Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Tumor na jetrih

Tumor na jetrih

Spoštovani.
Očetu (70 let) je bila pred 5 leti postavljena diagnoza primarni karcinom na jetrih – HCC. Po treh kemoembolizacijah je sledila operativna odstranitev tumorja- uspešna.
Na kontrolnih pregledih po operaciji je bilo stanje v redu (tumorjev ni bilo videti), do pred letom in pol, ko so ugotovili ponovitev (diagnoza recidiv HCC z multipli razsevki na jetrih). Ostali organi – (imel je CT slikanje) naj bi bili v redu. Odločitev zdravnikov je bila samo simptomatsko zdravljenje.Sicer ima tudi diagnozo jetrna ciroza Child B in dve zelo veliki pooperativni kili, ki nista operabilni zaradi osnovne bolezni. Dobiva tablete za dovajanje vode – edemit, drugega nič.
Do pred kratkim je bilo stanje zadovoljivo – gibal se je . opravljal sicer lažja dela, največ sede, dokler ni padel iin se udaril v hrbtenico . Po padcu ni mogel niti vstati niti sedeti, v bolnišnici so ga slikali in ugotovili, da gre samo za udarec, sicer ima na vretencih zastarele poškodbe oz. starostne degeneracije. Odpustili so ga domov, naj počasi prične z ustajanjem in gibanje, telovadbo za hrbtenico.
Doma je stanje slabo. Leži, noče ustajati, ker ga boli (hrbet). Komaj ga prepričamo, da gre na stranišče oz da naredi par korakov – z veliko muko. Je tudi shujšal, nima apetita.
Da bi ga prepričali, da gre na kakšne terapije zaradi hrbtenice, dvomim – ker v bistvu noče – ne more(?) niti do mize.
Ni mi jasno, kako se je stanje po padcu lahko tako poslabšalo, glede na to, da izvidi po padcu – kar se tiče hrbtenice, ne kažejo nič posebnega.
Kot da se mu je njegova osnovna bolezen – HCC v tako kratkem času tako poslabšala.
Ali gre mogoče za izgubo volje, ker sicer tudi prej ni bil zadovoljen, ker je bil omejen v fizičnem delu.
Prosim za nasvet.
Pozdrav, Marija

Draga Marija!

Rak, za katerim boleha vaš oče, ima izredno slabo napoved. Običajno živijo bolnki samo nekaj mesecev po ugotovitvi diagnoze. Resnično se lahko stanje bolnika zelo hitro poslabša. Da težave ne izvirajo iz hrbtenice, marveč iz raka, kaže tudi dejstvo, da je hitro shujšal in je neješč. Ne zdi se mi smiselno, da bi ga silili s kakršnimi koli vajami za hrbtenico, vendar pa ga vzpodbujajte h gibanju, kolikor ga še zmore. Z osebnim zdravnikom se dogovorite za ustrezno lajšanje bolečin, če jih ima (lahko, da izvirajo tudi iz degenerativnih sprememb hrbtenice).

HCC je kratica za hepatocelularni karcinom, ki sem ga opisovala tukaj:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=214&t=211#reply_214

Preberite še moj odgovor damajncu:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=3536&t=3517#reply_3536

Skušajte očetu nuditi čimveč opore, vendar tudi spoštujte njegove želje.
Lepo vas pozdravljam in vam želim vse dobro!

Irena

New Report

Close