Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija diagnosticiranje astme

diagnosticiranje astme

Lep pozdrav!
Na vašem forumu sem prebrala kar veliko o astmi, bronhitisu in moram reči, da me vaši “nepanični” odgovori veselijo. Pa ne, da sem nezadovoljna z izbrano pediatrinjo, vseeno pa me nekaj muči in bi želela slišati še vaše mnenje.
Pa malo zgodovine: Hčerka, stara 5 let, je bila do tretjega leat povsem zdrava, pri vstopu v vrtec pa seveda klasika…, ki se je lansko zimo (2004/05) razvila v nekaj obstruktnih bronhitisov, enkrat v pljučnico. Bila je to prva zima v vrtcu, tisto leto je bil na pohodu tudi izredno močan “sincicijski” – tole najbrž ni prav napisano:-) – virus, skratka virus, ki prizadane dihala. Sem prepričana, da se ga spomnite. No, skratka inhalacije, ventolin, so vedno zelo hitro pomagale, deklica je bila ves čas živahna, dobro razpoložena. Le pljučnica je je “položila” v posteljo za dva dni. Že takrat je njena pediatrinja omenjala sum astme. No, po teh dveh obiskih bolnišnice ji je pediatrinja predpisala terapijo s Flixotidom, žal je bilo to dober teden dni pred preiskusom z NO. Tri dni prej ga je nehala jemati, izvid NO je bil dober (6.8), žal pa je v izvidu napisano, da preizkus ne more biti povsem verodostojen, saj je prej jemala Flixotid. No, po tistem aprilu 2005 je bilo vse v redu, sicer je dobivala infekte, vendar se je skoraj vedno sama dobro odkašljala, inhalacij skoraj ni bilo. Aja, smo pa od takrat na Flixotidu!
Letošnja zima je bila normalna, z normalnimi, ne prepogostimi infekti. Konec avgusta pa katastrofa! Sva dni po dopustu na morju netipična angina (zabit nosek, bolela glava, vročina). Pojemo Amoksiklav, le teden in pol kasneje spet vročina (a le en dan). Rahle bolečine v grlu, dežurna zdravnica brez preiskav da diagnozo gnojna angina in Ospen. Dva dni po zadnj dozi Ospena pa zabita pljučka in nosek, kašelj. Ampak ne preveč hudo. Ker je imela CRP (vnetni pokazatelji – če so kratice napačne) 84, dobi inhalacije na katere vedno zelo dobro odreagira in hospitalizacija. Bil je petek, menda zato. Tam dobi antibiotik Flomidan.., inhalacije na tri ure, saturacija ves čas dobra (97, tudi 99). Antibiotik menda bolj za vsak slučaj, če bi bila kakšna netipična pljučnica. Ni imela nobene vročine, dihala normalno (razen prvo noč doma, pred inhalacijo, 35 vdihov na minuto med spanjem).
Sedaj so ji kar postavili diagnozo astma, zaščito s Flixotidom itak že imava.
Sicer ni nobenih alergij, niti astme v družini, deklica pri telovadbi povsem dohaja ostale otroke.
Zanima me vaše mnenje glede postavljene diagnoze in ali res ne obstaja preiskava, ki bi definitivno določila, ali gre za astmo.
Hvala za vaš čas in lep dan želim!

Pozdravljeni, tati,
vse je v redu, le avgusta se je vse tako zakompliciralo, da ni nihče več vedel, kdo pije in kdo plača. Preventivno antibiotik, pa pljučnica da, pljučnica ne … Če so bili parametri vnetja (CRP 84 sam nič ne pove, to vidimo pri vsaki adenovirozi, treba je gledat še levkocite in diferencialno krvno sliko) negativni, potem bi se pač slikalo pljuča, ne dalo antibiotik za vsak slučaj. Bom kar vprašala, to se ni dogajalo v LJ, ne?
Prav tako kar naprej antibiotik, Amoksiklav za gnojen nosek, Ospen, ker se je zdelo, da je angina, pa se naslednji dan izkaže, da je otrok prehlajen (to je vedno viroza), skratka, eno nemarno predpisovanje antibiotikov.
Mislim, da bi bilo nujno potrebno ponoviti izdihan NO, ker pa je deklič že dovolj velik, bi naredili tudi spirometrijo in metaholinski test. Če pri pulmologu opravite vse to, potem bo diagnoza nedvomno postavljena in bo vsaj jasno, kaj in kako morate ukrepati.
Prosite za kontrolo pri pulmologu, da se orpavijo potrebni testi in potrdi ali izključiu, ali je vzrok astma.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor! Ja, kar se tiče antibiotikov ne bi komentirala…je pa bila pri tej zadnji okužbi odvzeta kri in tudi slikana pljučka. Stanje ni bilo preveč slabo, ne pa tudi normalno. Še najbolj me je zmotilo v celjski bolnišnici, res ni bilo v Lj. :-), tisto o preventivnem antibiotiku, če bi pa mogoče le bilo malce pljučnice…čeprav je na sliki pljuč ni bilo opaziti…
Hvala za nasvet glede pulmologa in preiskav!
Lep dan še naprej

New Report

Close