Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Katere tablete proti malariji?

Katere tablete proti malariji?

Živijo
Čez dober mesec potujem v Vietnam, kjer se pojavlja tudi malariji. Nekateri pravijo, da je za Vietnam potrebno jemati antimalarike, drugi, da prave nevarnosti tam ni.
Zanima me, katere, če sploh, tablete je potrebno jemati za ta del sveta, katere so najboljše in katere imajo kakšne stranske učinke.

Hvala za pomoč

J.

Spoštovani!
Priporočilo ne velja kar na splošno.
V Vietnamu so malarična področja predvsem na notranjih, ruralnih področjih.
Tveganja NI v Delti Rdeče reke, na obalnih področjih Nha Tranga. Tveganja ni v Hanoiu Ho Chi Minhu (Saigon), Da Nangu, Nha Trangu, Qui Nhonu, Haiphongu.
Na malaričnih področjih so priporočeni antimalariki: Malarone, doksiciklin, Lariam.
Imajo različne režime jemanja, zelo različno ceno.
Najnovejši antimalarik je Malarone, ki ga pričnete jemati dan ali dva pred prihodom na malarično področje, ga jemljete vsak dan bivanja tam in še teden dni po vrnitvi. Ima manj stranskih učinkov kot Lariam, a je zelo drag. Na splošno ima Malarone nekoliko manj stranskih pojavov kot Lariam, večina od njih je blagih in kratkotrajnih.
Stranski učinki, zabeleženi ob jemanju Malarona pa so bili: utrujenost, šibkost, težave pri vdihu, zmanjšanje števila rdečih krvnih celic, slabost, bolečine v trebuhu, driska, izguba apetita, vnetje ustne votline, glavobol, motnje spanja, kašelj, vročina, alergične reakcije, izguba las.
Opozarjam vas, da so to vsi stranski pojavi, zabeleženi v zvezi z jemanjem tega zdravila, čeprav so se pojavili npr. samo 1 krat, zato je spisek, seveda, dolg.
Na splošno pa študije kažejo, da imajo potniki po jemanju Malarona manj stranskih pojavov kot po jemanju Lariama.
Lariam pričnete jemati 1 teden pred prihodom na malarično področje, ga jemljete 1 tableto na teden (vedno na isti dan v tednu), in še 4 tedne po vrnitvi (še vedno 1 tableto na teden).Mnogi potniki nimajo ob jemanju Lariama nobenih težav, nekateri pa navajajo; slabost, siljenje na bruhanje, vrtoglavico, glavobol, motnje spanja, pojavljanje čudnih misli, razdražljivost, depresivne motnje, privide, bolečine v mišicah, sklepih, palpitacije, ipd. Čeprav je seznam dolj, ima v resnici stranske učinnke le manjši delež potnikov.
Doksiciklin je tetraciklinski antibiotik, ki ga pričnete jemati 2 dni pred prihodom na malarično področje, ga jemljete vse čas bivanja tam in še 4 tedne po vrnitvi (vedno 1 tableto na dan). Koža je ob jemanju občutljivejša za sonce – na UV žarke (t.i.fotosenzibilizator), kar pomeni, da je verjetnost sončnih opeklin večja in morate in morate uporabljati kreme za sončenje z večjim faktorjem zaščite. Kot antibiotik deluje tudi na mnoge bakterije, zlasti po Gramu negativne. Zelo učinkovit je tudi v preprečevanju in zdravljenju potovalne driske, kolere, tifusa, ipd. Kot antimalarik (za preprečevanje) je le nekoliko manj učinkovit od Lariama, glavna njegova slabost pa je, da ga moramo jemati vsak dan. Možni stranski učinki so: povečana občutljivost kože na sončne žarke (fotosenzibilizacija), lahko pa tudi slabost, tiščanje v želodcu, včasih tudi driska. Ob dolgotrajnem jemanju se pogosteje pojavljajo glivične okužbe, saj razen patogene bakterijske flore uničuje tudi normalno floro (črevesja, v ženski nožnici, ipd.), Kontraindikacija je predvsem nosečnost, ne dajemo ga tudi majhnim otrokom (zaradi zabarvanja zob).

