Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina zastrupitev zaradi čokolade

zastrupitev zaradi čokolade

moj pes občasno zaužije nekaj čokolade pa me kdaj pride do zastrupetev in zakaj?

Nevarne so temne čokolade – milka je šteta kot čisto navadna mlečna čokolada oz. si po normativih sploh ne zasluži imena čokolada, ker vsebuje premalo kakavovega masla – tem “čokoladam” lahko komot rečemo sladkorne ploščice. Gorenjka ima sicer malo več tega noter, ampak še vedno ne spada pod temne čokolade.

Jaz mislim, da je pri takih stvareh enako pri ljudeh, kot pri psih – nekateri so bolj občutljivi od drugih, ali pa alergični na določene snovi. To, kaj je kao “znanstveno” dokazano, pa me že dolgo ne gane več. Vedno, ko mi kdo omeni izsledke znanstvenikov, se spomnim na to, da je bilo nekoč “znanstevno” dokazano, da je zemlje ploščata. Epur si muove.

Sodeč po raziskavah bi morali biti vsi, ki povprečno dnevno pojemo vsaj žlico industrijsko pripravljene hrane z dodatki E-jev, že zdavnaj mrtvi ali pa bolni za umret. Kolikor vem, še nihče ni zbolel zato, ker je vase vnašal “napačno” hrano, ampak iz drugih razlogov. “Ni pomembno to, kar ješ, povej mi, kaj te žre…”

Se spomnite, kako so nas pred davnimi leti znanstveniki svarili pred paradižnikom, ki naj bi bil rakotvoren? No, zdaj ga propagirajo kot živilo proti raku… Pa še dosti primerov bi se našlo.

Nč se bat glede čokolade pri psih, samo ne pretiravat s količinami – pa kaj to ne velja tudi za nas, ljudi?…..

LP, M.

To, kar ti misliš ali verjameš, je tukaj povsem nepomembno. Mi, ki imamo radi naše živali, bomo verjeli znanstvenikom, veterinarjem in njihovim raziskavam in ne bomo tvegali po nepotrebnem.
Kolikor ti veš, še nihče ni zbolel zato, ker je vase vnašal “napačno” hrano?? Kje pa živiš? Se takoj preselim v to čudežno deželo :-)) Tam verjetno tudi cigarete niso škodljive, ane?

Pa nazaj v resničnost :

Čokolada vsebuje kemikalije (teobromin), ki jih psi in mačke ne morejo prebaviti ali izločiti. Pri nekaterih ljubljenčkih tako lahko sproži napade, nepravilno bitje srca, notranje krvavitve ali celo smrt! Večje vsebnosti omenjenih kemikalij najdemo v temni čokoladi, ki je zato tudi bolj nevarna za male živali. Čeprav so učinki enaki za pse in mačke, pa je za pse tveganje, da bodo zaužili čokolado, če jih ne nadzorujemo, veliko večja.

Se ti ne zdi, da smo že na pol mrtvi zaradi toliko E-jev (povprečno zaužijemo 4 kg E-jev/leto)?! 😉

Moj pes težak okoli 18 kg je zaužil strup za voluharja.Dva briketa ,prosim za odgovor če je lahko kaj resnega ,ko sem šla v klet je šel za mano in na tleh sem v škatli imela strup.Je lahko kaj narobe kjer na škatli piše da mora voluhar zaužiti 3 brikete da pogine.Prosim za odgovor

Res je, čokolada vsebuje teobromin, ki pa ni kemikalija, ampak naravna škodljiva snov, ki se nahaja tudi v kakavovih zrnjih. Za večino živali je teobromin strupen, saj je ne morejo presnovit, ljudje smo pač eni med redkimi srečneži, ki tole lahko. 🙂
Torej: več kot je kakava v čokoladi, bolj je ta strupena za naše ljubljence. Ampak vseeno se ne nanašajte na to, da ima Milka manj kakava not, kot Gorenjka, saj je zadostna že dokaj majhna količina teobromina, da se žival zastrupi.
Nekaj časa so tudi hranili živino s kakavovimi luščinami v okolici tovarne Gorenjke, saj so tako krmo dobili zelo poceni in je bila tudi dobra po hranilnih vrednostih, ampak so kaj kmalu ugotovili, da le ni tako v redu, ker se je mnogo živali zastrupilo.


@taj
či89: Za kakšen strup se gre? Zanima me po sestavi oz. učinkovanju.
Verjetno 2 briketa za tvojega psa ne bosta usodna, ampak ti vseeno predlagam, da pokličeš veterinarja, saj ti bo znal svetovat mnogo bolje kot mi tukaj vsi skupaj.
LP

To je strup,rodibrod parafinski bloki .Svetujte prosim.

Če je to rodenticid, ki deluje tako kot druga sredstva proti glodavcem, potem preprečuje strjevanje krvi, tako da žival umre običajno zaradi notranjih krvavitev.
Jaz vam še enkrat predlagam, da pokličete veterinarja, ker ne vem kolikšna količina je lahko nevarna za vašega psa.
Če pa ste strup postavljali sami, imate verjetno še vedno navodila za uporabo, v katerem verjetno piše kolikšna količina je lahko nevarna na določeno telesno maso.
LP

Hvala. Sem se že posvetovala z veterinarjem .Lp

New Report

Close