Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina ptičja gripa- se lahko okužijo domače živali?

ptičja gripa- se lahko okužijo domače živali?

Imam mačko in psa. Oba sta v hiši. Zaradi pojava ptičje gripe me skrbi, se lahko moj pes na sprehodih kako okuži, živimo na bolj samotnem kraju in je na sprehodih spuščen, mačka pa gre ven za kakšni dve urici dnevno. Včasih se loti tudi lovljenja ptičkov in kakšnega pokonča. To ne dela zaradi lakote, ker ima hrano vedno na razpolago, je pa najdenka, stara je bila pol leta, ko smo jo našli v gozdu vso shirano in je po moje lovila ptiče za preživetje, sedaj pa se tega ne moremo znebiti. Več kot dvajste metrov od hiše ne gre stran.
Mislite, da je treba preventivno spremeniti navade domačih živali, kaj boste vi naredili v tej smeri, mene skrbi(pa ne toliko za svojo rit), na nekaterih forumih namreč poudarjajo, da bi mačke lahko bile prenašalke, kaj če jih začnejo ljudje iz nevednosti “odstranjevati”?Hvala za informacije!

Seveda, saj mačke so itak krive za vse nesreče tega sveta.

Po mojem kolikor sem na tekočem zaradi te ptičje gripe, bi se žival lahko okužila..nekje najde crknjenega ptiča, ki ima ta virus, se ga dotika, je…in potem je mogoče lahko celo nevarno za ljudi, ki so okoli take živali.Zato sem jaz za preventivo našemu psu “prepovedala “svobodo za hišo, kjer je imel kar nekaj gozda in možnosti za tako početje. Sedaj je nenehno pod nadzorom, ko smo zunaj in na sprehodih. Izogibamo se pticam in menim, da je to dovolj dobra preventiva.

Muce so rade prenašalke različnih bolezni ja, ne vem no, če bi jaz imela muco, bi jo imela na očeh,seveda pa je to težko, če je navajena na svobodo zunaj hiše.

Ptičja gripa SE prenaša na mačke.

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

Bolezen se hitro širi s kmetije na kmetijo, saj se virus v visokih koncentracijah nahaja v perutninskih iztrebkih, od koder prehaja v zemljo. S ptice na ptico se širi tudi po zraku z vdihovanjem. Prenos s kmetije na kmetijo je mogoč preko kontaminiranega kmetijskega orodja in mehanizacije, krme in obleke, predvsem pa obutve. Virus lahko na telesu prenašajo tudi živali, ki sicer ne zbolevajo, na primer glodalci, medtem ko so dokazi za takšen mehanski prenos virusa pri muhah omejeni.

Iztrebki divjih ptic lahko vnesejo virus v jate perutnine na večjih farmah ali manjših kmetijah. Možnosti za takšen prenos bolezni z divjih ptic na domačo perutnino je večji v primerih, ko je domača perutnina veliko na prostem in so zaloge vode za domačo perutnino dostopne divjim pticam oziroma se nahajajo na takšnih mestih, da lahko pride do kontaminacije vode z okuženimi iztrebki divjih ptic.

Na tržnicah, kjer se v veliki gneči in v slabih sanitarnih razmerah prodaja živa perutnina, lahko prav tako prihaja do prenosa okužbe.

Okuženi so lahko tudi sesalci: na Tajskem so odkrili obolele pse in mačke, prašiče in tigre!

Kaj če bi svoje mnenje podala tudi razna društva za zaščito ali proti mučenju živali, da bi bili ljudje seznanjeni z ukrepi.

Yo in kaj boš ti naredila, kkašni bodo tvoji ukrepi, ne vem sicer, če imaš mačko, ampak za psa sem skoraj sigurna, da ga imaš.

prelog, imam psico, ja, ki je pod strogim nadzorom in sicer na povodcu. Ne dovolim pobiranja česarkoli po tleh, tace zdaj malo bolj temeljito brišemo, malo me tolaži misel, da naj se ptičja gripa na pse ne bi prenašala (res?).
Imam tudi mačko in mačka, ki živita v stanovanju in ne hodita ven. Niti na balkon ne, ker je prenevaren, živimo pa precej visoko. Iz jedilnika sem umaknila perutnino. Zaenkrat toliko, glede na prebrano do zdaj pa mislim, da tole ne bo dovolj. Upam, da nam bo kdo kmalu postregel s točnimi navodili, kako ravnati.

