Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje priprava na dojenje

priprava na dojenje

Spoštovani!

Sem drugič noseča, šest mesecev. V prvo sem imela z dojenjem toliko težav, nekaterih dilem še sedaj nisem razčistila, da bi se rada v drugo bolje pripravila.
Otrok je namreč povsem pravilno pil, to so mi potrdile vse sestre in zdravnice, patronažna sestra,… a so mi bradavice vseeno nenormalno grdo popokale in se niso zacelile tri tedne – potem sem si začela stiskati mleko, kar mi je uspelo le nadaljnje tri tedne. In potem je bilo mojega matranja konec – čeprav bi se rade volje še potrudila, a se mi bradavice še do takrat niso popravile. Pravzaprav imam na njih še sedaj, po 4 letih na mestih, kjer so bile rane najhujše, bele lise in nežno kožo.

Je bil razlog lahko v mehki in nežni koži? Prsa sem si vsak dan zadnjih 5 mesecev nosečnosti mazala s Chicco kremo za pripravo dojk na dojenje.
Je bil krov otrok, ki je spal na mojih dojkah in razvlekel prehranjevanje na 50 minut?
Sem morda s kremo dosegla ravno obraten učinek – stanjšanje kože na bradavicah?
Mi svetujete, da začnem morda zdaj že na začetku dojiti z nastavkom? Ko sem ga pri prvem pričela uporabljati, je bilo že pozno in se mi je včasih zaradi njega še več kože strgalo.
Je bolje, da se tokrat ne mažem s pripravljalnimi kremami?

Katera pa je že tista krema, ki jo svetujete ob dojenju? Ki je ni potrebno spirati pred dojenjem – saj umivanje le poslabša vse skupaj, to vem iz lastnih izkušenj. Z njo bi se bilo morda dobro začeti mazati takoj v porodnišnici, da do razpok in ran sploh ne bi prišlo?

Bojim se namreč, da bom tokrat, če se mi naredijo enake rane, zaradi tega, ker ne bom videla smisla v vztrajanju (saj je bilo prvič vsak dan in teden le huje), kar takoj po n.pr. 14 dnevih prešla na umetno mleko.

Še to naj povem, da sem imela le kratko obdobje res polne dojke in dovolj mleka, zdelo pa se mi je, da mi je tudi zelo slabo teklo ven. Ko sem si ga namreč stiskala, sem si ga morala kake pol ure, da je bilo za en obrok (100 ml ali prej manj!). Morda je zaradi slabe pretočnosti otrok moral močneje vleči in naredil zato take rane in se hkrati zelo utrudil, tako da je vmes počival?

Prosim, če mi pomagate razrešiti te dileme – poskusila sem tudi z iskanjem, a ni odgovorov na vsa vprašanja. HVALA!!!

Sama sem uporabljala nastavek že v porodnišnici (zaradi majhnih bradavic – po nasvetu sestre) in edina v sobi nisem imela težav zaradi popokane kože. Potem sem pa doma vsak dan več časa dojila brez nastavka (1. in 2. mes dojila samo z nastavkom), tako da se je tamal navadil na kožo. Predvsem mi je šlo na “živce” stalna skrb za higieno nastavka, zato sem ga tudi opustila. Sicer sem potem imela nekaj težav s popokano kožo, zdaj ko je star 8 mes pa me je že 2x ugriznil do krvi. Pomaga mi Bepanthen plus, sicer traja vsaj 14 dni, da se rana popolnoma zaceli, ampak vsaj pomaga. Bepanthen moraš sprati s kože, za tisto drugo kremo o kateri ti pišeš, pa ne vem.

Ne obremenjuj se s pretočnostjo ko boš enkrat dojila. Če se dojenček redi, je že vredu. Lahko pa šteješ tudi pokakane in polulane plenice – pobrskaj po starih postih, ko je Karmen M. svetovala mamicam.

