Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Žvečenje hrane

Žvečenje hrane

Spoštovani,

Lepo se vam zahvaljujem za vse vaše odgovore. Tudi sama imam vprašanje, ki me trenutno zelo muči in upam, da mi boste uspeli odgovoriti.

Imam 9-mesečnico, ki nekoliko zaostaja v motoričnem razvoju. Sedaj že lepo je po žlički, zadnji mesec dobiva večino obrokov v obliki goste hrane. Vso hrano ji zmiksam, vendar me sedaj skrbi kako se bo naučila hrano tudi žvečiti, saj jo trenutno samo pogoltne. Ko sem poskusila pustiti malo večje koščke, jo je prav tako predvsem požirala. Enkrat se je celo zgodilo, da je bruhala (to je pri njej drugače redkost), prav hitro pa začne tako hrano tudi zavračati in se ne pomiri dokler ne dobi stekleničke. To se ob pasirani hrani nikoli ne zgodi.

Ali je mogoče za tako hrano s koščki še prezgodaj? Ali mogoče obstaja kakšen “trik”, kako otroka naučiti, da mora hrano še prežvečiti, preden jo pogoltne?

Želim vam še veliko uspehov pri vašem delu.

S.

Spoštovana Svetlana,
glede da vaš deklič malce zaostaja v motoričnem razvoju, je možno, da bo tudi požiranje goste hrane (sesekljane) malce kasneje osvojila.
Če je bilo pri porodu vse v redu (torej nima kakšnih težav od poroda, porodne poškodbe, ni imela npr. cevke za dihanje-intubacijo, drugih bolezni) in je do sedaj pila brez težav in zaletavanja in miksano hrano lepo poje, potem bi jaz na vašem mestu počakala še 1-2 meseca. V tem času bo resnično osvojila požiranje goste hrane (naredite ji v teh 2 mesecih vedno bolj gosto), potem pa res drobno sesekljano hrano, pa v omakci naj bo, ne suha.
Morda čez kak mesec malo potrenirajta, naribajte ji korenček na drobno, pa naj ga sama nosi v usta. Boste videli. Drugače pa, nič bat. Če je deklica v redu, samo malce zaostaja, bo že osvojila vse te spretnosti.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close