Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Dojenje s “ploščatimi” bradavicami

Dojenje s “ploščatimi” bradavicami

Pozdravljeni!

Sem nova na tem forumu in verjetno ste na tako vprašanje že odgovarjali, vendar bi vas vseeno prosila za vaš odgovor. V marcu pričakujem naraščaj in sem se odločila za dojenje. To bo moj prvi otrok tako da z dojenjem nimam izkušenj. Zanima pa me, če bi lahko imela kakšne probleme z dojenjem, ker nimam izbočenih bradavic? Niso ravno vbočene, večino časa so ploščate, včasih so vbočene, včasih pa izbočene. Kaj lahko naredim, da bo dojenje lažje?

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!

Draga Maja.
Dobrodošli med nami! Kljub temu, da še niste mamica pa še kako spadate na ta forum, saj je prav, da se dobro podučite o dojenju in starševstvu preden pride otrok (in ste potem lahko presenečeni). Prave in dobre informacije so vedno zlata vredne.

In res je, da sem o bradavicah že pisala, pa nič zato. Zato ponavadi za začetek kar skopiram katerega od svojih člankov, kjer je tematika že obdelana, če pa imate še kakšna dodatna vprašanja – pa z veseljem dogovorim.

Najprej bom na kratko dogovorila na vaša vprašanja, toplo pa vam priporočam tudi, da si preberete nekaj člankov in odgovorov na tem forumu še nazaj.

*** Zanima pa me, če bi lahko imela kakšne probleme z dojenjem, ker nimam izbočenih bradavic?
Zagotovo ne, če boste na problem že vnaprej dobro pripravljeni, informirani in boste ravnali pravilno.

*** Kaj lahko naredim, da bo dojenje lažje?
Mislite sedaj v nosčenosti, ali kasneje? Najprej se bom osredotočila na nosečnost, ker ni nujno, da boste sploh imeli probleme kasneje, ko boste že želeli. Saj veste, ravnam se kar po tistem domačem načelu “ne flikaj, če ni polomljeno”

Priprave na dojenje bi lahko opredelili kot fizične, t.j. telesne in psihične oz. mentalne.

Posebno pozornost zahtevajo morebitne vdrte bradavice, kar pa lahko že pred ali med nosečnostjo omilimo ali celo popravimo. Lahko si omislite posebne školjke, ki s podtlakom izvlečejo bradavice, bolj prijeten način pa je sesanje bradavic med ljubljenjem ali redno izvajanje posebnih vaj za mehčanje vezi, ki bradavici ne dovolijo izstopiti (Hoffmanove vaje). Če bradavice niso resnično zelo vdrte, pa jih bo največkrat izvlekel dojenček sam, ki s svojim sesanjem najmočneje vpliva na obliko bradavice.

Pozitivna psihična priprava na dojenje je za uspešnost le-tega navadno večjega pomena kot fizična. Dojenje je sicer samoumevno in naravno kot le malokatera stvaritev narave, vendar je hkrati tudi umetnost, ki se je morata tako mamica kot otrok včasih šele naučiti. Za uspešno dojenje je potrebno predvsem dvoje: močna želja: “želim dojiti” in močno prepričanje:”dojila bom”. Uspeh je velikokrat odvisen od samozaupanja pa tudi od ZNANJA, da ima večina žensk v normalni psihofizični kondiciji dovolj mleka, da prehrani svojega otroka. Materino mleko se namreč tvori po čudovitem zakonu ponudbe in povpraševanja. Mati naredi napako lahko le, če ne ponudi prsi otroku dovolj pogosto oz. vsakič, ko otrok to želi. Mnoge mamice, ki jim je “zmanjkalo mleka”, so pri dojenju gledale na uro in štele dnevne obroke. Če se njihov dojenček ni držal “pravilnega” vzorca hranjenja, so mu ponudile čaj po steklenički ali dudo. Tako otrok del svojih sesalnih potreb poteši drugod in prsi ne dobijo dovolj vzpodbude za proizvodnjo mleka. Miti o navajanju novorojenčka na red so velikokrat razlog za neuspeh pri dojenju, zato hranite svoje dojenčka po njegovi želji. Najbolje je, da se na tako miselnost pripravite že v nosečnosti. Pogovorite se o tem s partnerjem, starši in drugimi, ki bi vam utegnili kasneje deliti nasvete. Družite se s podobno mislečimi in utrdili boste samozavest, da ste sposobni dojiti svojega otroka in mu tako nuditi najlepše, kar mu je narava dala za vstop v življenje – varno naročje in toplino materinega mleka.

