Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Ponovno nočno dojenje

Ponovno nočno dojenje

Pozdravljeni!

Ponovno se vam oglašam z “mojo” težavo, ki ni prava težava.
Najprej sem se na vas obrnila ker smo imeli težave z dojenjem, drugič de se malo pohvalim kako lepo spimo in da se prepričam ali delam prav ker je naš junak že od meseca in pol spal celo noč brez dojenja. Odgovorili ste mi naj uživamo v podarjenih uricah. In smo dokler … dokler se ni na morju začelo občasno nočno dojenje. Pa sem si rekla ni problema, čeprav je bilo težko ker smo se tega že odvadili. Sedaj je naš korenjak pred nekaj dnevi dopolni pet mesecev nočno dojenje pa mu je že prešlo v navado. Tudi jaz sem se ponovno navadila na vstajanje in ni to noben problem.
Zanima me vaše mnenje glede nočnega dojenja. Začela sem razmišljat da mogoče nimam dovolj mleka in se pač hoče dojiti večkrat, pa da je mogoče prišel tisti preskok rasti…. pa še in še. Pri svojih petih mesecih je mali pravi korenjak. Velik je 70 cm in ima dobrih 8 kilogramov. Raste in se razvija normalno. Ponudbe je dovolj prav tako povpraševanja. Nekako iščem razlog za tole nočno dojenje saj očitno je lakota, ker mali kar plane name :)) in cmoka in gode… Ko se naje zaspi nazaj brez problemov največkrat pa tudi na dojki. Naj povem da se samo dojiva, ne dodajam mu še nobene druge hrane čeprav že odločno kaže zanimanje zanjo. Mogoče bi bilo vseeno dobro začeti? Hči sem samo dojila skoraj sedem mesecov sedaj pa ne vem. Veliko mi roji po glavi zato se oproščam če je vse tole malo preveč zmedeno.

Lp Tadeja

Draga Tadeja,
ah nočno dojenje – moja “priljubljena” tema in nadvse pogosto vprašanje mladih mamic… Vesela sem, da vaš malček tako čudovito raste in se razvija ob dojenju.

Razlogi za nočno dojenje? Huh, o tem pa lahko napišem cele romane. Res!
To pa zato, ker se dojenčki in tudi večji otroci ponoči ne prebujajo le zaradi lakote. In napredovanje vašega sina kaže na to, da zagotovo ni lačen. Bistveno je predvsem to, da se zavedamo, da imajo majhni otroci drugačne ritme spanja kot odrasli. Res ne vem, odkod izraz “spi kot dojenček”, ker dojenčki ponavadi ne spijo tako, kot bi si želeli starši. Dojenček se lahko zbuja zaradi zobenja, zaradi tega ker ponoči živo sanja in predeluje dnevne dogodke, lahko je preveč oblečen (pretoplo) ali premalo (mu je mrzlo), lahko je le žejen, lahko da si le želi toplega naročja in pomirjujočega zvoka bitja srca in….

Veliko staršev, ki se srečujemo s pogostimi nočnimi budnicami imamo ob tem normalno zelo mešane občutke. Po eni strani so nočna dojenja lahko krasna priložnost za nemoteno in ljubeče stiskanje in crkljanje – poseben čas, ki bo še prehitro minil. Po drugi strani pa smo starši zato lahko neznansko utrujeni zaradi primanjkljaja dobrega dolgega spanca, ki ga naša telesa še kako potrebujejo. Tako je tukaj potrebno najti rešitve, ki bodo dobre tako za otroka, kakor za starša in s tem celo družino. A kako? Hm, tisti, ki bi našel univerzalne rešitve, bi verjetno bil najbogatejši človek na tem svetu, kajne?

Najprej, poskušajte najti načine spanja, ki vambodo omogočali kar najmanj popolnega prebujenja. Možnosti so naslednje: da spimo v družinski postelji ali da imamo otrokovo posteljico poleg velike postelje. Nekatere mamice prisegajo na to, da je ponoči očka tisti, ki vstane in prinese otroka k mamici. V tem času se mamic lahko udobno namesti in pripravi, tako da z dojenjem začne takoj, še preden sta se oba (mamica in dojenček) dobro razbudila. Če je otrok v svoji sobici, lahko rešujete nočne težave tako, da si poleg otroške posteljice položite večji jogi in bo tako nočno dojenje za vas prijetnejše, ko boste na njem odspali kitico ali dve.

Zelo pomemeben je tudi počitek preko dneva. Zelo koristna je možnost, da počivamo skupaj z otrokom. Ko spi dojenček – naj počiva tudi mamica. Posoda v koritu bo že počakala na boljše čase.

Nekaj nasvetov, kako bi lahko zmanjšali število nočnih podojev:
1. veeeeeliko dojenja podnevi
2. veeeeeliko cartanja in kontakta med mamico in otrokom podnevi
3. predno gre spat mamica – priklopite otročka in ga podojite, četudi že spi
4. poskušajte otroka uspavati brez dojenja (metode E. Pantley)
5. povečajte razdaljo, če spite skupaj. Če otrok dobesedno “vonja” mamico in njeno mleko, se kar sam “priklopi”. Pri nas doma so dojenčki takrat, ko smo jih odstavljali od nočnega dojenja spali na očijevi strani.
6. očka na pooooomoč – to je sicer bolj primerno za večje dojence, ko partner dojenčku ponudi vodo ali naročje, mamica pa se lahko dela, da trdno spi:)

Nočna dojenja ne bodo trajala VEČNO. Čas, ki ga otrok preživi v vašem naročju, pri vaših prsih in ob vaši bližini je zeeeeeeelo kratek v primerjavi z vsem preostalim časom. Izkoristitega ga! Spomin na nočna crkljanja in dojenje vama bo obema ostal celo življenje.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close