Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja zastrupitev s hrano

zastrupitev s hrano

Avtor: Lidija
Datum: 01-12-03 10:14

Včeraj so se pri nama z možem pojavili prebavni problemi. Začelo se je kakšni 2 uri po kosilu. Zvijalo naju je v želodcu, po trebuhu in spahovalo se nama je. Ko sva začela razmišljati in ugotavljati kaj sva jedla, sva ugotovila, da sva pojedla kuhane pelate iz konzerve, ki jim je že pretekel rok uporabe ter doma narejeno sladico (nisva je delala midva in ne vem kakšne so bile sestavine).
Mož je kakšnih 5 ur po kosilu izbruhal celotno kosilo, zvečer je imel vročino 38,2. Povišane temperature jaz nimam nikoli in je tudi tokrat nisem imela. Oba naju boli glava in pri križu (ledvice, jetra ?), tudi mišice na nogah. Danes sem kakala bolj driskasto, nič pretirano, mož še ni.

Sreča v nesreči je, da je naš mali (16 m) trenutno bolj neješč in mislim, da se pelatov ni pritaknil. Zvija ga ne, bruhal ni, kakal še ni, nima vročine, je le prehlajen in mu teče iz nosu, ponoči občasno kašlja.

Danes sva šla oba z možem v službo.

Bi bilo nujno oziroma dobro iti k zdravniku ? Tudi če bodo bolečine danes minile ? Do sedaj še niso, trenutno so najhujše bolečine tam nekje pri jetrih, želodec se je malo pomiril.
Kakšna »zastrupitev« vse bi bila lahko? Na katere znake moram bit pozorna pri tamalem ?

Hvala za odgovor,
Lidija

Spoštovani!
Zastrupitve s hrano povzročajo različni povzročitelji in njihovi strupi in zgolj iz opisa klinične slike ni mogoče ugotoviti, za katerega povzročitelja gre. Glede na kratko inkubacijo je možna zastrupitev s strupom, ki so ga v nepravilno pripravljeni (nepravilno shranjeni, hlajeni, ….) hrani izdelale bakterije. Zelo sumljiva je vsekakor doma pripravljena sladica, saj so sladice, zlasti take, ki vsebujejo kremo, vedno kritične. Zanje je namreč nujno potrebno, da se takoj po pripravi na hitro ohladijo (pod 5°C), ves čas transportirajo in hranijo v hladilniku (pod 5°C), ipd.
Več o povzročitelju vam bi vsekakor povedal pregled blata. Obisk pri zdravniku je na mestu, saj oseba, ki ima prebavne težave, vsekakor ne spada na delovno mesto. V primeru, da imate težave le zaradi strupa v hrani, ki so ga izdelale bakterije, blato ni tako kužno, kot v primeru, če prebavne težave pozroča neki mikroorganizem, česar pa, kot rečeno, na osnovi klinične slike ne moremo presojati. Ob driski se količina mikroorganizmov na volumsko enoto blata močno poveča. Oba z možem morata izjemno paziti na osebno higieno: natančno umivanje rok po odvajanju blata, prezračevanje prostorov, po tuširanju in brisanju telesa okoli zadnjične odprtine naj roma brisača neposredno v pralni stroj.
Pri otroku morate biti pozorni na iste znake kot pri vas: pojav driske ali bruhanja.
Pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za hiter odgovor.

Torej menite,da bi morala ostati doma, dokler znaki zastrupitve (bolečine poleg križa) trajajo? Do sedaj zaradi prebavnih težav (npr. driska) nisem še nikoli ostala doma, res pa je, da še nikoli nisem imela takih kot sedaj.

Mi lahko še poveste kako hitro se dobi izvid o pregledu blata ?

Še enkrat hvala,
Lidija

Da, menim, da bi morali ostati doma, dokler znaki zastrupitve trajajo.
Izvidi blata so gotovi po treh do sedmih dneh.
Pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala.

Lidija

Najprej lepo pozdravljeni. Opravičujem se, ker odpiram to precej staro temo, v bistvu bolj zato, ker se mi zdi, da se vprašanja v zadnjem obdobju ne dotikajo ravno tega področja, ki me zanima bolj konkretno.

Torej, z možem sva se pred dvema dnevoma na morju najverjetneje blago zastrupila s pripravljeno hrano, zelo verjetno s pečenim piščancem iz trgovskega centra, ki sva si ga drug dan hladnega pripravila v solati. Piščanec je sicer bil v močno ohlajenem hladilniku, priznam pa, da sem piščanca imela do ohladitve cca. 2 uri zunaj, saj ga vročega nisem želela postaviti v hladilnik ob ostala hladna živila. Od drugih živil sva istih zaužila le nekaj, vsa pa so bila sveže odprta in ustrezno skladiščena ter transportirana. Ustrezno čista je bila posoda za pripravo in serviranje.

