Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina PRETIRANO ZNOJENJE

PRETIRANO ZNOJENJE

Pozdravljeni,
sem povprečna slovenka stara 34 let in že odkar pomnim imam probleme z znojenjem. S tem problemom sem se že kar nekako sprijaznila, vendar pa mi povzroča veliko neprijotnosti in nelagodja – se namreč grozno znojim.
Sem redna obiskovalka čistilnic, saj so moji kostimi po nekajkratnem nošenju obupni, s tem, da imam vedno spodaj še kakšno majico z rokavi, tako da niso v direktnem stiku s kožo. Poleti, ko kupujem oblačila moram paziti kakšno barvo izberem, da se ne vidijo “fleki”. Vendar z oblačili še nekako gre, večji problem so čevlji. Ne daj bože, da bi imela dva dni zapored iste čevlje za v službo, sicer pa so vedno naslednji dan še mokri. Da o smradu ne izgubljam besed.
Spomnim se, da sem se že v puberteti veliko znojila, saj sem med spraševanji v šoli pogosto čutila kako mi tečejo kaplijice po rokavu.
Pri zdravniku sem nekajkrat omenila ta problem, vendar ga noben ni jemal kot nekaj resnega, včasih so mi predpisali kakšen puder,..vendar je bilo vse bolj tako ali omenjali higieno, vendar mislim, da tu ni problem, saj za to poskrbi dandanes vsak normalen človek.
Zadnjič pa sem bila zaradi lažje bolezni pri zdravnici ( drugače sem zelo redka obiskovalka) in ji omenila moj problem znojenja. Svetovala mi je naj jem bolj slano prehrano- glede na to, da imam nizek pritisk in naj poiskusim z akupunkturo.
Zanima me vaše mnenje, nekako sem se že odločila, da bom poiskusila, saj slabše ni biti.
Hvala za odgovor. Mirjam

Spoštovani!

Rad bi vam namenil kak tolažilen nasvet, a ga nimam. Domnevam, da se potite samo na nekaterih delih (pazduhe, dlani in stopala), ki so tipična nevrovegetativna mesta, torej mesta, kjer se potimo zaradi stresa, oz. živčne napetosti in ne po celem telesu. Mogoče vam kaka sotrpinka nameni kako koristno informacijo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Ce imate lokalizirano znojenje (stopala, dllani, pazduhe), se da sedaj k sreci ucinkovito pomagati. Najprej se poskusi z antiperspiranti (cim mocnejsa raztopina aluminijevega klorida), nato z iontoferezo (poglejte http://www.drionic.com), V primeru, ko nic ne pomaga, v primeru mocnega znojenja dlani ali obraza pomaga tudi simpatektomija, ki pa ima zal neprijetne stranske ucinke, zato je treba dobro pretehtati za/proti argumente. Zal v vecini primerov s tem, ko zmanjsamo lokalno potenje, povzrocimo intenzivnejse potenje ostalih delov telesa.

V primeru globalnega znojenja (po vsem telesu ali pa recimo po trebuhu ali spodnjem delu hrbta) zal pomagajo le zdravila, ki imajo za stranski ucinek zmanjsanje potenja, npr. Robinul forte, nekateri antidepresivi (Zoloft) in nekatera zdravila proti driski. Tudi ta zdravila imajo zal zelo veliko stranskih ucinkov, npr. suha usta in oci in so najbrz dolgorocno tezko opravicljiva.

Zagotovo se izogibajte kajenju, pitju kave in caja. Ce se da, nosite le bombazno obleko, v cim vec slojih, da lahko spodnji sloj po potrebi zamenjate.

Zanima me kje se pri nas lahko kupi te preparate ter za naziv. Hvala.nasvet je pisal/pisala:
>
> Ce imate lokalizirano znojenje (stopala, dllani, pazduhe), se
> da sedaj k sreci ucinkovito pomagati. Najprej se poskusi z
> antiperspiranti (cim mocnejsa raztopina aluminijevega
> klorida), nato z iontoferezo (poglejte http://www.drionic.com), V
> primeru, ko nic ne pomaga, v primeru mocnega znojenja dlani
> ali obraza pomaga tudi simpatektomija, ki pa ima zal
> neprijetne stranske ucinke, zato je treba dobro pretehtati
> za/proti argumente. Zal v vecini primerov s tem, ko zmanjsamo
> lokalno potenje, povzrocimo intenzivnejse potenje ostalih
> delov telesa.
>
> V primeru globalnega znojenja (po vsem telesu ali pa recimo
> po trebuhu ali spodnjem delu hrbta) zal pomagajo le zdravila,
> ki imajo za stranski ucinek zmanjsanje potenja, npr. Robinul
> forte, nekateri antidepresivi (Zoloft) in nekatera zdravila
> proti driski. Tudi ta zdravila imajo zal zelo veliko
> stranskih ucinkov, npr. suha usta in oci in so najbrz
> dolgorocno tezko opravicljiva.
>
> Zagotovo se izogibajte kajenju, pitju kave in caja. Ce se da,
> nosite le bombazno obleko, v cim vec slojih, da lahko spodnji
> sloj po potrebi zamenjate.

Pri nas se da zal dobiti le antiperspirante, pa se ti so obicajno premalo koncentrirani za primer hudega potenja. Ravno danes sem v DM nasel eno novo rec, ki naj bi imela trikratno obicajno koncentracijo aluminijevega klorida, pa se ne spomnim, kako se ji rece. Za vprasati je tudi v kaki lekarni, ce so pripravljeni zmesati 25% raztopino aluminijevega klorida v salicilnem gelu, to se je do sedaj izkazalo, da se najbolj pomaga.

Aparat Drionic se da narociti po internetu in se dobi v parih dnevih s hitro posto. Stvar ima se kar razumno ceno 125 USD, zraven pride pa se 35 USD postnine in kar nekaj carine, davka in taks. V glavnem zelo pomaga, je pa zelo nadlezno. Poglejte si http://www.drionic.com.

V primeru, ce se boste odlocili za simpatektomijo, dobro premislite. Tudi potem se splaca zbrati kakega znanega tujega kirurga, npr. dr. Tarfusserja v Meranu (S. Italija), ki odstrani res minimalni del verige simpaticnega zivcevja, s tem prepreci potenje, hkrati pa so stranski ucinki manjsi. Pri nas so se pred nedavnim rezali T2-T5, dr. Tarfusser pa recimo ze nekaj let za potenje rok prepreci signale do T4 s titanovimi sponkami. Taksna operacija je v primeru zelo hudih stranskih ucinkov tudi deloma reverzibilna.

Jaz sem bil operiran se po stari metodi, z mikrokoagulacijo mi je bil odstranjen ganglij T2. Efekti na dlani so neverjetni, se pa kar precej potim po telesu, ce je le malo bolj toplo ali pri minimalni fizicni aktivnosti. Zelo dobro je treba pretehtati ucinke za/proti.

New Report

Close