Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja PRIHAJA CEPIVO PROTI RAKU MATERNIČNEGA VRATU

PRIHAJA CEPIVO PROTI RAKU MATERNIČNEGA VRATU

Prebrala sem, da prihaja tudi v slo to cepivo in sicer, da je namenjeno puncam od 9 do 26. leta. Ali je to res, se torej starejše nemoremo več cepiti?
Ali morajo biti vcepljene pred prvim spolnim odnosom?
lp alenka

Spoštovani!
Uradnih slovenskih smernic za uporabo cepiva proti papiloma virusom, povezanih z nastankom karcinoma materničnega vratu in genitalnih bradavic, še ni.
Cepivo se uporablja za preprečevanje cervikalne displazije hude stopnje (CIN 2/3), karcinoma materničnega vratu, displastičnih sprememb hude stopnje na vulvi (VIN 2/3) in bradavic na zunanjih spolovilih (koničasti kondilomi), ki so vzročno povezane s tipi 6, 11, 16 in 18 humanih papilomavirusov.
Cepivo se je po obsežnih preskušanjih izkazalo kot zelo učinkovito v starostni skupini 9 do 26. let starih deklet. Od tod tudi priporočilo tej starostni skupini. Cepljenje je najbolj priporočljivo v starosti 11 do 12 let.
Študij učinkovitosti na starejših ženskah še ni.
Za cepljenje starejših (in tudi mlajših) se bo odločalo na podlagi temeljitega razgovora oz. presoje o prejšnji izpostavitvi virusu. Papiloma virus se namreč prenaša ob spolnem odnosu – z neposrednim stikom, zato so za zaščito, seveda, najprimernejše deklice, ki še nikoli niso imele spolnih odnosov (oz. stika s potencialno okuženim genitalno-analnim predelom partnerja). S cepivom ne moremo “ozdraviti okužbe” s tipom papiloma virusa, s katerim je ženska že okužena, namenjeno je preprečevanju okužb s tistimi tipi, s katerimi še ni bila v stiku (in so, seveda, vključeni v cepivo).
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Koliko stane testiranje? ALi test pove točno s katerim tipom si okužen?

Spoštovani, navodil za rutinsko testiranje zdravih žensk proti HPV ni in se ga v praksi tudi ne izvaja.

Obstajajo sicer testi, s katerimi ugotavljajo visokorizične tipe HPV in jih je morda smiselno uporabljati pri ženskah, pri katerih že obstaja neka stopnja diplazije (za izvedbo testa je potrebno pridobiti bris materničnega vratu, kot za PAP). Nekateri raziskovalci priporočajo, da bi teste za odkrivanje HPV vključili kot dopolnilne test-e za ugotavljanje tveganja za razvoj predrakavih sprememb pri ženskah, ki že imajo spremembe – PAP II.

Še o testu in kombinaciji:

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovane!

Vem, da sta odsotni, a med iskalnikom nisem našla nič temu podobnega.
Zanima me sledeče: pred 2 leti sem imela genitalne bradavice (papiloma condilomus), katere so mi 7x odstranili z laserjem. Sedaj imam 2 leti mir, se pravi, da je moj organizem (imunski sistem) tvoril protitelesa in te nadloge nimam več.
Sedaj sem v 7/8 tednu nosečnosti in me zanima, ali se lahko cepim??

Hvala in lp
Pikica

Spoštovani, kot sem napisala že zgoraj, se je cepivo zaenkrat izkazalo kot učinkovito za cepljenje deklet in žena, starih 9 do 26 let.

Uradnih smernic za cepljenje starejših, oz. že okuženih, še ni.

Cepivo ni bilo preskušano na nosečnicah, zato je potrebno z morebitnim cepljenjem vsekakor počakati do konca nosečnosti.

Več o zdravilu:

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pred 1 letom je izvid brisa PAP bil II. Cez 6 mesecev so mi ponovno odvzeli bris, ki je bil I. Zanima me, ce sem okuzena z virusom HPV glede na to, da je bil eden izmed brisov PAP II, ter ce se lahko cepim.

Maja

Spoštovani, preiskava po PAP nam sama po sebi ne pove ničesar o morebitni okužbi s papiloma virusi, saj je PAP II citološki izvid brisa materničnega vratu (govori o značilnostih celic), ki lahko pomeni:

– blago atipijo ploščatih ali žleznih celic
– blago diskariozo (spremembo jedra) ploščatih celic
– ali vnetje celic s površine materničega vratu.