Zastrupitev po simptomih, ki jih imava, označujem za blažjo obliko, vsaj v primerjavi s prebolevanjem salmonele (k tej okužbi še nekaj vprašanj na koncu), ko smo se pred leti na izletniški ladji z ribami pred leti okužili širša družba (cca 10 ljudi). Obema je hrana obležala v želodcu, po nekaj urah je nastopila fizična in želodčna slabost, pri meni s hudim siljenjem na bruhanje, čeprav ga potem ni bilo, pri obema je v roku šestih ur nastopil dokaj hud glavobol, ki ga lajšava z Lekadolom do 3 x 2 tbl. Sama sem ob slabosti občutila še tresavico vsega telesa, zeblo me je in morda sem imela na otip nekoliko povečano telesno temperaturo. Na blato še nisva šla, se pa glede na črvičenje in glasno pretakanje tekočin po želodcu in črevesju najverjetneje pripravlja driska. Oba naju precej bolijo noge, v mečih.

Sedaj pa razlog, da sem odprla to temo. Ga. Lidija govori o bolečinah v križu in se sprašuje o možnem razlogu v jetrih ali ledvicah.[/b][/b] Preiskala sem vse možne zapise, da bi kje našla povezavo s tovrstnimi bolečinam in zastrupitvijo, pa je to edin zapis, ki vendarle potrjuje, da pri mojem možu ne gre za posamičen ali edini primer, zato upam, da bom dobila odgovor pri vas, saj gospe Lidiji v zvezi s tem niste odgovorili. Moža je namreč še pred glavobolom skorajda ohromila bolečina, ki jo je zaznal z žariščem v križu. Ni mogel vstati, ne sedeti, s težavo se je premikal in zelo plitko dihal, ker je vsak vdih bil ekstremno boleč. S težavo sem ga spravila v posteljo, obrnila sva se na levi bok. Z srednje močnimi pritiski sem mu pretipala hrbtenico od križnega dela v mehkem delu čez desni bok skoraj do sredine trebuha. Do levega boka v ležečem položaju nisem pretipala, ker se je mož skrajno težko premikal. Trebuh v tem položaju ni bil boleč, pač pa je ekstremno bolečino povzročil pritisk v stranskem delu pasu tik pod rebrnim košem. Bolečine v križu so bile v ležečem položaju manjše. S počasnim zategovanjem kolen proti bradi in počasnim raztezanjem v iztego je napad v najhujši obliki cca pol ure bistveno popustil, še sedaj pa pravi, da ga špikne in da malo težje diha. Preverila sem še barvo beločnic, ki je kot laik ne zaznam kot rumeno obarvane, čeprav so bolj krvavkaste kot običajno. Zanima me, ali je možno, da ob zastrupitvah jetra tako močno otečejo in pritiskajo na ostale organe, da le ta potem povzročijo bolečine kot sem jih opisala in ali je razlog lahko tudi v ledvicah? Sama bolečino občutim na mestu, kjer me boli ob vnetju ledvic, vendar v mnogo milejši obliki.
Gre pa za to, da sem klicala dežurnega zdravnika, kaj lahko storimo. Bolečino v križu je pripisal drugemu vzroku – hrbtenici, zastrupitev brez bruhanja in driske pa naj ne bi bila tako huda, da bi bil potreben obisk dežurne ambulante (na morju v Sloveniji). Na moje ponovno vprašanje, če je lahko zastrupitev povezana s tovrstnimi bolečinami oz. napadom, je kategorično zavrnil, da ne, čeprav je lahko za bolečine v križu krivo tudi kaj drugega kot hrbtenica, vendar ne v povezavi. Sem laik v medicinskem področju, vendar odgovori kot je bil tale, definitivno jemljejo v mojih očeh kredibilnost uradni medicini. Kot otrok sem namreč prebolela zastrupitev s strupeno gobo in takrat je bilo najbolj kritično, če bodo vzdržala jetra in sem potem še vse leto hodila na jetrne teste.

Na koncu bi se vrnila še k salmoneli. Ob okužbi pred leti mi je nekdo rekel, da ko si enkrat okužen s tem virusom, si za ponovno okužbo bolj dovzeten in predvsem, da trajno poškoduje črevesno floro. Koliko je resnice v tem?

Resda je moje pisanje malce bolj obširno kot je to običajno in upam, da zaradi tega ne bo odvrnilo o prebiranja. Za vsak odgovor se že vnaprej zahvaljujem, predvsem pa pozdravljam vašo pripravljenost pomagati ljudem na tako preprost in dostopen način. Hvala!
Manja

