Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina BOLEČINE V KRIŽU

BOLEČINE V KRIŽU

Spoštovani!

Imam eno vprašanje, ki se tiče moje mamice.

V bistvu je začela čutit bolečine v križu že pred kakimi 8 dnevi. Nato jo je prejšni teden tako zagrabilo, da se ni mogla niti premikat. Bolečina je bila po križu, vratu in nogah. Nato je šla “končno” k zdravniku, ker je ni minilo. Sedaj hodi vsak dan na inekcije (že en teden). Toda problem nastane ponoči, ko ji inekcija popusti. Bolečine se zopet pojavijo in nato mora popit še tablete, ki pa ji niti ne učinkujejo veliko (naklofen in naprosin).

In danes ko je šla v Zdravstveni dom na inekcije, jo je oblila neka vročina, vrtoglavica in slabost, da se je morala najprej pol ure uleči, nato je šele dobila inekcijo, nakar je zopet odležala pol ure. Vmes pa je prišla zdravnica, ji zmerila utrip in pritisk. Je rekla da je vse uredu, da zgleda, da ji sedaj delujejo tud hormoni.

Zdravnica ji je tudi dala napotnico za slikanje (v času menstruacije). Zakaj tako? In kaj ji lahko ta slika pokaže v pozitivnem oz. negativnem primeru.

A, je to ozdravljivo ali se lahko tako stanje še dolgo časa vleče? Zelo me skrbi za mamico, ker je še nisem videla tako bolane in nemočne pod takimi bolečinami. Stara pa je 46 let.

A, mi lahko kaj svetujete?

Za vaš odgovor se vam že v naprej najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

S.

Spoštovani!

Blečine v križu so pogosta težava z zelo različnim potekom. Dajanje injekcij niti ni nujno, saj se da iste učinkovine zaužiti z zdravili, oboje pa je nemenjeno lajšanju bolečin. Težave se večinoma pod vplivom analgetikov in zmernega gibanja popravijo same od sebe.

Rentgensko slikanje je namenjeno predvsem izključitvi eventualnih drugih sprememb na hrbtenici, ki bi ravno tako lahko povzročale bolečine v križu, tj. vnetja, rak, zlom… Menstruacija pri tem ne igra nobene vloge. Prav tako slikanje praviloma ne more odgovoriti za pravi vzrok bolečin. Spremembe, ki jih zazna seveda na nek način omogočajo razlago, da gre za degenerativne – obrabo – spremembe, a število in velikost sprememb navadno ni povezana s težo bolečin.

Poleg sprememb na hrbtenici bolečine lahko povzročajo tudi bolezni v trebuhu in drugje, zato je potrebno trdovratno bolečino obravnavati še posebej pazljivo.

Menopavza na samo bolečino v križu ne vpliva, pač pa se z leti po menopavzi “redčijo” kosti, kar lahko prispeva h krhkosti in zlomom, ti pa povzročajo blečine.

Zdravljenje bolečine v križu lahko traja tudi mesece. Namesto injekcij enkrat na dan je bolj smotrno pogostejše jemanje tablet ob upoštevanju previdnostnih ukrepov zaradi nevarnosti vnetja želodčne sluznice. Omenjena zdravila je potrebno jemati po jedi ali z jogurtom.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Samo nekaj mi pa vseeno ni jasno: Vi pravite da pri takovrstnem slikanju menstruacija ne igra nobene vloge, Zdravnica pa izrecno zahteva slikanje v obdobju ciklusa! To tud meni ni bilo jasno – zakaj, zato sem mislila, da mi boste Vi znali kako odgovoriti na to vprašanje.

Sicer pa ste mi s svojim postom veliko odgovorili, že to kaj tako slikanje lahko pokaže, itd…

Jaz se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani!

