Najdi forum

Včeraj sem zasledila na TV, da cerkev s pobiranjem denarja med mašo “zasluži” tudi do 100.000 SIT in na leto tudi do 14 mio SIT. Šokiralo me je!!! Zdej se pa res sprašujem, če niso oni že profitna ustanova.
Sem že izrazila svoje mnenje, da se s tem dajanjem denarja ne strinjam. Jasno se namreč vidi potem, ko se ubogi župnik vozi v novi Opel Astri, ki si jo navadni smrtniki sploh ne moremo privoščiti.

Zdej me pa zanima ali tudi vas župniki naokrog prenašajo in iz vas izvabljajo denar? Ali ste kdaj razmišljali koliko na leto pustite v božji ustanovi in ali dejansko kaj potegnete od tega??? Meni se cerkev in njeni voditelji zdijo navadni prevaranti, ki se okoriščajo na račun raje, ki nima za dostojno življenje.

Pa kaj ces Tamara, ce je vsak gospodar svojega denarja. Pa ce mu pomeni vec prispevek cerkvi kakor kruh in mleko na toliko in toliko dni, pa naj mu… Ce prav razumem so vse to prostovoljni prispevki oziroma darila posameznikov. Daj ce das in kolikor zelis dati! Od mene zal nimajo nic. Je pa zanimivo, da pa tudi enega centimetercka zemljice ne bi pustili drzavi, pa ce je zato vesoljni potop!!
LP

Jaz se pa strinjam z dajanjem denarja, če si kdo na ta način kupuje svoj notranji mir ali karkoli že. Se pa absolutno ne strinjam z POBIRANJEM denarja, ko mi v cerkvi pred nos pomolijo tisto košaro in seveda pričakujejo, da bom nekaj dal noter. To pa že malce meji na prisilo…

Še bolj skregano z vsako mero dobrega okusa se mi pa zdi omenjeno početje na praznovanjih npr. porokah, ko je nekdo povabljen, nato pa se iz njega vleče denar. Na najini poroki sem župniku jasno in glasno povedal, da košare nočem niti videti. Finančno sem sam uredil zadevo in svojih gostov s tem nisem obremenjeval. A kaj ko jev večini primerov drugače…

Da je Vatikanska banka ena najmočnejših svetovnih bank pa je menda tako vsem znano.

lp
mačkon

Poglej , jasno je bilo včeraj tudi povedano , da NIHČE ne izvablja denarja , da ljudje dajo , koliko rse jim zdi primerno.
Zdaj pa mi ti povej , kako je lahko profiten nekdo , ki v enem mesecu nabere po tavelikem 400 000 sit (upoštevaj , da so bili prazniki in je bilo po cerkvah veliko več “vernikov” kot običajne nedelje in so se temu primerno počutili darežljivejše) . Hkrati skrbi za ogrevanje župnišča (tudi župniki potrebujejo streho nad glavo ) , kjer nenazadnje poteka tudi verouk in morajo biti veroučne učilnice tople (veš , koliko je treba plačati za polno cisterno kurilnega olja ?!), plačevati je treba račune za vodo , elektriko , mestno zemljišče , telefon , televizijo (tudi župnišča čutijo potrebo po modernizaciji ) bencin ( res je , tudi duhovniki se naokoli prevažajo z avtomobili in nikakor ni res , da bi se kar povprek z Astrami) in glej , glej – tudi jesti je treba ( nikar ne misli , da živijo od božje štime ). Lepo je bilo povedano , da gre iz tega nabranega denarja tudi za cvetje in sveče , s katerimi okrasijo cerkev.
Zdaj pa še zadnje in najpomembnejše – kdo , misliš , skrbi za vzdrževanje same cerkvene stavbe , njene okolice in umetnin , ki se nahajajo po cerkvah. Ohranjanje tovrstnih stavb (ko so marsikje pod strogim spomeniškim varstvom in zato podvržene ekstra režimom) pa presega vse normalne predstave o še sprejemljivih stroških.
Država ne da nič !

lp N.

