Najdi forum

Mačka-na povodcu

Kaj mislite o tem?V tujini se to vedno bolj uveljavlja saj ni malo tistih ki svoje hišne muce peljejo na sporehod na povodcih.pa tudi prašički so menda že na povodcih…Kako bi obranavali človeka ki bi ga srečali z mačko na povodcu?
LP
JULIJANA

Mene osebno ne bi nič motilo. Bolje kot pa s spuščeno mačko. Smo včasih hodili tako na sprehod-2 psa in mačka (spuščena seveda). Samo je bila katastrofa, če smo srečali kakšnega drugega psa-ta se je zapodil za mačko, mačka k meni, on za njo, psa sta naju pa branila.

Zadnjič sem videl pred bloki, ko je imela majhna punčka zajca na povodcu.
Priznam, da mi je šlo na smeh, a tam ga je bolje imeti na povodcu, kot pa lovit po zelenici, ali pa pod avtomobili.

LP

Meni bi šlo na smeh, vendar to ni tako neumno, ker imaš tako notranjo mačko pod nadzorom in te ne skrbi, kdaj te bo okužila z mikrosporijo ali pa kdaj bo zbolela za levkozo ali mačjim AIDSom.

No pol pa najboljše da še otroke privežeš na vrvico in jim omejiš gibanje v šolo in nazaj!

LP, miki

Tudi jaz nameravam svojo voditi na povodcu, ampak zaenkrat se mi ne zdi preveč navdušena. To se mi zdi edini način, da mačka, ki je cele dneve v stanovanju, varno spoznava zunanji svet.

Se strinjam! Jaz imam doma siamskega mucka, ki je popolnoma navajen na vrvico in greva večkrat skupaj na potep. Mogoče res izgleda čudno, ampak če človek malo pomisli…Muc je navajen na stanovanje in če bi ga spustila brez vrvice se zunaj ne bi znašel (verjetno bo ga povozila avto ali bi se izgubil). Da mu pa nikoli ne bi privoščila sprehoda na svežem zraku, to pa ne!
Je pa pomembno, da muca povodca ne zavrača, ker potem bi jo sili in to je že neke vrste mučenje. Če se odločimo za vrvico, potem jo moramo navajati od zgodnje mladosti nanjo (tako kot pri psu) in muca jo bo kmalu povezala s sprehodi. Naš mačur se kar sam postavi pred vhodna vrata, ko jo zagleda 🙂 Po tem sklepam, da mu je potepanje všeč in da to ni nikakršno mučenje zanj. Sicer je res, da skoraj pri vsakem opisu siamke dodajo, da je pasma, ki lepo sprejema povodec, ampak sama sem skoraj prepričana, da jo z nekoliko truda sprejmejo tudi ostale.

Ja valda to pa zato ker ga moreš navadit na okolje ko je še mali na pa kar naenkrat. Jaz se spomnim da sem mel pri 10 letih mačko ki smo jo meli vedno na vrvici. Enkrat mi je pa mama rekla naj grem ven z njo in šla brez vrvice (stara je bla že skoraj 2 leti). Nikol je več nisem našo. Vse nasledje mačke smo navadli da so hodle same ven in nikol ni bil problem da se ne bi vrnile. No, eno je res avto povozo ampak to ni pogojeno s starostjo). Mačka ni za na vrvico!

LP, miki

To, da mačka ni za na vrvico je samo deloma res, ker je vse odvisno od njenega sprejemanja le-te. Za svojega muca vem, da ga ne ovira in da jo povezuje z nečim prijetnim. Da bi ga pustila, da se sam potepa naokoli (v mestnem središču) nikakor ne pride v poštev, ker si nikoli ne bi odpustila, če bi ga povozil avto ali se ne bi več vrnil nazaj. Tudi si ne predstavljam, da bi ga od malega pustila, da bi se sam potikal naokoli, saj -še enkrat- živim v mestu! Mislim, da mu v stanovanju ni nič hudega, ker se veliko ukvarjamo z njim in tudi to ni narobe, če ga pripnem na vrvico in gremo skupaj pohajat. To je samo moje skromno mnenje…

Miki veš, ti si to tako povedal, kot tisti, ki so mene napali za psa na ketni. Ni idealno, da je na vrvici. Z pravilno vzgojo, ji pa nič ne fali na njej. In še starost v mestu lahko dočaka.
To je tako, kot sem prej napisal. Tudi to ni pošteno, ali nalbolje, da moram zjutraj vstat in v službo. Pa sem se navadil in gre.

