravljeni!

Sem mamica skoraj 6-mesečnega fantka, ki je še vedno polno dojen. Že od vsega začetka dojim z nastavkom. Moram reči, da so se v porodnišnici zelo lepo trudili glede odjenja, vendar sem imela z nastavljanjem zelo velike težave. Sinček ni in ni uspel zagrabiti bradavice, čeprav so mi skušali pomagati in je kazal veliko željo po sesanju. V porodnišnici so mi rekli, da imam zelo majhne bradavice. Potem, ko je že četrti dan izgubljal na teži, smo poskusili še z nastavkom in uspeh je bil takoj tu. Ker sem si zelo želela dojiti, sem bila presrečna, da nama je končno uspelo. Ko sem prišla domov, sem si želela dojiti brez nastavka, vendar mi ni in ni uspelo. Vse kar sem dosegla, je bil jok. Kmalu sem dobila še dva mastitisa, enega za drugim. Zdravnik,
je ugotovil, da imam dojko, kjer se mi pojavlja mastitis oziroma zatrdline slabo drenirano, tako da sem si prve tri mesece na tisti strani, po vsakem podoju mleko še izčrpala s črpalko in še ročno. Stanje se je počasi izboljšalo in težave so prenehale, čeprav imam še sedaj na tej strani veliko manj mleka, kar pa menda niti ni nič nenavadnega. V tej skrbi za dojke in strahom pred ponovnim mastitisom (imela sem zelo visoko vročino, če sem vstala se mi je tako vrtelo, da sem komaj prišla do stranišča, dojila seveda sem, čeprav sem bila po vsakem podoju povsem izmučena) sem se počasi povsem pozabila, da bi bilo doro, da opustim dojenje z nastavkom in poskusim brez njega.
Sicer sem prebrala vaš članek glede dojenja z nastavkom, vendar me vseeno zanima naslednje: Če mi je uspelo obdržati zadostno laktacijo do danes(6 mesecev), ali lahko pričakujem, da bo tudi naprej tako? Ali je smiselno v tej starosti otroka poskušati opustiti nastavek in kako? Kaj lahko naredim, v naslednji nosečnosti, da bodo moje bradavice dovolj čvrste za dojenje in mi vsaj pri naslednjem otroku ne bo potrebno uporabljati nastavka.

Pozdravljena!

Pišem ti v tolažbo, mogoče pa ti bo tudi v pomoč.

Povsem razumem tvojo stisko, saj sem imela zelo podobne težave. Vso nosečnost sem bila prepričana, da bom brezskrbno dojila, a so se pojavile enake težave kot jih opisuješ.
Moja malčica je bila na začetku velik zaspanček in ni in ni hotela vleči. Poleg tega sem imela zelo majhne bradavice oz. ploščate. Niso ravno vdrte. Ravno tako sem začela dojiti z nastavkom in nekako je steklo. Poleg tega sem si morala na začetku sama iztiskati mleko, da se je vzpostavila normalna laktacija, saj se mala ni hotela dojita in tako ni pridobivala na teži in sem ji mleko dajala po žliki. Dobila sem tudi mastitis na obeh dojkah in sem ga uspešno zdravila z masažami (mrzlo toplo tuširanje in masiranje dojk) in zeljnimi obkladki (recept starih mam). Po ozdravljenem mastitisu je bila desna dojka manjša in v njej tudi manj mleka kot v desni.
Pa nič zato. Drugi mesec je začela mala lepo pridobivati na teži in bila je zdrav in zadovoljen dojenček. Še naprej sem vztrajno dojila z nastavkom in po 3 mesečnih težavah se je zadeva umirila. Večkrat sem poskušala tudi brez nastavka a mala ni hotela bradavice. Res je, da imaš z nastavki kup dela in sitnosti, sploh pa če si še kje zunaj doma in vedno moraš imeti pripravljen čist in steriliziran nastavek.
Po vseh prestanih mukah in z mislijo: za naše malčke vse, se navadiš na vse hudo.
Dojile sva se polnih 13 mesecev z nastavkom. Zaradi odhoda v službo se je malčica počasi sama odstavila. Pa tudi ni bila ne vem kakšna “joškarca”.

Sedaj sem noseča 28 T in upam, da bo tokrat šlo brez nastavka. Če pa ne pa tudi prav. Prejšnje izkušnje so me naredila samo močnejšo.

Upam, da nisem preveč dolgovezila in sem ti vsaj malo pomagala. Želim ti uspešno in zadovoljno dojenje.

LILI

P.S.: Čez vse težave mi je ZELO pomagala tudi knjiga DOJENJE IN MATERINSTVO IZ SRCA od Ksenije Šoster Olmer (svetovalka LLL).

Lili, najlepša hvala.

Si mi zelo pomagala. ker me še vedno vsake toliko časa popade strah, da mi bo mleka, ker dojim z nastavkom in morda ni zadostne stimulacije, čez noč zmanjkalo.

Draga Pikica,
hvala za vaše vprašanje. Vaš dojenček ima 6 mesecev in je polno dojen. ves čas ga dojite z nastavkom. Dobro je, da ste v porodnišnici, po vseh težavah s pristavljanjem, s pomočjo nastavka začeli uspešno dojiti. Vaši poskusi, da bi dojili brez nastavka niso bili uspešni. Po zdravnikovem nasvetu ste iz dojke, kjer ste imeli pogostejša vnetja, mleko dodatno še črpali.

Nekatere ženske nimajo nobenih prav težav z dojenjem z nastavkom in lahko uspešno dojijo lahko več mesecev ali let. Moja prijateljica je polno dojila z nastavkom dve leti in pol. A žal izkušnje in praksa pri ostali, večini, žesnk kažejo drugače. Nekaj vpliva na to ima tudi materina sposobnost proizvajanja mleka ter to, kako se odjenček na nastavku doji. Tisti dojenčki, ki sesajo le konico, cucelj nastavka, se na nastavku zagotovo ne bodo dojili tako dolgo kot tisti, ki se kljub nastavku dojijo tako kot pri prsih – da z usteci zaobjemajo tudi bradavični kolobar na dojki. Zato je zelo pomembno, da mati uporablja nastavek, ki je prave velikosti in prilagojen njenim bradavicam.

Sprašujete me, ali se mi zdismisleno prit ej starosti nastavek opustiti ali ne. Draga Pikica, ni pomembno, kaj jaz menim ampak je pomembno to, kaj vi menite, kaj si vi želite? Ali želite poskusiti s postopnim odstavljanjem od nastavka ali želite nadaljevati tako, kot sedaj? Kako opustiti nastavek? Prilagam povezavo na sestavek “Postopno odstavljanje od stekleničke ali nastavka”. Vse kar velja za stekleničko, velja tudi za nastavek:

V naslednji nosečnosti bradavic ne pripravljajte posebej za dojenje. Ženske že tisočletja dojijo z vseh vrst bradavicami, njihova velikost za uspešno sesanje sploh ni pomembna. Bolj kot z obliko bradavic sta vidva z dojenčkom imela verjetno težave s pravilnim pristavljanjem. Zdaj imate izkušnjo in precej znanja več.

Kako bo vnaprej z vašo laktacijo žal ne morem vnaprej predvidevati, to tudi ni odvisno samo od dojenja z nastavkom ampak še številnih drugih dejavnikov. Če se vaš dojenček doji pogosto, dobro, lepo pridobiva na teži, raste in se razvija, polni pleničke in če vama obema tako ustreza – super!

Pikica, naj vas ne bo strah, da mleka zmanjka čez noč! Prilagam besedilo, v katerem je razloženo, kako se tvori materino mleko:

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close