Med nosečnostjo posebno utrjevanje bradavic z drgnjenjem, s hladnim prhanjem ali s posebnimi mazili ni potrebno oziroma je lahko celo škodljivo.

Za nego bradavic velja podobno, kakor za nego med dojenjem:
– čimmanj uporabljajte razne kreme za telo in deodorante
– čimmanj mila in vode, ki dodatno izsuši kožo
– pazite, da se bradavice ne bodo drgnile (lahko ob šiv na nedrčku, pregrobo otiranje z brisačo)
– pozorni bodite na morebitne kožne probleme (ekcemi, impetigo, bakterijske infekcije, drugo)
– ne nosite pretesnih in sintetičnih nedrčkov ali nedrčkov s šivi preko bradavic ali s kostjo
– imejte prsi čimveč na zraku (topless) a ne na direktnem soncu
– ne uporabljajte prsnih blazinic
– mažite bradavico s svojim mlekom (če se že izceja, ker ima protibakterijske lastnosti) ali čistim lanolinom (Lansinoh)

Včasih so materam priporočali sušenje bradavic s fenom, zračenje in sončenje. Tega ne priporočamo, saj so te metode le še bolj izsušile kožo. V lojnicah okoli bradavice se izloča naravno mazivo za bradavice in se ga na tak način le odstranjuje, kar povzroči več škode kot koristi. Tudi večina krem, ki se prodajajo v ta namen lahko na občutljivejši koži naredijo več škode kot koristi.

Prilagam povezavo na članek o ranjenih bradavicah, za več informacij…

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Draga MajaB in Karmen.

Pred 14-leti sem dojila dva otroka, bradavice imam ploščate oz. udrte. Dojila sem z nastavkom cca 6 mesecev. Ne morete si predstavljati, kako je to težko delo. Kljub temu se smatram za doječo mater.

Takrat, žal, nisem slišala za LLL in bi mi taki nasveti prav prišli.

Maji želim, da bi ji uspelo, Karmen pa sprašujem, ali se kljub nastavkom in flaškam z mojim mlekom, kljub temu štejem za doječo mater?

Hvala

Draga Thailand,
trdim, da je vsaka, mama, ki je vsaj enkrat dojila svojega otroka DOJEČA mama.

Ker kakovosti dojenja se nikakor ne more meriti v načinu dojenja, številu prebrodenih težav, ali v tem, da mati daje svojemu otroku svoje mleko po steklenički ali v času trajanja dojenja (želenemu ali ne). Zato ste morda opazili, da v svojih odgovorih nikoli ne govorim o terminu USPEŠNOSTI dojenja. Mamica, ki je s težavami dojila 14 dni in obupala, mamica ki je dojila z nastavki, mamica, ki je stiskala svoje mleko in ga dajala po steklenički, itd… vse imajo eno skupno lastnost – SO DOJILE in PREDVSEM SO NAREDILE TISTO, KAR JE BILO TRENUTNO NAJBOLJŠE ZA DRUŽINO.

Thailand, LLLI je organizacija, ki obstaja že preko 50 let in je razširjena v prek 60 državah sveta. Vse nas druži en sam in največji razlog: ponuditi materam prave informacije in jim pomagati pri dojenju. Res škoda, da LLLI ni bilo že takrat pri nas, tudi sama bi pomoč in informacije pri svojem prvem otroku, danes prvošolcu zelo potrebovala. Hej, in tudi jaz sem imela ploščate bradavice 🙂

Dorej, draga doječa mati Thailand – vesela sem, da imate kljub težavam, ki ste jih sami imeli pri dojenju in po vseh teh letih še vedno tako pozitiven odnos, da berete ta forum. In vesela sem, da ste vedoželjni in želite vedeti več, ker vem, da boste s tem pridobljenim znanjem lahko pomagali komu drugemu v vaši bližini.

