Najdi forum

Ko nekomu posodim denar….

Imam problem in res ne vem kako naj se ga lotim.
Pred dobrim letom sem prijatelju(zdaj ni več) posodil nekaj denarja, okoli 120.000 SIT. Ko sem mu ga posodil sem mu v slepi veri zaupal, da mi ga bo tudi vrnil, ampak sva vseeno napisala na list papirja in se oba tudi podpisala. No kot že omenjeno je minilo več kot eno leto in včeraj sem bil pri njemu in mu rekel, naj mi ga vrne. Btw, on si je medtem kupil avto, nove rolerje ipd. O denarju pa seveda ne duha in sluha.
Kje je problem? Problem je sedaj v tem, da se on “ne čuti več dolžnega”, da mi denar vrne. Halo!!!
Seveda se lahko spustim na nivo primitivca in ga pretepem in grozim, mu razbijem avto……Ampak to pač ni moj namen. Pač, ta “list papirja” sem skrbno hranil in me zanima ali ga lahko uporabim, če sprožim kakšen pravni postopek proti njemu, preko odvetnika. Koliko to list velja? Če ima kdo izkušnje že s tem, PROSIM, naj mi pove. Ali pa kakšno drugo idejo. Tole me grize že dolgo časa in sedaj mi je prekipelo. Itak, da mi je prepozno prekipelo, apmak bolje sedaj kot nikoli. Tako da sem pripravljen za akcijo, kakršnakoli že bo.
Aja, lahko še to napišem, oba sva stara 25 let(itak po moje nima veze).

Hvala vnaprej in za mnenja!

Pojdi k odvetniku in naj mu za začetek napiše dopis, kjer mu da rok (8 dni), da poravna dolg, po tem, pa bo šlo vse skupaj na sodišče, če ne bo izpolnil dogovora.

Meni so vedno govorili: »Če želiš izgubiti prijatelja, mu samo posodi denar«… ampak, dokler nisem tudi sama (na lastni koži, seveda) doživela te izkušnje, v to pač nisem verjela… Moja zgodba se je sicer »dobro« končala (izgubila sem samo prijatelja, denar k sreči dobila nazaj), sem se pa ob tej izkušnji naučila, da resnično zelo dobro premislim, preden komu posodim denar (če ga sploh posodim)…

Midva takrat sicer nisva napisala niti nobenega papirja, k sreči se je ta moj »prijatelj« na koncu le zavedel, da bi bilo prav, da mi vrne denar. Se mi pa zdi, da tale papir, če ga podpišeta samo vidva, na sodišču žal nima pravne veljave. Se mi zdi, pravim, ker prepričana v to nisem. Bi ti predlagala, da se obrni na forum na pravniki.net, tam ti bodo vedeli to zagotovo povedat. In se mi zdi, da obstaja tudi telefon, kjer dobiš brezplačno info pravnikov – ga v tem trenutku sicer nimam, če ne boš nikjer drugje dobil info, se bom potrudila in ti ga našla.

Ti sicer zares želim, da bi ti od tega ostala le grenka izkušnja, iz katere se boš nekaj naučil in da bi tistih svojih 120.000 SIT dobil nazaj – držim pesti za to!

Pravno svetovanje Longer&družbeniki na tel. št. 090 41 51

…list papirja je zdej najbrž brez pravne veljave, ker ni overjen pri notarju, tko se mi zdi. Vseeno pa probaj preko odvetnika, čeprov je vprašanje če boš ta denar sploh še kdaj vidu, ne vem…
Morm pa rečt, da sem tud že bila v taki situaciji, ampak na srečo, mojo, se je vse dobr končalo…dobila sem denar nazaj, “izgubila” pa prijatelja, ampak kaj potem…že ni bil ta prav prijatelj.

Dobra šola za drugič.
Raje pozabi na “prijatelja” in denar, drugače te bo preveč glava bolela.
Pa odvetnik tudi ni zastonj.

Največ možnosti imaš z lepo besedo in pogovorom. Nato poskusiš s čimpogostejšimi klici, ki se prevesijo v nadlegovanje, na koncu lahko poskusiš le še z grožnjami ter fizičnim obračunom. To tazadnje moraš narediti nedokazljivo, ker boš sicer ti nasrkal.

Advokata izključi, ker boš mel glih toliko stroškov, kolikor je vse skupaj vredno. Tudi sicer sodni sistem pri nas ne ščiti ravno upnikov, pa še vleklo bi se nekaj let, ko pa bi prišlo do razsodbe, pa spet ne bi dnarja videl, saj tudi sistem izterjave ne deluje…

A pa ni tako, da če sodbo dobim, plača on tudi vse sodne in odvetniške stroške vključno z mojimi?

