Najdi forum

težave s ščitnico

Najprej naj povem, da sem se pred kakšno uro malo zmerila in…. si pokvarila dan. Ne bom razlagala mer, povem pa lahko moje želje…. v bokih -10 cm, v pasu -15 cm, prsi -15 cm…obup. Ne vem kdaj bom to dosegla!!!! Glede na to, da sem že en mesec na montiju in nobenega haska.
Aja, zdaj pa k naslovu. Že nekaj let me zdravniki na sistematskih pregledih opozarjajo, da imam povečano ščitnico. V vseh teh nekaj letih sem bila že večkrat pri osebnem zdravniku, ki pa pravi, da je vse ok. Vzeli so mi tudi kri in nič ugotovili- VSE VREDU! Pa sem se potolažila. V sredo pa sem bila spet na sistematskem in spet-IMATE POVEČANO ŠČITNICO! To je lahko razlog za previsoko težo….. Tako so mi rekli. KAJ MISLITE VI??? jE KDO IMEL TAKŠNE IZKUŠNJE?? KAKO SO VAS POZDRAVILI??
Ne vem več, kaj naj!
Jaz ubožica!! Ampak ne tako velika kot Marika! Želim ti hitro okrevanje, da boš premagala sestro! :))))

lep sončen pozdrav

teža(vna)

Jaz sem imela težave s ščitnico … tut imela povečano (premalo delovanje hormonov) – naj ti zdravnik da napotnico za endokrinologa (vztrajaj) – ti bodo tam pregled naredl in te ustrezno zdravili, če bo potrebno.

In ja, če ti ščitnični hormoni premalo delajo – je vzrok lahko tut povečana teža – in obratno. Sedaj je pri meni stanje normalizirano (se lahko ponovi, jemala sem tablete), vendar moram vedno ful pazit na hrano, ker se mi ful hitro pozna – torej jem na splošno manj kot ostali.

seveda pa tudi to ni noben izgovor za preveč kil – razen če je res krivo zdravje. 😉

dobi napotnico in se prepričaj.

Hvala! Zdaj pa v napad na zdravnika. No, meni se tudi vse zelo hitro pozna, gre pa zelo težko dol, kljub močnim prizadevanjem.

Hvala še enkrat!

lp

Še ena s povečano ščitnico.Kri pri splošnem zdravniku ni nič pokazala.Osebna zdravnica pa je otipala,da je povečana in mi je dala napotnico za specialista in so ugotovili zmanjšano delovanje.Ni bilo potrebno zdravljenje.

Vztraja in zahtevaj napotnico za specialista!

Lp in imej se rada
A

Tudi jaz sem se v enem prejšnem mailu razpisala (kar precej nazaj), da imam težave z ščitnico. Meni je najprej delovala preveč in sem lahko in sem morala jesti kot volk – pa sem kljub temu – hujšala… Predlani decembra pa sem bila na radiojodu, ščitnico so mi požgali – sedaj pa mi dela premalo – in od takrat sem se začela rediti…Vsi zdravniki tudi moja endokrinologinja so me tolažili, da to pač tako je in se naj sprijaznim, vendar sem jaz trmasta in ko so se mi nabrale kile preko meje, ki sem jo jaz še imela za sprejemljivo sem se odločila skujšati in moj metabolizem po domače – okrog prinesti – sedaj sem od 23.01. na dijeti 3 MD in do sedaj sem skujšala 8 kilogramov. Vsak kilogram ki ga izgubim me spravi v dobro voljo, saj se zavedam, da zaradi težav, ki jih imam pač težje hujšam…

Želim ti, da ti čimprej ugotovijo diagnozo in če je res kaj narobe z ščitnico se začni čim prej zdraviti…

Lep pozdrav

Nenči

Ščitnica

Žleza ščitnica je majhna žleza, ki je metuljasto oblikovana in se nahaja na vratu med Adamovim jabolkom in prijemališčema ključnice na sternum oziroma prsno kost. Normalna žleza je tanka in se je s tipanje le redko občuti ali pa vidi. Podobno kot druge žleze v telesu tvori hormone, ki jih oddaja v krvni obtok. Ko hormoni potujejo po telesu prenašajo informacije in signale, ki kontrolirajo delovanje in aktivnost celic.

