Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja E 330 citronska kislina

E 330 citronska kislina

Vem, da smo ze veliko pisali o teh E-jih. Citronsko kislino uporabljajo zelo veliko. Kupila sem sirup za razredčit z vodo, saj veste malinovec in tudi v njem je E330.
V nekem clanku iz pediatricne klinike iz Nemcije pa je pisalo, da ta E povzroca raka. Kaj sedaj? Ali ve se vedno uporabljate proizvode, ki imajo citronsko kislino, ali ne?
Sem normalen clovek in vem, da ce bi zelela popolnoma zdravo jesti, bi lahko umrla. Kajti povsod je nekaj, vendar se trudimo cim bolj zdravo jesti in ziveti in ni mi vseeno, ce je na kateri izmed zivil prevec teh negativnih E-jev, ki baje povzročajo raka.
Najbolj me zanima, kako je s temi rakastimi E-ji, ce jim lahko tako recem. Ali se izlocajo iz telesa, recimo kot C-vitamin, ali se kopicijo v telesu in potem lahko resnicno do necesa pride, vsaj jaz tako mislim. Tovarne zagovarjajo te E-je, da so v tako majhnih kolicinah prisotni v hrani, da ne skodijo cloveku. Ko pa sem jih vpeasala, ali se izlocijo iz telesa, pa je bilo vse tiho.
Upam, da katera ve, kaj se dogaja v telesu po zauzitju rakastih E-jev!
Drugace pa se bom sama pozanimala pri kaksnem kemiku in Vam sporocim.

Kar se tice citronske kisline – ni nevarna. To je eden izmed E-jev, ki jih lahko zaužijemo brez strahu. Ostali pa so različno nevarni. eni bolj, drugi manj. Zelo težko se izogneš vsem (sem poizkušala, pa sva s fantom na koncu ugotovila, da bova potem jedla samo še kruh in vodo:) ). Poskušaj se izogibati vsaj tistim najbolj nevarnim. Drugega ti niti ne preostane.

Nekoč sem imela spisek vseh nevarnih dodatkov, pa sem ga izgubila. Morda katera ima tak seznam vseh teh ejev in kaj so pa koliko so nevarni?

Nina

Tudi meni glede teh E-jev ni vseeno. Ampak, ko pa sem se odločila pogledati na embalažo predno kupim kakšen izdelek, sem ugotovila, da jih imajo skoraj vsi izdelki nekaj. Pa tudi sladkarije jih imajo nekatere kar precej, pa žvečilni in čokolade. Pa margarina, pa sokovi. Na nekaterih pa pač samo piše razne kisline in dodatki, brez E-jev. Pa sploh potem ne veš več kaj bi lahko kupil. Še v določenih kruhih so prisotni, voda pa tudi ni popolnome neoporečna.

E100 barvila
E200 konzervansi
E300 antioksidanti
E400 emulgatorji, utrjevalci
E900 umetna sladila

Povzeto iz zadnje revije VIP.
Lp

Mislim da imam jaz se nekje ta spisek in vem da je bil E330 zelo nevaren, ne spomnim pa se ali je pisalo, da povzroca raka. Meni citronska kislina ali E330 nic ne koristi, samo zelodec me boli, ce kak sok z E330 spijem na prazen zelodec. Ce bom nasla spisek vam ga sporocim. Za zejo si vsak dan skuhamo caje in jih pijemo ohlajene ostalim sokom pa se izogibamo, razen ce pridejo obiski vecinoma niso razpolozeni za pitje mrzlega nesladkanega caja in zato kupimo kaksen FRUC pa tudi ta ga ima mislim E330.
LP
darja

Spisek E-jev najdete na http://www.svet-je-lep/E/

O tem smo se nazadnje pogovarjali v maju. Spodaj je spisek E-jev! Sama sem poklicala kar nekaj strokovnjakov in njihov odgovor je bil;” Jejte hrano s cim manj E-ji.” Nihce pa mi ni znal povedati, ali se ti E-ji ki naj bi povzrocali raka izlocijo iz telesa ali ne? Dejansko pa je res, da hrane brez E-ja skoraj ni. In ce preberes spodnji seznam, te zacne boleti trebuh, ce pa gres z njim v shrambo in pregledas svoja zivila, pa ti postane slabo in ce se ne kontroliras zmeces skoraj vse v smeti, vsaj jaz sem v maju to naredila. Danes pa me samo stiska, ce slucajno pojem nekaj takega, kar vsebuje E, ki naj bi povzrocal raka. Ne vem kje bi dobili informacije ali se ti strupeni E-ji izlocijo iz telesa, ce se, potem ni problema, ce pa se ne, se nekje kopicijo in potem morda nekoc dejansko lahko nastane rak ali pa kaj drugega.
Upam, da nam bo kdo pomagal!
l.p. Doris
DODATKI ŽIVILOM

