Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija alergija in AD

alergija in AD

Pozdravljena ga. Tanč,
velikokrat ste nam že pomagali, zato zopet prosim za vaš nasvet. Jutri imamo drugo cepljenje, sinček pa je star 4,5 mesecev. Že od tretjega meseca naprej ima probleme s kožo (AD), ki pa je zadnje čase močnejši in tudi srbeč (malček namreč zelo nemirno spi in joka), čeprav se strogo držim diete in ne uživam mlečnih izdelkov in tudi jajc ne (ker deloma dojim), dodatek pa je tudi že kar dober mesec allernova. Stanje pa se ne spreminja, celo slabša se…. Zanima me, če bo to vplivalo na cepljenje oz. ali bo vseeno cepljen? Pa tudi to, če nam bo pediatrinja dala napotnico za alergologa – pri treh mesecih je namreč samo rekla, da gre za preobčutljivo kožo in naj se samo izogibam ‘čistega’ mleka in čistih jajc. Pa sem po vašem nasvetu prešla na popolno dieto… (morda je sama ne izvajam pravilno, vendar upoštevam vse, kar je napisano in strogo berem deklaracije…). Če nam ne bo dala napotnice ali lahko vseeno vztrajamo? V tem času, ko še nimamo izvidov alergologa pa me zanima, če moramo biti na kaj posebej pozorni, da ne bi stanja še poslabšali in bi s tem povzročili še kakšno večjo škodo (novo alergijo)? Ali mu lahko še kako pomagamo, da ga ne bi to tako srbelo? Mazali smo ga z Mustelo (ki je namenjenja AD), pomaga pa mu žal samo Elocom (20%), ki pa ga uporabljamo le izjemoma. Kopamo pa ga samo v vodi. Se mi pa zdi, da ima na obrazu drugačne mozoljčke kot po nogicah – po nogicah ima zelo ‘jasen’ AD, po obrazu pa ima mozoljčke – se veliko slini (verjetno zobki in je nemiren tudi zaradi tega), kar povzoča, da ima najprej rdečo in v mozoljčkih bradico. Le to pa se potem razširi tudi na lička. Pa me zanima, če je morda AD samo na nogicah, po obrazu pa se vse skupaj razširi zaradi sline? In kako naj negujemo obraz? Sem bila dolga, ampak tokrat imam res veliko vprašanj, sama pa se vrtim v začaranem krogu…
1000 krat hvala in lep dan vam želim,
zaskrbljena in neprespana mamica

Pozdravljeni, LARA_1,
če ste na dieti (tudi če je samo kakšen prekršek, bi vseeno moralo biti izboljšanje), potem mislim, da je potreben pregled pri alergologu, morda pa tudi dermatologu, ki se najbolj spozna ne kožo. Če ste iz LJ vam priporočam dermatologa, ki se ukvarja z otroki (dermat. amb. na uilici Stare Pravde). Obvezno pa alergolog+ev.dermatolog.
Za kopanje lahko uporabite oljne kopeli, ki zelo dobro delujejo na suho atopično kožo. Po kopanju ga skoraj ne obrišete, počakate, da se vpije. Če pa kopate brez oljnih kopeli, potem ne obrišete, temveč vsak večer na mokro kožo namažete npr. 10% olivno olje v podlagi (v Belobazi, Eucerolu…). Običajno so atopične spremembe vidne na določenih mestih: obraz (lička, hude temence), za ušeski, pod vratom (kot odrgnjeno), na zapestjih (ne na notranji strani), na narteh (to je značilno za dojenčke, odrasli imajo druga značilna mesta).
Lahko gre za suhe “fleke”, srbeč izpuščaj, tako da raznolikost izpuščaja na obrazu in nogicah ne pomeni nujno, da gre za dve različni zadevi.
Možno pa je, da je izpuščaj tudi zaradi obilnega slinjenja. Pogosto obrišite oz. z vlažno vatko izperite ostanke sline, uporabite morda Bepanthen, potem pa boste videli, kaj bo. Če pa mu res pomaga samo Elocom (tudi na obrazku), je bolj verjetno, da je tudi tam alergijski izpuščaj.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša hvala za vaš odgovor in dragocen čas, ga. Tanč.
Še nekaj mi pa vseeno ne da miru – jutri imamo drugo cepljenje pa me zanima ali cepiti ali ne – ima močan dermatitis, pa ne vemo na kaj je alergičen. Bi lahko cepljenje škodovalo? Bojim se namreč, da bi se mu ‘podrlo ravnotežje’ – že tako ali tako je razdražen in prej siten kot dobre volje zaradi srbeče kože, čeprav je sicer pravi dobrovoljček. Hvala za ves vaš trud.

Ja, nisem odgovorila, sem videla.
Če je atopični dermatitis hudo poslabšan in je koža slaba, potem ne cepimo, kljub temu, da to cepljenje nima zveze z AD.
Pojdite jutri v posvetovalnico, pa se raje pogovorite o napotitvi k alergologu, pokažite kožo, cepljenje bi pa sedaj res odsvetovala.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dobro jutro in hvala za vaše nasvete. Pediatrinja ga je sicer želela cepiti, vendar sem prosila, da ne… in sedaj gremo k alergologu… Zdaj sem prebrala že ogromno o alergijah, vendar nikjer nisem zasledila, zakaj se pri nekaterih otrocih alergija kaže kot koprtivnica pri drugih (pri našem npr.) pa kot AD? Že vnaprej hvala tudi za ta odgovor.
Pa lep petek želim in še lepši vikend, ki ga midva s fantičem komaj čakava, sdaj je potem z nama tudi ati….

Pozdravljeni, LARA_1,
vam bom prilepila nekaj linkov. Gre za različneo izražanje alergijskih pojavov, seveda zelo strokovno bi bila ta razlaga preveč zapletena. Alergija se lahko izraža kot AD, srbenje oči, solzenje, nahod, astma, koprivnica, kontaktni dermatitis… Lahko rečem, da je koprivnica eden od načinov, kako se izraža alergija.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close