Najdi forum

GI, umetna sladila…

Hujšanje je prava mora, kajne? Kar nekaj časa vas berem, kadar imam čas, oglašam pa se ne.

Poizkušaš, pa padeš, pa se pobereš, pa padeš. In ko padeš dovolj globoko, se zaveš vsega, kar so ti nekoč povedali, ti pa po bližnjicah, ki niso peljale nikamor.

Ok, mal uverture, da boste vedeli zakaj sprašujem.
Trenutno športam, s hrano pa previdno. Nikakor si ne smem namreč dovoliti volčje lakote, ker potem “znorim” in vse pojem, pobiram pa se tri dni. To so sicer znaki zasvojenosti, vendar sem si dala zadnji, tokrat premišljen poizkus in nalogo, da to presežem.

Že malo več kot 14 dni sem vsa zaležana in brez kondicije zlezla na orbitrek in zdaj se lahko pohvalim s 25min neprekinjene vadbe dnevno. Kdor se nikoli ni gibal ve, kak napredek je to. Pri hrani, pa sem se odločila, da najprej črtam vse z visokim glikemijskim indeksom(GI), da malo umirim slinavko in preprečim izlive inzulina v kri, kajti mislim, da je bilo to krivo, da sem se kar tresla po kakem obroku ali čisto mali sladki stvačici in sem bila kot kak alkoholik.

ZDAJ PA VPRAŠANJE:
Kako je z umetnimi sladili? Ali je res, da jih slinavka zazna kot tapravi sladkor in pošlje inzulin v kri? Če je to res, potem je z vidika GI brez veze da si pomagam z natreenom.
In kje bi dobila čim bolj podrobno tabelo GI. Na netu sem že iszaka, pa je seznam kvečjemu za 20živil.
In zanima me, kaj naj še jem namesto kruha, torrj da zaužijem OH, pa z čim nižjim glikemiskim indeksom. Ok, polnozrnate testenine že, neoluščen riž se že težje dobi(pa še drag je), ajdovo kašo znam naredit samo kot rižoto, proseno kašo pa s sadjem. se mi zdi, da mi manjka idej.

Aja – s kruhom je pa bolj tako. Pekarnam ne zaupam, da ne dodajo NIČ bele moke v tiste kvazi polnozrnate kruhe. Saj sem jih poizkusila, toda počutila sem se kot bi jedla navaden kruh iz prečiščene moke.

A sem preveč zatežila? Ponavadi nisem tako “težka”, raten na tehtnici in se oproščam, samo tale vprašanja mi res ne dajo miru.

Mislim pa, da bi vsaj Tommo moral vedeti vsaj nekaj od tega.

Ja, pa da ne pozabim: veste punce, dajte poleg diete športat. Jaz sem bila največji lenuh v deželi. Res! Da bi jaz telovadila? A počep? Pa ne se hecat! Potem pa sem videla, da nimam izbire. Ali se bom totalno zaležala in padla v depresijo zaradi kil, neuspelih hujšanj…ali pa v trenutku navdušenja vrgla denar na mizo za orbitrek. In potem ni več izgovorov. Ja, saj je težko, toda nikoli nisem verjela ko je kdo rekel da ne more brez športanja. Jaz sem v nedeljo hotela imet pavco z vadbo, pa sem se toliko slabše počutila, da sem zvečer vseeno zlezla gor. Počutje je res boljše, verjemite!

Pa lep, polno-motivacijski pozdravček.

Pozdravljena Lunica!

Če si prebereš knjigo od Michaela Montignaca “Jem,torej hujšam”, boš dobila na vse tole odgovore. Mogoče bi ti bilo zanimivo prebrati tudi knjigo zakoncev Heller “Tudi z ogljikovimi hidrati smo lahko zasvojeni”. V knjigah je med drugim tudi obširen seznam živil, ki imajo nizek glikemični indeks in obratno.

Umetna sladila po mojem mnenju niso ne vem kako vredu. Kdo lahko z zagotovostjo zatrdi, da daljša uporaba le-teh ni škodljiva? Ne rečem, da jih nikoli ne uporabljam, vendar se jim izogibam, kolikor se le da. Včasih si osladim kakšen desert kar z medom, čeprav vem,da ima visok glikemični indeks, je pa po drugi strani zelo zdrav.