Tako vnetje je največkrat nenevarno, povzročajo pa ga lahko različni povzročitelji:glivice, mešana vaginalna flora, kot tudi okužba s HPV virusom.

S samim PAP-om odkrivamo spremembe, nikakor pa ne povzročitelja. Zakaj je bil prejšnji ozvid po PAP ocenjen z II, bolje rečeno, kaj ga je povzročilo, ne vemo. (In tudi ne bomo vedeli).

Glede na to, da je vaš izvid po PAP sedaj I, ste vsekakor kandidat za cepljenje, v kolikor ste stari med 9 do 26 let, saj je cepivo registirano za to starostno skupino.
V primeru, da ste starejši od 26 let, se cepite na lastno odgovornost (iz razloga, ker je cepivo trenutno preskušeno le na starostni skupini 9-26 let).

Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
pred 4 leti so mi stestirali virus HPV, test na HPV18 je bil +.
Imela sem 2 konizaciji.
Glede na prisotnost diskariotičnih celic, so mi znova testirali HPV v januarju 2006, ko je bil test neopredeljiv, in maja 2006 ko je bil test negativen.
Zanima me, kakšna je možnost da je bil test lažno negativen? In pa če je negativen, pomeni da nisem več nosilec virusa, ali da se je samo potuhnil?

Spoštovani, pričakuje se, da z operativnim posegom odstranimo vse obolele celice, z njim pa tudi virus HPV. Zato je po uspešnem posegu test pričakovano negativen. Ali pa se je virus HPV naselil tudu v katerih drugih celicah, pa nam ta test ne pove. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

zanima me, koliko časa po cepljenju nastane imunost na te štiri HPV, ki so vsebovani v cepivu in ali naj bi cepivo imelo kakšen učinek tudi na celo morje hp virusov, ki v cepivu niso vsebovani.

Hvala za odgovor in lp.

Spoštovani, imunost po cepljenju so preverjali 1 mesec po prejemu zadnjega – tretjega odmerka cepiva (glede na začetek cepljenja to pomeni cca 7 mesecev po začetku cepljenja). Serokonverzija (nastanek zaščitnih protiteles proti tipom HPV 6, 11, 16 in 18) je nastopila pri več kot 99,5% cepljenih oseb – 7 mesecev po začetku cepljenja (ko so cepljene osebe prejele 3 odmerke). Do serokonverzije je pri mnogih, seveda, prišlo že prej, a o maksimalnem učinku cepiva govorimo v tem obdobju.

Ali cepivo vpliva na nastanek “navzkrižne imunosti” na vse tipe HPV, še ni podatkov. Študije pa so pokazale, da po cepljenju navzkrižna imunost (zaščita) proti nekaterim necepilnim HPV virusom nastaja (npr. proti tipoma HPV tipu 45, 31).
LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav!Ko sem že mislila,da bom mogoče rešena te nadloge,sem videla da sem se rodila prepozno.Stara sem 28 let in pred kratkim sem imela papIII-predrakave celice,katere so mi uspešno odstranili in zadnji izvid brisa je bil normalen.Nekje sem zasledila,da obstaja tudi druga vrsta inekcije ,ki pomaga ženskam do 55-ega leta.Te pri nas ne bo?Ali bi na mojem mestu vseeno poizkusili s to vrsto inekcije?Lp

Spoštovani, žal, mi ni zjano, kakšne vrste iniekcije imate v mislih. Svetujem vam, da se z vprašanjem obrnete na svojega ginekologa. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani.

Julija 2007 bom dopolnila 27 let. Zanima me ali bi eventuelno še lahko prišla v poštev za ceplenje HPV, če bi cepitev opravila sedaj.

Hvala za odgovor.

fib

Spoštovani!

Cepljenje 9 – 26 let let (in 26 let kot navidezno zgornjo mejo) navajamo iz razloga, ker je bila pač ta starostna skupina izbrana za testiranje in je glede na postopke kliničnega preskušanja cepivo TRENUTNO registrirano za to skupino. Dejansko pa med 26, 27, 30 … let ni razlik.
Sleherna ženska, ki se cepi, pa se mora pred cepljenjem tako in tako posvetovati z zdravnikom – cepiteljem. In – če ste kandidat za cepljenje pri 26-letih, ste tudi pri 26,5 in pri 27. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close