Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija fontanela

fontanela

Zanima me nekam gelde fontanele, ce prav razumem: rahlo udrto zatipam vedno. Zaprla naj bi se do enega leta. Kaksno je normalno stanje in kaksno je kadar gre za dehidracijo? Ker bi to pomenilo da je moja Maja stalno dehidrirana, suhih ustinc pa nima..

Hvala in lp

Pozdravljeni, Manja,
odvisno v katerem položaju jo tipate. Če želimo oceniti napetost fontanele, jo tipamo polsede (ali polleže). V tem položaju mora biti v nivoju kosti lobanje. Če otroka poležete, se fontanela napne (normalen pritisk), če pa je otrok pokonci, je lahko za kakšen mm udrta. Napetost fonatnele težko ocenjuje nekdo, ki je ne tipa ravno vsak dan, za oceno dehidracije so boljši drugi znaki, saj je vdrta fontanela že znak hude dehidracije. Mi pa želimo pravočasno otroka rehidrirati, ne že v stanju, ko je tudi fontanela vdrta.

Še enkrat bom ponovila: znaki dehidracije so: suhe, rdeče ustnice, suh, lepljiv jeziček, temneje obrobljene oči, poredko lulanje (na dlje kot 4-5 ur).

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

naš fantek (5 mesecev) ima stalno udrto fontanelo. pediatrinja mi je rekla da je pri nekaterih pač tako in danaj ne skrbim. fontanela se mu izravna samo ponoči do jutra, čez dan je udrta, največ pa zvečer.

Če je pokonci, je vdrta, če leži, je verjetno primerno tonizirana, kot rečemo. Torej, kot sem že zgoraj napisala, tipamo polsede, takrat je mečava za kakšen milimeter vdrta in je to v redu.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close