Najdi forum

Most je glede na SSKJ objekt, po katerem vodi pot čez globinske ovire. Most omogoča tudi sodelovanje, prepletanje in izmenjavo med različnimi bregovi, stranmi. Mostovi: vidni in nevidni…

Spomnim se mostička svojega zgodnjega otroštva. Pravzaprav bi lahko govorili o brvi. Lesena, latasta, med šparnjami se je videla voda. In brez ograje. Za tek čez njo sem potrebovala dobršno mero poguma. In vsakič, ko sem obstala na drugem bregu, me je zajelo veliko olajšanje… Bolj, ko sem rastla, bolj se je manjšala brv… Danes na istem mestu stoji betonski most.

Sprašujem pa vas, kaj vam pomenijo mostovi? Kateri vas je najbolj prevzel? Na katerega imate najlepše spomine in zakaj?

Zagotovo Principov most v Sarajevu, ker ga določa davna in mlada zgodovina, tista velika in tista moja. In tista mala brv na Vrelu Bosne – kjer mi je kljub vožnji na zapravljivčku skozi drevored Ilidže postalo kristalno jasno.
Še vedno ljubim ta kraj.
Zoja

Meni največ pomeni Titov most, ki veže celino in otok Krk. OK, zdaj mu pravijo Krčki most. In ne zaradi imena, da se ne bo kdo v to obregnil…

Pomeni mi ločnico med delom in užitkom. Ločnico med delovnim in uživantskim bratom dvojčkom. Dokler ga ne prečkam, sem še vedno zaposlen s kopico skrbi, čim ga pa prečkam, se vedno ustavim na parkirišču na otoku, se ozrem na morje, polno vdihnem vonj borovcev, nasmehnem in si kot Etienne rečem: “Zdaj se skusiva midva” 🙂 Kot bi na mostu odložil svoj odvečni balast in si ga nazaj grede oprtal…

BTW: Super tema oz. ideja, Žana.

Most na Sp.Polskavi. Čeprav ima naša vasica kar nekaj mostov, je le en, na katerega imam res lepe spomine. Ko smo bili še otroci, smo se pod njim igrali, kasneje pa se družili na njem in ugotavljali smisel življenja….. Pa bicikl sem se naučil vozit tam na tisti cesti….

LP!

-----------------------------------------------------------

Most na Gradaščici v Ljubljani, ki ga ni več. Namesto pravljičnega lesenega mostu so postavili betonsko spako, ki je nepovratno zabetonirala mladostno rasposajene z erotiko nabite spomine…

Najini mostovi. Se spomnite filma Clinta Eastwoda z Maryl Streep v glavni vlogi?

Ko kdo omeni most, mi to seveda lahko pomeni to, kar o njem navaja SSKJ, a meni pojem “most” ali pa njegova slika ali pa občudovanje kakega v naravi pomeni simbol. Simbol povezanosti nepovezljivega. Kot Bellov most, ki veže otok in kopno. Kot Golden Gate, ki veže dva po kopnem skoraj neskončno oddaljena svetova. Kot vez med dušo in telesom, materjo in otrokom, možem in ženo. Most je vse, kar nas kakorkoli približa drug drugemu, nas poveže čustveno ali celo telesno. Tudi spolni odnos je most. To še zlasti začutimo, kadar se pred tem s partnerjem prepiramo. In ne nazadnje je tudi mavrica le most, ki veže deževno območje z zatišjem.

Most lahko tudi ločuje. Kot porušeni kamniti most v mostarju (na srečo so ga obnovili). Kot most na Muri v Gornji radgoni, kjer je bil meddržavni mejni prehod (in ga bomo kmalu porušili, mejni prehod mislim, ne most). In most kot pot, ki vodi stran od mene.

Most je moja fascinacija. Kot tudi ognjemet ali meteorski dež. Na videz nima nič skupnega z drugima dvema pojmoma, a poskusite se kdaj, ko prečkate reko, ustaviti in zazreti v globino. Kar naprej je ista kaskada nad nekim kamnom, a vedno druga voda. In če spustiš v vodo kak zeleneči ali že zoreči list z bližnjega drevsa, si lahko predstavljaš, da z njim pluješ naprej in vidiš svet, ki ga v resnici ne bi mogel videti.

Most so torej lahko tudi sanje.

Ja, full dober film! Ampak ali veš, da je ravno tisti leseni most, ob katerem je on nabiral rože, za katere mu je rekla da so strupene, pogorel?

Dravski most – še Neca poje o njem

“Moj most”, na katerega so lepi spomini je v Mostah čez Ljubljanico. Ko je stara mama nakupovala na tržnici, sem jaz tam futrala račke…

Mos na reki Kwai – simbol človeške vzdržljivosti.

New Report

Close