Najdi forum

hrana za muce

V ljubljanskem Leclercu sem videla, da imajo Whiskasove konzerve v akciji.
Ce se prav spomnim, stane vsaka 181 SIT.
Samo za informacijo….. Jaz sicer te hrane ne uporabljam, ampak, če bi komu prav prišlo prihraniti kakšen tolar …

Zgodila se mi je zanimiva izkušnja z mačjo hrano, ki bi tudi morda komu lahko pomagala pri izbiri hrane. Moja muca je prej vedno rada jedla samo dražje konzerve (ampak zato manj), zadnjič pa sem poskusila s Sparovo mačjo hrano, ki je precej cenejša (okoli 100 sit) in je navdušena nad njo. Moja denarnica pa vesela :)). Seveda imajo tudi muce različne okuse, ampak morda bi še katera od vaših rada pojedla tudi cenejšo konzervo. Briketkov nismo še poskusili.

Sama ne hranim z Whiskasom, niti s čim cenejšim! Zakaj? Mačke so nad cenejšo hrano seveda navdušene (zato ti proizvajalci tudi lahko preživijo), to pa zlasti na račun PRESOLJENOSTI take hrane. Malo preverite količine, skrbno preberite, kaj piše na ovitku (snovi, ki jih hrana vsebuje), primerjajte, če ne gre drugače, pa tudi poskusite. Soljena hrana zelo ogroža normalno delovanje ledvic, kar se pokaže po nekaj letih, ko je muca že starejša. Dražja hrana še malo ni toliko dražja, da se ne bi splačalo. Tisto, kar prihranite pri cenejši, bost morali kasneje potencialno prispevati zaradi bolezni muce. Jaz hranim izključno s Hills ali Royal Canine (saj o tem smo tukaj že veliko razpravljali), mislim pa, da so cenejše hrane za kakšne bolj kmečke muce in za koga s plitvejšimi žepi seveda tudi ok.

Jaz bi dodala še to – poceni hrana je dražja hrana. Zakaj? Potrebno je več količine, da je žival sita + veliki stroški za veterinarja (to pride kasneje). Velikokrat slišim ljudi, kako zatrjujejo, da so njihove mačke/ psi po poceni hrani čisto OK. Potem pa jih povprašam, koliko je živela prejšnja žival in dobim odgovore: 7, 8, 10 let. Jaz pravim premalo. Da o vzrokih za smrt niti ne govorimo: rak, obolenja in odpoved ledvic, zelo hude alergije (pa gre žival na evtanazijo, le kdo bi sprehajal psa, ki mu manjka vsaj 1/4 dlake) ipd. Ravno na tem forumu sem dobila pod nos, kaj si ob mojem pisanju misli neka podpovprečna slovenska družina, ki komaj pride skozi mesec. Ne vem… Če bi poskusili s kvalitetno hrano, bi videli, da je cenejša. In pa, nikoli toliko draga, da je večina ne bi mogla kupiti.

Lp, Yo

mhm, za razmislit. sama še nisem dolgo na tem forumu in glede hrane nisem brala ničesar za nazaj. hvala za opozorila! v nekaj prejšnjih letih si dražje hrane nisem mogla privoščit, zdaj si jo lažje.

še vprašanje: kje najdem raziskave o mačji hrani, ki je niso opravili po naročilu katerega od proizvajalce?

rada bi namreč tudi sama preverila te zadeve.

Darma, zelo težko boš našla objektivne raziskave na netu. Ponavadi se vedno skriva nek proizvajalec v ozadju. Če boš recimo šla na kakšo stran, kjer prodajajo t.i. BARF prehrano (osnovana na surovem mesu in kosteh) bodo seveda tam prepljuvali še tako dobro premium hrano in informacije, ki jih dajejo so vprašljive. Večina razijskav -takšnih in drugačnih- je bila opravljena v Ameriki in njihova hrana se ne more vedno primerjati s hrano, ki jo kupimo pri nas, kljub temu, da je omenjen isti proizvajalec.
Pomoje boš še najbolje naredila, če boš šla v trgovino za domače živali in tam kupila eno izmed mnogih premium hran in jo ponudila svoji muci. To so recimo Hill’s, Nutro, Royal Canin, Technical, Iams,…

Naša dva muca Wiskas hrane sploh ne marata. Zato pa obožujeta hrano Interšpar in pa Darling. Ne zdi se pa mi, da bi bila kakšna razlika med dražjo in cenejšo hrano. Kdaj kupimo tudi kakšno dražjo pa se količina pojedene hrane ne razlikuje od cenejše. Seveda pa uporabljamo tudi brikete ne samo konzerve. Če pa hrana vsebuje več soli, moramo mucam zagotoviti tudi ves čas na razpolago svežo vodo. Včasih pa damo tudi domačo hrano, le krompirja ne dajemo nikoli, ker ga muce ne morejo prebaviti.

