Najdi forum

boleče dojenje

Spoštovana Karmen,
moja deklica je stara že tri tedne. Razen v porodnišnici, ko so jo dvakrat pomirili z 20 ml pikomila, je pila le moje mleko. Trudim se dojiti in pristavljati pravilno, ubogam navodila na forumu in iz res veliko knjig, vendar me dojnje še vedno zoprno boli. Huje je na desni dojki, kjer sta v spodnjem delu areole vidni dve izbočeni rdeči mesti z rumeno sredino, v velikosti premera pšeničnega zrna. Če nanje pritisnem zabolita, tudi v globini in okolici čutim bolečino. Na tej dojki sem imela mastitis, verjetno sem jo nezavedno ponujala krajši čas zaradi bolečin. Po mastitisu je še vedno veliko bolj polna in za vsaj 1/3 večja od leve dojke. Ta je manj, vendar vseeno neprijetno boleča ob dojenju.
Poskusila sem si pomagati s spiranjem z vročo vodo, masažo, veliko različnimi položaji dojenja. Pravilno pristavljanje so mi potrdile babice v porodnišnici, patronažna sestra in pediatrinja.Za pikice so vse rekle, da ni z njimi nič narobe. Pomislila sem na kandido in si pet dni mazala bradavice z daktarin gelom, brez učinka.
Moja deklica pije zelo dolgo, navadno več ur. Tako dolgo je bolečino res težko prenašati in biti dobre volje.
Zdaj si pomagam, da je dojenje znosno, z aventovimi silikonskimi nastavki, na ta način me boli le prvih nekaj minut, potem pa bolečina izzveni. Rada pa bi dojila brez njih in pri tem uživala vsaj kot mamice, ki na plakatih delajo reklamo za dojenje :-)) .
Intenzivnost bolečine, ki jo čutim ob dojenju brez nastavkov je močnejša, kot tista ob popadkih ali porodu, lahko bi jo primerjala le s tisto, ko so mi prerezali presredek, toliko za primerjavo. Moram pa omeniti še, da imam ze zrelih 37 let in prvega dojenčka. Upam, da te bolečine niso povezane s starimi dojkami…
V naprej se vam zahvaljujem za pomoč in hitim dojiti.
Vsem udeleženkam foruma želim lep dan,
Eva

Draga Eva, imate deklico, staro tri tedne. Dojenje je zelo boleče, zato si pomagate z nastavkom, deklica se doji dolgo in počasi. Na desni areoli imate dve bulici. Če prav razumem, sta jih zdravnici že videli? Lahko, da gre za vnetje lojnic, katere funkcija je, da mažejo bradavico da je mehka in voljna za dojenčkova usteca. Glede na to, kar opisujete je možno tudi, da imate v tej dojki še vedno zamašen mlečni vod, a trenutno brez znakov vnetja (vročina, mastitis).

Zanima me, ali bolečina traja le na začetku, ko se podoj začne in se potem ob izcejalnem refleksu umiri ali traja ves čas trajanja podoja? Ali je bolečina prisotna v obeh dojkah ali le na desni? Ali vas boli tudi takrat, ko mleko črpate s črpalko ali ročno? Ali je bolečina globoka, v dojkah ali je na površini, na areoli?

Pravite, da je bolečina zelo intenzivna, huda. Bolečina ni odvisna od starosti matere. Je pa možno, da imate tako zelo boleč izcejalni refleks. Matere s to težavo poročajo, da je bolečina prešla v mesecu ali dveh.

Dolgo in počasno dojenje? Ne skrbite, ponavadi se dojenčki, ko se naučijo res efektivnega sesanja, naučijo tudi hitreje podojiti. A žal ne vsi. Sama sem imela dva takšna gurmana, ki sta se dojila najmanj 45 minut. Resda, da je bilo dojenje v prvem mesecu ali dveh boleče, toda potem se je zadeva normalizirala.

Pišete, da vam je pravilen položaj potrdilo zdravstveno osebje. Ali so preverili tudi pravilnost položaja otrokovih ustec pri dojki? Ali deklica lepo sesa ali morda viha spodnjo ustnico? Ali se ji pri dojenju naredi jamica v ličkih? Ali ima morda deklica zelo kratek jeziček ali mehurčkasto (visoko) nebo? So to preverili?

Uf, natresla sem vam cel kup vprašanj. Kar verjetno ni fino, toda res potrebujem več informacij, da lahko skupaj ugotoviva vzroke za težave.

