Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepljenje slo:it

cepljenje slo:it

Konec decembra sem rodila sina, rodila sem v tujini. Ker je oče tujec, ima otrok dve stalni bivališči in tudi obe zdravstveni zavarovanji. Živimo pa v Sloveniji.
Odločava se, v kateri državi bova cepila novorojenčka, zato vas prosim, da mi pomagate pri primerjavi obveznih cepljenj.

Obvezna cepljenja v Italiji so:
3. mesec: 1. doza polio orale (poliomielite)
1. doza difterite tetano
1. doza antiepatite B

5. mesec 2. doza polio orale
2. doza difterite tetano
2. doza antiepatite B

11. – 12. mesec 3. doza polio orale
3. doza difterite tetano
3. doza antiepatite B
3. leto 4. doza polio orale (priklic – dobeseden prevod)

6. leto 4. doza difterite tetano

Uporabljajo bivalentna cepiva D.T, oralni antipolio O.P.V. , cepivo proti hepatitisu B ne pridobivajo več iz krvi ampak s posebnimi genetskimi rekombinacijami.

Priporočena cepljenja:
3. mesec 1. doza trivalentnega cepiva (difterite, tetano, pertosse) ALI antipertosse&difterite+ tetano

5. mesec: 2. doza antipertosse

11. – 12. mesec: 3. doza antipertosse

15. mesec: antimorbillo (enkratna podkožna doza) ali morbillo+rosolia+parotite

9. – 10. leto: antirosolia za deklice

Imam naslednja vprašanja:
1. Ali so obvezna cepljenja primerljiva s tistimi v Sloveniji, kaj mi imamo/česa nimamo?
2. Kakšna je kvaliteta cepiva v Sloveniji v primerjavi s tistim v Italiji?
3. Kje svetujete cepiti novorojenčka in zakaj?
4 Če bi cepili v Italiji – kako je z uveljavljanjem cepljenja v tujini za novorojenčka v Sloveniji – kaj moram narediti, če želim dokazati, da je bil otrok že cepljen?

V pričakovanju vašega odgovora vas lepo pozdravljam in želim lep dan!

Selena

Spoštovani!
Obvezno cepljenje je delno primerljivo s tistim v Sloveniji:
Tako v Italiji kot v Sloveniji je obvezno cepljenje proti davici in tetanusu; pa otroški paralizi: pri čemer v Italiji za cepljenje proti otroški paralizi še uporabljajo živo cepivo, v Sloveniji pa nič več (s tem se izognemo še mini-mini-mini-malni verjetnosti nastanka postvakcinalne paralize po cepljenju). Slovenija je tudi pridobila certifikat “dežele proste otroške paralize”, kar pa tudi pomeni, da smo morali živ – četudi cepilni -virus, umakniti iz “obtoka” (blato cepljenih oseb, odplake, …).

V Italiji začnejo z obveznim cepljenjem proti hepatitisu B že v dojenčkovi dobi (saj je delež kroničnih nosilcev hepatitisa B tam višji kot v Sloveniji); v Sloveniji pa se obvezno cepljenje proti hepatitisu B začne šele pred vstopom v šolo. Morebitno nevarnost za novorojenca preverjamo tako, da vsem nosečnicam pregledujemo kri, ali so kronične nosilke hepatitis B. V primeru mater nosilk bi s cepljenjem in protitelesi ščitili otroka neposredno po rojstvu.
———————————————————————————-
V Sloveniji sta v cepivo obveznega osnovnega cepljenja vključeni še:
– komponenta proti oslovskemu kašlju (v Italiji le priporočeno), ki se mi zdi ena izmed bistvenih komponent zaščite pri dojenčku, saj ima oslovski kašelj najhujši potek (z možnim smrtnim izidom) ravno pri dojenčkih;
– komponenta proti invazivni okužbi z bakterijo Haemophillus influenzae B (ki povzroča gnojni meningitis, ki je najpogostejši v starosti do 4. leta)

V Sloveniji cepimo s t.i. petvalentnim cepivom, v katerem je v isti brizgalki pripravljenih vseh pet komponent: davica, tetanus, oslovski kašelj, otroška paraliza (inaktivirano cepivo), HiB. Količina obremenitve telesa z dodatnimi snovmi (konzervansi, stabilizatorji,..) je na ta način najmanjša; tudi stres je najnajši, saj je potrebno otroka zbosti le 1-krat.

