Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje odstavljanje-verjetno 1000oč

odstavljanje-verjetno 1000oč

Pozdravljena!
Eno kratko vprašanje, kako je z uporabo (mazanje dojk) pelinovega čaja, če želiš prenehati z dojenjem? Seveda rada dojim, ker pa se bliža odhod v službo… No, na kratko rada bi vedela ali je to priporočljivo, nevarno, skatka zakaj ja ali zakaj ne?

Draga Mimica,
pravite da radi dojite, toda otročka bi odstavili zaradi odhoda v službo. Poznam veliko mamic in tudi sama imam izkušnje z dojenjem in delom, zato sem prepričana, da dostavljanje zaradi odhoda v službo zagotovo ni potrebno.

Ne vem, kako pogosto še dojite, toda če se boste odločili za odstavljanje, naj bo postopek postopen, počasen in ljubeč. Prilagam povezavo, kjer so nasveti in izkušnje za ljubeče odstavljanje:

Nenadnega odstavljanja ne priporočamo, zato ker je:
1. lahko zelo travmatično za otroka
2. ker mamica lahko dobi zastojno vnetje ali mastitis.

Prijazen pozdrav,
Karmen Mlinar
svetovalka za dojenje pri La Leche League International

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Draga Mimica!

Pred tremi tedni sem šla v službo. Bilo je na nek način zelo travmatično, 11-mesečna hči je živela 90% od mojega mleka. Zato nisem niti pomislila, da bi jo pred službo odstavila, saj bi umrla od lakote. Sicer pa bi se itak drla in bi dobila mleko, ker bi jo imeli vsi polno glavo :). Ne, hecam se. Jaz pravzaprav o odstavljanju sploh nisem razmišljala, želela sem le omejiti dojenje, tako da bi bilo za obe lažje. Pa ni šlo. Zadnji dan pred službo sem jo še normalno dojila. To pomeni zjutraj, potem vsaj 2-3x čez dan, zvečer pred spanjem in 1-2x ponoči. Kar precej. Dogovorila sem se, da bi prvi teden delala kakšno uro manj, da pavza med dojenji ne bi bila prehuda, na koncu pa me je delo tako okupiralo, da sem si izborila le po 1 uro zgodnejšega odhoda. In vse je OK. Zjutraj vstanem malo prej, punčko še v spanju pristavim, nato jo dojim, ko pridem iz službe (pravzaprav je to edini trenutek, ko res plane k meni, sicer ima preveč opravka z drugimi ljudmi okrog sebe:)), to je med 16. in 17., zvečer in ponoči običajno 1x. Pa da ne boš mislila, da me ni skrbelo. Malo pobrskaj nazaj, kolikokrat sem se obrnila na Karmen. Res se mi je prvo nedeljo zvečer zamašil mlečni vod, ampak to po mojem ni imelo nobene direktne povezave z ritmom dojenja, saj se je čez vikend seveda punčka odjila večkrat. Tudi drugi vikend se je pogosteje dojila kot čez teden. Včeraj sem prišla domov ob 18.30 in preživela. No, obe sva preživeli!
Ne vem, po mojem je res škoda, da zaradi službe kar prenehaš z dojenjem, sploh če ti še vedno ustreza. Se boste pač dojili nekoliko manj…

Jaz sem z odstavljanjem začela res počasi. Ko je bil otroček še UMIRJEN in še ni lačno klical po hrani, meni se je pa zdelo, da je ura že prava, sem mu ponudila flaško s čisto malo mojega mleka (načrpala), tako se mi je zdelo, da mu bo dišalo po meni in bo vabljivo in se bo s tem navajal na cucelj. Potem sva se pa po nekaj požirkih vrnila na dojko. Ko se mi je zdelo, da cucelj čisto lepo sprejema, sem pa tudi mleko v stekleničko začela dajati drugo. Ker mi je bilo črpanje iz mojih prsi vedno boleče. Ne vem ali je moja pot prava, ampak sem se zelo bala prehoda in protestiranja… Je šlo pa tako mirno brez pretresov, da ne morem verjeti.

Najlepša hvala sinji za vzpodbudne besede, pa tudi Karmen za odgovor, ampak o pelinu me še vedno malce zanima-kaj ni to nevarno? Ali je to travmatično za otroka-nekateri pravijo, da je pač (brez joka) nehal z ”veseljem” vleči dojko? In čez 3 dni se je nehal dojiti-mama pa si je še par dni ”malo”iztiskala mleko in to je bilo to. Konec.

New Report

Close