Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? NUJNO – operacija ščitnice

NUJNO – operacija ščitnice

Prav lep pozdrav vsem! Večkrat prebiram vaša vprašanja in odgovore, danes pa nujno potrebujem vašo pomoč. Sem tudi v časovni stiski zato ne zamerite, če ste na to vprašanje že odgovarjali.
V mesecu novembru so mi na ščitnici našli bulo – približno 2 in pol cm veliko. V decembru in januarju sem opravila različne teste na onkologiji v Ljubljani in pri zdravnikih v svojem kraju, o izvidih pa mi ni nihče vedel nič povedati – nekaj so jih imeli v LJ, nekaj jih je končalo pri moji osebni zdravnici – nihče pa ni imel popolnega pregleda, tako, da so mi vedno rekli, da ne morejo nič povedati, da pa če bi bilo kaj narobe, bi me obvestili. Že od vsega začetka, pa sem bila načrtovana za operacijski poseg – odstranitev enega dela ščitnice.
Danes sem bila zopet pri svoji zdravnici in ta me je v ponedeljek napotila v Ljubljano – na onkologijo kjer se moram javiti pri anastezistu, ta pa bo preko svoje sestre in v kontaktu z zdravnikom v Ljubljani povedal ali je operacija potrebna ali ne. Zdravnica mi ni vedela nič povedati o tem ali bom morala ostati v Ljubljani, kako poteka operacija, koliko časa bom morala odležati tam…
Zato vas lep naprošam, če ima kdo kakršnekoli izkušnje z operacijo, z okrevanjem ali čemerkoli, kar bi mi bilo koristna informacija. PROSIM PIŠITE MI.

Draga meti!

Srečali se boste z anesteziologom in kirurgom. Anesteziolog bo ocenil vašo telesno stanje in morebitna tveganja za zaplete pri operaciji. Pogovorila se bosta o morebitnih alergijah, o tem, ali ste že kdaj bili operirani pod narkozo, ali je takrat prišlo do kakšnih zapletov ipd. Izpolnili boste vprašalnik o tem in podpisali pristanek na operacijo. Anesteziolog ne bo ocenil, ali je operacija potrebna ali ne (ocenil bo samo, ali je za vas dovolj varna), marveč to stori kirurg glede na izvide prejšnjih preiskav. Pogosto se o tem posvetuje skupina kirurgov, včasih pa se jim pridruži še kakšen strokovnjak.

Kirurg vam bo pojasnil potek operacije (če tega sam ne bo storil, ga boste seveda vi vprašali), pa tudi možnih zapletov. Operacija je razmeroma preprosta, vendar imajo bolniki včasih po njej težave z glasom. Večina teh težav se popolnoma popravi, čeprav včasih trajajo dlje časa.

Na vratu boste po operaciji imeli rano. To rano bo kirurg vsak dan pogledal in spremljal njeno celjenje. Čez dan boste opravili tudi kakšne dodatne preiskave (krvne). Odstranjeno tkivo bodo prav tako poslali na preiskave in po njih boste dobili dokončno diagnozo. Verjetno boste v bolnišnici okoli 5 dni, vendar o tem vprašajte prej kirurga (če ste starejši in imate pridružene bolezni ali če bi se pojavili zapleti, boste ostali dlje). Po sami operaciji boste nekaj časa v sobi za intenzivno nego, kjer vas bodo še dodatno spremljali in nadzorovali, nato se boste vrnili v sobo, kjer boste okrevali. Slabosti in bruhanja po operaciji zaradi anestezije niso redka in se zaradi njih ne prestrašite.

Sicer pa vabim ostale obiskovalce foruma, da povedo svoje lastne izkušnje!

Lepo vas pozdravljam in srečno!

Irena

P.S. V branje vam priporočam še:

Pozdravljena!
Sama sem imela operacijo ščitnice na onkologiji leta 1990, od takrat redno hodim tja na kontrole.Odstranili so mi vso ščitnico in glede tega nimam nobenih problemov (hormone nadomeščam s tabletami).
Sama operacija resda baje traja nekaj dlje, a človek to itak ne ve, ker je v narkozi.
Vem, da me je bilo pred operacijo pošteno strah, pa sem dobila neko tabletko in strah je minil- Osebje je bilo ( in je še sedaj) zelo prijazno. Pred opeascijo te itak malo “zadrogirajo” in ti zato ko te odpeljejo v operacijsko, tako ali tako ni v glavi nič jasno in ni panike.
Po operaciji se ne spomnim kakih večjih bolečin, ker vseskozi skrbijo, da te ne boli. Dobiš pač tablete ali injekcijo proti bolečinam.Domov greš, ko ti poberejo šive, to je, če je vse vredu, ponavadi (vsaj bilo) okoli desetega dneva po operaciji.

Moj zdravnik, ki me je operiral in h kateremu hodim še sedaj na kontrole, (dr.Damijan Bergant) je zelo vredu. Z menoj se vse pogovori, vedno si vzame čas in mi odgovori na vsa, še tako morda “brezvezna” vprašanja. Nikoli mi ni prikrival resnice o bolezni in v vsaki situaciji me je znal umiriti s pogovorom. Zelo ga cenim in mislim, da so zdravniki na onkologiji v večini res prijazni. Vsaj moj je res izreden!

Torej kar brez strahu, vse bo v redu, nič strašnega, nobenih strašnih bolečin, nobenih postoperativnih / stranskih posledic.Tudi sam rez na vratu imam tako “lep”, da ga večina ljudi sploh ne opazi!! Nikoli ga ne čutim, niti v slabem vremenu me nič ne “cuka”.
Če te še kaj bolj konkretno zanima, mi piši na moj mail. Lep pozdrav.

New Report

Close