(prepis izsledkov Klinike za Pediatrično onkologijo-Duesseldorf)

1. Neškodljivi dodatki: E100, 101, 103, 104, 105, 111, 121, 130, 132, 140, 151, 152, 160,161, 162, 170, 174, 175, 180, E200, 201, 202, 203, 236, 237, 238, 260,261,263, 270, 280, 281, 282, 290, E300, 301, 303, 305, 306, 307, 308, 309, 322, 325, 326, 327, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337,382, E400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 408, 410, 411, 413, 414, 420, 421, 422, 440, 471, 472, 473, 474, 475, 480;

2. Sumljive snovi: E125, 141, 150, 153, 171, 172, 173, 240, 241, 477;

3. Nevarni dodatki: E102, 110, 120, 124;

4. Zdravju škodljivi:

a) črevesne motnje: E220, 221, 232, 224;

b) prebavne motnje: E338, 339, 340, 341, 450, 461, 463, 465, 466, v pakiranih sladoledih E407;

c) kožna obolenja: E230, 231, 232, 233;

d) uničuje vitamin B12: E200;

e) zvišuje holesterol: E320, 321;

f) draži živce: E311, 312;

g) vnetje ustne votline: E330-povzroča raka (gorčica, nekatere gazirane brezalkoholne pijače, meso rakov, nekateri siri in gobe v konzervah);

5. Dodatki, ki povzročajo raka: E131, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239; Pozor: E123 je zelo strupen in je prepovedan v ZDA. Bodite pozorni na naslednje proizvode: E123 in E110 v gumijastih (Haribo) in čokoladnih bonbonih (Smarties), puding s smetano v plastičnih posodicah, zmrznjene ribe (Iglu), smetana za kuhanje, topljeni siri za mazanje, vanilijev puding, E102 in E110 v pripravljenih omakah vseh vrst.

(*E330 je najnevarnejši dodatek in povzroča raka).
Najdemo ga v Schweppes-limona, nekaterih senfih, nekatere brezalkoholne pijače, nekateri siri, gobe v konzervi, meso rakov v konzervi….
DODATKI, KI POVZROČAJO RAKA:
POGLAVITNI: E131, E210, E211, E213, E214, E215, E216, E217, E239
POZOR*: E123 JE ZELO STRUPEN IN V ZDA PREPOVEDAN…

Izogibajte se naslednjim proizvodom:
Čokoladni bomboni znamke TREETS, SMARTIES, HARIBO.
Pudingi s smetano v plastičnih posodicah, zamrznjena riba znamke IGLO, smetana Creme-Fraiche, v gotovih omakah vseh vrst bodite pozorni na E102 in E110.

UPORABLJAJTE TA POPIS PRI NAKUPU ALI SI GA NEKJE OBESITE.
GRE ZA VAŠE ZDRAVJE IN ZDRAVJE VAŠIH OTROK.
PREPREČITE UPORABO TEH DODATKOV IN BODITE TUDI SICER PAZLJIVI PRI IZBIRI ŽIVIL.
kUPEC IZBIRA SESTAVINO PROIZVODOV. RAZMIŠLJAJTE O VAŠEM ZDRAVJU IN ZDRAVJU VAŠIH OTROK!

Uspelo mi je izvedeti!Odgovor glede citronske kisline! To ni skodljivi E, ko so delali seznam, so ga pomotoma napisali kot da E330 povzroca raka, ni res!! Ta E ni skodljiv!!! Nasla pa sem tudi tale odgovor in si ga preberite.

Avtor: Irena ()
Datum: 19-09-02 07:58

Citronska kislina NE povzroča raka. To je neumnost, ki se s pomočjo interneta širi po svetu in straši ljudi, izhaja pa iz napake, ki jo je nekoč naredil nek nepoznavalec bioloških procesov. Citronska kislina je namreč intermediat v takoimenovanem Krebsovem ciklu, ki poteka tudi v človeškem telesu (aerobni del glikolize). In ker Krebs v nemščini pomeni rak, je nekdo sklepal, da je citronska kislina rakotvorna. Edina “nevarnost” citronske kisline je lahko to, da pri uporabi zelo velike količine bolj koncentriranih raztopin citronske kisline le ta lahko načne zobno sklenino, ker je pač kislina. Ampak poudarjam, od ene limonade se to ne zgodi.