Jaz pripravljam rjavi riž in polnozrnate testenine enako kot sem prej navadne, s tem, da sedaj največkrat zase naredim omako z gobicami namesto z mesom. Se hitro navadiš na spremembo.

Ker tudi jaz ne zaupam pekarnam, si pečem polnozrnati kruh kar sama.

Okoli telovadbe pa ti čestitam, meni še vedno ni “kliknalo”. da bom MORALA začeti dovolj se gibati. :((( Ne vem kdaj mi misli, grrrr.
Upam, da sem ti malo pomagala.

Lep pozdrav!

hej Lunica,

tudi meni zmanjkuje idej, kaj naj se jem, da ne bom pasla samo sladkega in mastnega in tvoja ideja o GI je prav osvezujoca. Ampak tudi meni tako kot barbari noce potegniti, da se je treba gibat, da drugace ni nic (grr, grr) jebela,jbela kako sem jezna nase: taki dnevi, jaz pa z avtom v sluzbo, namesto s kolesom! Pa kje ste se to vidli?!

Ti pa le pogumno naprej
Slava

Ja sej, pa v trgovino nujno z avtomobilom, pa ko je takorekoč pred nosom…krizna sem.
Zdej bom hčerko naprosila,da me bo malo terala, pa z mano kolesarla, tako bo vsaj (mogoče) kaj z menoj. Ona zna biti pravi gnjavator :)))), sicer pa zelo rada športa,tako da bo tole verjetno šlo.
Lep pozdrav!

V trgovini dobiš tudi tapravi polnozrnat kruh. Je pakiran po štiri rezine in ti povem, da lahko poješ samo pol kosa,ker je tako nasiten. Mislim, da ga dela Žito! Vprašaj!

Lep sinčen pozdrav,
Anamarija

Ne, Lunica, to pa ne drži! Nisi bila največji lenuh v deželi – to sem bila jaz!
:)))))
Ta odstavek tvojega posta kot da bi prepisala od mene, točno tako je bilo z mano. Da bi jaz telovadila?! No sedaj, ko sem prešla iz 20 min orbitreka še na 1 uro hoje na dan, gredo kile lepo dol ( prej se ni nič premaknilo ) in jaz se počutim super. Edino, kar mi je žal, je da nisem že prej poslušala drugih v tem pogeldu – morala sem sama priti do tega spoznanja.

Pa še do enega spoznanja sem prišla sama ( po večkratnih vseh mogočih dietah ) edina prava pot – dolgoročno in z namenom ohranjanja dosežene teže – je ZDRAVA PREHRANA. Srečno.

V slovenščini res ni kakšne hude literature, a v angleščini je malo morje….

Tule imaš spisek v angl (strokovna literatura) in išči Table 1 – in jo odpri v novem oknu.

bolj poljuden članek je tule

Tu lahko prebereš, da namizni sladkor ni na najvišji lestvici GI, višje je recimo pečen krompirček…

Diabetiki morajo paziti, koliko in kakšnih OH pojejo v posameznem obroku…

Članek:
The glycemic index ranks foods on how they affect our blood sugar levels. This index measures how much your blood sugar increases after you eat.

The real problem is carbohydrates.

When you make use of the glycemic index to prepare healthy meals, it helps to keep your blood sugar levels under control. This is especially important for people with diabetes, although athletes and people who are overweight also stand to benefit from knowing about this relatively new concept in good nutrition.

Recent studies of large numbers of people with diabetes show that those who keep their blood sugar under tight control best avoid the complications that this disease can lead to. The experts agree that what works best for people with diabetes—and probably everyone—is regular exercise, little saturated and trans fat, and a high-fiber diet. That is excellent advice—as far as it goes.

The real problem is carbohydrates, and that’s what the glycemic index is all about. Foods high in fat or protein don’t cause your blood sugar level to rise much.

