Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT enojajčni dvojčki

enojajčni dvojčki

Ker imam doma enojajčna dvojčka me zanima nekaj stvari v zvezi z njima.

Res je, da sta si zelo podobna, rada pa bi vedela, ali imata isto krvno skupino, bi imela tudi prstne odtise iste, če bi jima jih odvzeli, kako je z DNK in nenazadnje, zakaj se jajčece deli?

Hvala za odgovore in lp!

Suzana

Draga Suzana,
kaj sproži delitev oplojene jajčne celice v enojajčna dvojčka danes ne vemo, vedmo pa, da to niso genetski dejavniki. Ker enojajčna dvojčka izhajata iz enega jajčeca in ene semenčice imata identično DNK. Ta pa se lahko razlikuje po redkih mikromutacijah, ki nastanejo v poasemznem zarodku po ločitvi celic. Z običajno analizo DNK takšnih sprememb ne zaznamo. Enojajčni dvojčki imajo identično krvno skupino in tkivne antigene. Zunanji izgled in prstni odtisi pa kljub podobnosti niso popolnoma enaki. Na vpliv genov v obdobju razvoja človeka vpliva tudi okolje. Zelo so pomembni okoljski dejavniki že v maternici. Na nalaganje celic v prstne odtise vpliva razen splošnega načrta, ki je v genih tudi dotikanje prstkov maternične stene, dotikanje svojega telesa in plodovnice skladno z materinimi gibi… Zunanji dejavniki sodelujejo tudi pri oblikovanju drugih delov telesa. Če enojajčna dvojčka zelo natančno opazujemo vidimo, da se malo razlikujeta tudi v drugih telesnih lastnostih tako kot se njuni prstni odtisi. Okolje vpliva na dedno snov vse življenje. Zato se odrasli enojajčni dvojčki po izgledu bolj razlikujejo, kot prej kot mali otroci. Nobenega dvoma ni, da človeka poleg dedne snovi vseskozi oblikuje tudi okolje.

LP

Pozdravljena,

Mene pa zanima, ali je pri enojajčnih dovjčkih vedno eden levičar in eden desničar ?

Lp,

Ne, prav gotovo ne.
LP

Pozdravljeni tudi mene zanima nekaj v zvezi z enojajčnimi dvojčki!

Imam sestro s katero sva enojajčni dvojčici, vendar se pa zelo razlikujeva po samo eni stvari- po vidu.
Stari sva 25 let, ko sva bili stari dve leti so pri sestri opazili močno škiljenje- je bila na operaciji, pri meni pa so opazili dipotrijo -4 na obeh očesih- sedaj pa imam dioptrijo -15!
Je to bilo odvisno od genov, sva to podedovali ali so to bili vplivi v maternici! Drugače sva si zelo podobni, karakterno in osebnostno!

Sedaj sem tudi jaz noseča in junija pričakujem prvega otroka, vse bolj em skrbi, da le moj otrok nebi podedoval slabega vida, resnično se bojim, ker sama vem kako težko je živeti z tako izredno močno kratkovidnostjo. Oče otroka vidi odlično, je pa nama napovedana punčka in se bojim, da je več možnosti, da podeduje slab vid, kot pa da bi bil fantek!
Ali je več kot 50% možnosti, da podeduje ravno ta gen?

Je mogoče, da sem ta gen podedovala po očetu mojega očeta? Moj oče in mama vidita normalno in odlično!

Resnično bi vam bila hvaležna za odgovore, ker sem resničnov skrbeh, hvala in lep dan.

New Report

Close