Če imate možnost, bi vas prosila, da pridete na katero od srečanj skupin LLLI v vaši bližini in se lahko v živo pogovorite s svetovalko ter preverita pravilnost položajev. Kljub vsemu 🙂 🙂 🙂

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Draga Eva,
sama sem imela vsakič na drugi dojki tako rdečo in znotraj rumenkasto bulico, ki sem jo z veliko truda nekako odmašila – zamašen mlečno vod. Predpostavljam, da je to povezano z mastitisom, ni pa nujno, sama ga namreč nisem dobila, vedela pa sem, da se zamašen vod lahko tudi tako konča, z mastitisom.
Pomagala sem si tako, da sem kljub bolečini, ki ni bila majhna, vedno naprej podojila otroka na tisti strani, zraven sem si spodaj masirala dojko, kjer sem čutila, da mleko zastaja oz. da ga je več, pa se dojka ne prazni dobro. Vroč tuš, vroči obkladki, mazala nisem veliko, na koncu pa sem morala že dobro razmočen čepek s pomočjo prstov odstraniti sama. Vem, da se to ne priporoča, ker lahko raniš bradavico, ampak meni je bilo to tako grozno in tako je bolelo pri dojenju, da sem skoraj dva dni mislila samo na to reč in ko se je beli čepek odstranil, je bilo v enem tednu dobro.
M

Mojca Berdnik Vozel

Draga Karmen!
Zanimivo, da me do sedaj še nobena svetovalka, ki se ji potožila o bolečem dojenju ni tako natančno izprašala. Zdi se, da je splošno razširjeno mnenje, da dojenje “mora boleti”.
Desna, bolj problematična in večja dojka boli ves čas dojenja. Bolečina je bolj površinska, čeprav boli tudi v globini, vendar veliko manj. Te dojke Leda nikoli ne izprazni na enako majhnost kot levo. Opisani izboklinici sem imela že pred porodom, ti dve sta stalno prisotni. Se pa na drugih mestih, na obeh areolah pojavljajo in spontano izginevajo podobne, vendar manjše in manj boleče izboklinice. Leva areola me boli le prvo minuta dojenja, kasneje boli le bradavica, kar je pri večurnem dojenju dovolj zoprno, da nosim ščitnik na obeh straneh.
Črpalko sem uporabila le tisto noč, ko se mi je razvijal mastitis, neuspešno in zelo boleče, tako, da se je zdaj kar malo bojim. Sama si ne znam iztiskati mleka.
Po moji presoji ima Leda normalno priraščen podjezični frenulum in normalno nebo (sem zobozdravnica). Ne uviha sp. ustnice in vsi pravijo, da ima zelo močan sesalni refleks. Ta je še mene presenetil, prej sem mislila, da so dojenčki nežna bitjeca 😉
Hvala za vaš trud.Urnik skupin za dojenje si bom ogledala, čeprav si težko predstavljam odhod od doma, ko pa se cel dan dojiva. Zato pa sva ponoči z možem nagrajena s 6-7 urnim spanjem!
Želim vam lep dan in pazite, da vas ne bo kdo naaprilil!
Eva

Draga Mojca, hvala za nasvet, upam, da ga bom s pridom lahko uporabila tudi sama. Kakšne vroče obkladke si daješ in koliko časa se tuširaš z vročo vodo? So se čepki iztisnili kot zrel mozolj ali težje?
Lep pozdrav,eva

Ne, žal ni šlo kot z mozoljem. Če bi se lotila bradavice tako, da bi stiskala, bi hudo preveč bolelo. Tuširala sem se z voročo vodo, dokler se ni bojler spraznil, po moje kakih 15 minut vsaj. Med tem sem skušala iztisnit malo mleka, da bi videla, kako teče iz tiste luknjice. In res je teklo počasi, po kapljicah, drugje pa je brizgalo (odvisno sevedad tudi od tega, na katere vode pritiskaš). Masirala sem se pri vsakem dojenju. Otroka na dojko, eno roko spodaj, kjer je bilo zastalo mleko (sicer je teklo, a sem čutila, da se ne sprazni kot drugi vodi, je ostajalo in se nazaj hitreje polnilo in postajalo spet trdo), in sem počasi masirala. Otroka sem pritstavljala tako, da je imel nos v smeri zamašenega voda.

Bradavice nisem masirala, od časa do časa sem poskusila s prstoma (brez nohtov) narahlo potipat, če se je kaj odmočilo. Po celodnevnem ponavljanju tega ritma in večkratnem tuširanju, mi je uspelo, čepek je nekako odstopil. Malo sem mu pomagala s prsti. Potem sem še nekaj dni zelo pazila in na tisti strani pogosto dojila, da se ne bi spet zamašilo. Na eni strani se mi je, ko se je to prvič zgodilo, potem še nekaj časa ponavljalo oz. dogajalo, da sem opazila novo nastajanje čepka. Ampak sem pravočasno ponovila vajo in uspela to odpraviti. Obkladki – samo vroča voda na gazo, robec, plenico, morda bi bile koristne kamilice, ne vem. Meni je pomagalo samo, da je bilo toplo. Ampak tega seveda ne moreš delat skoz, dojke se morajo vendarle osušiti, bradavice tudi.

Je že kaj bolje?
M

Mojca Berdnik Vozel

Draga Eva,
hvala za več informacij. Absolutno ne drži, da dojenje bi moralo boleti. Velja prav nasprotno. Res pa je, da vedno lahko obstajajo izjeme. O bolj bolečem dojenju in večjih ter daljših težavah poročajo predvsem mamice, ki so zelo svetlopolte, rdečelase in tiste, ki imajo zelo tanko, občutljivo kožo.

Napetost in občutljivost bradavic, boleče dojenje se pri večini mamic kaj hitro “pozdravi”. Če pa bolečina in občutljivost trajata dalj časa, je potrebno ugotoviti vzroke.

