Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija alergija na KML in gluten

alergija na KML in gluten

Pozdravljena Tanč,

mi imamo skoraj 8-mesečnika, ki je alergičen na KML. Vem, da naj mu ne bi do 1. leta dali gluten, zanima pa me, zakaj pravzaprav. Ali bi lahko dobil alergijo še na gluten?

Pa še nekaj: čez 14 dni imamo testiranje in če recimo ne bo potrjeno, da je še vedno alergičen, ali mu lahko dam jogurt in druge mlečne izdelke? Ali so ti testi v tej starosti kaj bolj zanesljivi – testiranje pri 2 mesecih je pokazalo sum na alergijo, pri 4 mesecih pa so jo dokazali. Če mu torej dam jogurt in ne dobi pikic, ali to pomeni, da nima več alergije ali ni nujno?

Hvala za vaše nasvete!

Pozdravljeni, jasnica,
alergija na gluten ne obstaja. Obstaja samo alergija na pšenico. Gluten pa igra vlogo pri celiakiji, vendar tega neprenašanja ne imenujemo alergija, ker je posredovano z drugimi protitelesi (v primeru celiakije s protitelesi IgA in IgG). Alergija je samo tista, ki je posredovala s protitelesi razreda IgE.

Če je v družini bolnik s celiakijo, potem svetujemo uvajanje živil, ki vsebujejo gluten po 1. letu starosti (pšenica, ječmen, rž, oves, pira).
Če v družini nima nihče celiakije, potem počasi uvajamo živila, ki vsebujejo gluten kar po 6-8. mesecu.

Če pa sumimo na alergijo na pšenico oz. je ta potrjena, potem ne smemo uvesti nobenih živil s pšenico, dokler ta alergija ne mine, redko pa je doživljenjska.

Testi na kravje mleko so pri osmih mesecih bolj zanesljivi kot v mlajših mesecih, še vedno pa se lahko zgodi, da so negativna.
Pogovorite se z alergologom, kaj bi svetoval. Če so testi negativni, potem najprej uvedemo kravje mleko (provokacija), potem pa tudi vse izdelke.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Tanč, hvala za hiter odgovor. Če vas prav razumem, lahko že zdaj poskusimo z glutenom, glede na to, da alergije na pšenico nima (dokazane)? Jaz mu tudi jajc ne dajem (npr. v testeninah), ker sem mislila, da ni pametno dajati živila, ki so potencialno alergena, če ima že alergijo na KML. Sicer mi tega niso svetovali na alergološki, ker sva bila zadnjič tam, ko je imel 4,5 mesece in nismo še uvajali GH, tako da s tem v zvezi nisva dobila navodil. Verjetno sem prebrala/slišala kje, pa več ne vem kje, v poplavi informacij…

Dober večer, jasnica,
seveda otrokom, ki imajo že neko znano alergijo svetujemo uvajanje tako pogostih alergenov, kot je npr. jajce, kasneje, po 1. letu. Za pšenico in ostale žitarice pa nekako po 6-8. mesecu, odvisno.

Lepo se imejte,
lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close