Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Transparentna dostopnost do bioloških zdravil

Transparentna dostopnost do bioloških zdravil

13 junij 2006
Uspešno zaključen 2. posvet Enake možnosti za vse bolnike: Transparentna dostopnost bioloških zdravil

Nevladne organizacije Društvo bolnikov z limfomom, Društvo onkoloških bolnikov Slovenije, Europa Donna in Zveza slovenskih društev za boj proti raku so v petek, 9. junija 2006, organizirale že drugi posvet z naslovom Enake možnosti za vse bolnike: Transparentna dostopnost bioloških zdravil. Posvet se je začel in tudi zaključil z mislijo, da so vsi udeleženci sistema dodeljevanja bioloških zdravil – država, stroka, bolniki – skupaj v istem čolnu. Čoln pa bo varno plul le ob skupnem sodelovanju vseh vključenih akterjev.

V uvodnem nagovoru je najprej Mojca Senčar, predsednica Europe Donne, v imenu vseh organizatorjev na kratko predstavila pregled sklepov lanskega posveta in izpolnjenih nalog. Dr. Mitja Kos, mag. farm., iz Fakultete za farmacijo je nato predstavil poročilo o dostopnosti bioloških zdravil v Sloveniji. Farmacevtske družbe Roche, Merck in Schering AG pa so predstavile vlogo farmacevtske industrije pri dostopnosti bioloških zdravil.

Drugi del posveta je bil namenjen debati ob okrogli mizi, ki so se je udeležili predstavnik Ministrstva za zdravje prim. Janez Remškar, dr. med., generalni direktor Direktorata za zdravstveno varstvo, doc. dr. Hotimir Lešničar, dr. med, strokovni direktor Onkološkega inštituta Ljubljana, doc. dr. Branko Zakotnik, dr. med., predstojnik Oddelka za internistično onkologijo Onkološkega inštituta Ljubljana, prof. dr. Rajko Kenda, dr. med., višji svetnik, predsednik Zdravstvenega sveta, dr. Darja Arko, dr. med., predstojnica Oddelka za ginekološko onkologijo in onkologijo dojk v Splošni bolnišnici Maribor, prim. mag. Jurij Fürst, dr. med., predstavnik ZZZS ter predstavniki bolnikov Kristina Modic, Franc Šuta in Marjeta Rajter Lukač.

Udeleženci posveta so se strinjali, da je višina porabljenih sredstev za biološka zdravila v zadnjih letih tudi v Sloveniji izjemno porasla. Takšnega trenda pa zdravstvena blagajna ne bo mogla dolgo vzdržati. Zato je treba izdelati natančne kriterije za dostopnost do bioloških zdravil. Nevladne organizacije pa se bodo še naprej zavzemale za to, da biološko zdravilo dobijo vsi tisti bolniki, za katere je stroka postavila indikacijo, ne glede na to, od kod prihajajo ali kakšnega statusa so.

Ena izmed številnih pobud udeležencev letošnjega posveta je bila tudi večati osveščenost o raku, o pomembnosti zgodnjega odkrivanja in zdravega načina življenja. Vsak posameznik je dolžan skrbeti za svoje zdravje.

Udeleženci – predstavniki Ministrstva za zdravje, Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Fakultete za farmacijo, farmacevtskih družb, medicinske stroke, bolniki in nevladne organizacije – so posvet ocenili kot uspešen in dali pobudo za organizacijo še več takšnih srečanj, ki omogočajo konstruktivno izmenjavo mnenj med vsemi akterji v sistemu dodeljevanja bioloških zdravil v Sloveniji, vključno z bolniki.

Vir: internetna stran Europa Donne

Kristina Modic Ne-Hodgkinov limfom 2004/2005 http://monoblog.over.net/kristina/ http://krstina_modic.tuditi.delo.si/

New Report

Close