Pikice okoli bradavice, ki jih opažate, so t.i. Montgomery žleze, lojnice, katerih naloga je, da z mastno snovjo “podmažejo” občutljivo in nežno kožo na tem predelu. Tako skrbijo, da je koža pravilno navlažena, ravno prav suha in namazana. Bradavica mora biti za nežna dojenčkova usteca voljna in mehka. Kadar imamo dojenčka, ki se doji pogosto in je ta predel kože kar naprej razmočen ali če mamica uporablja prsne blazinice, se rado zgodi, da se katera od teh lojnic tudi vname. Po opisu sodeč (rumeno mesto in rdečina naokoli) gre pri vas prav za to.

Razmišljala sem, da je možno, da gre lahko pri vaši dojenčici tudi za t.i. sesalno zmedo. Sesanje dude, cucljev ali nastavkov za dojenje je namreč tehnično drugačno kot “sesanje” pri dojkah. Sama pravim, da dojenček dude sesa, dojko pa MOLZE. Pri tem namreč dojenček uporablja druge mišice v ustih. Lahko se zgodi, da takrat ko dojenček pride k prsim zato “sesa” nepravilno in bradavico z drgnjenjem poškodujekar, kar lahko povzroča pri mamici hude bolečine. Ampak po vašem opisu sodeč, očitno tudi ne gre za to.

Naslednja možnost je ta, da imate lahko boleč izcejalni refleks. To je pri nekaterih materah lahko značilno v prvih tednih ali celo mesecih (žal), ko se vaše telo še privaja na dojenje. Pri teh težavah so lahko v pomoč sprostitvene tehnike, dihanje, pozitivna miselna predstava in avtogeni trening. Pred in ob dojenju se skušajte sprostiti. Verjamem, da vam je težko, toda če se že vnaprej bojite bolečine, greste lahko z nekakšno čustveno zavoro v “bitko” ne pa v prijeten dogodek, kar naj bi dojenje bilo.

Obstaja več tudi vzrokov za boleč izcejalni refleks. O bolečem izcejalnem refleksu poročajo mamice, ki imajo veliko mleka. Ob tem se dojenčkom rado zaletava med dojenjem. V takem primeru je najbolje, da poskušate dojiti le na eni dojki pri enem podoju.

Naslednji vzrok so še vedno in zopet: gljivice. Pa ne le na površini kože ampak v zelo redkih primerih se lahko z glivicami okužijo tudi mlečni vodi v notranjosti dojke. Tukaj vams vetujem posvet z zdravnikom, saj vam le on lahko predpiše primerna zdravila.

Naslednji vzrok: ali so vaše prsi morda še vedno trde, otekle? Bolečino lahko povzroča tudi nateg mišic zaradi precej povečane teže dojk. Ali so vam med porodom morda tudi zelo močno pritiskali na trebuh oz. ob tem tudi predel prsi?

Ali imate morda tudi zelo velike dojke? Matere, ki imajo vepčje dojke nameč pogosteje poročajo o bolečem dojenju.

Ojej, spet sem vam natresla kup vprašanj, namesto konkretnih odgovorov, naaprilili me pa tokrat niso 🙂

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Draga Karmen,
zelo pomirljivo je prebrati, da je bolečina lahko prisotna tako dolgo, kot je pri meni pa imam še vedno šanso, da bo izginila.
Rumene sredine izboklin so medtem izginile, intenzivna rdečina in bolečina je še vedno prisotna, morda za spoznaje manj. Vsak dan poskušam podojiti tudi brez nastavkov, se mi pa zdi, da se je Leda nanje tako navadila, da bradavic ne zna več sesati. Brez pritoževanja mi jo je uspelo podojiti le včeraj, ko je bila po enournem sprehodu na sredi poljske poti tako neznosno lačna, da je jedla brez nastavkov, hlastno, vsako dojko 10 minut (ker naju je zeblo). 🙂
Sesalno zmedo mogoče doživlja sedaj, prej pa je gotovo ni, saj nastavke uporabljam šele od mastitisa dalje, bolelo me je pa že pred njim. Dude ne sesa.
Nimam velikih prsi in imam rjave lase in oči. Prsne blazinice res uporabljam, ker se mažem z daktarinom in se brez njih počutim lepljivo. Obstaja morda kaka alternativa?
Mislite, da naj se obrnem na ginekologa ali na splošno zdravnico, če bom rabila še kakšna sistemska zdravila proti gljivicam?
Optimističen pozdrav,
Eva

Draga Eva,
najlepša hvala za dodatne informacije. Zelo mi je bil všeč vaš optimizem, le tako naprej!

Namesto prsnih blazinic si poskušajte priskrbeti bombažne, pralne blazinice. Obvezno jih perite na 95°C in prelikajte. Lahko tudi sami razrežete nekaj tetra pleničk in jih sešijete v nekaj plasti krogcev.

Kako z glivicami? Kopiram odlomek (članek je objavljen v zadnji številki revije Otrok in družina):

Zdravljenje gljivic je dolgotrajno in ni vedno uspešno. Pomembno je, da se zdravita oba, mati in dojenček, saj se gljivice hitro prenašajo. Dobro je, da ne uporabljate sintetičnih nedrčkov ali plastificiranih pleničk (pri dojenčku, če ima plenični izpuščaj) ter blazinic za dojenje. Gljivice imajo namreč idealno okolje za razvoj v temnih, vlažnih in toplih prostorih.

