Najdi forum

brez mleka

Pred 4 leti sem rodila mojega prvega otročička. Zelo sem si ga želela in tudi dojiti sem si želela, da bo otrok čim dlje pil moje mleko. Že v bolnišnici sem pila precej čaja in tudi še čaj za dojenje, ki so mi ga kupili v lekarni. Potem, ko sem bila doma in me je obiskovala patronažna sestra, sem ji povedala, da otroček se ponoči zbuja na vsako uro, “ziza” pet minut in je za nekaj časa v redu. Velikokrat se je tudi zgodilo, da je jedel več kot pol ure, a je bil še vedno siten. Verjetno je bil lačen, saj je čez kakšne dobre pol ure ali čez uro spet jedel. In tako naprej tri tedne. Potem mi je patronažna sestra predlagala, naj mu ponudim pikomil. To sem tudi naredila in mu ga dala, ko je popil tisto malo mleka, ki sem si ga stisnila (v zdravstvenem domu so mi posodili tisto mašino za stiskanje mleka, kot so jo imeli tudi v porodnišnici – naj povem, da sem si tudi že tam morala stiskati mleko, da so ga otročku dajali ponoči po žličkaj ali pa injekciji, ko je bil lačen), pa sem mu dala Pikomil. Nekajkrat je bilo to v redu, potem pa smo opazili, da ima verjetno krče po tem mleku. Dajati sem mu začela Aptamil, čeprav ni bil nedonošenček. Potem je bilo vse v redu. Potem pa je bilo meni hudo, ker nisem imela mleka. Čaja za dojenje sem spila najmanj 3 litre na dan, pa ni nič pomagalo. Naj povem še tole. Nisem imela bradavice, tako, da sem dojila s pomočjo nastavka.
Sedaj sem zopet noseča in želim, da se mi to nebi ponovilo. Kaj lahko storim in kaj je bilo krivo, da mleka takrat ni bilo. A lahko kaj naredim, da bom imela bradavice. Prosim pomagajte, ker bi rada dojila.

Hvala za pomoč.

Draga Nika,
žal mi je, da vama s prvim otročkom dojenje ni tako steklo, kakor ste želeli. Najprej naj vam povem, da ste kljub težavam svojemu otroku vseeno dali svoje, materino mleko v času, ko ga je najbolj potreboval. Naj dojenje traja dva dni ali dva meseca, pomembno je, da otrok dobi živo tekočino, ki je materino mleko, pa naj je bo veliko ali malo. Zavedajte, da to ni bil poraz ampak vaša zmaga, saj ste se za svojega otroka močno potrudili in mu ponudili vse, kar ste trenutno znali in zmogli. Razumem vaš strah in stisko, v pričakovanju novega dojenčka in vašo željo, da bi dojila.

Idealno bi bilo, če bi novorojenčki samo jedli in nato spali 3 ali 4 ure, toda večina normalnih dojenčko se doji pogosteje, kakor nam zapovedujejo tabele v reklamah za otroško hrano ali zdravniške tabele. Za dojene otroke v prvih tednih je popolnoma normalno, da pri dojenju nimajo urnika in da se dojijo pogosto. Sama v hecu pravim, da so se vsi moji trije otroci dojili vsako uro po eno uro. Seveda, ko sem bila prvič mamica, sem tudi sama mislila, da to ni v redu in da je otrok lačen. Šele ko sem sama pri sebi dojela, da dojenje ni samo akt hranjenja in da se otrok doji tudi iz drugih potreb – to ni bil več problem.

O popiti tekočini
Draga Nika, dobro dojenje je odvisno tudi od materinega dobrega počutja. V prenesenem pogledu pravimo, da je velika večina uspešnega dojenja – v materini glavi. Mamica, ki PREVEČ pije ali ki pije tekočino za povečanje mlečnosti (npr.pivo), dela nasilje nad svojim telesom. Posledično je to materin stres in tudi to zelo vpliva na zalogo mleka pri mamici. Če preračunamo, da v času, ko se laktacija že dobro vzpostavi, popije dojenček povprečno 1 liter materinega mleka dnevno, potem mati potrebuje le še dodatni liter tekočine za tvorjenje mleka. Če tega v svoje telo ne vnese, telo črpa iz materinih zalog. Seveda, za vsako telo je dobro, da veliko pijemo, toda ne več, kolikor zmoremo…

Povečanje količine mleka
Za povečanje količine mleka pri materi samo pitje tekočine ni dovolj. Mati, ki želi povečati količino mleka, mora predvsem povečati število podojev, oz. dojiti dojenčka kadar on to želi, dojenje mora biti pravilno (nekateri otroci samo cucljajo), mora veliko počivati in mora biti kar najbolj sproščena, mati naj doji pogosto in tako dolgo, dokler dojenček to želi, izmenično dojenje (ob vsakem dojenju otroka dva do trikrat prestavljajte z ene dojke na drugo. Tako so prsi bolj stimulirane, ob vsakem dojenju ponudite obe dojki vsaj dvakrat), sesanje le pri prsih, ne uporabljajte dude, če morate dodajati prilagojeno mleko ga dodajajte s kapalko ali po žlički, stimulacija z iztiskavanjem z ročnim ali mehanskim črpanjem mleka, dojenček naj dobiva le materino mleko

O črpanju mleka
Količina mleka, ki ga iztisnemo s črpalko absolutno ne more biti merilo, koliko mleka ima mati. Količina iztisnjenega mleka je namreč precej manjša, kakor količina mleka. ki ga dobi dojenček pri prsih kadar on sam sesa. Dojenčkovo sesanje prsi mnogo bolj stimulira, kakor iztiskanje. Količina mleka, ki ga iztisnemo s prsno ali ročno črpalko je tudi zelo odvisna od večih razlogov (tehnika črpanja, pravilnost tehnike, kvaliteta črpalke, psihični stres matere) in se zdaleč ne more primerjati s količino mleka, ki ga dojenček zna izmolzti iz dojk.

