Najdi forum

CIN

Ker sem poskusila z iskalnikom, in skoraj ne morem verjeti, da te teme niste obdelovali, vas prosim, da mi poveste, kaj pomeni diagnoza CIN 2 in zakaj mi ginekologinja polipov na maternicnem vratu ni odstranila, ampak me ponovno narocila na pregled in odvzem brisa cez eno leto. Sedaj je sicer to leto mimo in 2.12. imam pregled, vendar me zanima, kaj vse skupaj pomeni – zakaj je ae pred kolposkopijo rekla,da so polipi vidni in da lahko takoj doloci diagnozo Cin 2, papp test je bil 2, in da se bo cez eno leto – torej zdaj, odlocila, ali bo polipe odstranila, ali bo mogoce potrebna biopsija. Skratka sem zelo zmedena, ne vem kaj me caka in kaj mi bo naredila.
Lahko le recem, da ji popolnoma zaupam, vendar me je malo strah.
Prosim, pomagajte mi z nasvetom, in vaao strokovno pomocjo.
Ze vnaprej se vam najlepse zahvaljujem, Ester.

Draga Ester!

Tudi jaz težko verjamem, da CIN še nismo omenili, pa vendar lahko to zdaj popravimo, kajne?

Da nastane rak materničnega vratu, traja običajno leta. V tem času se najprej pojavijo spremembe celic materničnega vratu. Te nepravilne celice niso rak, lahko pa do njega vodijo. Imenujemo jih cervikalna intraepitelijska neoplazija ali s kratico CIN, nekateri uporabljajo izraz diskarioza, kar je bolj splošen izraz za nepravilne celice na kateremkoli mestu v telesu. Nekateri zdravniki imajo te spremembe za prekancerozne, kar pomeni, da imajo potencial, da se razvijejo v raka, če jih prepustimo same sebi. Vendar so prve nepravilnosti celic še povratne. Pri večini žensk s CIN pa se rak sploh ne razvije.

Večino žensk, ki skrbijo zase in redno obiskujejo ginekologa, pregledajo zdravniki z brisom materničnega vratu. Z brisom odkrivamo zgodnje spremembe na tem mestu (torej CIN), da bi lahko preprečili razvoj raka. Name je torej preprečiti razvoj raka ali ga odkriti, če je že nastal.

CIN nastane običajno zaradi okužbe z virusom skupine humani papiloma virusi (HPV). To je zelo pogost virus, običajno pa se prenaša spolno. Večina žensk je nosilk virusa v določenem življenjskem obdobju, pri mnogih pa s temi virusi preprosto opravi njihov lastni imunski sistem. Nekateri tipi virusov HPV povzročajo bradavice (npr. na rokah), drugi pa CIN. CIN se običajno popravi oz. izgine, ko imunski sistem opravi z virusom. Pri nekaterih ženskah pa ostaja virus prisoten mnoga leta in pri delu teh žensk se bo razvil rak, če stanja ne zdravimo.

Tipov papiloma virusov je okoli 80-90, vendar so samo nekateri povezani z razvojem raka materničnega vratu (16, 18, 31 in 33).

Tveganje, da zbolimo za rakom materničnega vratu je tako večje, če imamo spolni odnos v zgodnji starosti in če menjavamo partnerje. Virus se prenaša s stikom s kožo in sluznicami. Toda, če ima ženska HPV, to ni razlog, da bi ji pripisali kakršnokoli krivdo. Veliko žensk ima namreč humani papiloma virus, ne da bi imele več spolnih partnerjev v svojem življenju. Tudi ob oslabljenem imunskem odzivu zaradi kajenja (kadilke imajo dvakrat pogosteje CIN kot nekadilke), prehrambenih navad, stresa in drugih okužb kot je npr. okužba s klamidijo se lahko CIN razvije v raka. Nejasna je tudi povezava s kontracepcijskimi tabletkami, če se jih jemlje več kot 10 let, in jo za zdaj še raziskujejo.

Kot sem že poudarila, le manjši del žensk s CIN zboli za rakom materničnega vratu. Včasih je CIN, ki ga najdemo v brisu, zelo blag. V tem primeru se lahko sam popravi, zato se za zdravljenje ne odločimo, moramo pa tako žensko spremljati in bris čez nekaj mesecev ponoviti.

Ženske, ki imajo dlje časa nenormalne brise ali napredovali – zmerni ali hudi CIN, se pregleda s kolposkopom, kjer se lahko določi količina CIN natančneje. CIN lahko zdravimo na več načinov. Cilj zdravljenja je uničiti ali odstraniti prizadete celice. To lahko naredimo kirurško z izrezanjem ali konizacijo. Drugi alternativni pristopi so lasersko zdravljenje, zamrzovanje, hladna koagulacija ali uporaba toplote (diatermija).