Oglasite pri svojem zdravniku ali otrokovem pediatru. Če bo presodil, da gre za gljivice, vam bo predpisal primerno zdravilo. Zdravilo namažite na svoje bradavice in obenem tudi v otrokova usteca (zato mora biti gel oralni). Kljub temu, da bodo simptomi po uporabi zdravila kaj hitro minili, je pomembno, da mažete še vsaj en teden (še bolje dva) več, ker so gljivice zelo trdovratne in se rade pojavijo ponovno.

Ob začetku terapije z zdravilom se simptomi lahko za nekaj dni celo poslabšajo. Dojenčku ponudite pogoste podoje, a za krajši čas, začnite na tisti strani, ki je manj boleča. Po podoju osušite bradavice in jih pustite nekaj časa na zraku.

Če ima vaš dojenček dudo, dojite z nastavkom in dobiva dodatek po steklenički, morate vse prekuhavati najmanj 20 minut, vsak dan in jih tedensko menjajte z novimi!

Če uporabljate prsno črpalko, prav tako dobro sterilizirajte vse dele, ki pridejo v stik z mlekom. Če imate gljivično infekcijo in mleko črpate, priporočamo, da otroka s svežim mlekom lahko nahranite (protibakterijske snovi v mleku bodo poskrbele za zaščito), toda tega mleka nikar ne zamrzujte za kasnejšo uporabo (zamrzovanje gljivic ne uniči). Vse igračke, ki jih otrok nosi v usta operite z milnico in z vročo vodo. če se lahko sterilizirajo, toliko bolje. Če otrok sesa palček ali rokice, jih prav tako namažite z Daktarinom. V vroči vodi (95°C) dobro operite vse svoje nedrčke, spalne srajce, pižame, spodnje majice in vsa druga oblačila, tudi otrokova, ki prihajajo v stik z infekcijo. Posušite v sušilniku na zelo vročem programu ali na soncu.

Domača zdravila za gljivične infekcije so: preventivna dieta brez sladkorja in kvašenih živil, mazanje dojk z mešanico iz vode in kisa (1 žlička kisa na skodelico vode) po vsakem dojenju. Za mazanje uporabite kroglice iz vate, ki jih po vsaki uporabi zavržete in dnevno svežo mešanico kisa in vode. Nekateri zdravniki priporočajo tudi mazanje z LCA jogurtom in uvedbo tega jogurta v materino prehrano (40 milijonov enot LCA dnevno).

Domača zdravila so lahko zelo učinkovita, toda ne morejo nadomestiti zdravniške terapije, lahko se uporabljajo vzporedno.

Zelo bodite pozorni na higeno rok, še posebej po menjavi pleničk. Če uporabljate pleničke in blazinice za dojenje iz blaga, se lahko ob nepravilnem pranju (temp. nižji od 95°C), gljivice prenašajo med pranjem.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Draga Karmen, hvala za res izčrpno informacijo. Vsa navodila bom upoštevala (do sedaj sem delala skoraj vse narobe). Medtem je Leda dobila bele obloge na jeziku, verjetno je s tem vaša diagnoza kar potrjena.
Včeraj sem poskušala dojiti brez nastavkov, boli me veliko manj, vendar se po kakih treh minutah Leda naveliča, glasno se pritožuje in odmika glavico, če jo silim, začne besno jokati. Upam, da jo bom lahko navadila na dojenje brez nastavkov čez nekaj dni, ko bo terapija učinkovala.
Vsekakor se bom takrat oglasila in upam, da vam le še sporočim, da je vse v redu.
Hvaležna Eva

Draga Eva,
držim pesti, da vama bo uspelo in oglasite se še.

A tole ste morda že prebrali:
nastavki:
odstavljanje od stekleničke:
Zadnje velja tudi za odstavljanje z nastavka 🙂

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Draga Karmen,
Tako sem vesela, da vam moram povedati-danes se že cel dan dojiva brez nastavkov in protestov in skoraj brez bolečin. JUHUHU!!!!! Leda se je v prvem mesecu zredila za 595g, kar se mi, glede na mastitis ne zdi malo.
Pridno si mažem bradavice in Ledin jeziček z daktarinom in si špricam syntocinon v nos. Zjutraj sem si iz prepolne dojke izčrpala celih 90ml (do sedaj največ 30 iz obeh dojk)! Na ta način veliko hitreje poje (bradavice so zelo hvaležne) in se manj utrudi, zato je dosti časa budna in komunicira z okolico. Če se hoče samo crkljat, jo pa pritisnem na golo dojko in ji dam malo dudico (vem, da niste navdušena, ampak sem ji obljubila, če se odvadi nastavkov jo bo smela imeti, da dava tudi atku možnost, da jo bo kdaj potolažil).
Zdaj upam, da naju velikonočni prazniki s polno hišo obiskov ne bodo vrgli iz tira. Držim pesti, da bo šlo tako naprej!
Ne morem vam povedati, kako zelo sem vam hvaležna za vašo pomoč in moralno podporo! Upam, da bodo dobre misli, ki vam jih namenjam tudi vam prinesle kaj dobrega.
Še eno vprašanje: je res slabo za dojenčka, če mama pije radensko in donat z mehurčki, jaz bi ju rada pa si ne upam, ker Leda že tako težko podira kupčke.
Neskončno velika hvala,
Eva

Draga Eva,
zelo sem vesela za dobre novice! Bravo, le tako naprej!