LP

Pes na ketni je nekaj čist drugega kot mačka, ker z mačko ne hodiš po mestu. Sicer sem pa tud proti temu da je pes na ketni na dvorišču razen v izrednih primerih.

LP, miki

Psa dajo na verigo ljudje večinoma zato, da se jim ni treba ukvarjati z njim, da pa je še vedno “prikljenjen na hišo, ki jo naj pazi”.

Z mucami pa je tako – če so “zunanje”, se pravi, da imajo prost izhod iz hiše, jih seveda ne vodimo na vrvici na sprehode, ker znajo tja same in se same vračajo. Te muce na svojih pohodih srečujejo druge zunanje, tudi napol divje in zapuščene muce in ta srečanja niso niti vselej prijazna (pretepi), niti vselej dobrodošla (neželjeni mladički). Te muce seveda niso tudi pretirano čiste in bi njihov pojav v lastni postelji gledali z ogorčenjem (stran te umazane tačke!).

So pa muce, ki so “notranje”, to se pravi, da jim ljudje kratijo košček svobode. Imajo jih v stanovanjih in jih ne spuščajo ven. V zameno za to svobodo te muce niso izpostavljene zunanjim nevarnostim: avtomobilom, pretepom, boleznim mačk in drugih živali, okužbam s hrano, sovražnim psom in ljudem. Prav tako te muce doživijo zelo lepo starost 15, tudi do 20 let, medtem ko imajo zunanje krajšo življenjsko dobo. Notranjim mucam je doma seveda na voljo večje udobje – večina lastnikov dovoljuje njihovo pojavljanje v posteljah, prepovedana je samo jedilna miza in kuhinjski pult (a se tudi to na veliko krši). Treba je pač poskrbeti, da so zadovoljene potrebe take muce: se z njo veliko igrati, imeti “umetno drevo”, kamor lahko spleza in si brusi kremplje. Poznam žalostni primer, ko so ljudje imeli notranjo muco, a so jo čez dan, ko so šli v službo, zaprli v kopalnico brez luči, “da ne bi česa uničila”. To je seveda grozljivo ravnanje.

Torej: vsaka plat ima svoje prednosti in od lastnika je odvisno, kako se bo odločil. Nekateri rejci pasemskih muc, zlasti iz tujine, a tudi pri nas, ob prodaji muce zahtevajo, da so muce samo v stanovanju ali na ograjenem vrtu pod nadzorom.

Notranjo muco je lepo včasih peljati na sprehod ali na svež zrak. Dobro je, če imamo kje ograjen vrtiček, paziti pa je treba tudi pri plezanju na drevo – poznam primer, ko muca ni znala dol in ni bilo druge, kot da so drevo požagali. Sicer pač kupimo povodec in jo skušamo naučiti nanj. Pri tem je treba paziti, da je to povodec za muce, ne pa kakšna doma narejena vrvica ali kaj, kar bi jo utesnjevalo. Če je možnost, da muca pobegne, mora biti vrvica okoli vratu elastična, saj se sicer lahko kam “obesi” – dejansko zadavi.

Skratka – muca na povodcu, gotovo je smešno! A če je notranja muca, bi jo težko sprehajali drugače. Jaz je na povodcu ne bi peljala po mestu, verjetno tudi ne v parku (drugi psi!). V poštev pride kvečjemu kakšen oddaljen travnik. Imam pa prijatelja, katerega muca se skoraj brezbrižno pusti prenašati okoli v košari!

Upam, da teh časov ne bom dočakala, če pa bo lahko sine za vsakim vogalom staknil smrtno bolezen pa ga bom v prispodobi imela na špagi. Torej Miki, praviš da damo mačke ven, po možnosti še nesterilizirane in kastrirane (tudi to se dela proti njihovi volji in jim krati pravice), potem pa bo veliko dela za veterinarje, ki bodo “pobijali” na pol mrtve mačke brez dlake in dermatologe, ki bodo zdravili zlsti otroke, ki so najbolj dovzetni za mikrosporijo. Moški ste itak najmanj, zato naj te ne skrbi.