In verjemem, da zna biti kakšna od informacij, ki jih lahko preberete tukaj skorajda neverjetna in čudna, saj ste leta imeli določena prepričanja in razlage in verjeli vanje. In verjamem, da nekatere matere, ki so se trudile z dojenjem in jim ni šlo tako, kot so one želele lahko ob določeni informaciji občutijo tudi nekakšne osebnostne zavore proti dojenju. Nove informacije, ki močno spreminjajo dosedanjo prakso in so pogojenje še z generacijskim prepadom (naše matere niso dojile) je zelo težko sprejeti. Ljudje, ki pridejo v stik s tako informacijo razumljivo občutijo žalost, jezo in nemoč ob izgubi prejšnjih prepričanj, mnenj in vedenjskih vzorcev. Nekateri najprej reagirajo z nejevero, nato z dvomom. Od pediatra, ki še vedno priporoča odstavljanje pri enem letu starosti (WHO priporoča dve leti) do babice, ki dvomi, da ima njena hčerka ali snaha dovolj mleka, ljudje pač vedno ponudijo največ in najbolje kar trenutno vedo in v kar verjamejo v tistem času.

Za vašo vedoželjnost pa še povezava na nastavke za dojenje:

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Pozdravljena Maja!

Sama sem mamica dveh malčkov, deklica je stara dobra tri leta najmlajši pa bo dopolnil šest mesecev. Frajlico sem dojila dobro leto, z malim pa se zaenkrat samo dojiva.
Tudi sama sem imela vdrte bradavice in nemalo težav pri prvih poskusih dojenja tako prvič kot drugič. Imela pa sem ogromno volje in potrpežljivosti saj sem se odločila da bom svoje otroke dojila kljub nekaterim namigom, da tako pač ne bo šlo. Že v nosečnosti sem ogromno brala in se zanimala za dojenje. Še posebej sem iskala informacije glede dojenja z vdrtimi bradavicami. In ko sem mislila da sem dobro pripravljena, je prišel težko pričakovani trenutek. In se je začelo…. ni in ni šlo. Kljub vsem poizkusom ni šlo. Tako sem že v porodnišnici začela dojiti z nastavki, ki pa niso prinesli rezultatov, saj je moja deklica zgubljala na teži. Pa sem si mleko črpala in ji ga dajala po steklenički. To sem delala približno tri tedne potem sem prešla nazaj na nastavke. Vmes pa je bilo veliko bolečin, razpokanih bradavic, bolečih dojk,… Potem pa sem se odločila in si rekla da bom dojila izključno brez nastavkov. In ker sem po naravi trmasta mi je po samo enem dnevu uspelo mojo deklico prepričati, da bo to najbolje za naju. Bilo je težko ampak se je splačalo!!! Še posebej se mi je to poznalo pri dojenju našega junaka, saj sem vedela da BO šlo.
Seveda sem prvič iskala pomoč tudi pri svetovalkah za dojenje, za kar sem jim izredno hvaležna, drugič pa mi je ob vseh malih težavah pomagal tale forum in Karmen s svojimi odgovori, za kar se ji lepo zahvaljujem.

Zato draga Maja, ne obupaj! Vdrte bradavice niso ovira za uspešno dojenje. Če se boš ti odločila da bo šlo, bo tudi šlo. Če pa se ti bo kje zataknilo pa brez strahu pokliči svetovalke ali pa obišči tale forum, kjer boš zagotovo našla odgovore za svoje težave.

Priporočam pa ti še super knjigo ki jo je napisala Ksenija Šoster Olmer (upam da je pravilno) Dojenje in materinstvo iz srca

Uživaj v pričakovanju svojega sončka!

Lp Tadeja

Draga Maja:

bom se sama pristavila piskrcek. Tudi sama sem imela ploske bradavice. Ko sem se o tem in o dojenju malo bolj pozanimala, sem ugotovila, da to ni problem, oziroma, da so moje bradavice normalne, saj so se vcasih (ko me je zeblo, ali ce sem si jih prijela) pa le izbocile. Torej, ce se tudi tebi izbocijo bradavice, ko te zebe, ali ce si jih primes, potem ne rabis nic skrbeti. Ce pa le imas ploske ali vdrte bradavice, potem ti bodo pa nasveti deklet zgoraj prisli zelo prav. Mimogrede, sedaj uspesno dojim 14 mesecno hcerko, ki se ne kaze nobenega zanimanja za odstavljanje in so moje bradavice vecno izbocene.