Draga Nikita!
Vsaka pušca ima svoj namen in večina jih ne ostane v župniji. Obstajajo različne vrste darov : za cerkev, za rože, za župnijo, za mašo. Za mašo in pušce gredo ponavadi ven iz župnije, za roče, za cerkev pa gre denar za urejanje. To vem zato, ker je pri nas navada, konekdo umre, da damo ali za rože ali pa za mašo. In smo se že večkrat odločili, da damo rajši za rože, ker denar ostane v župnišču, če daš za mašo, gre pa v Ljubljano.

Toliko vem jaz.

Imamo pa pri nas župnika, ki je ogromno postoril na cerkvi, okolici, v skupnosti, pa nikoli ne prosi niti za tolar. Prejšnji je pa vseskozi nekaj težil, prosil, silil, zahteval!!!, naredil pa nič.

Tako, da je vse odvisno od človeka.

Nikita, spominjaš me na mojo taščo, zato se s tabo sploh ne bom pregovarjala.

He , he , kako bi bila presenečena ….;))))

Pa lep dan tudi tebi :)))
N.

Vrh vsega pa je ta dohodek neobdavčen.

No , moj odgovor je bil napisan precej na splošno , ker je bil tudi omenjeni prispevek (in Tamarin komentar nanj) precej posplošen ali celo zavajajoč.
Res je , nekatere nabirke imajo svoj poseben namen in pri nas župnik to posebej objavi. Koliko denarja ostane v župniji pa je odvisno od velikosti same župnije oziroma naj bi veljalo , da se župnija sama vzdržuje. Višek denarja gre v skupno blagajno , od tam pa se prelije v tiste najrevnejše župnije , ki jim njihovi prihodki ne zadostujejo za osnovno preživetje. Marsikje so župniki precej aktivni (ali pa župljani dojemljivejši za razno razne akcije 🙂 in se s prostovoljnimi deli postori kar precej.
Vsaj tako je pri nas. Verjamem pa , da se razmere in navade po raznih slovenskih krajih precej razlikujejo. Kot tudi sami župniki. In nenazadnje mi , ki redno , manj redno ali pa samo kdaj pa kdaj zaidemo v cerkve.

Srečno in lep dan !
N.

Ne pozabi, da to ni edini vir dohodka. Socialno, zdravstveno in pokojninsko zavarovanje plačuje župnikom država. Poleg teh, imajo še kup drugih ugodnosti. Tudi pri državnih subvencijah za izdajanje knjig denimo imajo prednost in tudi zneski, ki jih odobri ministrstvo so bistveno višji kot za druge prosilce. In tako naprej in tako naprej. Skratka, skrajni čas bi bil, da bi država začela pobirati davek tudi od Cerkve ne pa, da ji samo daje.

Spoštovani!

No,saj v tem grmu najverjetneje tiči zajec. Država, ki bo prodala svoje deleže v vseh podjetjih, kjer jih še ima, se bo morala obrniti po dodatne vire dohodka in evo ga.

Glede na debato pa:

1. to so prostovoljni prispevki, iz katerega se OBNAVLJAJO CERKVE, s katerimi se potem v raznih katalogih vsi državljani radi hvalimo
2. iz teh prostovoljnih prispevkih so se gradili in se tudi vzdržujejo škofijske gimnazije, v katere lepo hodijo VSI otroci, ne glede na to, ali so starši katoliki in s tem posredno tudi kaj prostovoljno prispevali za izgradnjo in vzdrževanje
3. država za vzdrževanje kulturnozgodovinskih objektov veliko prispeva, za obnavljanje cerkva pa NIČ, zato lepo prosim. Če se le-te ne bi obnavljale VSESKOZI, bi danes ne imeli o čem debatirati, ker bi se že porušile in bi na njihovem mestu že stali najboljši sosedi.

Pa veliko mero strpnosti in lep dan želim.

Lepo je bilo povedano tudi to, da iz tega denarja kupujejo cvetje samo pozimi, poleti ga brezplačno prinašajo verniki. KAr pa zadeva avtomobile. NIsem še videla duhovnika, ki bi se vozil v avtomobili nižjega cenovnega razreda. DA o Rodetu, ki se vozi z najdražjim audijem in tako daje zgled sploh ne govorim. Le kam je izpuhtela njihova zaobljuba uboštvu? Pa čistosti? — Tudi na tem področju marsikje vlada pravi razvrat.