The official consensus remains that a high-carbohydrate diet is best for people with diabetes. However, some experts recommend a low-carbohydrate diet, because carbohydrates break down quickly during digestion and can raise blood sugar to dangerous levels. A low-glycemic diet avoids both extremes.

Many carbohydrate-rich foods have high glycemic indexes, and certainly are not good in any substantial quantity for people with diabetes. Other carbohydrates break down more slowly, releasing glucose gradually into our blood streams and are said to have lower glycemic indexes.

Evo, tule sladkor in krompirček::::

The really shocking results of G.I. studies are in which foods produce the highest glycemic response. They include many of the starchy foods we eat a lot of, including most bread, most breakfast cereals, and baked potatoes. But table sugar—long believed to be the worst thing for people with diabetes—isn’t as high on the index.

Low glycemic foods include beans, barley, pasta, oats, and some types of rice. Acidic fruits have low glycemic indexes. Likewise, vinegar and lemon juice—as in salad dressing—help reduce the glycemic load.

Sugar
A lot of people still think that it is plain table sugar that people with diabetes need to avoid. The experts used to say that, but the glycemic index shows that starchy complex carbohydrates, like baked potatoes, can be even worse.

Before the development of the glycemic index beginning in 1981, scientists assumed that our bodies absorbed and digested simple sugars quickly, producing rapid increases in our blood sugar level. This was the basis of the advice to avoid sugar, a proscription recently relaxed by the American Diabetes Association and others.

Surprises
Many of the glycemic index results have been surprises. For example, baked potatoes have a glycemic index considerably higher than that of table sugar.

A more pleasant surprise is the very low glycemic index of a tasty bean called chana dal, which is the subject of a separate article here. Another pleasant surprise is pearled barley, which has the lowest glycemic index of any grain.

Other Important Diet Considerations
The glycemic index should not be your only criterion when selecting what to eat. The total amount of carbohydrate, the amount and type of fat, and the fiber and salt content are also important dietary considerations. The glycemic index is most useful when deciding which high-carbohydrate foods to eat. But don’t let the glycemic index lull you into eating more carbohydrates than your body can handle. The number of grams of carbohydrate we consume is awfully important. Make sure you know the carbohydrate content of the foods you eat by studying the nutritional information on the package.

Variations
Factors such as variety, cooking, and processing may effect a food’s GI. Foods particularly sensitive to these factors include bananas, rice, and potatoes.

In addition, the glucose response to a particular food may be somewhat individual. So it is probably a good idea to carefully watch your own blood sugar after eating foods you have questions about and determine if they have high or low GI for you. If you find a specific food produces an unexpected result, either high or low, take note of it and incorporate that into your meal planning. Also note that the numbers vary from study to study. This may be due to variations in the individuals in a particular study, other foods consumed at the same time, or different methods of preparation, since your body can absorb some foods better when they are well cooked.

Free Foods
Most of the foods tested are high in carbohydrates. Some may wonder at the gaps—why other high-carbohydrate low-calorie foods like celery (or tomatoes or similar foods) have never been tested. The problem is a technical one for the testers, because they would be so hard put to get anyone to volunteer to eat 50 grams of carbohydrate from celery—it’s just too much celery to think about! Essentially, from a glycemic index standpoint, celery and foods like it can be considered as free foods. I now have a list of the common free foods on-line at http://www.mendosa.com/freefoods.htm.

Mixed Meals
Some people wonder if the glycemic index can predict the effect of a mix meal containing foods with very different indexes. Studies have shown that it does that job very well, too.

You can quite readily predict the glycemic index of a mixed meal. Simply multiply the percent of total carbohydrate of each of the foods by its glycemic index and add up the results to get the glycemic index of the meal as a whole.

750 Foods
Scientists have so far measured the glycemic indexes of about 750 high-carbohydrate foods. The key is to eat little of those foods with a high glycemic index and more of those foods with a low index. Where can you find what these foods are? See Glycemic Index Lists.

This article originally appeared in Diabetes Digest, April 1999.

Last modified: August 22, 2002

Ah, ja, umetna sladila pa so navadni strup… navadi se na hrano brez sladkorja ali pa uporabljaj med – čisto na koncu, ko je hrana že shlajena, da jo lahko ješ – ker visoka temp. uniči zdravilne lastnosti medu…

by

Tommo, HVALA in ostalim tudi!