Premislite, če bi bila citronska kislina res kancerogena, ali bi ljudje res tako z veseljem jedli limone?

Nasla sem tole! Zahvala gre Alenki, ki je na drugem forumu to objavila!
Tudi ona je omenila, da je E 330 neskodljiv.
No drage moje, tole spodaj pa je ze malo bolje razlozeno in verjemite mi, da bom to upostevala!

Se enkrat objavljam spisek E-jev:
Izredno škodljivi dodatki. Če je le mogoče, se jim povsem izognite.

E102-tartazin
Povzroča alergije, astmatične napade, migrene, zamegljen vid, srbečico, vnetje nosne sluznice, škrlatne kožne madeže. Povezujejo ga z tumorji ščitnice in poškodbami kromosomov. Še posebej je nevaren za osebe, preobčutljivih na aspirin ter za astmatike. V kombinaciji z E210 povzroča hiperaktivnost pri otrocih.

E110-oranžno FCF
Povzroča želodčne težave, slabost, bruhanje, kožne izpuščaje, podobne koprivnici, otekanje kože, alergije, ledvične tumorje, poškodbe kromosomov, bolečine v trebuhu, poslabšanje prebave, zavračanje hrane. Povezujejo ga s tumorji pri poskusnih živalih. Še posebej nepriporočljiv za osebe, preobčutljivih na aspirin. Povzroča hiperaktivnost pri otrocih.

E131-modro V
Povzroča kožne izpuščaje, podobne koprivnici, srbečico, slabost, bruhanje, motnje v krvnem pritisku, drhtavico, ter težave pri dihanju in druge alergijske reakcije. Povzroča hiperaktivnost pri otrocih.

E132-indigotin
Isto kot E131. Povezujejo ga tudi z možganskimi tumorji.

E173-aluminij
Povzroča številne alergijske reakcije, povezujejo ga z Alzheimerjevo boleznijo, povzroča osteoporozo.

E249-K nitrit
Rakotvoren. Povzroča težave pri dihanju, omotico in glavobol.

E250-Na nitrit
Dokazano rakotvoren. Povzroča hiperaktivnost.

E310-propil galat
Povzroča vzdraženje želodca ali kože, ter krvne motnje (metemoglobinemija). Potencialno rakotvoren.

E311-oktil galat
Enako kot E310.

E312-dodecil galat
Enako kot E310.

E620-glutaminska kislina
Enako kot E621.

E621-mononatrijev glutaminat
Povzroča glavobol, pekoč in ščemeč občutek v vratu in na podlakteh, napetost obraza, žejo, hladen znoj, omotico, slabost, diarejo, trebušne krče, motnje v srčnem ritmu. Povzroča možganske poškodbe pri laboratorijskih živalih.

E622-monokalijev glutaminat
Enako kot E621.

E950-acesulfam K
Povzročil raka pri poskusnih živalih, škodljivo vpliva na ščitnico.

E951-aspartam
Povzroča: glavobol (tudi zelo močan) in migrena, slabost, vrtoglavica, nespečnost, izguba kontrole nad udi, zamegljen vid, slepota, izguba spomina, nejasen govor, vse vrste depresije, ki pogosto vodijo v samomorilske težnje, hiperaktivnost, črevesne in želodčne motnje, epileptični napadi, kožne poškodbe, izpuščaji, napadi tesnobe, bolečine v mišicah in sklepih, neobčutljivost, spremembe razpoloženja, utrujenost, menstrualni krči (tudi izven cikla), izguba sluha ali zvonjenje v ušesih, izguba ali sprememba okusa, simptomi podobni tistim pri srčnem napadu, astma, stiskanje v prsih. Kronične posledice, h katerim aspartam bistveno prispeva: multipla skleroza, hormonske težave, Alzheimerjeva bolezen, Parkinsonova bolezen, hipoglikemija, možganske poškodbe (tumorji), neuro-endokrine okvare.

E952-ciklamat
Povzroča migrene, je potencialno rakotvoren, povzročil raka in poškodbe na modih pri poskusnih živalih.

E954-saharin
Potencialno rakotvoren. Povzročil raka pri poskusnih živalih.

E924-K bromat
V večjih količinah povzroča slabost, bruhanje, diarejo, bolečine. Povzročil raka pri poskusnih živalih.