Pomoje ima skoraj vsaka novopečena mamica težave s kožo na dojkah – tam kjer otrok vleče. Predstavljaj si, da se začneš ščipati na določeno mesto npr. na roki. Od začetka boli, imaš rdečo kožo in še kaj hujšega, potem pa se koža “utrdi” in navadi in te ne boli več. Mislim, da je tako isto pri dojenju. Sploh je pa koža na dojkah dosti bolj nežna in mehka, kot npr. na roki.

Zase vem, da bi raje dojila z nastavkom in se malo potrudila, kot pa da bi otroku dajala adapt. mleko. Seveda boš videla kako bo, ko bo otrok rojen.

Veliko uspeha pri dojenju in lp! Sara:)

živjo,
imam dva otroka. prvega sem dojila 8.5 mesecev, ko je sam nehal. imela sem težave, ker sem imela vdrte bradavice. otrok se je nastavil in vlekel pravilno. že 3. dan sem kupila nastavke,uporabljala sem jih 3 mesece. potem sva se dojila brez težav brez njih.
(bradavic nisem nikoli mazala, ne pred porodom ne med dojenjem – to je bilo l. 2000)

drugi otrok: tamala se doji 13 mesecev (še zdaj…) in sem imela večje probleme. nastavila se je pravilno, vlekla lepo, včasih se je dojila 10 min., včasih pol ure – ampak meni so bradavice tako razpokale, da mi je kri tekla. prepozno sem začela uporabljati nastavke in bolelo je 1000 x bolj kot porod. jokala sem in jokala, phihično sem se pripravljala na to, da bo otrok povlekel, tolkla sem z nogami ko je vlekla, joj, grooozaa. res. mazala sem z lanolinom, ampak stanje se je popravilo šele v 4. mesecu, ko sva začele dodajat gosto hrano. enostavno nisem zmogla, pa tudi tamala je bila že “velika” punca (rodila 4040g, pri 4. mesecih je imela 8.5 kg). vesela sem, da sem vztrajala, po drugi strani pa ne, ker danes pri 13M cuclja le za crkljanje ponoči (po 3-4 x na noč in me izčrpava….).

kaj narediti pri tebi? moje mnenje je, da čim prej uporabi nastavke – ne poslušaj nikogar,niti sester v porodnišnici (oni itak imajo unicefov program in ti bodo “svetovale” dojiti brez nastavkov…) – zaupaj sebi!!! če se otrok pravilno nastavi, se doji, napreduje, potem naj tako nadaljuje. ne gledat koliko narpaš v 1 uri, važno kako otrok napreduje – tj. pa 200 g na teden. in boš videla da bo šlo.

saj v drugo je lažje, ker veš kako dojenje poteka. ti se samo sprosti in uživaj z otročkom!
pozdravček.

Zal mi je, da si imela prvo izkušnjo tako naporno in lahko si predstavljam, kako hudo mora biti, če imaš boleče bradavice. Mene je samo ena bolela nekaj dni, pa je moral biti takrat mož zraven…kadar sem jo pristavila na tisto stran (kmalu sem si začela pumpat, dokler se stanje ni izboljšalo), me je mož držal za roko, da sem ga močno stisnila, saj bi drugače kar zavpila…

Kakšen je moj nasvet? Mislim, da v času nosečnosti posebne priprave bradavic niso potrebne…s tem mislim na razne masaže…

Se je pa pri meni zelo dobro obneslo, da sem na začetku (začela sem že v porodni sobi) gledala, da se je hči dojila naenkrat le po 10 min na vsaki strani…to sem prakticirala prbl.1 teden, potem pa so se mi bradavice toliko utrdile, da sem lahko dojila bistveno dlje na eni strani. V bistvu sem potem pri vsakem podoju dojila le iz ene dojke (je imela dovolj), pri naslednjem pa na drugi strani.