Ja, priznam pa, da bom tole v angleščini brala kake dve uri…:))

Helpa, tebe pa naj vprašam kako kaj z orbitrekom. Ali si konstantno na 20min in nič več. Jaz se zdaj trudim priti do 25min, cilj pa je 40-45min. Ampak….vem, da je ulalalala časa do tja. Nekje sem zasledila, da se pričnejo kuriti maščobe šele po 25ih minutah. In ali vadiš čisto vsak dan. Priporočajo dan ali dva pavze v tednu, ampak, jaz sem samo en dan lenarila. V nedeljo sem se odločila, da ne bom šla na orbitrek, pa so me proti večeru noge že tako bolele(pritisk), da sem potem zvečer gor zlezla.

In kako je s kilami, kako se prehranjuješ in ali se ti kaj pozna na obiki telesa? Zdaj sem pa napadla z vprašanji, kaj?

Barbara2, tebe bi pa prosila, da napišeš recept za kruh. Jaz sem nekaj poizkušala, pa se je tako drobil, da ni za povedat. Po mojem okusu bi bil tak, malce trši kruh, ki se lepo reže, če razumeš. Tistega mojega se sploh ni dalo rezat, pa smo ga kar trgali, potem pa si predstavljaj kakšni kosi so bili…

Ni blema :))

1 kg polnozrnate moke, 3 dag kvasa, 2 dag soli, 6 dcl vode, 4 žlice olja,malo sladkorja

Kvasni nastavek: zmešaš kvas z malo mlačne vode ali mleka,vanj daš malo sladkorja in moke ter pustiš vzhajati.
Presejeno moko,kvasni nastavek,olje, sol in preostalo vodo pregneteš v gladko testo, ki ga pustiš počivati pol ure. Potem ponovno malo pregneteš in oblikuješ 2 hlebčka, katera potem pustiš na toplem okoli 40 minut, da narasteta. Potem pečeš pri 180°C približno 45 minut. Če hočeš,da ne bo trda skorja, zavij hlebčka v vlažen serviet, če ne pa s suhim in pusti da se ohladita.
Mogoče je na začetku videti,da je veliko dela, ampak ko se navadiš si vse mimogrede gotova.

Lep pozdrav!

A ponočujeva?

Hvala, si že prepisujem. Čez vikend bom poizkusila in poročam.

Pa mirno noč.

Ja zgleda. Od lakote ne morem spati ;)) No,sedaj pa res grem. Nočko tudi tebi.

Lunica, nič hudega, sem vesela vprašanj. Odgovarjam ti šele sedaj, ker sem bila prej pri zdravniku – imam poškodovan prst – tko da adijo orbitrek za nekaj časa ( moram počivat ) :-(((

Kot sem že napisala, prej nisem nič telovadila – moja fizična aktivnost je bila na nuli vse nekje do februarja. Ker mi ni uspelo shujšat, sem se oprijela zadnje bilke – orbitreka. Začela sem s parimi minutami in vsak dan ( razen v nedeljo ) sem nekje v 3 tednih prišla do 15 minut ( najprej sem mislila, da bom umrla, potem je bilo vsak dan lažje in vsak dan sem se boljše počutila. Imela sem tudi občutek, da hujšam, čeprav vaga ni pokazala nič posebnega. Potem so mi v šoli hujšanja rekli, da je pol ure orbitreka PREMALO za hujšanje ( da je sicer boljše kot nič, ampak da začne telo kurit maščobe ŠELE PO 50 minutah). Svetovali so mi hojo, jaz sem še vedno trdila, da ne morem hodit ampak sem probala. Bila sem presenečena nad tem koliko kondicije mi je pravzaprav orbitrek prinesel, hodit sem začela skoraj vsak dan, če le moren po 1 uro – pozna se v vseh pogledih, po teži, po izgledu telesa ( povedali drugi ) in po počutju.

Z orbitrekom pa je tako: odkar hodim, se zelo težko spravim nanj, ker mi hitro postane dolgčas ( povsod so bile te pripombe, kjer so se pogovarjali o orbitreku ). Za za četek je bil pa super, pa mogoče za kak deževen dan.

