Najdi forum

Ker z ženo planirava v naslednjem mesecu oddati vlogo za gradbeno dovoljenje vas prosim za pojasnilo tiste ki ste to že pridobili:

1. Kaj vse je potrebno oddati za pridobitev gradbenega dovoljenja
2. Koliko je lahko največ star zemljiško knjižni izpisek, ki ga je najbrž potrebno priložiti.
3. Koliko časa običajno traja postopek (občina Kranj)
V kakšnem primeu lahko dobiš gradbeno dovoljenje po skrajšanem postopku in brez soglasja sosedov – če je to možno.
4. Kaj če ti npr. 1 sosed kljub temu, da si s projektom zadostil vsem zahtevam lokacijske informacije na da soglasja.

Za odgovore vam bom nadvse hvaležen.

Lep pozdrav

1. Kaj vse je potrebno oddati za pridobitev gradbenega dovoljenja

– po najmanj dva izvoda vseh načrtov (arhitektura, gradbene konstrukcije, elektro in strojne instalacije.
– vsi pridobljeni projektni pogoji in vsa pridobljena soglasja morajo biti že vpeta v načrt arhitekture

2. Koliko je lahko največ star zemljiško knjižni izpisek, ki ga je najbrž potrebno priložiti.

Zemljiškoknjižni izpisek ne sme biti starejši od treh mesecev. Lahko ga predložite vi kot investitor ali pa ga pridobi upravni organ. Če še niste vpisani v zemljiško knjigo potem predložite notarsko overjeno kupoprodajno pogodbo + dokazilo o vložitvi predloga za vpis pogodbe o pridobitvi lastninske pravice na določeni nepremičnini v zemljiško knjigo.

3. Koliko časa običajno traja postopek (občina Kranj)
V kakšnem primeu lahko dobiš gradbeno dovoljenje po skrajšanem postopku in brez soglasja sosedov – če je to možno.

Točno določiti dolžino postopka je težko. Na samo dolžino vpliva več faktorjev.

Lahko se tudi odločite, da boste pridobili soglasja sosedov. Npr. Pridobite soglasja vseh sosedov, ki mejijo na vaše zemljišče. Če hočete, da bo vaš postopek čim krajši oziroma, če nočete, da bo razpisana ustna obravnava, potem morajo biti ta soglasja notarsko overjena (glej 65. člen ZGO-1, Ur.l.RS, št, 110/02). V tem primeru prihranite najmanj 3 tedne (razpis ustne obravnave) – pogoj pa je, da je vaša vloga popolna – načrti so brez napak, pridobljena imate že vsa soglasja potrebnih soglasodajalcev, plačano upravno takso, …. Gradbeno dov. pa bi morali imeti izdano v roku 14 dni.

V primeru, da se boste odločili za izvedbo ustne obravnave, pa če še hipotetično rečemo, da bodo vsi sosedje na ustni obravnavi rekli, da se z vašo gradnjo strinjajo, pa da so načrti popolni, potem imate gradbeno dovoljenje izdano v roku 1 meseca do 1.5 meseca.

Pridobitev gradbenega dovoljenja t.i. skrajšanem postopku in brez soglasja sosedov (sosedje niso vabljeni na ustno obravnavo) je možna v primeru, če imate v projektu določeno vplivno območje. Posebni del projekta oziroma lahko imate še vedno narejeno lokacijsko dokumentacijo mora imeti izračunano in narisano vplivno območje. Iz tega vplivnega območja pa je potem razvidno na katera sosednja zemljišča vaša gradnja posega. Torej, če je razvidno, da gradnja ne posega na nobena druga zemljišča kot vaše in če imate že na sami parceli vse komunalne priključke (vodo, elektriko, telefon, kanalizacijo), potem boste imeli izdano gradbeno dovoljenje brez soglasij sosedov.

4. Kaj če ti npr. 1 sosed kljub temu, da si s projektom zadostil vsem zahtevam lokacijske informacije na da soglasja.

Če imate posebni del oziroma lokacijski del narejen z vplivnim območjem, pa je iz njega razvidno, da gradnja na njegovo zemljišče ne bo posegala, potem ta sosed v postopek ne bo vabljen.

Poglejte si 70. člen Zakona o graditvi objektov – ZGO-1, ki obravnava pravna sredstva.

Najbolje pa bo, da se pomenite direktno z osebo/referentom, ki bo obravnavala vašo zadevo.

Če sta z ženo oba lastnika zemljišča, potem morata biti tudi oba podpisana na vlogi oziroma mora eden izmed vaju drugemu dati pooblastilo, da lahko vloži zahtevek tudi v njegovem imenu.

Najin postopek je na Občini Kranj trajal 5 mesecev – vmes so bili tudi dopusti, dovoljenje sva prejela zadnji teden v oktobru.

Za vsa vprašanja pa se je najbolje obrniti neposredno na referentko, ki vodi postopek.

Želim vama veliko sreče, previdnosti in spremljanja (tega nisem napisala kar tako, ampak iz kranjskih izkušenj).

Bravo, levn, vse točno.
Jaz sem od torka ponosna lastnica gradbenega dovoljenja. Čakam na pravnomočnost 8 dni.

A ja, jaz sem od začetka pridobivanja dokumentacije pa do izdaje gradbenega dovoljenja čakala (ne v KR) 7,5 mesecev.

Od same vloge (popolne) pa 8 dni. Ob vložitvi vloge je bila razpisana obravnava (čez cca 14 sdni), nato se je čakalo en mesec na ZK izpisek (pridobivala UE) in nato so čakali mene, da sem plačala takso 52 jurjev. Ob predložitvi potrdila o plačilu je bilo dovoljenje izdano v roku 8 dni.

Samo kar si tiče soglasja.
Po novem (vsaj v LJ) ni potrebno več hoditi od soseda do soseda in jih prositi za soglasje. To namesto vas uredi UE, ki vse ki se jih gradnja kakorkoli tiče (sosede) obvesti. Če se pisno v 8 dneh ne pritožijo, se smatra, da se strinjajo.
Mi smo prizidali samo prizidek k hiši, pa enega soseda sploh niso obvestili, ker smo gradili stran od njega.

Res lepa hvala levnu in ostalim za izdatne odgovore.
Želim vam lep dan in še lepši vikend.

New Report

Close