Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Bolečine v sklepih in težave s ščitnico

Bolečine v sklepih in težave s ščitnico

Pozdravljeni!

16. februarja sem rodila. V sredini meseca aprila pa so se mi pojavile bolečine v prstih rok. Bolečine so prisotne v glavnem zjutraj, ko se zbudim in so tako močne, da ne morem stisniti pesti. Ko se vstanem in razmigam izginejo. Čez dan včasih čutim rahlo bolečino kot stisnem pesti. Zdravniki so ugotovili, da imam poporodno avtoimuno hipertiozo ščitnice. Slednja po mojem mnenju ne more biti vzrok za opisane težave, saj so te prisotne v glavnem po spanju, nočnem ali popoldanskem. Zato sem obiskala kiropraktika, ki meni, da je vzrok v vratni hrbtenici. Sedaj delam vaje in je malo bolje. Odločila sem se tudi za nakup anatomskega vzglavnika.
V zvezi s ščitnico pa mi je občasno zelo vroče, podobno kot ženskam v meni. Zdravnik meni, da se bo samo uredilo.
Zanima me, če je že katera bralka imela podobne težave in njihove izkušnje.

Hvala za odgovor
Lavore

Jaz sem rodila v začetku oktobra, konec januarja pa sem začela opažati, da mi slabi motorika rok (težko sem si umivala zobe, žvrkljala jajček (hitri gibi), pri pisanju se mi je zatikalo). Osnovne laboratorijske analize so pokazale težave s ščitnico in sem bila napotena v klinični center na nadaljne preiskave: ugotovljena je bila hipotiroza (ščitnica izloča premalo hormona). Ko sem začela jemati zdravila, sem po treh dneh “zacvetela” in šele takrat ugotovila, kako zelo sem bila prej utrujena, imela sem suho kožo, bila zabuhla v obraz in roke, hudo so mi izpadali lasje (čeprav že tako ali tako po porodu izpadajo lasje – pri meni se je zaradi ščitnice zadeva podvojila).
Hipotiroza je sicer kontra od hipertiroze. Pa vseeno sem ti opisala mojo izkušnjo. Zdravnica mi je rekla, da po porodu rado pride do težav s ščitnico.
Mogoče bi poskusila z zdravljenjem, pa če bi simptomi (bolečine) še vedno ostali, potem veš, da je razlog še nekje drugje?

Pa srečno!

K svojemu prvemu pismu dodajam še vprašanje. Kakšen je vpliv tablet za zdravljenje ščitnice na dojenje. Zdravnik pravi, da majhne doze ne vplivajo na otroka, vendar je v navodilih tablet navedeno, da je potrebno nadzorovanje dojenčkov in novorojenčkov.

Lavore

Verjetno ti moj odgovor ne bo preveč pomagal, ker imava “kontra” težavo s ščitnico, pa vseeno. Jaz jemljem Vobenol – to je hormon tiroksin, ki ga moja ščitnica ne izdela dovolj (torej to ni dobesedno zdravilo). Z dojenjem ni nobenega problema, ker dodajam v organizem hormon, ki je telesu naraven.
Zdravnica me je opozorila le, da v primeru ponovne nosečnosti na to opozorim ginekologinjo, ker je takrat potrebno pogosteje in bolj natančno nadzirati stopnjo omenjenega hormona – lahko pride do nihanj (in po potrebi prilagajati doziranje Vobenola).

LP!

Ja, tudi meni so na zdravniškem pregledu in krvnem testu ugotovili hipotirozo. In tudi meni je zdravnik razložil tako kot tebi Goga, da to v bistvu ni zdravilo, ampak nadomestek hormona. Pri meni je trajalo več kot leto dni, da sva našla pravo “dozo” tablet. Jaz jemljem Eltroxin. Zanimivo je, da jaz nisem imela nobenih težav, vse je bilo b.p in so se prav čudili, da nisem že prej prišla glede na mojo vrednost TSH. Ko pa razmišljam zdaj za nazaj, so tudi meni grozno izpadali lasje, kakšnih drugih težav nisem imela.

Meni je zdravnik za ščitnico rekel, da tako majhna količina zdravila ne bo vplivala na dojenje, ker je pri pacientki, ki je imela veliko močnejšo dozo od mene kontroliral otroka pa ni bilo sprememb.Ko pa sem prebrala navodilo v zdravilu piše, da je potrebno kontrolirati otroka.
Trenutno jih ne jemljem. Imam še dve težavi izpadanje las in vročina. Slednja pa je verjetno sedaj že posledica vremenski razmer (ali pa samo tolažba).
Zdravnik mi je rekel, da se več kot polovica poporodni težav sama uredi, zato jaz sedaj čakam na to.

Se spomniš, kakšno vrednost TSH-ja si imela? Pri meni je bil
TSH = 172,02
T3 = 2,26
T4 = 1,80
Moja osebna zdravnica mi je rekla, da sem še dobra, glede na stanje TSH-ja. Da je čudno, da se ne počutim še slabše.

Jaz sem imela čisto prviš vrednost TSH=263, za ostale vrednosti se ne spomnim. Je pa bilo to skoraj leto po porudu, kjer naj bi po vsej verjetnosti to nastalo. Jaz nisem čutila kakšne spremembe ne prej, ne kasneje, ko sem začela jemat tablete. Je pa rekel zdravnik, da bi me lahko kakšen majhen prehlad kar “uničil”. Ja včasih so redni pregledi, na katerih te res dobro “poservisirajo”, kar dobri in koristni.

Imam hiper4tirozo, od leta 2012 se zdravim . Zacetno stanje je bilo S- TSH 0,01 S-FT3 46,08 S-FT4 50,37, jemala sem Atyrazol en cas in hkrati eutirox, stanje se je popravljalo in tudi slabsalo. Zgubila sem lani 50% las, seveda so nazaj zrasli, kronicne utrujenosti in bolece kosti in misice. Po dveh letih sedaj mi je dokoncno prekipelo, ker so me konstantno rinili na radio jod, sama sreca da nisem pristala ker sem imela endokrino olftalmopatijo in bi mi se dodatno pokvaril jod oci. Sla sem na Dunaj na scitnicni institut, in sam specjalist je cudo gledal v moje izvide , cemu atirazol in eutirox hkrati ! Dali so mi takoj terapijo z tabletami Prothiucil in v enem mescu sem zelo dobro, spet spim in imam voljo za zivet. Atirazol v Austriji je dovoljen maximalno 5 mescev nic vec. Za radi jod so rekli, da ne pride v postev, ker bi mi unicil oci. Torej operacija . Tu se vse uredi v treh tednih v Austriji , zakaj se pri nas vlece terapija z Atirazolom tako dolgo tudi do treh let, da te pokopa. In te rinejo na r.jod, ker je po mojem cenejsa oblika, kot o.poseg! Na operacijo se caka do 2 leti. Tukaj hodim zdaj vsake 4 tedne na pregled, v moji regiji v Slo pa sem hodila vsake 4 mesce, da je ja bilo vse narobe. Zdravnik si tle vzame cas za pacienta, posljejo te na vse preglede, ledvic, srca, ortopedu, ma ni kaj ni. Zakaj je pri nas vse narobe glede zdravljenja scitnice ????

New Report

Close