Ne vem natančno, kakšno je bilo navodilo, a ženske navadno rentgensko slikajo takrat, ko naj ne bi bile noseče, torej v času do ovulacije. V primeru, da je ženska zaščitena, sterilizirana, ali ni možnosti, da bi bila noseča, pa to ni več pomembno. Gre samo za previdnostni ukrep, da ne bi po nepotebnem obsevali nosečnice, oz. ploda, ki je veliko bolj dojemljiv za poškodovanje genetskega materiala (ker je v obdobju hitrih delitev celic) kot odrasli.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Oprostite pravzaprav se z gospodom zdravnikom povsem ne strinjam domnevam ,da tudi analgetiki niso najbolj primerni. Imam podobne bolečine kot naprimer gospa vendar bolečine trajajo nekoliko dalj , približno tri leta .
Hodila sem na inekcije katere niso nič pomagale . Bila sem dvakrat na fizioterapiji brez kakšnih poboljšan .Dobila nekaj vrst proti bolečinskih tablet
pomagale so samo ene tramal, če sem želela v službi vzdržati 8.urno delo
sem se mogla preprosto zdrogirati,da sem lahko sploh delala. Jezi me vsak zdravnik razlaga po svoje… Imam probleme z vratno hrbtenico, s križem
in še in še bi lahko naštevala ampak to so samo besede katere malo kdo verjame tudi delodajalci ne pa zdravniki. gospa ničesar ne boste izvedeli iz prve roke ker tudi jaz nisem.Zdravniki samo pravijo saj je to še v mejah normale .Ravno zato sem upanje izgubila ne jemljem dosti tablet
temveč kadar sem na bolniški , ko imam močne bolečine mi drugo ne pomaga da grem počivat bolečine mi popustijo Kadar pa nimam te prilike pa te nihče ne vpraša , če zmoreš delo pa vzamem tramal.Sem kar precej mlajša od gospe imam pa ravno take probleme , leta ne igrajo vloge tudi mladi umirajo : preiskave pa so predrage . prepozne ugotovitve pa ne prinašajo nič dobrega na žalost.

Spoštovani!

Napisano velja na splošno, vsak bolnik pa je primer zase.

Lep pozdrav!

Janko Kernsik

Dejstva:
preiskave kakršnekoli že na vseh področjih zdravstva so za naše plače predrage-samoplačniško kar je edino hitro in smiselno-.
nadevropske cene in albanske plače.
če pa greš na napotnico pa čakaš nekaj mesecev ali leta če se v UKC slučajno ne pokvari še tisti stari skoraj že predpotopni CT ki ga imajo da o magnetni sploh ne govorimo.
zdravniki- vsak dojema po svoje nekaterim se gladko fučka ker se koncentrirajo za popoldne ko delajo za mastne pare privat. za isto težavo za katero so ti dopoldne rekli da je čakalna doba pol leta. popoldne na keš je TAKOJ pri istem dohtarju. seveda tam je prijazen dopoldne pa zeha.
nekateri zdravniki pa so zelo vredu spoštujejo, pomagajo kolikor se da. se žrtvujejo ampak njih kmalu povozi ali sistem ali pa sami sebe.
ne glede na to, pa itak nihče ne ve kako je bolniku dejansko. papir je eno dejstvo in bolečina so drugo. včasih te celo čoravo gledajo češ da pretiravaš.
vsako zdravilo ima stranske učinke nekateri so zelo hudi ampak ko se oceni da je boniteta večja od deficitete se jih pač jemlje.
delajte VAJE za hrbtenico. rezultat bo prišel šele čez par mesecev ampak to je edino kar vam res pomaga. hrbtenica je taka stvar, ki se ob pravem zdravljenju in sama od sebe popravi do določene mere seveda in odvisno od napake oz. strukturne ali funkcionalne težave.
ko ne morete delat pojdite na bolniško pa ne sekirajte se za to državo.
še manj za kakega nerazumevaječega zdravnika da ne govorim za kake tepce v službi.
enkrat mi je en zdravnik rekel v slogu stalina- veste delo je prvo potem je vse ostalo. sem mu rekel direktno v faco da naj si on delo zabije v rit da je meni zdravje prvo napotnico mi naj pa vrne da grem drugam ker je idiot. zaprl vrata in šel
veliko zdravja želim.

bolečine, ki izvirajo iz hrbtenice, niso samo v križu, kar vam iz lastnih izkušenj lahko povem.
Zelo velikokrat imam bolečine v ramenih,tudi zdaj to pišem samo z desno, leva je z bolečino tako okupirana, da ponoči od bolečin niti ne spim. Dobivam Tramal inekcije, zdraven jemljem še po tri naklofen tablete zvečer pa še Zaldiar in ne mislite da je to v treh dneh kaj pomagalo. Ko pa pride še občutek, da ti ne verjamejo, da imaš takšne bolečine, pa se pridruži se tisti velik vprašaj, če morda sam pretiravaš, a bolečina je vendar neznosna stvar. Kako jo krotiti, da je vsaj znosna. Tu spredaj bi naj bil vprašaj, a ga ne morem narediti.
HVALA ZA BILO KAKŠEN ODGOVOR

Spoštovani!

Ali ste preverili sedimentacijo in revmateste v krvi?

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close