Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Neplodnost Problemi v zdravstvu, ki se tiče tudi vas

Problemi v zdravstvu, ki se tiče tudi vas

V prispevku z dne 11.1.2007 ” Novice Med.over.net in Starševski čvek, ste
lahko prebrale odkrito mnenje dr. Stanka Pušenjaka o problemih na Ginekološki kliniki Ljubljana,
Presenetilo me je, da ni bilo nobenega mnenja od vas, saj se pogosto obračate z različnimi mnenji na dr. Pušenjaka.
Veliko je bilo govora v medijih o odhajanju zdravnikov iz javnega zdravstva v zasebno odnosno v koncesionarje. V javnosti je različno mnenje in tudi različno razumevanje, zakaj tako. Neko splošno mnenje je, da zdravniki odhajajo zaradi zaslužka (čeprav so cene za polovico nižje kot v javnem zdravstvu), vse premalo pa je slišalo tudi argumente zdravnikov, da odhajajo zaradi slabih pogojev za delo in tudi zato, ker ne morejo vplivati na izboljšave za paciente. Večina zdravnikov v večjih sisitemih (kot KC) so kot “lutke “, ki morajo ravnati kot rečejo vodilni. O vsem odloča mala peščica vodilnih, pravih zdravnikov, ki imajo stik z pacienti se nič ne vpraša, prav tako pa se ne upošteva mnenje pacientov.

Tako smo se znašli v istem čolnu, nezadovoljni pravi zdravniki in nezadovoljni pacienti. Kar se že dolgo dogaja na GK Ljubljana dr. Pušenjak imenuje ” zdravstveno-politična afera stoletja ” in predlaga, naj končno protestirajo pacienti, ki jih zadeva najbolj prizadene. Žal so pri razmere še vedno take, da se pacienti nič ne upajo. Upali so protestirati samo težki invalidi, vsi drugi pa čakajo, da se bodo drugi izpostavljali za njih.

Na področju reproduktivnega zdravja in izvajanja postopkov OBMP je bilo več kršitev, tako zakonodaje in pravic pacientk. Posluha za reševanje ni bilo, prav tako pa pa ni bilo nobene preglednosti in poročil o izvajanju postopkov.
Končno so bili podatki na voljo in ugotovili smo:
Od leta 2000 do 2006 (leto 2006 ni upoštevano) je Zavod ZZZS iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki ga plačujete plačal GK Lj 7800
IVF stimuliranih postopkov, izvedli pa so jih samo 5340 v škodo vas pacientk. Kako je to mogoče ? Mogoče je ker v našem zdravstvu ni nobenega nadzora in odgovornosti. Zahtevali smo pojasnila in odgovornost od Ministra Bručana, Zavoda ZZZS in Kliničnega Centra kot izvajalca. Odgovorov in pojasnil nismo dobili, zato smo o vsem obvestili predsednika vlade Janeza Janšo in zopet čakamo na odgovore.

Veseli smo, da se je dr. Pušenjak javno oglasil, tako vsaj vemo, da nismo sami v zahtevah in nezadovoljni z delom vodstva KC in GK Ljubljana.
Molk ni vedno zlato, pred nami je še veliko dela, če želimo obdržati že dane pravice, kaj šele, da bi dosegli 6 brezplačnih postopkov. Dr. Pušenjak piše o aferi, mi menimo, da je to sramota za naše zdravtsvo in vlado RS saj vsi na velika usta govorijo o povečanju rodnosti, ko pa bi morali ukrepati, pa se vsi zavijejo v molk, da bi prikrili napake.
Zanima nas, kdo bo prevzel odgovornost, ker se ni izvedlo 2460 IVF stimuliranih postopkov v vrednosti vsaj 800 miljonov sit na škodo .
zavarovanih oseb, saj bi se lahko rodilo vsaj 1000 otrok več, če bi dosledno spoštovali pravice pacientk in Zakonodajo

Predsednica Mojca Pirnat

Društvo za večjo rodnost
E – [email protected]

Ker je omenjen drPušenjak se mi zdi prav, da prekopiram tudi njegovo pojasnilo iz dne 18.1. s katerim je naredil korak nazaj. Kakor zgleda trenutno bo leonišče delovalo enako kot do slej.

Avtor: Stanko Pušenjak
Datum: 18-01-07 07:28

Spoštovani,

no, glede “vroče zgodbe” iz prejšnjega tedna sem dolžan nekaj pojasnil, ker se zadeve zapletajo in razpletajo v zame nepričakovani smeri. V KC so me po mojem “sindromu dečka iz pravljice o cesarjevih novih oblačilih” klicali na odgovornost, kjer smo potem družno ugotovili, da ni vse tako črno, kot sem bil prepričan, hkrati pa imamo prav izvajalci na GK žal “po zaslugi našega lokalnega vodstva” zastarele informacije, kar zadeva stanje aktivnosti na KC za ureditev razmer. Skratka, sam sem v danem trenutku celo bolj zmeden kot sem bil prejšnji teden, a hkrati poln upanja, da je res tako, kot so mi zatrdili v vodstvu KC. Vseh podrobnosti niti ne znam pojasniti, vendar smo ugotivili vsaj to, da lahko delamo tako kot do zdaj menda legalno in da pogodbe o delu kljub omembi “izteka 31.12.2006” še veljajo, ker jih menda nihče ni preklical (pravno sicer zelo zanimiva dikcija).
Kakorkoli, odločil sem se, da se bom “ugriznil v jezik” in delal naprej tako kod doslej 1x mesečno, izjemoma v januarju 2x. Sicer pa bom 1x ali 2x (ne vem še) mesečno delal v zasebni, samoplačniški ambulanti v CGPD na Celovški 93. Kot kaže, bomo vsi ubrali podben model.
Če bo še kakšna temeljitejša sprememba, boste izvedele tule in seveda v naročanju, prosim pa, da ne kličete v leonišče zgolj zato, da bi dobile informacijo, ker je že z rednim naročanjem križ, saj je vstopnih točk za kontakt z leoniščem že za to premalo.

Ja,to so težave in problemi, ki se tičejo tudi nas.A opažam, da ne tem forumu tečejo pogovori bolj v zvezi z zanositvijo, vse, kar je še tako pomembno, da se sploh lahko vpišemo na čakalno listo, pa kot da se nas ne tiče. Zgrozila sem se o podatku o neopravljenih postopkih v LJ. V MB.se pa srečujemo z malo kvoto postopkov in nemogočimi čakalnimi dobami. Ko sem vprašala prof. Vlaisavljevića, kje vidi rešitev za te težave, je dejal, da bi veliko pomagala angažiranost pacientk. NJIHOV GLAS!! oziroma NAŠ! A tega ni!Ženske imamo pravice, a se jih velikokrat ne zavedamo. Profesor velikokrat povdarja, da OBMP centra v MB. ne bi bilo, črese ženske same ne bi potrudile za to.TOREJ, KAJ BOMO STORILE? čAKALE, DA NAM PREDEN IZKORISTIMO VSE POSTOPKE, PLODNA DOBA REČE ZBOGOM?
G. Mojca ne poznam vas, a vseeno hvala za vaše inf. tudi z pravnega vidika!

New Report

Close