Najdi forum

Srčni utrip in vadba

Spoštovani vsi forumaši,
imam eno vprašanje za vas. Naj takoj povem, da glavni cilj svoje vadbe ne vidim v izgubi kg, ampak v prenovi telesa (zamenjavi maščobe z mišicami). in ker vas že nekaj časa berem in sem pridobila prav z vašo pomočjo zelo koristne inform,avije, se tudi obračam na vas.
prepričala so me dejstva o srčnem utripu, aerobni vadbi itd. tečem že nekaj časa, zdaj pa sem si nabavila tudi merilec SU. In si izmerila maksimalni srčni utrip – 213. imam pa 30 let in sem v glavnem čisto tipični nešportnik, ki mu je cilj postati rekreativec. še večji šok – na sploh zelo visok SU (v skoraj mirovanju tudi 100), SU v mirovanju pa še nisem uspela izmeriti.
tako med tekom težko dosežem SU manj kot 160 – moram že skoraj hodit. A je taka slika SU-ja pokazatelj, da imam težave s srcem (ne da bi se zavedala) ali kaj drugega. že od nekdaj so mi zdravniki vpisovali v karton tahikardija (pa našli nobenega razloga za to – psiha ok, ščitnica ok…).

kaj mislite vi? mi bo redna vadba pomagala? kako naj jo pravilno zastavim?
in prehrana? sem posebnež, ki ne sme uživati mleka in mlečnih izdelkov, ker ne tolerira laktoze; kak predlog za zdravo prehranjevanje?
Vesela bom vseh vaših idej in predlogov!
Lp, Tina

Pogledaj moj odgovor na podobno prašanje na sosednjem forumu:
Rekreacija in sprostitev.

Samo za primerjavo. Stara sem 37 let, dosti preveč klogramov; vendar je moj maksimalen srčni utrip (ko dam na telovadbi maksimalno iz sebe) 165, v mirujočem stanju pa 65. Pred letom in pol, ko sem začela meriti SU in še nisem toliko telovadila, je bil moj SU v mirujočem stanju okrog 80.

Maximalni SU se s treningom ne spreminja, spreminja se samo SU in utrip v mirovanju. Pri tebi se vidi, da si z treningom zmanjšala utrip v mirovanju za 15 ali drugače povedano: tvoje srce je zdaj močnejče, ker z manj utripi “načrpa” zahtevano količino krvi, ki je potrebna v mirovanju. Pri obremenitvi si v prednosti proti prej zato ker je tvoja srčna rezerva večja.
Ko se začne obremenitev, utrip ti se dviguje od 65 -> 165 prej od 80 ->165.

New Report

Close