Muce naj bi imele vodo tako ali tako ves čas na razpolago. Problem slane hrane pa ni v tem, da so bolj žejne, ampak v tem, da to bolj obremenjuje ledvice. Nedvomno so to potem dolgoročni učinki na ledvice, ki v starosti ob taki hrani prej odpovedo. Sicer se mi pa res ne zdi, da je dražja hrana ne vem koliko dražja. Da se kupiti tudi večjo količino, pa je potem malo ceneje … Kar pa se raziskav tiče – malo preverite, kaj je navedeno pod tistim, kaj ta hrana vsebuje! Mislim, da ni treba biti kemik, da razvozlate, kateri dodatki niso zaželeni…

Absolutno ni potrebno biti kemik, da razvozlaš, kaj je/ni zaželeno v mačji hrani.

Vendar pa slišim stavek, ki je pogost tudi pri skrbi za ljudi: “Če imaš svojo žival (otroka, ljubljenca) rad, ji boš nudil le vse najboljše. Če pa ti je vseeno, pa naj je slabšo hrano.”

S tem profesionalno ukvarjam – z občutki krivde staršev, ki svojim otrokom ne morejo nuditi vsega, “kar nujno potrebujejo in je slučajno tudi dražje” in jih to naredi za slabe starše. V tej diskusiji nisem naletela na nič, kar bi me prepričalo, da je pri malih živalih drugače.

Vaše pisanje se da namreč povzeti kot: “Vsa dražja hrana je boljša od vse cenejše hrane.” Argument pa je količinski – če kupiš večje količine, sploh ni tako drago. Ali delate v kakšni prodajalni ali ambulanti, kjer te izdelke prodajate?

Darma, pozdravljena!

Argument ni samo v tem, da kupiš velik žakelj – seveda, hrana v veliki embalaži je cenejša. Vendar so razlike tudi v doziranju. Če pogledate (upam, da) na škatlo Whiskasa koliko je potrebno dati na dan odrasli mački, potem si lahko izračunate, za koliko časa bi imeli npr. 5kg omenjene hrane. Nato naredite izračun še za kakšno od kvalitetnejših hran. Tam pa boste opazili razliko.
Ne, ne delam v nikakršni ambulanti, pa tudi v trgovini ne. Imam pa 2 psa, prej sem imela tudi mačke, in ker nimam ravno veliko denarja, se pravzaprav resnično potrudim, da so moje živali dobro hranjene in ne obolevajo (zdravljenje je namreč precejšen strošek).

Lp, Yo

Imam muca Tomasa, starega 2 leti in boste sigurno rekli, da je razvajenček. Je samo hrano “Viskas” in nobeno drugo. Poskušala sem skoraj vse druge hrane in seveda zaman. Vso hrano je pustil v njegovi posodici. Ne morem ga gledati, ko me tako žalostno pogleda in prosi za njegovo najdražjo hrano. Zato pravim, če je muci zadovoljen z Viskasom je to ta prava hrana.Yo je pisal/pisala:
>
> Jaz bi dodala še to – poceni hrana je dražja hrana. Zakaj?
> Potrebno je več količine, da je žival sita + veliki stroški
> za veterinarja (to pride kasneje). Velikokrat slišim ljudi,
> kako zatrjujejo, da so njihove mačke/ psi po poceni hrani
> čisto OK. Potem pa jih povprašam, koliko je živela prejšnja
> žival in dobim odgovore: 7, 8, 10 let. Jaz pravim premalo. Da
> o vzrokih za smrt niti ne govorimo: rak, obolenja in odpoved
> ledvic, zelo hude alergije (pa gre žival na evtanazijo, le
> kdo bi sprehajal psa, ki mu manjka vsaj 1/4 dlake) ipd. Ravno
> na tem forumu sem dobila pod nos, kaj si ob mojem pisanju
> misli neka podpovprečna slovenska družina, ki komaj pride
> skozi mesec. Ne vem… Če bi poskusili s kvalitetno hrano, bi
> videli, da je cenejša. In pa, nikoli toliko draga, da je
> večina ne bi mogla kupiti.
>
> Lp, Yo

Nataša, odločitev, s čim bomo hranili svoje ljubljenčke, je seveda samo naša. Zato ne bom nič prepričevala, lahko pa ti namignem, zakaj je tvoj muc navdušen nad omenjeno hrano. Zaradi soli. Zaradi istega razloga tudi nekateri psi prav radi goltajo Pedigree, Chapi… Kaj pa ta povzroči, lahko prebereš zgoraj in v drugih temah o prehrani.