Kar pogreje me, kadar berem ali slišim o takem primeru, kot je tvoj. Ljudje so neverjetni! Ko te rabi je ves sladek okoli tebe, za vrniti pa izgubljaš živce ti, on se pa lepo vozi in kratkočasi v avtu in na rolerjih! Naj ti niti na misel ne pride, da bi mu pustil TVOJ denar! Tako, kot pravi peters – vsak dan ampak res vsak dan mu teži na vse mogoče načine! Telefoniraj, piši, čakaj ga osebno, verjemi, da bo zaleglo! Tudi tisto potrdilo mu fotokopiraj in mu ga pokaži, če je mogoče pozabil nanj…. Je pa prima, da te je to doletelo že pri tvoji 25. letih, vse življenje je še takorekoč pred tabo in ta šola je odlična za naprej! Da ne boš nikoli več nikomur posodil denarja. Jaz ga rada DAM klošarju, beraču, za Karitas, nikoli (več) ga pa ne posojam nikomur. Da ne bom samo jezo stresala, še uporaben nas za naprej, kako se otreseš kogarkoli, ki te prosi za posojilo denarja: “Posojilo dobiš v eni uri do 150.000 sit pri GORFINU, finančne storitve d.o.o. Kranjska cesta 4, 4240 Radovljica, telefon o4/53l 48 39 ali 070/30 20 13”.
Srečno!

Ženske, orodja in denarja se nikoli ne posoja ! :)))

Sicer pa, če nekdo nima teh par tisočakov v žepu ali banki, kako lahko sploh pričakuješ, da jih bo imel čez en mesec??? Pa kje so njegovi starši, bratje, sestre oz. njegovi bližnji, če res potrebuje?
Kdor pa resnično potrebuje, nikoli ne prosi, ker je pošten in raje še malo stisne da preživi.

Ena moja prijateljica je na lepe oči eni znanki posodila 700.000,00 brez PODPISA.

Sedaj se tista znanka spreneveda, da ji ni posodila denar, da ni dobila denarja.

Najprej je hotela na lepi način, da ji vrne denar, nato je pripeljala enkrat izterjevalca, ki sploh ni bil pooblaščen za izterjevalca, ampak so mislili, da se bo ona ustrašila. Nato je šla k odvetniku in odvetnik je obvestil, da naj bi ona vrnila denar toliko in toliko brez obresti (seveda, če ji v 30-tih dneh vrne denar).
Ta ženska je poklicala njenega odvetnika in je rekla, da ona denarja ni videla in, da ne ve za kakšen denar se gre, in naj se njegova stranka z tistim kos papirjem rit obriše.

In kaj je dosegla. Nič nič nič. Samo stroške je imela, plačala kao izterjevalca odvetnika itn………

Tako, da ne vem, če boš lahko kaj izcimil iz tega, če bi imel potrjeno z strani notarja, pa mislim, da bi nekaj izcimil.

Ne vem no………… Vso srečo pri izterjevanju tvojega denarja……..
lp,

Seveda, če nimaš nič v roki, ti noben odvetnik in sodišče ne morta pomagat. Tožba je itak v naprej izgubljena.

Edin deko na glavo pa bum… :)))))))))) Pa tud neje ne bo mogel noben odvetnik pomagat :))))

Pozdravljeni!

Res je posodi denar izgubiš prijatelja.
Sama z možem sva bila v isti situaciji glede posoje denarj. Imela sva tudi samo podpis na papirju in znesek. Nikako nama ni hotela vrniti pa sva stopila do odvetnika. Nakar smo vložili tožbo. Seveda je poteklo nekaj časa. Tako daleč je prišlo, da je sodišče izpeljalo rubež. Sedaj čakamo kako se bo odvilo.Ampak, če imaš res vse na papirju stopi do odvetnika. Stroške ti vrne prijatelj pa še zamudne obresti.
Veliko sreče in prijeten dan

Tina

NEHAJTE UČITI KRIVO VERO GLEDE POGODB!

Lejgaungatamlegre: tvoja pogodba je seveda veljavna na sodišču tudi brez sodelovanja notarja.
Funkcija notarja je v tem primeru samo zagotavljanje istovetnosti podpisa in osebe, ne pa tudi pogoj veljavnosti pogodbe. Vsaka pravilno napisana pogodba (torej ne nična) je veljavna na sodišču, tudi če je napisana na skret papir. Zato ljudje, pazite in trikrat preberite, kaj podpisujete!!! Tudi če je na skret papirju …

Seveda se v tvojem primeru lahko pojavi problem, da bo tvoj prijatelj trdil, da podpis ni njegov oz. da je ponarejen (ker ni overjen). To ne pomeni avtomatično, da se vajine pododbe ne upošteva, pomeni pa postopek dokazovanja, da je podpis res prijateljev (npr. grafološki).

Za vse podrobnosti in pomoč se obrni na odvetnika.

V primeru da bo tvoj primer prisel pred sodisce, bos moral po pravilih o dokaznem bremenu dokazati dve stvari:
1. obstoj posojilne pogodbe in
2. dejstvo da si denar tudi dejansko izrocil.

Nasprotna stranka pa bo lahko vlozila ugovor, da ti denarja se ni dolzna vrniti, ker ni potekel rok ali pa ugovarjala, da ti je denar ze vrnila, kar pa bo morala po pravilih o dokaznem bremenu tudi dokazati.

Vprasanje o podpisu je dejanske narave, na ugovor nasprotne stranke se lahko imenuje tudi izvedenca, sodisce pa lahko pri odlocitvi uposteva tudi ostale okoliscine.

BISTVO: pomebno je kaj na listku pise in ali bos z njim lahko dokazal tocko 1 in 2.

PS: nasveti vseh razen Citronica ravno ne drzijo.

New Report

Close