Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje DOJENJE IN TELOVADBA

DOJENJE IN TELOVADBA

Lep pozdrav!

Na vas se obracam s prosnjo, da mi razlozite, koliko lahko telovadim, predvsem katere vaje in kako dolgo ter s koliksnim naporom, glede na to da sem sedem tednov po porodu in da polno dojim. Verjamem, da nisem edina, ki mi je po porodu ostalo se 15 kg telesne teze vec kot ob zacetku nosecnosti, zato bi se jih rada iz vec razlogov cimprej znebila. Moja tezava je tudi ta, ker sem imela v nosecnosti izrazito velik trebuh in mi je ostalo veliko ohlapne koze . Vem namrec, da prevelikih naporov zaradi kolicine mleka ne sme biti, zato mi prosim razlozite cimbolj natancno, kaj lahko delam.

Draga Andreja.

Razumem vašo željo, da začnete s hujšanjem in telesno vadbo po porodu.

Popolnoma normalno je, da ženska med nosečnostjo pridobiva telesno težo, saj se ji poveča količina krvi, teža maternice in plodovnice in teža otroka prinesejo svoje. Vse kar je viška telo naravno dela zaloge za čas po nosečnosti, ki so namenjene dojenju. Te zaloge vidimo kot maščobno plast na bokih, trebuhu in stegnih. Toda te maščobne celice se bodo po porodu kaj hitro izrabile (seveda ob pravilni in zdravi, uravnoteženi prehrani ter pravilnem gibanju) in vedite da je prav dojenje najboljša shujševalna “metoda” po porodu. Doječe matere namreč porabijo dnevno 500 kcal več za tvorbo mleka.

Hujšanje in telesna vadba po porodu in med dojenjem sta možni in povsem neproblematični, a le, če se tega ne boste lotevali brez drastičnih in nezdravih shujševalnih diet in da težo izgubljate postopoma, do 1/2 kg tedensko. Vidim, da se dobro zavedate, da se poproodno hujašnje ne izvaja le z dieto ampak tudi s telesno aktivnostjo doječe matere.

V času dojenja lahko obiskujete savno in solarij ter zmerno telesno vadbo. Intenzivnost vadbe naj bo prilagojena času, ki je pretekel od poroda. Prvih šest tednov res intenzivne vadbe še ne priporočamo, ker si more telo še opomoči od nosečnosti in poroda in ker se laktacija šele dobro vzpostavlja. Če je dojenček še zelo majhen, je bolj problematična materina daljša odsotnost, kakor vadba ali savna sama.

Sprememba v okusu mleka je odvisna od intenzivnosti vadbe. Ženske z dojenčki so tisočletja težko in naporno delale na poljih, telesna “vadba” po porodu je pravzaprav nekaj popolnoma normalnega. Vsaka ženska, ki redno telovadi (tudi po porodu) se počuti bolje (med vadbo se sproščajo endorfini), vesela je, ker naredi nekaj zase in dejstvo je, da bolj kot je zadovoljna mati – bolj je zadovoljen tudi otrok.

Ob telesni vadbi si zapomnite naslednje:
– počakajte da bo dojenček star vsaj 6 tednov (v tem času redno izvajajte le priporočeno poporodno vadbo, navodila zanjo ste dobila v porodnišnici)
– z vadbo začnite počasi in postopoma
– veliko vaj lahko naredite tudi skupaj z dojenčkom
– med vadbo uživajte veliko tekočine, da nadomestite tisto, ki jo izgubite s potenjem
– najboljši začetek vadbe je hoja (skupaj z dojenčkom v slingu, traku ali vozičku)
– za začetek je primerne tudi lahka aerobika ali vaje v vodi
– kasneje lahko začnete z intenzivnejšo aerobiko in plavanjem
– ne pretiravajte! Močno utrujena mati in daljša odsotnost od otroka sta tista, ki pripomoreta k težavam pri dojenj.

Torej:
Dojenje in telesna vadba si ne nasprotujeta. Tudi savno lahko obiskujete. Raziskave, kjer so proučevali telesno aktivnost in dojenje so pokazale in dokazale, da mleko po vadbi NE spremeni okusa in se otroci lepo dojijo. Prehajanju mlečne kisline iz mišic (“kar čutimo kot musklfibr”) v mleko OB ZMERNI TELESNI VADBI ni možno in mleko se pri telesni aktivnosti ne “skisa”. Težave z dojenjem oz. količino mleka po telesni aktivnosti lahko edino pripisujemo temu, da mati premalo počiva in stresu, ki ga doživi majhen dojenček ob ločitvi od matere.

Prilagam še:

Vir: Dojenje in materinstvo iz srca, Ksenija Šoster Olmer:
Primerjalne raziskave so pokazale, da v primerjavi z materami, ki ne dojijo, doječe matere HITREJE izgubijo dodatne kilograme, ki so jih pridobile med nosečnostjo. Če pa se zdi, da se tehtnica ne premakne nikamor, bo potrebno nekaj ukreniti: pomembno pa ni le zmanjšanje zaužitih kalorij, pač pa predvsem povečati materino gibanje. Redna hoja z otrokom v štorklji, traku ali nahrbtniku je najbolj enostava rekreacija in shujševalna metoda. Strokovnjaki priporočajo, da naj se doječe matere v prvih dveh, do treh mesecih po porodu ne lotevajo nikakršnih shujševalnih diet, saj telo potrebuje čas, da si opomore po porodu in nosečnosti ter vzpostavi dobro laktacijo.

Hitre shujševalne kure in prehitra velika izguba telesne teže so nevarne za zmanjšanje zaloge materinega mleka, poleg tega pa se ob prehitri izgubi teže, več kot 1/2kg na teden sprožijo v krvni obtok razni strupi, na primer pesticidi, ki jih telo skladišči v maščobi, kar lahko vodi k zvišanju njihove prisotnosti v materinem mleku.

Zmerna telovadba je za doječo mater varna in ne vpliva na proizvodnjo ali sestavo materinega mleka. Potrebna je le močna volja in najtežji – prvi korak.

Več internetnih virov:
http://www.lalecheleague.org/FAQ/diet.html
http://www.lalecheleague.org/FAQ/lowcarb.html
http://www.arizonalactationcenter.com/diet_exercise.html
http://www.breastfeedingbasics.com/html/Nutrition.htm
http://www.familyresource.com/health/16/281/
http://www.storknet.com/ip/reproductive_years/delivery/breastfeeding.html

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close