Druge žleze tvorijo hormone kot so inzulin, estrogen, rastni hormon in druge. Ščitnica pa sprošča v organizem hormon tiroksin. Glede na število atomov joda, ki jih vsebuje, ločimo dva ščitnična hormona. Označujemo ju s kraticami T4 in T3 hormon. T3 je izrazito močan hormon in vpliva na skoraj vse telesne celice oziroma organe. Hormon ščitnice vpliva na delovanje srca, na črevesje, ima vpliv na moč mišic, presnovo maščob, rast las, razpoloženje…..

Ščitnica lahko povzroči več težav in problemov. Najprej je lahko ščitnica premalo aktivna in govorimo o hipotireozi. Če deluje premočno in sprošča preveč hormonov gre za povečano aktivnost ali hipertireozo, lahko pa se železa tudi poveča, takrat pa govorimo o golši. Hipotireoza je relativno pogosta: ima jo približno 5 procentov ljudi v populaciji, pogostejša je pri ženah in starejših. Ponavadi nastane kot posledica imunske reakcije na lastne beljakovine, ki se nahajajo v žlezi ščitnici.

Povečana aktivnost ščitnice – hipertireoidizem, se najpogosteje pojavlja pri ženah med 20 in 50 letom starosti. V posameznih družinah se spremenjena aktivnost ščitnice pojavlja pogosteje in takrat govorimo, da so dedne. Drugič pa se poveča aktivnost posameznih celic v ščitnici, ki prerastejo v nekakšen vozel oziroma nodul, kjer se proizvaja več hormona kot v ostali žlezi. Povečana aktivnost se pogosto pojavlja pri ženah po nosečnosti a tudi po kakšnem vnetju. Zaradi vnetij se posamezni deli ščitnice lahko povečajo, vendar to traja ponavadi tudi več let.

Če se posumi, da ščitnica ne deluje pravilno, se najprej določijo hormoni v krvi. Pri preslabem delovanju žleze so vrednosti T4 in T3 nizke, pri povečani aktivnosti torej pri hipertireozi pa povišane. V blagih oblikah so lahko še v normalnih mejah. V teh primerih je najboljša preiskava določitev tiroksin stimulirajočega hormona-TSH, ki nastaja v možganih, pravzaprav v možganskem podvesku (hipofizi) ter deluje kot termostat, ki kontrolira delovanje ščitnice.

Ob enostavni preiskavi vratu zdravnik pogosto ugotovi spremenjeno obliko ščitnice in kadar posumi na povečano ali zmanjšano delovanje ščitnice, napoti bolnika k specialistu, ki poleg hormonskih preiskav lahko opravi še druge teste, med katere spada tudi scintigrafija ščitnice.To je za bolnika enostavna preiskava, ki pa zahteva visoko specializirano opremo in znanje. Bolnik leži na preiskovalni mizi, v žilo dobi le injekcijo, gama kamera, ki je ponavadi nad njim pa registrira kopičenje joda v ščitnici, njegovo dinamiko in sproščanje v kri. Preiskava je popolnoma nenevarna in enostavna.

Povečana aktivnost ščitnice, pa je pogosto vzrok za povečano aktivnost srca. Pri hipertireozi se pogosto pojavlja naglo in močno razbijanje srca, človek ima stalen občutek, da mu je vroče, močno se znoji, pri naporu, pa mu srce močno razbija. Hormon tiroksin poveča frekvenco in krčljivost srca, s tem pa poveča tudi porabo kisika v srčni mišici. Ob povečani porabi kisika se lahko pojavi tudi tesnoba pri srcu. Zdravilo Ritmonorm pogosto umiri nepravilno delovanje srca, vendar so pri hipertireozi pogosto uspešnejša zdravila, ki jim pravimo blokatorji receptorjev beta, ki imajo pomirjujoč učinek tudi na možganske celice, ki so pri hipertireozi vzpodbujene ali celo hiperaktivne.

Tako kot je škodljiva prevelika aktivnost žleze, je škodljiva tudi premajhna aktivnost ščitnice, zato se takšnim bolnikom dodaja ščitnične hormone.

Prim J.Tasič

V VSAKEM PRETEŽKEM ALI PREDEBELEM ČLOVEKU ŠE VEDNO TIČI VITKO BITJE. LE ZBUDITI GA JE TREBA. Pozdravček Marika

New Report

Close