Jaz imam muco ki je mešanka med navadnim in perzijskim mačkom .To je ena “vrsta” ki mi je full všeč saj prevzame dolžino dlake po mačku (perzijec) po pmami pa glavo in to.Pri perzijcim me vedno moti potlačen gobček in glava nasploh.Moja mačka je sive barve in je stara 9 let.Kar živimo sicer v predmestju in smo od mesta odmaknjeni (oz. bolj na vasi) se mačka prosto potepa nato pa se pojavi na balkonu (ko jo zebe).Vendar bi se meni osebno zdelo grozno čudno če bi srešala nekoga z mačko na “špagci”.Tudi sama sem, v prihodnost razmišljala da ni nalednjo mačko dala na vrvico ker ne smem imeti psa (mami in oči….:o( ).DA bi tako lahko imela razlog da grem na sprehod.
Pa vendar.KAKO PA MAČKO NAVADITI ISTOČASNO NA VRVICO IN ŠE NA ZUNANJE NEOMEJENO GIBANJE???Tako da bi lahko ven šla sama ko bi hotela.Ko pa bi jaz hotela iti z njo pa bi jo dala na vrviico in odšla na sprehod.?
LP
JULIJANA

Mislim da delaš ti vse bolj v svoje zadovoljstvo kot v mačje :)) Mogoče boš rekla, saj ne sili ven. Seveda, če si jo tak navadla in jo je pol strah it v neznano okolje oz. pol res več nima želje. Mislim da ji s tem bolj kratiš pravice kot s sterilizacijo. Sicer pa ji doma nič ne pomaga tud če ni sterilizrirana/kastriran. A naj se goni na špagi?

LP, miki

Ker smo našega prejšnjega muca ( ki je bil potepuh in je pravzaprav on prišel k nam ) izgubili zaradi mačje kuge, smo po nasvetu veterinarja sedaj pri novem ukrepali drugače. Nabavili smo mladička in ga najprej nismo pustili ven, razen da smo ga nesli na vrt v naročju. Nato smo ga nekaj časa vodili po vrtu na vrvici, da se je navadil na okolje, sedaj pa ga prosto pustimo, a smo z njim in ga odvračamo od tega, da bi šel na cesto ali čez ograjo. Tako ga poskušamo navaditi nato, da bi bil pretežno na našem vrtu. Ko bo imel šest mesecev, ga bomo dali (kaj pa naj naredimo drugega? ) kastrirati in tako upamo, da se bo navadil biti doma, da se ne bo potepal, pretepal in staknil grdih bolezni ( tudi mačji AIDS je med njimi ). Seveda ga bomo s tem na nek način oropali njegovih prvinskih pravic in ni nam lahko. A če mu želimo dolgo in zdravo življenje, je to edini način.
Na žalost je domača žival, ki živi dobesedno v lastnikovi postelji in ima najboljšo oskrbo, pač obsojena na to. Hišni muc na prostosti – to pač ne gre. Ali je boljše pustiti mačka zunaj cele noči, mu nastaviti hrano in ga sploh ne puščati v hišo? Če bi vprašali našega, ko se zadovoljno preteguje na mehkih blazinah, ne vem, kako bi odgovoril. Ima vso našo ljubezen, najboljšo hrano, kup igračk in mislim, da mu je lepo. Če se sploh ne bo gonil in ne bo spoznal nočnega mačjega življenja, potem tudi žaloval za njim ne bo. Tako se tolažimo, saj dilema ni enostavna.
Zanima me vaše mnenje.

Lep pozdrav,
Lenja

Jaz pa svoje mačke nočem navaditi na okolico! Ali veste, da je povprečna življenska doba zunanjih mačkov cca 4 leta, mačkov, ki živijo v hiši pa 14 let?!
Saj to ne pomeni, da mačka zapreš v eno sobo, kjer shira, ampak, da se z njo ukvarjaš, se igraš… ja jaz svojo včasih tudi na sprehod vzamem – brez vrvice, ker ni navajena, vendar me je vedno strah, da ne bi kakšnega psa srečali.