Sicer sem na sosednjem forumu našla tole – citiram (avtor: maja01):
“H5 se ne prenasa na pse. Se pa lahko okuzijo zivali iz druzine Felidae (macke), pujsi, zivali iz druzine Mustelidae (dihurji, ki jih v laboratorijih dejansko precej uporabljajo za studije virusov gripe, med drugim tudi H5N1), pa najbrz se kaksna vrsta zivali.
Je pa virus konjske gripe H3 in se nekaj pred nedavnim mutiral in povzrocil okuzbo psov, mislim, da na Floridi.
Kar se pa tice perutnine – verjetnost, da bi se okuzila perutnina s farm (Perutnina Ptuj, ipd.) je prakticno nicna. Ce ze, bi se to prej lahko zgodilo v domaci reji. Pa se toplotna obdelava virus unici, tako da, dober tek
m.”
Še nekaj povezav:

Potem malo manj vzpodbudno – citiram (avtor: WildAngel):

“H5N1 in Dogs and Cats
Recombinomics Commentary
February 14, 2006

In an unpublished study carried out last year by the National Institute of Animal Health in Bangkok, researchers led by virologist Sudarat Damrongwatanapokin tested 629 village dogs and 111 cats in the Suphan Buri district of central Thailand. Out of these, 160 dogs and 8 cats had antibodies to H5N1, indicating that they were infected with the virus or had been infected in the past.

The above comments on H5N1 in dogs and cats are not a surprise. H5N1 has been isolated from fatal infections of leopards and tigers in Thai zoos. H5N1 has also been isolated from a domestic cat and has been experimentally transmitted in laboratory cats.

Similarly, although an earlier report of H5N1 detected in a dog in Thailand was denied, later media reports indicated the original report was accurate and the denial was part of a cover-up.

In Croatia dogs were being destroyed and media reports included pictures of dead dogs and cats. Other unconfirmed reports indicate dead hyenas litter the roadside in Nigeria.

H3N8 has been found in racing and companion dogs in the United States providing additional evidence for expanding hosts ranges for influenza.

The large number of wild birds infected with H5N1 may provide a mechanism for infection of a wide range of carnivores. The number of countries reporting dead swans has increased dramatically in the past several days, and reports of H5N1 in the East Atlantic Flyway suggests the global spread of H5N1 will continue.

The expanded geographical reach and host range of H5N1 is cause for concern. The spread of H5N1 allows for more dual infections, recombinations, and new sequences causing new problems. Moreover, these new sequences can increase the affinity for human receptors, such as S227N, and can be generated in avian hosts infected with H5N1 and H9N2 as predicted previously.”

in:

“H5N1 Canine Deaths in Thailand

Recombinomics Commentary
October 10, 2004.

>>The health ministry said earlier today blood tests on dogs found dead in Prachin Buri province showed them to have been infected with H5N1.

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

Hvala za vse informacije Yo!

Mene tale ptičja gripa tudi črviči, predvsem za psa, mačka sta tako ali tako samo v stanovanju. Jaz perutnine (še) nisem ukinila z jedilnika, jo pa vedno pošteno skuham, surove ne dobijo, kolikor sem uspela slišati in prebrati, virus ne preživi toplotne obdelave nad 70 stopinj – če kdo ve kaj drugega, naj prosim pove! Pa še to me zanima, če ima kdo kake informacije ali vir informacij, kako se ptičja gripa ev. prenese na psa (moja ne pobira ničesar in je vedno pod nadzorom, nikoli nikjer sama), koliko je možnosti, da npr. na tačkah prinese virus in koliko umivanje tačk v takem primeru zaleže.
Lp, Breda

Sem prepričana,da umivanje tačk ne more ugonobiti virusa ptičje gripe.
Saj ga uničimo šele pri precej visoki temperaturi.
Skrbi me naslednje:kuža se,prosto,sprehaja tudi po našem vrtu,ki je precej velik in obdan z drevesi. Posledično tudi veliko ptic katere smo vsa leta
oboževali.
Da preidem k vprašanju: kuža najde,na vrtu je dostikrat brez nadzora samo,da opravi potrebo,okuženega ptiča,ga povoha (vemo kako tole
naredi),pride v stanovanje,jaz pa ga veselo stisnem k sebi in
pocartam.