Glede mazila pa…jaz sem si takrat kupila na srečanju LLLI njihovo kremo-gre za 100%lanolin ekološke pridelave in kar nekaj časa (vsaj 1 mes) sem si bradavice namazala po vsakem podoju! Tudi zdaj imajo svetovalke še vedno “testerje” te kreme in najbolje, da povprašaš pri kateri od njih. Gotovo ti bo Karmen odgovorila. Odvisno od kje si doma. V Ljubljani jih lahko dobiš na srečanjih LLLI, vsak 3.četrtek v mesecu, Vojkova 74, Zavod za gluhe.
Podobna krema pa je tudi Multi Mam, ki jo dobiš v zeliščnih trgovinah in mislim, da tudi v lekarnah.

Uspešno dojenje in veliko veselja s prihajajočim malčkom!

Hvala za vaše odgovore. Najbrž bi morala zapisati še to, da otrok ni napredoval po 200 g na teden, v začetku bistveno premalo, zato sem morala itak dodajat, pa tudi kasneje ko je pil po flaški, je premalo jedel, zanj primerno količino pa je pil tudi po pol ure in več. Če bi se hotela držati pravila, da kolikor spije v 10-15 minutah, ima dovolj, bi še toliko slabše napredoval. Nekakšen začaran krog (tudi zlatenčen je bil kar kake 4 tedne).

Draga Katarina,
ste drugič noseči, v sedmem mesecu. Pri prvem otroku ste imeli z dojenjem veliko težav, dilem in občutkov še zdaj niste razčistili. Prav je, da o tem razmišljate, da se na dojenje pripravljate, tako boste postopoma in sčasoma lahko predelali tudi občutke iz prve izkušnje.

Kljub temu, da menite, da je bil vaš prvi otrok bil pravilno pristavljen, ste imeli zelo ranjene, poškodovane in razbolene bradavice. Ker se bradavice niso zacelile, ste mleko tri tedne iztiskali, potem ste obupali.

Katarina, najprej vam bom spodaj napisala povezavo na sestavek o razbolenih, ranjenih bradavicah. Prosim, zelo pozorno ga preberite in poskušajte ugotoviti morebitne možne vzroke, za kakšne težave je šlo lahko pri vama s prvim otročkom.

Ali ste zelo svetle polti, rdečelasa ali zelo svetlih las? Mamice takšne polti imajo namreč bolj nežno, precej tanjšo in občutljivejšo kožo in zato posledično več težav z ranjenimi bradavicami v prvih tednih.

Pravite, da ste prvič mazali prsi s kremo. To bi vam kot svetovalka za dojenje toplo odsvetovala. Prsi ne moremo utrditi za dojenje in to tudi ni potrebno. Čeprav vem, da matere to počenjamo z dobrim, pozitivnim namenom, jih veliko ne ve, da z drgnjenjem, mazanjem s kremami, itd… delujejo prav nasprotno: s tem odstranjujejo naravno zaščitno maščobno plast na areoli, za katero skrbijo posebne lojnice na bradavici (Montgomerijeve žleze).

Še povezava na sestavek o ranjenih, razbolelih bradavicah:

O dojenju z nastavkom, vas bom tudi najprej napotila, da preberete naslednji sestavek:

Edina krema, ki jo svetujemo za mazanje bradavic (in tudi to le če je res potrebno, ne pa v preventivne namene), je čisti, biološko pridelani in nemodificirani lanolin. Dobite ga v bolje založenih lekarnah, znamk Lansinoh (povprašajte pri Galex-u, ali so ga že začeli uvažati) ali MultiMum.
Katarina, normalno je, da so dojke prve dni po porodu lahko polne, zatečene, trde in imamo takrat matere občutek, kot da je v njih preveč mleka. Če se mleko še izceja, še toliko bolj. Dejansko pa dojke takrat niso polne mleka (saj tudi večje dojke ne proizvajajo več mleka kot manjše) ampak je to naval krvi, limfe in telesnih tekočin v ta predele telesa zaradi poporodnih sprememb v telesu matere in začetka laktacije. Če mati doji pogosto in se dojenček doji pravilno, da efektivno molze mleko, se to stanje v nekaj dnevih, največkrat pa v nekaj tednih normalizira: dojke postanejo popolnoma mehke in iz njih mleko ne izteka več tako kot na začetku. Nekaterim materam mleko sploh nikoli ne izteka. To ne pomeni, da je mleka zmanjkalo ali da ga mati nima ampak da smo dojili po pogostem povpraševanju dojenčka (na začetku najmanj 8-12x dnevno), saj se večina mleka tvori sproti. Toplo vam priporočam v branje tudi naslednje: kako se tvori materino mleko .