V šoli hujšanja so nas učili tako: vsaj uro telesne aktivnosti na dan – če ne gre drugače pa vsaj 3-4 krat na teden. Pomembna je: frekvenca ( se pravi večkrat ), interval ( večkrat mal pospešit vadbo ali hojo, da se prepotiš in da “zaženeš” srce ) in pa time (čas – torej trajanje vadbe)=FIT.
FITNES-indeks so nam izmerili s hitro hojo na 2 km – dosegla sem kar lep rezultat glede na to, da sem bila še pred kratkim najvčja lenoba ;-)))

Vprašala si me še glede hrane: prehranjujem se pa z diabetično hrano ( to je v bistvu zdrava prehrana ) brez belega sladkorja ( saj veš tisto: tri bele stvari so najbolj škodljive: beli sladkor, bela moka, bela sol…). Pri tej hrani je jedilnik podan z enotami: najmanjša enota je meso ( priporočljivo čim manj rdečega, ampak rajši belo in ribe ), malo večja enota je: testenine, krompir , riž…, največja enota je pa zelenjava 3 enote ( pri enih zelenjavah je to do 30 dkg ). Za pripravo kosila porabiš lahko 2 žlički olja ( ali 2 žlici smetane ) in s tem počneš kar hočeš. To je recimo za kosilo, mal sem poenostavla, no pa pozabla sem, da je solata, kitajsko zelje, radič, kumare poleg tega vsega v neomejenih količinah.

Pa še take SPLOŠNE stvari: po piramidi, zamenjaš vse mlečne izedlke na 1,6 ali manj, namesto belega kruha črn, polnozrnat ( čim več vrst moraš menjavat), izogibat se slabim maščobam ( nasičenim – največ jih je v raznih piškotih, čipsih, kokicah, margarinah, maslu ), rastlinsko olje za kuhanje ( predvsem repično ), olivno za solato,
VELIKO TEKOČINE (predvsem vode ), VELIKO GIBANJA. Ne vem, mogoče sem kaj pozabla. Večkrat sem že povedala, pa naj bo še enkrat, moj mož že skoraj osem let drži svojo težo, pridobljeno s tem načinom prehranjevanja.
Oprosti, če sem napisala cel roman, če te še kaj zanima, mi lahko pišeš tudi na mejl ali pa pusti svojga. Lep pozdrav.

Hvala za “roman”:)))))

Veš, meni je zdaj na orbitreku zanimivo…mal televizije zraven, pa kr gre, prepotim se “totalno”, zdaj sem na cca25minutah in jaz sem zasledila na enih treh mestih, da se maščobe kurijo po 25minutah. Ok, kakorkoli, mislim, da sem na vsaj približni poti.

Ja, pa po slabih treh tednih, mi tudi meni tehtnica ne pokaže nič manj, zato pa ima v obsegu bokov in stegen, pa tudi trebuha v povprečju 2cm manj. (???)

Lp

Lunica definitivno si na pravi poti. nič hudega če se na teži nič ne pozna (tudi to bo prišlo ). Da se pozna na obsegu pasu je tudi zelo pomembno, saj je obseg pasu tudi eden od dejavnikov, kjer se odraža ogroženost. Nam so poleg ITM, % maščobe izmerili tudi obseg pasu in nam razložili, da ni vse samo v teži in ITM. Za ženske je ta meja 88 za moške pa 102 cm – vse kar je nad tem ( tudi če po ITM ne spadaš v razred čezmerne tel. teže ) je pokazatelj ogroženosti zdravja.
Torej si na pravi poti – drugi rezultati še pridejo.
Prej sem pozabila povedat, da je veliko tekočine res zelo pomemno – meni so pri meritvi % maščobe , mišic in vode izmerili, da sem dehidrirana – jaz sem pa mislila, da ogromno spijem – 2 do 2,5 litra. No sedaj zavestno pijem več in je rezultat že boljši.
Zdaj pa res dosti romanov za danes, se “vidimo” jutri, lp.

New Report

Close