S temi pušicami je takole. Vlasih zaidem v cerkev na kurešku po končani maši. TAm so različne pušice: ena da darove za ogrevanje cerkve, druga za popravilo, pa za tisk, pa sveče pa steklenice za žegnano vodo … Po maši pride navadno neka gospa spraznit pušice, vendar denarja ne daje v ločene vrečke, ampak zbaše vsega v eno veliko polivinilasto vrečo. Kako torej vedo, koliko denarja se je nabralo za psoamezen namen?

Se popolnoma strinjam. Skrajni čas je že, da cerkev kot institucija prične plačevati davke. Za razne obnove pa še dodatno fehtarijo farane za denar.

Točno, prispevke, ki jih dobijo bi morali obdavčiti, tako kot nam obdavčijo vsak dohodek.

400.000. SIT je zelo podcenjena vsota. Glede na to, da sem slišala, da ljudje ob praznikih mečejo v košaro tudi po 10.000 SIT, se je zaslužek v mesecu decembru gotovo sukal v milijonih.

Se absolutno strinjam!

Ja, tiste pušice so tam za boljši občutek, da potem rečeš, da si dal za rože.

Tudi naš prejšnji župnik je bil zelo v redu, naredil je ogromno in vse se je videlo. Sedaj imamo pa enga, ki pri vsakih oznanilih na dolgo in široko razglablja kaj vse je treba naredit in kupit in da naj damo čimveč denarja. Priskutil se mi je. Povrhu vsega se pa že nekaj let nikjer nič ne pozna. Če bi vedela, da je s srcem res tam kjer govori bi z veseljem kaj dala. Tako pa ne dam.

No ja , mi tule nekaj filozofiramo in za resnične prodajamo informacije , ki jih težko preverimo. Vsekakor je res , se globoko strinjam s tem , da je Cerkev kot organizacija strahotno okorela , pa tudi dokaj grabežljiva . S tem mislim na njene vrhove (tiste v Vatikanu ali pa v Lj.) Je pa tudi zelo mačehovska do svojih najmanjših vojakov – o tem pa govorim jaz. Vidim , kako živi naš župnik , ki se nikakor ne prevaža v Oplu , pomaga mu pa pri preživljanju sestra , ki je redno zaposlena in vodi njegovo gospodinjstvo. Verjemi , jaz bi temu rekla skromno življenje. Nikoli pa tudi ne bom pozabila svojega obiska pri takratnem strunjanskem župniku ! Z možem sva si ogledovala strunjansko cerkev ( ki so jo ravno obnavljali) videl naju je , se naju spomnil (včasih je bil župnik pri nas) in naju povabil v tisto sobico , ki je bila hkrati kuhinja in dnevni prostor . No , takrat sem enkrat in edinkrat dobila vpogled v zasebnost takega “vaškega” duhovnika . Star , osamljen , bolan in zelooooo reven.
Predvsem pa pozabljen od vseh , tudi svojih šefov. Bila sem hkrati zgrožena in ogorčena – in to nad njegovo organizacijo , ki ga pušča v taki bedi. Tisti duhovnik je bil resnično in dobesedno odvisen od miloščine in dobre volje svojih župljanov !
Pa dobro , to so moje izkušnje in težko trdim , da je to pravilo. Še zmeraj pa mislim , da so velikanske razlike med prihodki mestnih župnij in tistih iz revnejših predelov naše domovine.
Ne vem pa odgovora na vprašanje , kako bi lahko razkrili dejanske cerkvene dohodke in jih ustrezno obdavčili – tako , da bi bili vsi kolikor toliko zadovoljni – tu mislim predvsem na tiste , ki so tako žolčni kot avtorica teme in razmere v Cerkvi poznajo še manj kot mi , ki kdaj pa kdaj tudi dejansko zaidemo v cerkev 🙂
In takrat nekaj damo v košarico.PROSTOVOLJNO .

Drugače ti pa tu želim zadovoljno in zdravo leto ! Čeprav si se pojavila v novi podobi , si mi še zmeraj prepoznavna in prav uživam ob branju tvojih misli 🙂
N.

New Report

Close