Ne glede na to, ali se odločite za kemoprofilakso z antimalariki na malaričnem področju, pa se je potrebno pred mrčesom ščititi tudi z drugimi sredstvi: repelenti, oblačili, mrežami, ipd.
Še malo o stranskih učinkih:

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala,
vrjetno se bom odločil za Lariam, domnevam, da ga dobiš na recept od zdravnika in ni v prosti prodji v lekarnah.
Kako pa je z repelenti? Autuan in ostali so premalo močni. Zasledil sem, da morajo vsebovat nek odstotek DEET-a. Kaj je to? In ali se ustrezni dobijo tudi pri nas, v lekarni?

LP J

Spoštovani!
DEET je kratica za učinkovino v repelentu (diethylmethyltoluamide).
Pomembno je, da ima repelent dovolj veliko koncentracijo DEEt-ja, vsaj 30%, v naših lekarnah se mi zdi, da imata tovrstno koncentracijo repelenta Off Scudo ali Bens, sicer pa lahko kupite repelent tudi na potovanju samem.
Izjemno pomembna pa je pravilna uporaba repelenta.
Repelent ni parfum, ki ga le malo popršite po sebi, temveč ga morate enakomerno nanesti na vse nepokrite dele kože. Namen repelenta je, da maskira naš telesni vonj. Kjer ga boste pozabili nanesti, nas bo insekt “spoznal”. Zaščito z repelentom je potrebno stalno obnavljati – po navodilu; in še pogosteje v primeru močnega potenja, hudega vetra, ipd. V primeru, da repelent uporabljate hkrati s kremo za sončenje, najprej nanesete kremo za sončenje in povsem na koncu čez še repelent.
Poleg uporabe repelenta je potrebno paziti tudi na ustrezna oblačila: dolge rokave, hlačnice, pokrivala; pa če prenočujete zunaj – mreže za komarje. Če se gibljete po vodnatih, močvirnih področjih, je pametno proti komarjem s piretrinom (insekticid) napršiti tudi oblačila.
Lariam vam izdajo v roke v eni izmed ambulant za potnike na Zavodu za zdravstveno varstvo. V Ljubljani je Zavod za zdravstveno varstvo na Zaloški 29.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Jaz imam podobno vprasanje kot Jure. S fantom v septembru potujeva v vzhodno Afriko: v Ugando in Ruando, zanima pa naju, kateri antimalariki so najbolj priporocljivi za ti dve drzavi.
Sicer pa imava namen tu kupiti tablete, ki bi jih jemala teden ali dva pred odhodom, v Ugandi pa bi kupila ostalo zalogo za naprej (saj so obcutno cenejsi in primerni za tiste vrste komarjev).
Ali je antimalarike mozno dobiti le na zavodu za zdravstveno varstvo, oz. ti jih tam predpisejo, ali se jih da kar tako kupiti v lekarni?

Za odgovore se vam lepo zahvaljujem!
Lep pozdrav, Urska

Spoštovani!
Za ti dve področji sta najprimernejša antimalarika Lariam ali Malarone. V Sloveniji lahko zaenkrat antimalarike nabavite le na ZZV-jih, v lekarnah jih ni.
LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Lep pozdrav!
Avgusta se odpravljam v Etiopijo in me zanima katere tablete proti malariji so tam najučinkovitejše, glede na to da so baje tam komarji odporni na klorokvin?

Spoštovani, priporočajo se ali Meflokin (Lariam), ali Malarone. Koliko časa pa boste?

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

Poleti potujem na Šri lanko in na jug Indije. Zanima me, katere tablete naj jemljem: Lariam, Malarone ali Nivaquine? Je vseeno? Kako pa se jemljejo Nivaquine? Mogoče poznate cene?

Najlepša hvala…

Lep dan.