Bradavice
Mislim, da ste z izrazom “nisem imela bradavice” verjetno hoteli povedati, da vaše bradavice niso bile izbočene navzven ampak ploske. V naših porodnišnicah žal prepogosto predlagajo mamicam, ki imajo vdrte bradavice ali kakršnekoli druge težave ob dojenju, da uporabljajo poseben nastavek, ki se namesti okoli bradavičnega kolobarja in bradavice, da se otrok laže pristavi. Nastavek za kratek čas res lahko pomaga, vendar je pomanjkljivosti te tehnike dosti več kot prednosti. Uporaba nastavka namreč zmanjšuje stimulacijo prsi. Otrok se na nastavek “navadi” in ko mu mamica ponudi golo bradavico, le-ta odklanja dojenje. Mnogo bolje je, da se težave, ki vodijo v uporabo nastavka rešujejo na drugačne načine: udrte bradavice z nošenjem bradavičnih školjk že v nosečnosti ali s posebnimi vajami (Hoffmanove vaje), prepolne prsi ob navalu mleka z iztiskavanjem pred pristavitvijo, poškodovane bradavice s pravilnim pristavljanjem.

Vaše bradavice preiskusite tako, da položite palec na vrhnji del in kazalec na spodnji del bradavičnega kolobarja, pri čemer prsta nežno stisnete. Bradavica naj bi ostala pokončna oziroma izbočena. Če se namesto tega splošči ali celo obrne navznoter, je dobro, če nosi nosečnica oziroma doječa mati posebne bradavične školjke in izvaja tako imenovano Hoffmanovo vajo. Vaje ni priporočljivo izvajati v zadnjih tednih nosečnosti, saj lahko draženje bradavic sproži prezgoden porod. . Drugi preprost preizkus je opazovanje bradavic med spolnim vzburjenjem ali ob izpostavljenosti hladu. Če se bradavice ob tem izbočijo, potem vaše bradavice niso ploske ali vdrte. Posebno utrjevanje bradavic z drgnjenjem, s hladnim prhanjem ali s posebnimi mazili ni potrebno oziroma je lahko celo škodljivo.

Kaj je bilo krivo, da ni bilo mleka? Na to vprašanje vam žal ne morem odgovoriti le na osnovi napisanega. Najbolje je, da pokličite katero od svetovalk za dojenje in s podrobnim pogovorom bosta lahko ugotovili, kaj je šlo narobe in da teh napak naslednjič morda ne boste ponavljali. Preberite si tudi naše članke na:
http://med.over.net/klinicne_stroke/porodnistvo/dojenje/index.htm, prepričana sem, da vam bodo odgovorili na mnogo vprašanj.

Želim vam še naprej prijetno nosečnost, čimveč preberite in se izobražujte o dojenju, obiščite kakšno od naših srečanj v Ljubljani, Škofji Loki ali Mariboru in brez skrbi pokličite, če bo prišlo do težav.

Hvala za odgovore. Zanima me še to, kje se lahko dobi bradavične školjke in kakšne so to Hoffmanove vaje.

Draga Nika,
v primeru ploskih ali vdrtih bradavic se pri dojenju pojavijo težave, saj dojenček le stežka ali pa sploh ne more zagrabiti bradavice. Kakšne so vaše bradavice lahko preverite tako, da položite palec na vrhnji del in kazalec na spodnji del bradavičnega kolobarja, pri čemer prsta nežno stisnite. Bradavica naj bi ostala pokončna oz. izbočena. Če se namesto tega splošči ali celo obrne navznoter, je dobro, če nosi nosečnica oz. doječa mati posebne bradavične školjke in izvaja t.i. Hoffmanovo vajo. Drugi preprost preizkus je tudi opazovanje bradavic med spolnim vzburjenjem ali ob izpostavljenosti hladu. Če se bradavice ob tem izbočijo, o ploskih ali vdrtih bradavicah ne govorimo.

Bradavične školjke s podtlakom izvlečejo bradavice. Bradavične dobite v bolje založenih trgovinah z otroško opremo, pri nas se dobi le školjke znamke Avent. Ne zamenjujte školjke z nastavki, kako izgledajo, si lahko ogledate na straneh: http://www.aventbaby.com/uk/products/catalogue/breast_feeding/breast_shells.html

Hoffamnova vaja opisno izgleda takole: ženska naj večkrat dnevno izvaja te vaje na naslednji način – ženska naj postavi oba palca na začetek “podnožja” bradavice (ne na koncu bradavice in ne na koncu areole), tako da sta si palca nasproti. Počasi in nežno naj s palcema krožno pritiska okoli bradavice, tako, da gresta palca narazen, stran od bradavice, kar povzroči, da se bradavica rahlo privzdigne navzgor. S to vajo se razteguje tkivo, ki pretesno drži bradavico v areoli.

Nekateri strokovnjaki vaje ne priporočajo nosečnicam, ki imajo zelo občutljive bradavice (ker se tkivo lahko poškoduje) in zaradi možnosti, da se sprožijo predčasni popadki, če vam grozi nevarnost prezgodnjega poroda.

Po porodu si k izboljšanju stanja bradavic si lahko pomagamo tudi z uporabo kvalitetne prsne črpalke.

Hoffmanove vaje so odlično opisane in narisane tudi v knjigi Dojenje in materinstvo iz srca, avtorice Ksenije Šoster Olmer.

New Report

Close