Yo

Imam muca Tomasa, starega 2 leti in boste sigurno rekli, da je razvajenček. Je samo hrano “Viskas” in nobeno drugo. Poskušala sem skoraj vse druge hrane in seveda zaman. Vso hrano je pustil v njegovi posodici. Ne morem ga gledati, ko me tako žalostno pogleda in prosi za njegovo najdražjo hrano. Zato pravim, če je muci zadovoljen z Viskasom je to ta prava hrana.Yo je pisal/pisala:Nataša
>
> Jaz bi dodala še to – poceni hrana je dražja hrana. Zakaj?
> Potrebno je več količine, da je žival sita + veliki stroški
> za veterinarja (to pride kasneje). Velikokrat slišim ljudi,
> kako zatrjujejo, da so njihove mačke/ psi po poceni hrani
> čisto OK. Potem pa jih povprašam, koliko je živela prejšnja
> žival in dobim odgovore: 7, 8, 10 let. Jaz pravim premalo. Da
> o vzrokih za smrt niti ne govorimo: rak, obolenja in odpoved
> ledvic, zelo hude alergije (pa gre žival na evtanazijo, le
> kdo bi sprehajal psa, ki mu manjka vsaj 1/4 dlake) ipd. Ravno
> na tem forumu sem dobila pod nos, kaj si ob mojem pisanju
> misli neka podpovprečna slovenska družina, ki komaj pride
> skozi mesec. Ne vem… Če bi poskusili s kvalitetno hrano, bi
> videli, da je cenejša. In pa, nikoli toliko draga, da je
> večina ne bi mogla kupiti.
>
> Lp, Yo

Imam muca Tomasa, starega 2 leti in boste sigurno rekli, da je razvajenček. Je samo hrano “Viskas” in nobeno drugo. Poskušala sem skoraj vse druge hrane in seveda zaman. Vso hrano je pustil v njegovi posodici. Ne morem ga gledati, ko me tako žalostno pogleda in prosi za njegovo najdražjo hrano. Zato pravim, če je muci zadovoljen z Viskasom je to ta prava hrana.Yo je pisal/pisala:Nataša
>
> Jaz bi dodala še to – poceni hrana je dražja hrana. Zakaj?
> Potrebno je več količine, da je žival sita + veliki stroški
> za veterinarja (to pride kasneje). Velikokrat slišim ljudi,
> kako zatrjujejo, da so njihove mačke/ psi po poceni hrani
> čisto OK. Potem pa jih povprašam, koliko je živela prejšnja
> žival in dobim odgovore: 7, 8, 10 let. Jaz pravim premalo. Da
> o vzrokih za smrt niti ne govorimo: rak, obolenja in odpoved
> ledvic, zelo hude alergije (pa gre žival na evtanazijo, le
> kdo bi sprehajal psa, ki mu manjka vsaj 1/4 dlake) ipd. Ravno
> na tem forumu sem dobila pod nos, kaj si ob mojem pisanju
> misli neka podpovprečna slovenska družina, ki komaj pride
> skozi mesec. Ne vem… Če bi poskusili s kvalitetno hrano, bi
> videli, da je cenejša. In pa, nikoli toliko draga, da je
> večina ne bi mogla kupiti.
>
> Lp, Yo