Škodljivi dodatki. Poskusite se jim povsem izogniti, če pa to ni mogoče, omejite zaužite količine na minimum.

E122-azorubin
Povzroča kožne izpuščaje, podobne koprivnici, ter zadrževanje vode. Še posebej nepriporočljiv je za osebe, preobčutljive na aspirin in astmatike. Povzroča hiperaktivnost pri otrocih.

E123-amarant
Lahko povzroči astmo, ekceme in hiperaktivnost. Pri laboratorijskih živalih povzročil poškodbe in smrt zarodkov. Potencialno rakotvoren.

E127-eritrozin
Povezujejo ga s tumorjem ščitnice in poškodbami kromosomov.

E235-natamicin
Povzroča slabost, bruhanje, anoreksijo, diarejo, vzdraženje kože.

E251-Na nitrat
Potencialno nevaren zaradi pretvorbe v nitrit v telesu.

E252-K nitrat
Dalj časa trajajoče uživanje že majhnih količin lahko povzroči slabokrvnost in vnetje ledvic. Pri zaužitju večje količine lahko povzroči močne bolečine v trebuhu, bruhanje, mišično oslabitev, omotico in nepravilen pulz. V nekaterih primerih se v želodcu pretvori v nitrit, ki je potencialno rakotvoren.

E320-butil hidroksianizol (BHA)
Povzroča alergijske reakcije in hiperaktivnost. Potencialno rakotvoren, povzroča raka pri poskusnih živalih.

E321-butil hidroksitoulen (BHT)
Enako kot E320.

E407-karagenan
Povezujejo ga z rakom in čirom na želodcu.

E421-manitol
Potencialen alergen. Povzroča diarejo, motnje v delovanju ledvic, slabost, bruhanje.

E508-K klorid
V večjih količinah povzroča čir na želodcu.

E553(b)-talk
Povezujejo ga z rakom na želodcu.

Pogojno škodljivi dodatki. Rizične skupine naj se jim povsem izognejo. Tudi za vse druge je priporočljivo, da se jim čimbolj izogibajo.

E100-kurkumin
Nepriporočljiv v primeru žolčnih kamnov, zlatenice, kolik in zastrupitve jeter.

E104-kinolinsko rumeno
Povzroča hiperaktivnost pri otrocih, ter dermatitis.

E107-rumeno 7G
Povzroča alergijske reakcije pri astmatikih in hiperaktivnost pri otrocih.

E124-rdeče R4
Povzroča alergijske reakcije, še posebej pri osebah, preobčutljivih na aspirin ter pri astmatikih.

E129-rdeče AC
Povzroča alergijske reakcije, še posebej pri osebah z občutljivo kožo. Povezujejo ga z rakom pri poskusnih živalih.

E155-rjavo HT
Povzroča alergijske reakcije pri astmatikih, ter ljudeh, preobčutljivih na aspirin. Povzroča preobčutljivost kože.

E174-srebro
Dolgotrajno redno uživanje lahko povzroči okvaro ledvic, ter modro-sivo barvo oči, nosa, nosnic, grla in kože.

E180-rubin
Zaostri simptome pri ljudeh z astmo, vnetjem nosne sluznice in koprivnico.

E210-benzojska kislina
Povzroča kožne izpuščaje, podobne koprivnici, astmo, nevrološke motnje. V večjih količinah povzroča želodčne težave. V kombinaciji z E102 povzroča zelo močno hiperaktivnost pri otrocih.

E211-Na benzoat
Pri ljudeh z astmo, preobčutljivostjo na aspirin in koprivnico lahko povzroča poslabšanje simptomov, še posebej v kombinaciji z E102. Povzroča hiperaktivnost pri otrocih.

E212-K benzoat
Enako kot E211.

E213-Ca benzoat
Enako kot E211.
E635-dinatrijev 5′-ribonukleotid
Povezujejo ga s kožnimi izpuščaji do 30 ur po zaužitju (odvisno od občutljivosti posameznika).

1510-etanol
Alkohol. Škodljivi učinki so splošno znani.

Manj škodljivi, vendar ne nenevarni dodatki. Previdno pri uporabi.

E120-karminska kislina
Povzroča hiperaktivnost pri otrocih.

E128-rdeče 2G
Povzroča težave, povezane s krvnim hemoglobinom in hiperaktivnost pri otrocih.

E133-modro FCF
Povzroča hiperaktivnost pri otrocih.

E151-črno PN
Povzroča hiperaktivnost pri otrocih.