Mene osebno dudica ne moti, mamicam le povem, kakšne težave lahko prinese, da jih ne uporabljajo vsevprek. Če pa je dudica potrebna, zakaj pa ne.

Radenska, Donat? Doječa mamica lahko pije takšne pijače, a zmerno, kozarec ali dva na dan bo kar dovolj. Plin iz takšne pijače se prek želodca ne prenaša v črevesje (večino ga itak vi izločite s “podiranjem kupčka”, he, he…). Plin, ki muči dojenčka se ustvarja v črevesju, zaradi procesa prebave.

Tudi vam želim prijetne praznike in ne pozabite na svoj počitek!

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Gospa Karmen!

Svojega sina, ki je sedaj star 6 tednov, sem rodila kot nedonošenčka v petintridesetem tednu. Zaradi tople posteljice sva bila tudi nekoliko dlje v porodnišnici, kjer sem začela s črpanjem mleka. Ker otrok kot nedonošenček u začetku ni bil sposoben sesati mleko iz dojke, sem prvi mesec ves čas črpala. V začetku me je to precej bolelo, kasneje pa sem se na črpanje navadila.

Po enem mesecu sem poskušala dojiti, vendar je otrok imel težavo s tem, da bi se prisesal na dojko. Poskušala sem zelo pogosto, vendar nama je v dveh tednih le 3-krat uspelo, da sva se dojila. Ob tem so me dojke zelo bolele, in sicer vedno, ko je otrok povlekel mleko, toda mislila sem, da je bolečina posledica tega, da bradavice še niso prilagojene dojenju.

Zaradi težav s prisesavanjem sem se sedaj odločila za nastavek za dojenje. otrok se takoj prisesa in se doji, dojki pa me ob tem nepopisno bolijo. Celo tako močno, da med dojenjem komaj diham in mi pogosto kar same od sebe pritečejo solze iz enega očesa. Res grozno. Česa takšnega si nisem predstavljala. Boli pa me seveda zopet takrat, ko otrok vleče mleko iz dojke.

Zanima me, kaj je vzrok tem bolečinam. Ali lahko pričakujem, da se bo vse skupaj izboljšalo?

Dodati moram še to, da sem imela oziroma še imam mastitis, vendar ga nisem zdravila z antibiotiki. Ko mi je narasla temperatura, sem jo zbila z Lekadolom in kljub bolečinam še naprej črpala mleko. Ali so bolečine pri dojenju lahko tudi posledica tega?
Kaj mi svetujete?

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.

Lep pozdrav, Katja

Pozdravljeni, Katja!

Vaš fantek je star 6t, ker je nedonošenček, pa je šele pred dnevi dosegel pričakovani dan poroda. Mleko ste črpali en mesec, kar vas je sprva tudi bolelo, nato ste poskusili z dojenjem, a je šlo le občasno, saj ste imeli težave s prisesavanjem in bolečino ob tem. Hude bolečine imate tudi ob

Najprej vam bom postavila še nekaj vprašanj:
– Če prav razumem, je bolečina prisotna ves čas, ko otrok sesa, torej na začetku podoja in kasneje? Kako je po podoju? Sta dojki boleči tudi sicer, ko ne črpate in ne dojite?
– Ali vas črpanje še vedno boli? Lahko opišete, kdaj so bolečine najmočnejše (pri črpanju ali dojenju) in kdaj najmanjše? Ali menite, da bi bilo mogoče, da nastanejo poškodbe zaradi črpanja? Pri nekaterih materah je črpanje boleče, povzroči poškodbe, med tem ko ročno iztiskanje teče brez bolečin.
– Sta bradavici ranjeni, imate razpoke, morda krvavite?
– Sta vaši dojki, ko črpate ali dojite, že zelo napeti, kolobar tog?
– Ali opažate, da je koža na bradavicah pekoča, skeleča, pordela, imate na bradavica morda tudi kakšne lise, izpuščaje ali kaj podobnega?
– Zaznavate kdaj bolečine kot zbadanje v dojki?
– Imate morda velike dojke?

Ena možnost je, da so težave pri pristavljanju oz. tudi tehniki sesanja otroka, ki ni pravilna. Včasih tudi nastavek ni prave velikosti, čeprav to je manj pogosto. Ali otrok zagradi celoten kolobar, torej ne sesa, vleče, drgne bradavice, temveč ima v ustih dobršenj del kolobarja? Je že kdo strokovno pogledal vajino prisesavanje in kaj komentiral? Na teh priponkah si lahko sami ogledate in primerjate, če je še kaj, kar bi lahko morda pri pristavljanju izboljšali. Pristavljanje je namreč najpomembnejši in najpogostejši vzrok za bolečine pri dojenju. Pravilno pristavljanje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983622,1983667#msg-1983667 (daljše)
http://www.lalecheleague.org/FAQ/positioning.html (angl.+fotke)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983356,1983356#msg-1983356 (video posnetki)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977617,1977617#msg-1977617 (zgodba)

Po tolikem času bolečina zagotovo ni nekaj normalnega, ker bi bile bradavice še občutljive. To se včasih dogaja nekaj časa, vendar se ob ustreznem pristavljanju ponavadi bolečina manjša in situacija izboljšuje.