Imam muca Tomasa, starega 2 leti in boste sigurno rekli, da je razvajenček. Je samo hrano “Viskas” in nobeno drugo. Poskušala sem skoraj vse druge hrane in seveda zaman. Vso hrano je pustil v njegovi posodici. Ne morem ga gledati, ko me tako žalostno pogleda in prosi za njegovo najdražjo hrano. Zato pravim, če je muci zadovoljen z Viskasom je to ta prava hrana.Yo je pisal/pisala:Nataša
>
> Jaz bi dodala še to – poceni hrana je dražja hrana. Zakaj?
> Potrebno je več količine, da je žival sita + veliki stroški
> za veterinarja (to pride kasneje). Velikokrat slišim ljudi,
> kako zatrjujejo, da so njihove mačke/ psi po poceni hrani
> čisto OK. Potem pa jih povprašam, koliko je živela prejšnja
> žival in dobim odgovore: 7, 8, 10 let. Jaz pravim premalo. Da
> o vzrokih za smrt niti ne govorimo: rak, obolenja in odpoved
> ledvic, zelo hude alergije (pa gre žival na evtanazijo, le
> kdo bi sprehajal psa, ki mu manjka vsaj 1/4 dlake) ipd. Ravno
> na tem forumu sem dobila pod nos, kaj si ob mojem pisanju
> misli neka podpovprečna slovenska družina, ki komaj pride
> skozi mesec. Ne vem… Če bi poskusili s kvalitetno hrano, bi
> videli, da je cenejša. In pa, nikoli toliko draga, da je
> večina ne bi mogla kupiti.
>
> Lp, Yo

Tudi jaz nikakor nisem povezana s prodajo teh izdelkov, muce imam ljubiteljsko. Tudi nimam ne vem kakih dohodkov, da bi bilo zame dražje boljše, znova pa bi rada poudarila, da se tukaj pogovarjamo samo o par sto tolarjih (ali manj), ne pa o kakšnih težkih denarjih. Razlike pa so, kot sem že poudarila, zlasti v vsebini, to pa lahko vsak preveri in vam to tudi priporočam.

Muce se kaj rade kislo držijo, če jim odtegnemo njihovo najljubšo slano hrano, a če bi npr. tudi o zdravljenju odločale one, bi morali vse veterinarje poslati na luno… tako da skrb za svojega ljubljenčka v celoti prevzame nase lastnik, on odloča, kaj bo muca jedla, kdaj bo šla k veterinarju, kje bo spala, ali bo smela ven in te stvari. Jasno, da so tukaj izsiljevanja, saj to muce najbolj obvladajo in jim imamo tudi zato radi! Pobegi in skrivanja ob sumu na transport k veterinarju, neješčnost, če skodelica ni ustrezno napolnjena, so tudi na dnevnem redu.

Ali mi lahko svetujete katera je najboljša hrana za muce, katera ne vsebuje preveč soli, ker bi rada obdržalo dolgo v življenje mojega ljubljenčka.

Če preberemo specifikacije na “poceni” hranah, vidimo, da imamo kup umetnih konzervansov in barvil, živalskih beljakovin, veliko pepela… Konzerve so sicer nekoliko na boljšem kot briketi, vendar hranjenje s konzervami (samo to ali večina tega) povzroči čez določen čas probleme z zobmi in dlesnimi. Muce (in kužki) imajo mnogokrat resnično rajši “poceni” komercialno hrano – v njej je več soli in tudi umetnih ojačevalcev okusa.

Kvalitetna hrana za muce:

NUTRO
Nutro proizvaja široko paleto hrane za mačke in sicer pod blagovno znamko Nutro MAX in Nutro CHOICE. Hrano sestavlja suho piščančje meso, suho jagnječje meso in riž. Odlikuje jo izjemna okusnost.
Nutro MAX CAT za odrasle in MAX CAT LITE pomagata ohranjati ravnovesje urinarnega trakta, saj znižujeta Ph urina.

HILL’S

IAMS

TEHNICAL
Poglej si stran
http://www.hana-ana.si/mucice/lifestages.html
tukaj imaš podroben opis hrane TehniCal

Lp, Yo

Hill’s je zelo kvalitetna pa tudi Royal canin ni slaba.Za Whiskas sem pa slišala da je mnoge muce ne merajo, tudi moja ne .

Da, seznamu kvalitetnih prehran, ki ga je napisala Yo je treba pripisati tudi Royal Canin, za zdaj ga tudi sama uporabljam nekaj let. Je tudi dosti različic, tako da lahko izberete (od tega, ali ima muca težave z vozlički dlake v želodčku in jih mora izbruhati, do tega, kako živi, je sterilizirana, ima uravnovešeno težo ali mora shujšati, skratka, pestro). Osebno mislim, da je čisto vseeno, katero znamko izberete izmed teh naštetih (se pravi Hills, Royal Canin itd., ne pa Friskies, Whiskas itd.). Mislim pa tudi, da če kdo izbere Whiskas ali kakšno drugo cenejšo hrano, je to tudi dobro, če bi v nasprotnem primeru muca dobila ostanke človeških obedov.

New Report

Close