Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina putika in KT

putika in KT

Pozdravljeni!

Odgovorili ste mi, da je možen vzrok za moje bolečine v natečenem prstu noge putika. Malo sem pobrskala po internetu in našla kar nekaj zelo mladih žensk, ki so dobile putiko (z bolečinami v prstu). Mene še vedno boli prst na levi nogi-zdaj že en teden in bom šla k zdravniku v ponedeljek. Kaj bi lahko bil VZROK, da sem pa mogoče tudi jaz dobila putiko? imam 20 let, sem zelo suha. Res je, da pojem kar dosti čokoladnih izdelkov, vendar do zdaj nisem imela težav. Ali imajo morda KONTRACEPCIJSKE TABLETE (Diane-35) kakšen vpliv na pojav putike-začela sem jih prvič jemati pred 20 dnevi; bolečine v prstu pa imam 1 teden??????

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!

Težko je reči, še zlasti, ker niste tipičen bolnik: moški,debel, putator… Pri tej bolezni gre za prirojeno motnjo v delovanju encima, ki skrbi za končno presnovo beljakovin, tj. sečne kisline – urata. Na ta del se ne da vplivati, lahko pa bolnik v prehrani čim bolj zmanjša vnos blejakovin in tako prepreči odlaganje kristalov urata v sklepne ovojnice, kjer zaradi njih prihaja do vnetja in bolečin.

Bolezen se potrdi s povečano koncentracijo sečne kiline – urata – v krvi (med samim napadom je lahko lažno normalna) in s tipičnimi pojavi napadov.

Napadi se navadno pojavljajo po kakšnih mikropoškodbah sklepov zaradi probremenitve in/ali dietnih prekrških. Kontacepcija ne bi smela vplivati na to. napd lahko traja tudi več tednov.

Ker za vas putika ni ravno pričakovana bolezen, se pogovorite z zdravnikom o tudi drugih možnostih.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close