Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja za Karmen M in ostale:) gosta hrana pri 6 mesecih

za Karmen M in ostale:) gosta hrana pri 6 mesecih

Živjo

Čez 10 dni bomo stari šest mesecev.
Pri Petih mesecih sem začela z gosto hrano. Po enem tednu sem prenehala ker je začel bojkotirati dojenje in hrano po žlici. Sedaj je ok.

Ne vem kje sem ga polomila.

Zdaj pa sprašujem kako začeti, da ne bo spet kaj narobe.
Z jabolkom? ali z zelenjavo?
Ali mu dam samo eno žlico ali tolko kolikor hoče?

Prvič sem mu dala kolikor je hotel, pa je pojedel precej jabolka…ampak potem bojkot.

Ali imaš kakšen recept kdaj dodajati..ob katerih urah, pred ali po dojenju, s čim začeti?, kako se kaže alergija ali da mu določena hrana ne paše?

Če recimo otrok poje pol tamalega frutka, kdaj lahko pričakujem da se bo hotel dojiti. Prvič se skoraj cel dan ni hotel. šele zvečer in še to malo.

Hvala za nasvete

LP Daraja

Najprej ga podoji, šele nato mu ponudi žličko nove hrane. Tako začnejš, potem pa vse več hrane in vse manj dojenja na en obrok. Ponavadi je dobro, da začneš z eno novo hrano na teden (da ugotoviš morebitne alergije, da se otrok navadi na okus itd.) in seveda začni zamenjevati le en obrok dojenja z gosto hrano, ne več. Po nekaj tednih, ko en obrok povsem preideta na gosto hrano, pa začni z drugim. Mi smo prvo gosto hrano uvedli za dopoldansko malico, takrat niti ni bil tako zelo lačen, zato pa pripravljen na eksperimentiranje…
T.
A, kljub protestiranju moje tašče, češ, kakšno bomo imeli kuhinjo, sem mu ža na začetku ponudila v “packanje” lastno žlico in malo hrane, da se je “učil”, kuhinja je bila res grizna, fotke so za počit od smeha, on pa se od 11. meseca ne pusti več pitati.

Jaz sem začela z gosto hrano dokaj hitro, pri 4. mesecu, na prigovarjanje pediatrinje, ker naj bi tamala premalo pridobivala na teži. Jedle smo gosti obrok vedno po dojenju in to za kosilo. Ko smo bili stari 5. mesecev sem poizkusila dodati še 2. obrok, pa sem opazila, da je tamali preveč, ker potem ni hotela naslednjega mlečnega obroka. Tako, da smo bile do 6. meseca samo na enem gostem obroku dnevno. Enostavno sem po povpraševanju po hrani čutila, kdaj ima premalo in kdaj preveč. Sedaj smo lepo navajeni, da jemo cca na 3. ure in je prav fino.

Draga Daraja,
se opravičujem, ker si morala dolgo čakati na moj odgovor. Nekaj dni na teden namreč namensko “abstiniram” od interneta, ker sem dobila prehud račun, he, he… Pa še sonce kar vabi ven iz hiše…

Veliko mater v začetku uvajanja goste hrane močno skrbijo tehnične podrobnosti. najprej dojke ali najprej gosta hrana. Kako, koliko časa,…? Če lepo in brez problemov dojite in če otrok lepo sprejema gosto hrano to sploh ni važno in pomembno. Včasih tudi ni pomembno, da pri enem obroku dobi oboje. Če pa je otrok hudo lačen, bo vseeno bolje, da ga najprej podojimo vsaj na eni strani in mu šele nato ponudimo gosto hrano, saj otroci ob hudi lakoti nimajo potrpljenja za na začetku počasne postopke ob uvajanju goste hrane.

V času, ko začne otrok uživati prvo gosto hrano ni natančno pomembno, s katero točno določeno hrano začnemo. V različnih kulturah in pri različnih narodih se prva hrana močno razlikuje. Najpomembneje je le to, da se izogibamo visoko alergenim živilom, kot so jajčni beljak, jagode, kravje mleko in izdelki iz žit z glutenom (pšenica, rž, oves, ječmen). Če otrok sedi poleg vas pri mizi in med vašim kosilom zagrabi krompir z vašega krožnika pazite le, da ne bo prevroč in mu pustite, da ga okuša ali poje. Prav tako ni posebne potrebe, da bi otrok jedel točno določeno živilo le točno določen čas. V nekaterih reklamnih materialih proizvajalcev otroške hrane lahko preberemo, da naj otrok je prvi teden samo jabolko, drugi teden samo korenček, tretji teden kombinacijo obojih, itd… Uvajanje enega samega živila na začetku je pomembno le zato, da lažje ugotovimo morebitne alergijske reakcije na določeno živilo.