Dodala bi se samo nekaj glede novorojencka in ucenja dojenja obeh: mamice in otrocka. Mogoce se ne ves, vendar tole je meni zelo pomagalo… Cisto normalno je, oziroma skoraj vsak novorojencek izgubi v prvih dnevih po rojstvu nekaj teze. Tam nekje do 10 oziroma 15% porodne teze je normalna izguba teze. To traja, dokler ne pride mamici tisto zrelo mleko (ki je bele barve) – na zacetku v prvih dnevih ima mamica kolostrum, ki je prvo mleko-cepivo, in je rumene barve in je v zelo malih kolicinah (kapljicah), ker ima pac otrocek zelo majhen zelodcek in se nasploh mora navaditi jesti. Zato ne skrbi, ce otrok ne bo takoj pridobival teze: to je normalno. In predvsem: to NI znak, da ti dojenje ne uspeva. Meni je zrelo mleko priteklo sele nekje peti dan po porodu in do takrat je hcerka izgubila 15% porodne teze, je pa lulala in kakala. Hvala bogu, da sem poznala ta dejstva, in se zaradi tega nisem prevec sekirala, pa tudi v porodnisnici, kjer sem rodila jaz, so bili o tem osvesceni in so mi pac zelo stali ob strani. Na zalost ponekod se zmeraj takoj ponudijo steklenicko, ce otrok prve dneve po rojstvu izgublja tezo v normalnih mejah. Kar pa seveda omaja samozavest mamice in lahko povzroci vse sorte drugih problemov (n.p., sesalna zmeda). Seveda je druga stvar, ce otrok izgubi prevec teze in to ogroza njegovo zdravje….

Uspesno nosecnost ti zelim in predvsem uzivaj v veselem pricakovanju.

LP,
Meli

Hvala vsem za spodbudne besede in dobre nasvete!!!! Ker sem tudi jaz trmasta po naravi in če se nekaj odločim, bom to tudi naredila, bo tako tudi z dojenjem. Odločila sem se, da bom svojega otroka dojila, ker vidim en kup nervoznih mamic, ki mešajo razne pripravke in kako je stvar nerodna, če nimaš vsega s seboj takrat, ko bi to rabil. Poleg tega ima dojenje veliko pozitivnih učinkov. Mislim, da nas mati narava ne bi ustvarila tako kot nas je, da polne prsi mleka ne bi imele nekega pozitivnega namena.
Še enkrat hvala!

Draga Maja,
mislim, da nas je pravzaprav zelo veliko, ki smo imele težave s ploskimi bradavicami. Jaz sem imela pred prvim porodom levo bradavico povsem plosko, desno pa majhno. Ob navamu mleka druga dan v porodnišnici so bili moji poskusi, da bi pristavila otroka k napeti dojki s plosko bradavico izjemno težavni. Skoraj nemogoči. A se nisem dala. Prepričana sem bila, da mi bo ratalo.

Malo mleka sem si morala vsakič izčrpat, potem je šlo, vendar sva se oba kar precej namatrala tedaj in tudi še kasneje.

Steklo je vendarle brez nastavkov. Na levi imam tudi zdaj, pri drugem otroku, vseskozi malo manjšo zalogo mleka, ker sta oba bolj vzljubila dojenje na desni strani, kjer je bradavica večja. Vendar pa po tem, ko sem prvega otroka dojila 25 mesecev, bradavica na levi nikdar več ni bila čisto ploska. Po podoju sta bili obe vedno veliki in štrleči, kar me je navdalo s samozaupanjem in resnično me je presenetilo, kako ju je prvi otrok spremenil in utrdil. Že ko sem to videla po prvih podojih, sem se hitro potolažila in sklenila, da s tem ne bi smelo biti težav. Čeprav me je ena od sester takrat v bolnici skrajno zaskrbljeno gledala v levo dojko, češ, ne vem, kako boste na tej dojili. Žal me je samo gledala, pomagala mi ni pa prav nič. Mislim, da je bila ključna moja volja.

LP
Mojca

Mojca Berdnik Vozel

New Report

Close