Se lahko,mimogrede,nalezem še iz ,domačega,vrta prinešenega virusa?

Razmišljam o nagobčniku vendar kuža na nagobčnik ni navajen …
Kaj storiti?

Včeraj sem se zatopila v en članek, ki je pisal o tem in baje se lahko okužiš tudi z iztrebki bolane živali,ni potrebno da kuža nekje najde bolano perjad, dovolj je že njen iztrebek… recimo tvoj kuža to poje, potem zboli, ti si v nenehnem stiku z njim in lahko zboliš tudi ti. Tako sem razumela.

Jezna sem, ker smo tako malo obveščeni v tej smeri…ponavljajo le ene in iste besede,naj ne delamo panike, da lahko človek zboli le če je v globljem stiku z bolano perjad..da je meso vredu če ga termično obdelano pri visoki temperaturi…blabla..to in več so povedali že 100x… nič pa ne povedo v tej smeri..kako se lahko okužimo preko ostalih živali, domačih ljubljencev…in tega se je za bat, to ni hec..o tem pa molčijo!

No naš že nima več prostega gibanja ravno zaradi takih bojazni, je pod nadzorom, ziher je ziher!

Hja, verjetno je odvisno, kako si do sedaj skrbel za zivali, ne. ;-))))
Tisti, ki psov niso imeli pod nadzorom, da so ti zrli sve i svasta, kar so nasli pac, ganjali ptice, jih morda tudi pobijali in tako dalje,… Hm, imajo zdaj morda napade panike ali pa kaj podobnega? Ne vem, mi je vseeno. Jaz nimam kaj za spreminjat. Jih/vas je pa STRASNO zabavno brati. ;-)))))
Ce ne drugace, bo pa pticja gripa poskrbela, da bodo psi pod nadzorom. LOL!

Nanook, koliko zabave te še čaka. Vsak dan se boš lahko ob poročilih krohotala. Kolikor si mi znana iz drugih forumov, itak rada provociraš, saj, da bi dala kakšno koristno informacijo, ne, to ne. Tako si vse lepo na hitro popredalčkala. Brezveznica.

Ne mislim pisarit tistega, kar bi ljudje radi slisali.

kužka, samo brez panike. zaradi ptičje gripe ni zbolel še noben pes. res pa bi se virus lahko prenesel z njim v stanovanje. ampak prenesel bi se lahko tudi prek čevljev, če bi recimo stopili na okužene iztrebke ptičev. ampak mislim, da ni razlogov za bojazen, da bi zaradi tega že tudi zboleli.

Moja žival je vedno pod nadzorom draga Nanook in kljub temu se kdaj lahko zgodi, da ti nekaj požre, ko ti nisi pozorna in vidiš šele tedaj, ko je že prepozno. Ali je pes spuščen, se igrata, mečeta žogico in je malo stran od tebe, nekaj vidi, požre in predno si ti pri njemu, da vidiš kaj dela je že prepozno…pa je lahko še tako pridno vzgojen, da zunaj ne žre, ampak žival je žival, nagon je nagon in lahko se zgodi tudi najboljšim..zato le pazi, da jaz na tvojem mestu ne bi bila tako sigurna…

spela …ne delam nobene panike ..samo sprašujem tisto kar me zanima, kar se po mojem razmišljanju lahko zgodi, saj nihče ne ve, s tem se srečujemo prvič, nekaj je teorija, kar se ne bi moglo zgoditi, kar se še ni, praksa pa vedno pokaže, da včasih temu le ni tako…

samo sprašujem…

*************
Avtor: spela
Datum: 18-02-06 11:47

kužka, samo brez panike. zaradi ptičje gripe ni zbolel še noben pes.

*************

Glede na dogajanja po svetu tole ne drži.

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

vir????

spela, nekaj postov zgoraj imaš skopirane članke.

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

http://www.vecer.si/gripa/
…pa si preberi, da virus “napada” tudi sesalce….
Sicer ti pa že malo višje piše!

New Report

Close