Morda to res ni vse kar si maček od življenja želi, vseeno pa je veliko. Še najhuje je, ko opazujem neko tujo mačko, ki hodi pogosto spat k nam v lopo. Tam ima tudi mladiče – praktično vsako leto. V leglu jih je ponavadi okoli 6, potem pa vedno manj, eden še nekako dočaka malo večjo starost, tako da lahko samo upam, da ga kasneje več ni zato, ker se je osamosvojil. Vendar pa je to lahko samo divji maček, ki živi tako kot ta “naša” mačka. Jaz ne vem, ampak meni se zdi moja muca vseeno bolj zadovoljna v naši hiši, kot ta divja mačka. Jaz svojo vsak dan slišim prest, najpogosteje pri kom v naročju.

Dve moji mački sta dobili mikrosporijo. Eno so mi pred desetimi lei hoteli zaradi tega ubiti. Obe sta imeli prosto gibanje zunaj in notri, obe pa sem tudi sama navadila na zunanji svet, naj uživata mačje življenje v polnosti. In sta ga. Med gonitvijo nista razmišljali o avtomobilih. Sedaj nimam mačke, ker mi zaenkrat še ni, da bi jo imela samo notri. Za na sprehod pa imam raje psa. Kot sem že napisala, mi je mačka na štriku malce hecna zato bo naslednja mačka izključno hišna.

Julijana,ti pa se mislim da moraš odločiti ali hišni ali pa zunanji muc. Saj je res vrvica omejevanje “svobode”, ampak muc ki ima sicer vso svobodo, pa na vrvici za sprehod s tabo? Pelji raje na sprehod sosedovega psa.

Predstavljaj si da si star 7 let in foter ti reče:” Sine pridi se boma igrala, ven pa ne smeš ker te lahko povozi avto!” Saj je to kar dosti ne? Me prav zanima kak dolgo. Aja..mačke ki so skoz v stanovanju se polenijo in čez par let več niso podobni mačkam ampak razcartanemu brezvoljnemu bitju, ker jim osnovne mačje fukcije čist odpovedo. Eno mačko mi je res povozo avto ko je bla stara 2 leti, drugo sem imel 10 let, to tretjo pa mam zdaj že tud 2 leti in vse so poleti (skoraj cel dan) in pozimi (vsaj kake pol ure) zunaj.

LP, miki

Mislim,
da se vašemu mucu zelo lepo godi in resnično lepo skrbite zanj. Priporočila bi še vsa možna cepljenja (panlevkopenija, steklina itd.). Tudi, če boste pazili nanj, se morda lahko zgodi kakšna nesreča, da bo pobegnil itd. in takrat je pač bolje, da je cepljen.

Odločitev o tem, kako muca živi, je pač lastnikova. Vsaka plat, kot sem že rekla, ima svoje prednosti in slabosti.

Odločitev o sterilizaciji ali kastraciji pa je za lastnika precej čustvena, saj se ne moremo znebiti občutka, da živali nekako “delamo krivico”: Toda temu res ni tako. Mački po stari vraži ni treba imeti mladičkov in celo ni treba čakati prve pojatve. Po najnovejših veterinarskih raziskavah se mačke, zgodaj sterilizirane ali kastrirane, kasneje manj zredijo! (Priporočila so že, da se to opravi pri starosti 4-5 mesecev.) Glede rasti ne skrbite, ker zanjo poskrbi rastni hormon (ta pa se ne tvori v spolnih žlezah, ki jih odstranijo).

Tudi zame je bilo hudo, ko sem dala svojo muco sterilizirati in bi si najraje še zadnji hip premislila. Toda največja prednost ni le, da ni potepanja, marveč tudi, da muce potem ne dobijo tistih tipov raka, ki jih povzročajo hormoni (raka na maternici, jajčnikih, dojkah, muci pa na prostati itd.). Zato tudi dlje živijo! Poseg postaja čedalje bolj preprost, muca se po dveh urah povsem zbudi in nekaj časa še nosi ovratnico (par dni), da se stvar zaceli.

Več o tem si preberite tukaj:

New Report

Close