Zala

Spoštovani, primerna antimalarika sta ali Lariam ali Malarone. Je pa pomemebno, koliko časa boste na malaričnem področju Če boste tam le par dni, je bolj primeren Malarone (jemljete 2 dni pred prihodom na malarično področje, vsak dan bivanja tam in še teden dni po vrnitvi); če pa več tednov, je morda lažje jemati Lariam, ki ga jemljete 1x tedensko – vedno na isti dan v tednu, (pričnete 1 teden pred prihodom, vsak teden bivanja in še 4 tedne po vrnitvi; za 4 tednei bivanja npr. 9 tablet). Nekoliko več stranskih pojavov ima Lariam
Nivaqiuine ni primeren zaradi resistence. Cen pa, žal, ne vem, svetujem, da pokličete na enega izmed področnih Zavodov za zdravstveno varstvo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Prosila bi Vas za nasvet, katere tablete proti malariji jemati v Indoneziji. Malarone ali Lariam? Potujeva za en mesec, obiskati pa misliva Sumatro, Javo in Bali. Mogoče še kakšno priporočilo, kako se “skriti” pred dengo? Mreže za spanje ponoči zadostujejo?

Hvala za odgovor,

lep pozdrav

Zala

Spoštovani, vsa Indonezijaa ni enako malarična; malarična profilaksa ni potrebna na večini Jave, v velikih mestih, (vključno z Bogor, Bandung, Solo, and Surabaya), na glavnih turističnih področjih Jave in Balija. Profilaksa pa se priporoča za ruralna, kmečka področja Sumatre, Sulawesi, Kalimantan in Nusa Tenggara Barat in za vsa področja vzhodne Indonezije(province Papue, Irian Jaya Barat, Nusa Tenggara Timur, Maluku, in Maluku Utara). Tveganje za malarijo je na Lomboku, zunaj osrednjega turističnega centra Seniggi.
Tveganja ni na večini Jave, kot rečeno, razen na Menoreh Hills v osrednji Javi.
če se boste po Indoneziji selili sem in tja in prehajali z malaričnega ma nemalarično področje, potem se je zaradi enostavnosti jemanja in stalnega vzdrževanja zaščite verjetno bolje odločiti za Lariam. Če pa boste, recimo, samo 1 teden strnjeno na malaričnem področju, je bistveno bolje jemati Malarone, ki ga pač jemljete 2 dni pred, ves čas tam in še teden dni po odhodu z malaričnega področja.
Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo!
Jeseni odpotujem v Latinsko Ameriko (Peru, Bolivija, Čile, Koloumbija, Venezuela). Antimalariki so pogojno obvezni, torej svetujete da jih jemljem ali ne?
Če ja, katere? Potujem namreč za 3 mesece.

Spoštovani, takole na splošno vam ne morem odgovoriti. Če potujete čez toliko področij, je nujno potrebno, da se z natančnim potovalnim načrtom oglasite v ambulanti za potnike in potem skupaj presodite, ali potujete po področjih, kjer je tveganje za malarijo večje, koliko časa se boste zadrževali na njih, ipd. Od potovalnega načrta in zaporedja malaričnih območij je odvisna tudi izbira ev. antimalarika. Primernih antimalarikov je več: Meflokin (Lariam), Malarone, Doksiciklin

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

V mesecu juliju potujem v dominikansko republiko in me zanima kdaj moramo začeti jemati tablete proti malariji in katere, ali je sploh potrebno

Hvala vam za vaš odgovor

Spoštovani, tveganje za malarijo obstaja praktično povsod, razen v Santo Domingo in Santiagu. Možni so številni antimalariki: klorokin, Malarone, doksiciklin, Meflokin. Za antimalarik se je najbolj smiselno odločiti glede na trajanja bivanja: pri kratkotrajnem bivanju se je, npr. najbolj smiselno odločiti za Malarone.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo, v kratkem potujeva na Kubo in v Dominikansko Republiko. Zanima me kako je z antimalariki. 18 dni Kuba in nato 10 dni Dominikanska Republika. Za Kubo vkot mi je znano ni potrebno jemati tablet?

