Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja dober vrtec v Ljubljani

dober vrtec v Ljubljani

Moj sin je ravnokar začel hoditi v vrtec, a nisem preveč zadovoljna z njihovim programom (zdi se mi, da otroci tam preživijo dan in da se ne učijo dovolj – vzgojiteljica čaka, da čas mine).

Zanima me, ali kdo pozna vrtec v Ljubljani, kjer se z otroki intenzivno ukvarjajo in jih čim več naučijo.

Hvala za odgovore.

Tinči

kar si opisala, je privatni vrtec Pingvin, kjer z otroci ogromno delajo (angleščina vsak dan, enkrat tedensko ples, tenis, glasbena vzgoja, umetnostna vzgoja), in so obenem zelo prijazni do otrok, jih obravnavajo individualno, skupine so majhne (do 14 otrok)… vse, kar si želiš. samo ena stvar je – neskončno je drag (65000 ali nekaj takega na mesec!!!). amoak – če se spomnim nedavne teme, koliko stanejo razni popoldanski tečaji tega ali onega, se računica verjetno celo izide, s tem da je otrok popoldne prost…

Okej, če pač pozabiš na Pingvin, ki je drag in še od 3. leta jemljejo otroke in zdaj sprejemajo prijave za vpis leta 2005, moraš najprej povedati, kateri vrtec tvoj otrok zdaj obiskuje. Mi imamo sina že drugo leto na Puharjevi (dislocirani oddelek Prešernova) in ga kar ne morem nehati hvaliti… Koliko je star tvoj otrok?
T.

Vrtec Jelka – enota Palčki za Bežigradom.. Vzgojiteljica, ki je imela naše šolarje, je letos prevzela dojenčke. Bojim pa se, da ni več prostora. Je pa vzgojiteljica enkratna.

Mi smo zelo zadovoljni v Vrtec Center, enota Ane Ziherl; program Korak za korakom.
Nina

Mene pa zanima kako lahko po dveh tednih (predvidevam, da ste začeli s septembrom) trdiš, da nič ne delajo. Pri nas so cel september namenili uvajanju oz. privajanju otrok na vzgojitelje in obratno. Načeloma naj bi imeli vsi vrtci bolj ali manj enoten program (t.i. kurikulum), vendar je seveda vse odvisno od vzgojiteljev. Mi imamo malo v na novo obnovljenem vrtcu na Skapinovi in smo zadovoljni tako z vzgojiteljico (to smo poznali že prej), kot z vzgojiteljem (je moškega imajo). Skupina je heterogena (otroci so stari od dve in pol do šest let, prevladujejo mlajši) Mislim, da imajo še prostor za nekaj otrok.

Veš, kaj me je zmotilo: da si dvakrat poudarila, da se ničesar ne učijo! Res ne? Mogoče pa se učijo biti drug z drugim, prepoznavati svoje potrebe in potrebe drugih, mogoče se učijo izražati svoja čustva ali potrebe na OK način, lahko da se tudi učijo, kako prepričati varuško, da jim popoldne pove pravljico. Nisi napisala, koliko je stra tvoj otrok, a prepričana sem, da se te dni zelo intenzivno uči – le da mogoče ne papagajskega ponavljanja cat, dog and so on, ali backhenda, ali oblikovanja spletne strani.

Ko smo odrasli, pozabimo, kako neskončno pomembno je v tej starosti odkriti vse razpoke v tlaku na hodniku, kako učinkovito prepričati Tino, da ti da medvedka, in imeti dovolj časa, da razmislimo, kako je s tem svetom.

Sama sva imela pikuna na Puharjevi in potem v posebni enoti, ko so bili otroci združeni od 3. do 7. leta. In oba z možem sva jim zelo hvaležna, da so mali omogočili otroštvo, kot se gre. Jana, Nuša in Nada, pa še katera, tudi zaradi vas je sedaj najina pikica tako v redu človek!