Možno pa bi bilo tudi, da vam bolečine povzroča glivično vnetje dojk. Zato sem vas zgoraj vprašala o tem, ali vas zbada, ali je pordelo, skeleče in videti vneto… Take posledice povzročajo glivice, ki so lahko izjemno trdovratne in nobeni običajni ukrepi ne pomagajo. Ste bradavici morda že pokazali patronažni sestri ali zdravniku?

Kaj pa nega? Ali mažete s kakšnim mazilom? Nekatera lahko povzročajo tudi neljube reakcije in je bolje s tem prenehati.

Poglejte tudi, ali lahko še kaj naredite od običajnih ukrepov za nego. Nega bradavic & pomoč ob bolečih bradavicah:
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_7._NEGA_BRADAVIC_1 (napotki)

Vsekakor je pomembno, da čim prej ugotovite vzroke bolečin in najdete način, da jih začnete zmanjševati oz. odpravite. Verjamem, da vas to zelo ovira pri dojenju, pa vsekakor tudi pri črpanju. Če je podoj tako boleč, kot ste opisali, potem gotovo nekaj ni vredu, in to nikakor ni nujno le povezano s tem, kako pristavite ali kako otrok sesa, čeprav to poskušamo najprej izboljšati, da se prepričamo, če boli manj, v kolikor otrok široko odpre usta (glavica malo nazaj), bradavico povleče globoko, prisesa pa se na kolobar in torej bradavice ne sesa. Dvignjen naj bo visoko, do ravni bradavice, nikakor se ne sklanjajte vi nadenj.

Če gre za težave s pristavljanjem, reakcijo na mazilo, glivice… potem je treba odpraviti vzroke, da se bo vse skupaj izboljšalo.

Mastitis včasih lahko povzroči težje izcejanje mleka. Zelo malo verjetno je, da bi bil mastitis povezan s temi bolečinami. Posebej, če so bile že prej.

Oglasite se še!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Gospa Mojca!

Preden začnem z odgovori, bi vam rada povedala, da sem med tem odšla do zdravnice. Pregledala mi je dojke potrdila mastitis. Dobila sem antibiotik Zinnat, katerega še vedno jemljem. 5 minut pred dojenjem si v nos vbrizgam kapljice Syntocinon, ki naj bi poskrbele za hitrejši dotok mleka iz dojk, po dojenju pa bradavice namažem z mazilom Diprogenta. Dojki redno masiram med prhanjem.

Bolečine pri dojenju so se z uživanjem antibiotika nekoliko zmanjšale. Otroka dojim z nastavkom. Bolečina je še vedno zelo velika ob začetku dojenja, prvo minuto na posamezni dojki. Kasneje bolečina postane takša, da jo lahko prenesem.
Težave pa imam takrat, kadar se dojenček zelo dolgo doji. V tem primeru mislim na dojenje, daljše kot 50 minut ali pa na hitro ponavljanje dojenja(dojenje-30 minut presledka-dojenje…).

Zdaj pa odgovori na vaša vprašanja.
Dojki sta ves čas občutljivi, še posebno bradavici. V času med dojenjem občasno bolečina naraste, kot neke vrste krči oziroma zbadanje v dojki.
Črpanje je še vedno boleče, vendar manj kot dojenje, zato ker pri črpanju bolečino lahko nadzorujem. Ko me začne močno boleti, pač zmanjšam pritisk oziroma pritiskam manj pogosto. V začetku črpanja so na bradavicah nastale razpoke, tudi krvave. Po nasvetu medicinske sestre v porodnišnici sem uporabljala mazilo Bioclin, ki mi je pomagalo. Razpoke imam občasno še vedno, vendar ne več krvave. Bradavico prekrije neka bela plast.
Dojki sta med črpanjem ali dojenjem napeti le, kadar že predolgo nisem praznila dojk in sta le-ti prepolni.
Bradavici sta ves čas občutljivi. Izpuščajev ni.
Ja, moji dojki sta precej veliki. 75D. Vendar mi nista veliko zrastli med nosečnostjo, le za eno številko.
Pri prisesavanju še vedno ne zajame celotnega kolobarja, zato uporabljam nastavek, s katerim pa izgleda da deček nima težav.

Poleg bolečin pri dojenju pa imam sedaj, ko dojim, še eno vprašanje.
Dojenčka običajno dojim od 30 do 50 minut; dokler sam ne odneha. Vendar se mi včasih zdi, kot da se med dojenjem ne nahrani dovolj. Dojke noče več, vendar joka, in če mu dam mleko v steklenički, ga poje. Na primer danes je pojedel še kar 70 ml, čeprav sem ga v dveh urah in pol 2-krat dojila. Ali deček med dojenjem ne dobi dovolj mleka? In zakaj ne?