Iztiskanje mleka je priučena veščina, sčasoma in z vajo ter izkušnjami, znamo matere mleko iztisniti hitreje in boljše. Normalno trajanje iztiskanja mleka je pol ure.

Katarina, dojke nimajo slabše ali dobre pretočnosti. Res je, da je možno, da ima mati lahko zaradi kakšnega specifičnega hormonskega telesnega obolenja nerazvite mlečne vode ali zaradi kirurškega posega prerezane mlečne vode in živčevje okoli areol in zato težave s proizvodnjo dovoljšne količine mleka. A žensko telo in tkivo v dojkah ima čudežno sposobnost, ki se imenuje »rekanalizacija«. Večkrat ko je ženska noseča, večkrat kot doji in dalj časa kot doji – več se bodo mlečni vodi povezovali v kanale, celo tisti ki niso bili zraščeni ali so bili prekinjeni.

O slabši pretočnosti torej ne govorimo iz mehaničnih ali telesnih vzrokov (razen izjem, navedenih zgoraj) ampak izrazito iz psihičnih vzrokov. Ženske namreč proizvajamo hormon oksitocin. To je hormon, ki ga ženske sproščamo pred porodom, obilno ob porodu in tudi po porodu ter v času orgazma in takrat, ko nam je prijetno, lepo in udobno. Ta hormon deluje v povezavi s hormonom prolaktinom, ki je »zadolžen« za laktacijo. Imeli ste težave pri dojenju, hude bolečine, in s tem povezan stres ter občutke krivde. S tem ste lahko nezavedno in nehote povzročili, da se hormon oksitocin ni moral izločati tako kot je potrebno in se mleko ni moglo sprostiti, izcediti. Ob takšnih težavah v porodnišnici lahko zdravnik materi predpiše sprej s sintetiziranim hormonom oksitocinom, ki pripomore k izločanju mleka, imenuje se Syntocinon. Syntocinon ne povečuje količine mleka ampak le “sprosti” mlečne vode, da se mleko lažje izceja. Priporočam vam, da se o tem posvetujete z vašo ginekologinjo ali zdravnikom v porodnišnici, ki bo spremljal vaš poporodni potek.

V naslednjem sporočilu ste napisali, da je vaš prvi otrok imel močno zlatenico in da je napredoval premalo. Vsekakor dojenčku ni potrebno napredovati 200g na teden. To je POVPREČNO zaželeno napredovanje dojenčka, ki je narejeno na povprečju vseh otrok, tako zalivanih kot dojenih. Nekateri pediatri uporabljajo celo ločene tabele za zalivane in dojene otroke, saj dojeni otroci povprečno ne pridobivajo tako hitro na teži kot zalivani, v virih se navajajo številke od 140 do 170g na teden. Bistveno pa je, da mora dojenček dobiti NAJMANJ 110 do 115g na teden (to velja za prve tri mesece, med 3. in 6. mesecem je 80g na teden in po 6. mesecu 50g na teden). Pa ne samo to: pomembno je tudi spremljanje, kako napreduje dojenček v rasti, kako se mu širi obseg glavice, ali je živahen, dejaven, se motorično in telesno pravilno razvija.

