Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje klopni meningoencefalitis

Cepljenje klopni meningoencefalitis

Pozdravljeni!

Pred 16. leti sem prebolela meningitis. V izvidu ni bilo opredeljeno, ali gre za virusni ali za klopni meningitis (v diagnozi je bil napisan vprašaj). Ko se je bilo možno cepiti za klopni meningoencefalitis, sem se cepila in šla tudi nekajkrat na revakcinacijo. Na revakcinacijo bi morala iti tudi jeseni leta 2004, pa sem bila takrat noseča in me niso hoteli cepiti. Sedaj pa me v zvezi s tem zanima nekaj stvari:
1. Ali se da ugotoviti, če sem prebolela klopni meningitis in se mi sploh ni treba več cepiti (če se da, kako; kajti moj splošni zdravnik o tem ni nič vedel) oz. ali gre ob preboletju te bolezni za začasno ali za trajno imunost?
2. Kako iz izvida razbrati izvor imunoglobulinov (od prebolete bolezni ali od cepljenja ali od obojega), če bi bili ti prisotni?
3.Če slučajno ni šlo za klopni meningitis, ali moram zopet začeti s serijo treh cepljenj ali lahko še vedno dobim revakcinacijo (kljub temu, da je preteklo že eno leto od takrat, ko naj bi revakcinacijo dobila)?

Kaj mi ob vsem navedenem svetujete?

Lepo vas pozdravljam in se zahvaljujem za odgovore!

Ana

Spoštovani!
Klopni meningoencefalitis je le eden izmed virusnih meningoencefalitisov.
Kot že ime pove, ga povzroča virus klopnega meningoencefalitisa, ki spada v skupino flavivirusov.
Pred 16 leti je diagnostika klopnega meningitisa že potekala in ob bolezenskih znakih meningitisa so vas verjetno testirali tudi na prisotnost protiteteles (Ig M in Ig G) proti virusu klopnega meningitisa. Res je, zagotovo vedeti ne moremo. Etiologije (vzroka) virusnega meningoencefalitisa (z izjemo klopnega pa še nekaterih drugih) s takrat obstoječimi preiskavami pogosto niso uspeli opredeliti, zato so pri diagnozi večkrat napisali vprašaj (kar pomeni, da je šlo po klinični sliki najverjetneje za virusni meningoencefalitis, ki pa ga niso uspeli opredeliti). Možno pa je tudi, (da povzročitelja sploh niso ugotavljali), ta možnost se mi zdi manj verjetna.
1. Po prebolelem klopnem meningoencefalitisu smatramo, da nastopi trajna imunost.
2. Sedaj ni več možno ugotoviti, ali ste bolezen morda celo preboleli, ali so protitetelesa posledica cepljenja, saj v obeh primerih nastanejo imunoglobulini razreda IgG (proti povzročitelju tudi cepimo z inaktiviranim virusom, kar pomeni, da so antigeni, ki jih “nastavljamo” imunskemu sistemu, isti. Iz izvida imunoglobulina torej ni moč razbrati vaše zgodovine.

3. Če ste z revakcinacijo zamudili le leto dni, zaščito mirno obnovite z enim odmerkom cepiva. Novejše študije kažejo, da lahko razmike tudi podaljšamo (ne pa po 60-letu starosti, kjer je imunski spomin slabši).
4. Svetujem vam, da zaščito redno obnavljate naprej.

Lepo vas pozdravljam!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close