Hvala lepa za vaš odgovor

LP, Katja

Aha, Katja, torej se vaš mastitis v bistvu ni dobro zdravil in je vročina še kar naprej vztrajala. Ali pa ste ga uspeli le začasno omejiti, nato pa se je spet poslabšalo. Kakorkoli dobro, da ste odšli do zdravnice in da skrbite za dobro/pogosto vsaj delno praznjenje dojk na katerikoli način, saj samo zdravilo ne bo nujno odpravilo težave, če bo vzrok ostajal.

Mastitis je zelo boleča izkušnja. Vseeno bolečine pri dojenju, če trajajo že ves čas, in ste jih imeli tudi pred mastitisom, verjetno niso v celoti povezane z mastitisom. Morda le v zadnjem času toliko bolj izrazito.

Prvi potegi, ob prisesavanju na razboleno bradavico/dojko, so običajno boleči, nato pa je dober znak, če bolečina popusti, ko otrok aktivno pije, saj vemo, da ne povzročamo novih poškodb in da je otrok verjetno dobro prisesan.

“Težave pa imam takrat, kadar se dojenček zelo dolgo doji. V tem primeru mislim na dojenje, daljše kot 50 minut ali pa na hitro ponavljanje dojenja(dojenje-30 minut presledka-dojenje…).”
***Ali je mogoče, da tedaj ponudite prej drugo dojko? V skrajnem primeru, ko preveč boli ali se bolečina proti konca podoja povečuje, menjava strani pa ni mogoča, bi otroka odmaknili, ponudili morda za sesanje svoj čist prst, ki smo mu pristrigli noht, morda dudo, ga umirili z nošenjem, zibanjem…

“V času med dojenjem občasno bolečina naraste, kot neke vrste krči oziroma zbadanje v dojki.”
***To zbadanje je lahko povezano z mastitisom. Če je bilo že tudi prej prisotno in če tudi v nekaj dneh, ko bo mastitis pozdravljen, ne bo bolje z zbadanjem, pomislimo tudi na glivice. Zbadanje je včasih sicer lahko prve tedne posledica tvorbe mleka, močnega izcejanja mleka,…

Idealno bi bilo, da pazite na pristavljanje, pozdravite čim prej mastitis in da so bolečine vsak dan malo manjše. Mažite, s čimer vam pomaga. Če se poškodbe vsaj malo popravijo, je to dober znak. Ne gre pa vedno hitro. Sploh pri mamicah, ki imajo npr. občutljivo kožo. Ne umivajte z mili, poskusite uporabljati čim manj blazinic, naj bo koža navlažena z nekim mazilom, če se da, pa hkrati dovolj na zraku. Izogibajte se vsakršni prenapetosti dojk.

Pri velikih dojkah je včasih veliko težav s pristavljanjem. Več kot pri manjših. Priporočam v pozorno branje tudi tole povezavo, zelo pomembno je, da se ne sklanjate nad fantkom, da ne ponujate dojke navzdol, temveč da ga dvignete s pomočjo blazin na višino bradavice oz. dojite tako, da pritisk/teža dojke ne bo ovirala njegovega sesanja, kajti tudi to lahko povzroča poškodbe. http://med.over.net/forum5/read.php?94,4390802,4396854#msg-4396854 (1t, boli – velike dojke)

“Pri prisesavanju še vedno ne zajame celotnega kolobarja, zato uporabljam nastavek, s katerim pa izgleda da deček nima težav.”
***Če vam nastavki pomagajo, da so bolečine manjše, potem vsekakor bolje pustiti tako, kot je. Pri velikih dojkah ima mati včasih tudi velike bradavice in/ali velike kolobarje – nikakor ne zahtevamo, da dojenček zaobjame cel kolobar, rečemo, naj zajame večji del kolobarja. če je ta zelo velik, potem ga bo morda zajel samo kakšno polovico. Bistveno je, da ne drgne in sesa bradavice, ampak da je prisesan na široko, na kolobar, da sta ustnici izvlečeni, obrnjeni navzven, bradica v dojki, nosek se lahko dotika dojke, le nosnici sta toliko prosti, da otrok diha, trebušček otroka je obrnjen proti materi, glavica otroka je rahlo nazaj in dobro pridvignjena na višino bradavice. če je treba, otroku popravimo ustnici malo navzven, da je dobro prisesan in bradavica zleze dovolj globoko, da je čim manj boleče.

“Dojenčka običajno dojim od 30 do 50 minut; dokler sam ne odneha. Vendar se mi včasih zdi, kot da se med dojenjem ne nahrani dovolj. Dojke noče več, vendar joka, in če mu dam mleko v steklenički, ga poje.”
***Dojenčki na dojki zadovoljujejo številne potrebe, ne samo po hrani, zato težko oz. skoraj ne moremo ločiti, kdaj sesajo npr. za lakoto in kdaj iz ugodja. Ali mi lahko napišete, kako vaš fantek napreduje in koliko se zdaj doji – kako pogosto, koliko časa aktivno sesa na vsaki dojki in požira mleko, koliko mleka dobi načrpanega in koliko je še dodatka v 24h skupno? To bi nama dalo dobro sliko, da vidiva, kakšna je verjetna tvorba mleka pri vas in kako naprej.