Dojenja nikakor časovno ne omejujemo, saj so otroci različni: nekateri se najedo v 10 minutah, velika večina pa za dojenje potrebuje tudi pol ure ali več. Pravite, da je bil prvi otrok zaspanček (posledica zlatenice), takšni dojenčki potrebujejo še več dojenja. Prilagam povezavo v branje: dojenček zaspanček:

Katarina, občudujem vašo voljo, vztrajnost in trud, ki ga vlagate v žejo po ponovnem dojenju. Tukaj sem zato, da vam pomagam in svetujem, da sem vam v oporo in pomoč. Prosim, preberite povezave, poskušajte poiskati možne vzroke in težave ki ste jih imeli prvič, tako boste bolje pripravljeni za naprej. Naj pa vas potolažim, da je zelo veliko mamic, ki drugega dojenčka dojijo lažje in dalj časa kakor prvega, saj imajo že določene izkušnje, znanja pa tudi intiuciji znajo bolje prisluhniti. Razumem pa, da vam je težko, da vas je strah in da vas skrbi, saj je vaša prva izkušnja bila za vas zelo huda preizkušnja.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Najlepša hvala za izčrpen odgovor. Nekaj dilem ste mi pomagali razjasniti, prepričana pa sem, da se bom na vas po porodu ponovno obrnila.

Glede preventivnega mazanja s kremo (kot priprava na dojenje) sem pravzaprav že tudi sama enako zaključila, ob prvi nosečnosti sem pač preveč poslušala “enkrane izkušnje” drugih mamic, ki mislijo, da so tako kvalitetno dojile tudi zaradi mazanja s kremami (in pitja piva!).

Le v pojasnilo: sem zelo temnopolta, temnih las, brez težav s kožo ob sončenju – nikoli opečena ipd. (čeprav se seveda vseeno mažem z zaščitnimi kremami in ne izpostavljam soncu pred 16. uro). Tako da občutljivost kože pri meni ni posledica manj pigmenta in “tanjše” povrhnjice.

Poskusila bom pač čim manj obremenjeno stopiti v drugi krog.

Še eno vprašanje za konec: prvega otroka so mi prvič pristavili po eni uri po porodu. Je pametno, da jih v drugo prosim, da to storijo prej? Če ni bistvne razlike, namreč ne bi želela sester v porodni poučevati o njihovem delu, saj znajo biti nekatere občutljive, njihova nejevolja pa mi lahko samo škodi.

Hvala in lep pozdrav!

Draga Katarina,
na areolah, pod bradavico imamo t.i. Montgomeryjeve žleze, ki imajo izredno pomembno vlogo. Njihov oljni izloček na površini kože ob naravnem pH zavira rast in razmnoževanje bakterij. Zato odsvetujemo kakršnokoli umivanje tega predela z milom, dezinfekcijo in mazanje s kremami. Tudi mazanje s čistim lanolinom svetujemo šele, ko je koža izredno tanka, suha in ranjena.

Da, zelo pomembno je, da otroka poskusite podojiti čimprej po porodu, če bo situacija tako dopuščala. Otrok je nekaj deset minut po porodu v aktivni, izredno čuječi fazi. Potem ponavadi zaspi in počiva. večina osebja v porodnišnicah dobro ve, kako pomembno je prvo dojenje. Dojenje je naravno nadaljevanje procesa reproduktivnega cikla, ki se je začel s spočetjem ter nadaljeval z nosečnostjo in porodom. Če mati doji novorojenčka takoj po porodu, se med nosečnostjo vzpostavljeno ravnovesje hormonov dlje časa ohrani, kar zelo ugodno vpliva na njeno splošno počutje. Poleg tega se maternica pod vplivom hormona oksitocina, ki se izloča ob otrokovi stimulaciji bradavic, intenzivneje krči. Tako se ta izjemni organ, ki se je med nosečnostjo močno raztegnil, hitreje povrne v prvotno velikost, obenem pa se zmanjša verjetnost močnih poporodnih krvavitev.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close