Za Dominikansko Republiko pa nekateri pravijo, da je dovolj, če se mažeš z repelentom, ki ima zadostno koncentracijo…? Je to res, ali so tablete nujno potrebne?

Prebral sem tudi, da lahko tablet ne jemlješ in jih kasneje ob morebitnih znakih malarije:

“Stand by terapija: v primeru, da tablet ne želite redno jemati, jih lahko jemljete le, če se malarija že pojavi in nimate možnosti takoj dobiti zdravniške pomoči; v tem primeru vzamete 3+2+(1*) tableto v razmiku 6 ur. (* Šesto tableto vzamete le, če imate več kot 60 kg).
(Diagnozo malarije lahko zanesljivo postavi le zdravnik na osnovi laboratorijskega izvida).”

Kako je s tem?

Še to: Letiva sicer iz Santiaga de Cuba v Haiti(Port-Au-Prince). Glede na vse prebrano o potresu, kriminalu, boleznih se bova skušala Haitija čimprej izogniti. Kako je z boleznimi tam, če bi se odločila ostati kakšen dan ali samo prečkati državo?

Hvala za odgovor

LP Anže

Spoštovani, na Kubi tveganja za malarijo ni in antimalarična zaščita ni potrebna. Na Haitiju obstaja tveganja za malarijo vse leto, zlasti v gozdnatih področjih Chantal, Gros Morne, Hinche, Jacmel in Maissade. Prav tako vas ogrožajo bolezni, povezane z nižjim higienskim standarkom: potovalna driska, hepatitis A, ipd.
Za Dominikansko republiko se priporoča tako antimalarična zaščita, kot seveda, mazanje z repelentom, saj komarji ne prenašajo zgolj povzročitela malarije.
Ker boste na malaričnem področju le 8 dni, se mi zdi najprimernejši antimalarik Malarone.

Če se za antimalarično zaščito v preventivne namene ne boste odločili in bi antimalarike jemali le v primeru bolezni, to pomeni, da se primeru, če zbolite z visoko vročino, mrzlico, hudimi bolečinami v mišicah in sklepih, bledenjem, ipd, pričnete “samozdraviti” ali z Lariamom po shemi, navedeni v zgornjem postu ali pa z Malaronom 4 tablete/dan 3 dni zapored.

Torej, če boste v Dominikanski republiki zboleli z malarijo (bolje rečeno z malariji podobnimi znaki, saj same ne morete biti prepričani, oz. ne veste, če imate res malarijo), je možno dvoje: da se čim prej oglasite na področni zdravstveni ustanovi/ambulanti (recimo v 24 urah, ko ste zboleli), v kateri vam odvzamejo kri in pod mikroskopom ugotavljajo povzročitelja malarije (v “debeli kaplji krvi”); v primeru, da pa ste od zdravstvene ustanove oddaljeni in do nje nikakor ne morete priti, pa lahko prične s t.i. samozdravljenjem po navodilu in z antimalariki, ki ste jih prejeli v eni izmed ambulant za potnike.

Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo,

z možem se na pot odpravljava konec septembra. Pot naju bo zanesla na Šri Lanko (10 dni), Maldive (približno 4 dni) in Dubaj (2 dni).

Ali mi za to potovanje priporočate jemanje kakšnih tablet proti malariji (vsaj za Šri Lanko, če je potrebno) in kdaj naj bi jih začela jemati in koliko časa naj bi jih jemala. Katere tablete?

Hvala za vaš odgovor

Spoštovani!
Od navedenih lokacij je malarično področje Sri Lanka, na katerem se priroča jemanje antimalarične zaščite. Ker boste na malaričnem področju le 10 dni, se mi zdi najprimernejša zaščita Malarone, ki ga začnete jemati 1-2 dni pred prihodom na malarično področje,ga jemljete vsak dan tam in še teden dni po vrnitvi z malaričnega področja. (Vse ostale antinalarike je treba jemati dlje časa). Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close