Ni toliko pomembno, koliko otrok dobi na en podoj. Pomembno je, koliko in ali dovolj dobiva v celem dnevu, pri vseh podojih.

Večina mlajših dojenčkov ima aktivne ure, ko bi se nenehno dojili, kar naprej sesali ali velikokrat zapored pristavljali. To lahko traja npr. tudi 3, 4, 5h ali več, kar je zelo naporno, pa ni nujno, da dobivajo premalo. Potem pa imajo mirnejše ure, ko morda v kosu več spijo. Seveda moramo pametno oceniti napredovanje, da vemo, ali lahko gremo brez dodatka ali morda še ne.

Dodatek običajno zmanjšujemo postopoma. Ko povečujemo iz izboljšujemo dojenje, gledamo, da otrok dobro lula in kaka ter teža napreduje vredu, nato pa dodatek postopoma in nadzorovano zamnjšujemo, če vidimo, da se lahko tvorba mleka postopoma izboljšuje. Če je dodatka veliko, čez noč običajno težko preidemo na polno dojenje brez dodajanja brez stresov, no, je tudi mogoče. Vendar glede na vaše bolečine priporočam, da postopoma pozdravite dojki in dojite, kolikor bo izvedljivo, da boste še vedno zmogli in da bo vsak dan malo laže.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Gospa Mojca!

Hvala lepa za vaše razlage in nasvete. Jih upoštevam in mi zelo pomagajo. Bolečine pri dojenju so vsak dan manjše, poleg tega pa sem se že navadila na njih in mi ne predstavljajo več takega problema. So znosne.

Zdaj pa še odgovori na vaša vprašanja glede dojenja.
Če se je moj sin v času dojenja zredil, še ne vem, ker ga dojim šele teden dni. Napredek bom preverila čez teden dni, ko ga bom stehtala, vendar mislim, da se lepo redi. Poleg dojenja mu namreč potem, ko ga preneham dojiti, ponudim še stekleničko, če vidim, da bi še jedel. Ponujeno mleko pa je res redko umetno mleko (vse skupaj je bilo to v enem tednu 4x). V steklenički dobi moje izčrpano mleko. Ker se namreč ne podoji dovolj, v dojkah še ostane mleko, ki si ga izčrpam.
Deček se hrani tako pogosto kot se je pred dojenjem: približno vsake 3 ure; tudi ponoči.
Na levi dojki sesa 20-25 minut, na desni 10-15 minut. Na desni dojki imam manj mleka. Pomembno pa je to, da ne sesa ves čas, ampak nekajkrat posesa, nato pa nekaj sekund počiva. Ves čas ohranja ta ritem. Mleko pogoltne po približno štirih sesanjih.
Popije še skoraj vse mleko, ki si ga dnevno načrpam. Po posameznem dojenju je to od 20 do 70 ml. Umetno mleko dobi res redko.
Glede na izkušnje, ki jih z mano delijo druge mame, mislim, da moje dojke tvorijo dovolj mleka, vsaj za sedaj. Neprijetno pa je to, da moram poleg dojenja skoraj vsakič zraven še črpati mleko. Neprijetni pa so tudi dvomi o tem, ali se moj fantek sploh kaj nahrani z dojenjem ali se samo crklja.

Lep pozdrav in hvala!

Katja

Katja, to je dobra novica, da vas manj boli! Teža vam bo dobra orientacija, kaj se dogaja tako z otrokom kot z vašo tvorbo mleka, ki je ob dobrem napredovanju otroka zagotovo primerna, bom vesela, če boste sporočili, kako gre. Če bo potrditev, da je res vse ok glede napredovanja, morda ne bo treba več vedno ponuditi stekleničke tedaj, ko bo otrok po podoju zadovoljen ali ko se bo sicer hitro prebudil, pa se bo pripravljen podojiti ponovno…

Bi morda pri dojenju poskusili še s kompresijo, stiskanjem dojke? Poglejte te povezave in video posnetke, kako jo izvajamo. Cilj je, da bi otrok z vašo pomočjo že med podojem popil več, kar bi videli po tem, da aktivno požira mleko dlje časa, da so podoji boljši, malo daljši… vam pa bi bilo treba mogoče manj črpati.
Kompresija dojk (spodbujanje šibkih sesalčkov):
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986032,1986037#msg-1986037 (pomoč otroku)
http://www.youtube.com/watch?v=WOQzEN_dcPc (daljši angl. video z razlago)
http://www.asklenore.info/breastfeeding/additional_reading/movies.html (več video posnetkov)

Nekaj počivanja med dojenjem je popolnoma normalno. Običajno gre tako, da otrok sprva, po tem ko se mleko sprosti (izcejalni refleks), sesa hitreje, sčasoma pa se požiranje redči, podoj upočasnjuje. Tedaj lahko pomagamo otroku s kompresijo in drugimi načini spodbujanja.

Nekaterim ustreza tudi, da hitreje – ko vidno upočasnijo – dobijo drugo dojko, pa morda dvakrat ponudimo vsako dojko, bodisi takoj bodisi po kratki pavzi, odlaganju dojenčka, ki se potem spet zdrami, ko ni več v naročju,…

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close