Petvalentno cepivo, ki ga uporabljamo, je eno najboljših na tržišču: uporablja ga večji del evropskih držav in ZDA.

Dojenčka bi cepila po slovenski shemi: z začetkom cepljenja pri 3. mesecih starosti. Ob cepljenju vam ne glede na kraj cepljenja izstavijo potrdilo o cepljenju: v Sloveniji se vpisuje: vrsto cepiva, naziv oz. ime cepiva; serijsko številko cepiva, datum in kraj cepljenja, kdo je cepljenje opravil. S tem potrdilom v Italiji z lahkoto dokažete, kdaj in proti čemu je bil cepljen vaš otrok. Tudi v Italiji izstavljajo potrdila o cepljenju. Torej -pokažete knjižico o cepljenju.
__________________________________________________________-
Če se odločite za cepljenje z eno vrsto cepiva, ga tam tudi dokončajte.
Komponente, dodatki ipd. se v posameznih cepivih razlikujejo, težje je vrednotiti ev. stranske pojave.

Slovenska shema:
pri 3. mesecih: Davica-tetanus-oslovski kašelj-HIB-otroška paraliza inaktivirana (IPV)
pri 4- mesecih:Davica-tetanus-oslovski kašelj-HIB-otroška paraliza inaktivirana (IPV)
pri 5. mesecih: Davica-tetanus-oslovski kašelj-HIB-otroška paraliza inaktivirana (IPV). Krajše razmike uporabljamo zato, ker ne cepimo več z živim cepivom (po katerem bi bili potrebni 6-tedenski ra
pri 18. mesecih revakcinacija: Davica-tetanus-oslovski kašelj-HIB-otroška paraliza inaktivirana (IPV)

Odmerka cepiva proti davici in tetanusu v 4. letu ni, saj so študije pokazale, da revakcinacija proti tema boleznima ni potrebna prej kot 5 do 10 let popolnem cepljenju. Proti davici in tetanusu se slovenski otroci ponovno cepijo šele v 3. razredu OŠ.
______________________________________________________
V Sloveniji sledi pri 12 mesecih (oziroma pred vstopom v vrtec) obvezno cepljenje proti ošpicam-mumpsu rdečkam, ki se ponovi pred vstopom v šolo.
Tudi v Sloveniji smo včasih imeli podobno shemo kot v Italiji (cepljenje deklic šele v 7. razredu OŠ); vendar s takim cepljenjem nismo uspeli odpraviti pojava kongenitalnih rdečk: za to je potrebno cepiti majhne otroke in to obeh spolov, saj so največji izvor okužbe ravno majhni otroci.
Zaradi doslednega cepljenja proti ošpicam se je v Sloeveniji pojavljanje ošpic izjemno zmanjšalo: od leta 2000 sploh ne beležimo več pojava ošpic. V Italiji pa se vsako leto “odvijajo” manjše epidemije ošpic, saj je delež precepljenega prebivalstva prenizek, ošpice pa ena izmed najbolj kužnih nalezljivih bolezni. Glede na to, da navajate, da imate dvojno zdravstveno zavarovanje, verjetno pa tudi hodite v Italijo,??, je verjetnost, da se bo vaš otrok z ošpicami tudi v resnici srečal nekoliko večja. Zato se mi zdi uporaba slovemskega programa ceplejnja vsekakor smiselna.

Če živite v Sloveniji in v družini nimate nosilca virusa hepatitis B, lahko s cepljenjem proti hepatitisu B počakate do šole, ko postane vaš otrok obveznik za cepljenje proti hepatitis B. Tudi v Sloveniji se od nekdaj uporabljajo rekombinanta cepiva proti hepatitis B, ki so pridobljena z genetskim ingeniringom.

V primeru obveznih cepljenj v Sloveniji cepljenja pokrije ZZZS.

Programi cepljenj so prirejeni epidemiološki situaciji v državi, kjer se cepljenje izvaja (pa tudi temu, koliko ima država denarja). Petvalentna cepiva spadajo med dražja cepiva, zato mnoge države ostajajo pri starejših cepivih.

Upam, da sem vam delno odgovorila.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Resnično se vam zahvaljujem za vaš zelo izčrpen odgovor, s katerim ste mi prihranili veliko časa z iskanjem in s primerjavo podatkov.
Veliko lepih dni,
Selena.

New Report

Close