E153-sajasto črno
Potencialno rakotvoren. Prepovedan v ZDA.

E154-rjavo FK
Povzroča hiperaktivnost pri otrocih.

E160(b)-anato
Povzroča koprivnico. Lahko povzroči hiperaktivnost pri otrocih.

E216-propil p-hidroksibenzoat
Povzroča alergijske reakcije.

E218-metil p-hidroksibenzoat
Povzroča alergijske reakcije, ki v glavnem prizadenejo kožo.

E220-žveplov dioksid
Povzroča astmatične napade, uničuje vitamin B. Težko prebavljiv za ljudi z okvaro ledvic.

E221-Na sulfit
Enako kot E220.

E222-Na hidrogen sulfit
Enako kot E220.

E223-Na metabisulfit
Enako kot E220.

E224-K metabisulfit
Enako kot E220.

E225-K sulfit
Enako kot E220.

E228-K hidrogen sulfit
Enako kot E220.

E264-amonijev acetat
Povzroča slabost in bruhanje.

E281-Na propionat
Povezujejo ga z migrenami.

E319-TBHQ
Povzroča slabost in bruhanje. Doza 5g je smrtna.

E334-vinska kislina
V večjih količinah povzroča črevesni katar.

E412-guar gumi
Povzroča slabost, napenjanje in krče.

E420-sorbitol
V večjih količinah lahko povzroči vetrove in ima odvajalen učinek.

E422-glicerol
V večjih količinah povzroča glavobol, žejo, slabost in povišan krvni sladkor.

E440(a)-pektin
V večjih količinah povzroča vetrove.

E441-želatina
Če je pridobljena iz živalskih virov jo povezujejo z možnostjo okužbe z BSE (bolezen norih krav).

E503-amonijev karbonat
Draži sluznico.

E626-gvanilna kislina
Lahko povzroči protin.

E627-dinatrijev gvanilat
Enako kot E626.

E629-kalcijev gvanilat
Enako kot E626.

E633-kalcijev inoziat
Enako kot E626.

E925-klor
Uničuje hranljive snovi, rakotvoren. Pogosto dodan pitni vodi.

E926-klorov dioksid
Glej E925.

E967-ksilitol
Pri poskusnih živalih povzročil ledvične kamne in imel odvajalen učinek.

Povsem nenevarni dodatki.

E101-riboflavin
vitamin B2.

E140-klorofil
Naravno barvilo zelenih rastlin.

E160(a)-karoten
Naravno barvilo v korenju in drugih rumenih in oranžnih sadežih. Človekov organizem ga pretvarja v vitamin A.

E160(d)-likopen
Naravno rdeče barvilo v paradižniku in številnih drugih sadežih. Zmanjšuje tveganje raka.

E160(e)-beta-apo-8′-karotenal (C30)
Naravno oranžno barvilo.

E160(f)-etilni ester beta-apo-8′-karotenske kisline
Naravno oranžno barvilo.

E161(b)-lutein
Naravno rumeno barvilo, prisotno v zelenih listih in drugod.

E161(g)-kantaksantin
Naravno rumeno barvilo, prisotno v gobah, ribah, famingovih peresih.

E162-betanin
Naravno škrlatno barvilo iz rdeče pese.

E163-antocianini
Naravno vijolično barvilo iz cvetja.

E170
kalcijev karbonat
Kreda. Neškodljiva v zmernih dozah.

E260
ocetna kislina
Sestavina jedilnega kisa, pridobljena iz lesnih vlaken.

E290
ogljikov dioksid
Mehurčki v gaziranih pijačah.

E300
askorbinska kislina
Vitamin C.

E306-E309
tokoferol
Vitamin E.

E322-lecitin
Emulgator, pridobljen iz soje, jajčnega rumenjaka, arašidov, koruze ali živalskih virov. Neškodljiv. V večjih količinah lahko povzroči želodčne težave.

E330-citronska kislina
Zaradi jezikovne pomote napačno razumljena kot škodljiva in celo rakotvorna. V resnici povsem neškodljiva naravna snov.

E341-kalcijev fosfat
Mineralna sol, gradnik kosti.

E343-magnezijev fosfat
Bistven mineral.

E375-niacin
Vitamin B3.

E381-amonijev feritni citrat
Bistven mineral.

E400-alginska kislina
Smola iz morskih alg.

E406-agar
Smola iz morskih alg.

E519-bakrov sulfat
Bistven mineral.

Kot vidis, je E-330 povsem neskodljiva.
Lep pozdrav

New Report

Close