Pri nas živilski strokovnjaki priporočajo začetek goste hrane z otroškimi riževimi kosmiči. Vendar, veliko mater opaža, da dojeni otroci na začetku odklanjajo industrijsko pripravljene otroške kosmiče, zelo radi pa jedo zelenjavne in sadne kaše. Kljub uradnim priporočilom res ni potrebno, da otroka silimo s hrano, ki jo odklanja. V otroških kosmičih ni prav nič posebnega in magičnega, prav nasprotno so kosmiči prej osiromašena različica celega zrna (npr. riža), zato jim industrijsko dodajajo še železo, vitamine, kalcij,… Prav nič narobe ni, če otroku skuhate navaden riž in ga pretlačite z vilico.

Dovolite svojemu otroku, da uživa v okusih nove hrane in se ne obremenjujte s tem, kolikšno količino in natančno kaj mora pojesti v določenem obdobju. Količina hrane, ki jo otrok dejansko zaužije na začetku je namreč zelo majhna, večina pa tako ali tako konča v otrokovih ušesih, laseh ali na tleh.

Pri prvih hranjenjih bodite sproščeni, dogodek naj bo vesel in zanimiv. Otroku ponujajte veliko raznolikih okusov in hrano v različnih oblikah.

Prav tako ni posebnih potreb po tem, da pred sadjem otroku predstavimo zelenjavo. Nekateri to pogojujejo s tem, da je sadje slajše od zelenjave in otroci potem zelenjave nočejo več jesti, če jim damo sadje prej. Materino mleko je mnogo bolj sladko kakor sadje, zato ta domneva nima prav trdnih temeljev.

Spoštujte otrokov okus. Če določene hrane ne mara, mu je ne vsiljujte. Prav nobeno samo živilo ni bistveno! Če menite, da je živilo nujno potrebno, mu ga ponudite nekaj tednov kasneje.

NEKAJ KONKRETNIH NASVETOV

1. Hrana naj bo topla. Dojenček je navajen toplote materinega mleka.
2. Mešajte hrano z vodo ali z mlekom, ki ga otrok že pozna (nikakor ne s kravjim mlekom). Hrana naj bo na začetku bolj tekoča, kakor gosta in dobro premešana, da bo temperatura enakomerna in v jedi ne bo večjih grudic.
3. Ne uporabljajte stekleničk za hranjenje. Otroka začnite hraniti z žličko ali s hrano, ki jo poliže z vaših (čistih) prstov, saj se mora naučiti žvečiti in požirati.
4. Med hranjenjem naj otrok sedi v vašem naročju.
5. Prva žlička naj bo mehka, plastična in zaobljena.
6. Prva hranjenja so količinsko zelo majhna.
7. Novo hrano ponudite v času zajtrka ali kosila. Če bo otrok slučajno imel alergijsko reakcijo vsekakor ni najbolje, da pride do nje sredi noči.
8. Na začetku ponudite otroku le eno vrsto hrane. Če otrok v 4-7 dneh ni razvil alergijske reakcije, izpuščajev, driske ali imel prebavnih težav, je hrana v redu.
9. Obroki naj bodo počasni, veseli in zanimivi dogodki dneva.
10. Ne obremenjujete se s packarijo, ki jo naredi otrok iz hrane, ko jo prijemlje in mečka med prstki. Vse to je del učenja pravilnega prijemanja in koordinacije.
11. Otroku dovolite, da raziskuje, se slini, zija, se zmoči, s hrano packa in jo premetava, meče po tleh in se s hrano igra.
12. Ko otrok je, bodite vedno poleg njega in pazite, da ne kašlja ali se mu hrana ne zaleti.
13. Nikoli ne pustite otroka samega, ko je in pije. Otrok naj je v vašem naročju ali varno privezan na visokem stolčku. Tekanje naokoli s hrano v ustih je lahko nevarno.

Nikar se ne obremenjujte s tabelami in urniki, ki nam jih rade ponujajo pisane brošurice proizvajalcev otroške hrane v vseh supermarketih, zdravniških čakalnicah, lekarnah ali z mamljivimi darilci po pošti. Vsak otrok je drugačen, prilagodimo se njemu in njegovim potrebam.

New Report

Close