lenja2

Se popolnoma strinjam s Silvy. Tudi mi smo letos, 02. septembra začeli z jaslimi. Nina je stara 16 mesecev in vzgojiteljica me je že na začetku opozorila, da je cel mesec september uvajalni mesec, ko se otroci, vzgojitelji in tudi starši navajajo na vrtec in druga na drugega. Poudarila je, da nekateri starši pričakujejo, da se bodo kar takoj začeli ravnati po nekem “učnem programu” in so potem seveda razočarani, ker temu ni tako.
Jaz sem zeloooo zadovoljna, da smo uvajanje prestali brez večjih stresov, da Nina že drugi teden lepo sodeluje v vrtcu, se igra, hrani in spi brez večjih problemov. In res nisem pričakovala, da mi bo že sedaj domov nosila izdelke.
Se mi pa zdi, da se je že v tednu in pol veliko naučila – kako brez joka preživeti dan brez mamice in tatija, kako navezati stik z ostalimi otroki v vrtcu, kako poskušati samostojno jesti in kako zaspati po kosilu brez maminega naročja. Meni se zdi, da se je že veliko naučila in sem prav ponosno nanjo.

Vesna

p.s.
To sicer ne sodi v to temo, ampak danes zjutraj, ko sva Nino z možem oddala v skupino, je vodja vrtca, ki je bila ravno v sobi, rekla, da je Nina izrezan oči in je mojemu možu takooooo polepšala dan, ha, ha.

Tudi sama menim, da je učenje socialnih veščin, razvijanje empatije in drugih elementov čustvene inteligence v teh rosnih letih pomembnejše kot pa učenje npr. pesmic na pamet in ponavljanje angleških besed.

Mi smo hodili na Skapinovo, pa smo imeli velike težave – prostorske; Silvi ve na kaj mislim. Tako, da jaz nisem bila zadovoljna, so se pa sedaj stvari verjetno uredile in po obnovi vrtca bi znalo biti res OK*. Heterogene skupine so sicer vredu za mlajše, mali šolarji pa so premalo odnesli. To je moje mnenje – moje izkušnje.

tudi moj sin je hodil v Ane Ziherl, program Korak za korakom in sva bila oba zadovoljna. Še sedaj, ko je že 2 tedna prvošolček se vsak dan spomni na vzgojiteljici iz vrtca.
Zaenkrat se mi zdi, da imajo v devetletki podoben program, kot je bil ta Korak za korakom in mi je všeč. Vse gre skozi igro. Z raznimi igricami in logičnimi ugankami trenirajo možgančke. Navsezadnje sem se tudi jaz začela obvladovati računalnik preko tetrisa 🙂

Lenja, mi prosim lahko poveš kaj več o vrtcu na Puharjevi? Za nas bi bil to najbolj ugoden vrtec, ampag ne poznam nikogar, ki ima kakšne izkušnje z njim. Imajo samo jasli? Kam pa potem? Kako poskrbijo za otroke? Ali ni igrišče bolj majhno (no, za enoletnike, ki še ne rabijo toliko prostora, ampak za triletnike?). So kaj na zraku?
Zelo bi ti bila hvaležna za odgovor.

Nina

Moj sinček je star dobri 2 leti.

Sicer se z večino strinjam, da se otrok v vrtcu nauči navezovati stike, posojati igrače ipd., ampak še vedno misli, da se lahko v tej dobi preko igre veliko nauči. S tem ne mislim papagajskega ponavljanja, ampak preprosto učenje npr.: če gredo na sprehodu mimo hrasta, pač lahko vzgojiteljica otroke vpraša, ali poznajo to drevo… Na ta način se je naš mali naučil barve, pozna ogromno rož, dreves … Pozna tudi zelo veliko pesmi, živali… Vse iz narave, knjigic, preko igre. Za tako učenje ni potrebno matranje otrok, ampak lahko v te glavice, ki si vse živo zapomnejo, kar nekaj “vsadiš”.

To želim od vzgojiteljice in ne buljenje v zrak v stilu: “Kdaj bo kosilo, da grem lahko počasi domov?”

Se pa vsekakor strinjam s tem, da je to zelo naporno.

Poleg tega pa bi želela malo več telovadbe za našega malčka, ki je tako živ, da ga kar razganja. Ali ga moram res že sedaj voziti na telovadbo? Meni ni dovolj, da otroci preživijo le pol ure na dan na zraku in da poleg tega sploh niso aktivni, ampak le sedijo na igralih.

Imam pa še eno vprašanje: Ali v katerem vrtcu preoblečejo otroke v pižame preden gredo spat in ali jim umijejo zobe?

lp

Tinči

New Report

Close