Spoštovani!
Bolečina, ki jo je opisovala Lidija, se mi ob pisanju pred leti ni zdela “nič posebnega”, zato se očitno nisem dovolj natančno poglobila v odgovor, ki bi sedaj lahko koristil tudi vam. Okužba, ki je lahko tudi posledica zastrupitve s hrano, vedno vzpodbudi nastajanje imunskih snovi (interlevkinov), katerih posledica so lahko izrazite bolečine v mišicah in sklepih (tudi v križu, ledveno, občutek hude teže v rokah in nogah, bolečine v mečih…), glabovol, huda utrujenost. Bolečine in občutenje delovanja teh imunskih snovi pa je izrazito individuano obarvano. Povzročitelji črevesnih okužb lahko tudi sami izločajo tako imenovane endo in ekso-tosine. Endotoksini lahko spremenijo točko nastavitve telesne temperature, kar se kaže kot dvig telesne temperature, pogosto s tresavico, mrzlico.
Izrazite bolečine v križu ali ledveno torej lahko povežemo z okužbo samo in so kostno-mišične narave.
Bolečina pod rebrnim lokom je najverjetneje povezana z nabiranjem plinov v debelem črevesju ob okužbi (na zavoju pred vranico ali pod jetri). Te bolečine, ki nastajajo ob raztezanju črevesja, so lahko ekstremno hude, zanje pa je značilno, da hitro popustijo ob sprdenju, riganju ali spremembi položaja (lega na bok, desni ali levi, odvisno od tega, na katerem črevesnem zavoju se je nabral balon plina.
Nekateri povzročitelji črevesnih okužb tudi izločajo strupnine, ki delujejo na črevesno steno in povzročajo t.i. kolike (boleče ritmično krčenje črevesne stene) ali tenetme (izjemno huda osttra bolečina v končnem delu črevesa, ki se lahko prenaša v križ).
Nevarna pa bi bila predvsem stalna, izjemno ostra, pasasta bolečina, ki ne bi popustila; v tem primeru bi bilo nujno obiskati zdravnia zaradi izključitve pankreatitisa (vnetja trebušne slinavke). Tudi sicer- če bi se izrazite bolečine nadaljevale je pametno obiskati zdravnika. da preveri pokazatelje vnetja.
Salnelonele so bakterije in ne virusi. Okužba v preteklosti s salmonelami ne pomeni, da si v prihodnosti zanjo bolj dovzeten. Je pa res, da so nekateri bolj, drugi pa manj dovzetni za okužbo že sami po sebi; zlasti so bolj dovzetni tisti, ki nimajo dovolj nizke kislosti želodčnega soka, ki jemljejo antacije, antibiotike, nekatera zdravila, ipd. Študije pa kažejo, da so tisti, ki so pogosteje v stiku s salmonelami, celo bolj odporni na okužbo. Lep pozdrav!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

upam, da dobim še kakšen odgovor na moje težave, glede na to, da je tema stara. Vendar vseeno, težava je sledeča: včeraj pozno popoldan me je začel boleti želodec kasneje za tem se mi je pojavil občutek kot da bi me nekaj ščipalo v njem. Naj povem kaj sem zaužila v celem dnevu, morda bo kaj pomagalo pri dogovoru: za zajtrk sem pojedla kos črnega kruha z nutelo,kava, za kosilo(ki ni bilo ravno zdravo zaradi kuhe sestre mojega fanta) pomfri in ocvrte bučke, popoldan pa sem zaužila breskvo, grozdje kos potice in hrenovko za večerjo, ki jo sicer nebi smela pojesti ker me je takrat že bolelo. Po nekaj urah sem si skuhala grenak kamilični čaj vendar ni bilo bolje, še ponoči sem se bolj zbujala. Bilo mi je slabo, vendar bruhati nisem mogla, veliko se mi je po domače rečeno rigalo oz. podiralo.
Danes je bilo malenkost bolje, tako da sem potem lahko pojedla vsaj malo juhe za kosilo. Popoldan pa sem, po nasvetu moje mame spila malo domačega brinjevca tako, da me ni več tako bolelo.
Sicer imam že od kar sem morala po osnovni šoli v Ljubljano, zaradi nadaljevanja šolanja, težave s prebavo. Bila sem že tudi tako zaprta da sem si enkrat(bilo je samo enkrat) morala skuhati odvajalni čaj, vendar tega raje ne pijem več in če se le da zjutraj na tešče vzamem žličko olivnega olja, da gre potem lahko na stranišče.
Pred nekaj dnevi sem na spletnih straneh naletela na kandido. Naredila sem test doma tako da sem v kozarec vode pljunila in iz sline so se takoj začele izločati nitke, kar naj bi pomenilo da jo lahko imam.

No upam da dobim kakšen nasvet, ali morda celo odgovor kaj naj naredim. Sicer sem še zelo mlada, imam 21 let, in me je zaradi takih težav s prebavo zelo strah zaradi mojega zdravja, in se ne upam tudi k zdravniku.

Hvala

Spoštovani!
Težave, ki ste jih imeli včeraj, so najverjetneje povezane z zaužitjem prevelike količine maščob (ocvrte bučke, pomfrit, potica), morda celo prevečkrat uporabljene maščobe (olja) za cvrtje. Za to govori zlasti bolečina v želodcu in izpahovanje. Lahko bi šlo tudi za okužbo, ki pa se mi zdi manj verjetna.
Če imate težave z zaprtjem, verjetno zaužijete pemalo vlaknin in premalo tekočine. Redno uživanje sadja in zelenjave z zadostnim vnosom tekočin in redna telesna aktivnost rešijo marsikateri problem z zaprtostjo.
Kandida je normalen prebivalec ustne in črevesne flore, zato njena najdba ne pomeni nič posebnega.
Takole, kot opisujete, ne vidim vzroka za zaskrbljenost. lep pozdrav!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close