Občasno lahko bris odkrije spremembe v žleznih celicah, ki obkrožajo kanal materničnega vratu. Tudi tukaj, v teh celicah, se lahko dogajajo podobne spremembe kot pri CIN, vendar jih označujemo s CGIN, kar pomeni cervikalna glandularna intraepiteijska neoplazija. Iz teh celic lahko zraste rak, imenovan adenokarcinom. Spremembe se v teh celicah pojavljajo zelo redko.

Če pogledamo nepravilne celice pod mikroskopom, jih lahko razdelimo v tri kategorije. Tako se zdravnik lažje odloči, kaj bi bil najboljši ukrep.
CIN 1 – prizadeta je le tretjina debeline sloja, ki pokriva maternični vrat
CIN 2 – prizadeti sta dve tretjini
CIN 3 – spremembe zajemajo sloj v celoti

Vse tri stopnje CIN običajno prizadenejo le manjši del materničnega vratu. CIN 3 je znan tudi kot “carcinoma in situ”, dobesedno rak na mestu, omejen. Čeprav se ta izraz sliši kot rak, to še ni rak materničnega vratu. Vendar pa ga je treba zdraviti takoj. Šele takrat, ko nepravilne celice prodrejo skozi sloj, ki pokriva maternični vrat, v globino, govorimo o raku materničnega vratu.

CIN 1 lahko opazujemo dlje časa, če se z rednimi kontrolami prepričamo, da stanje ne napreduje. Nekateri zdravniki zdravijo tudi te nepravilnosti. Vsi zdravniki pa bi morali zdraviti CIN 2 in 3, zato boste najverjetneje sedaj pri zdravnici tudi vi prišli na vrsto za zdravljenje. To traja okoli 5-10 minut in je rahlo neudobno, ni pa boleče. Najverjetneje boste lahko odšli še isti dan domov, vendar je priporočljivo, da nekaj časa še počivate. Nekaj časa se lahko pojavlja še rahla krvavitev ali izcedek. To stanje se umiri v nekaj tednih, v tem času ni priporočljiva uporaba tamponov ali spolni odnosi. Naslednjih pet let so priporočljive kontrole, kjer se preverja, ali je bilo zdravljenje uspešno. Pri petih odstotkih žensk se nepravilnosti ponovijo in se jih ponovno zdravi. Zdravljenje je torej pri večini žensk uspešno in dokončno.

Pred zdravljenjem se posvetujete z zdravnikom, ali želite še kdaj v življenju zanositi (pri mladih ženskah je običajno to samoumevno, žal pa niste navedli svoje starosti). Tako so postopki zdravljenja temu prilagojeni in ženska po tem še lahko zanosi – običajno povsem naravno.

Kadar ženska izve, da ima nenormalni bris, je prva reakcija strah. Mnoge takoj mislijo,da imajo raka, zato si je pomembno zapomniti, da velika večina žensk z zgodnjimi spremembami v celicah nima raka in ga tudi ne bo imela.
Ker je govora tudi o HPV virusih in njihovem prenosu, se nekatere ženske počutijo osramočene, če imajo CIN. Nikakor ne smete misliti, da ste kakorkoli krivi za CIN.

Tudi postopki zdravljenja se zdijo nekaterim ženskam zastrašujoči, neprijetni in podobno. Verjetno zato pri nas visok odstotek žensk sploh ne obiskuje ginekologov. Kar je še bolj strašljivo pa je, da mnoge izmed njih to plačajo s svojim življenjem. Rak materničnega vratu raste počasi in mnoga leta traja, da zraste do te mere, da ga ni moč več učinkovito pozdraviti. In vendar je v Sloveniji iz leta v leto teh primerov več.

CIN so zgodnje spremembe celic, ki jih lahko zdravimo, preden stanje napreduje. Da pa bi jih zdravili, jih moramo odkriti in to je mogoče le z brisom. Povprašajte svoje prijateljice, znanke, sorodnice, kdaj so bile nazadnje pri ginekologu! Mnoge nimajo niti svojega izbranega ginekologa. Naročite jih, pogovorite se z njimi, zaupajte jim svojo izkušnjo, če želite.

Napačno je tudi mišljenje, da ženski, ki ji je bila odstranjena maternica, ni nikoli več treba h ginekologu. Priporočljivo je, da ga obišče vsaj enkrat na deset let, da se pregleda vagina.

In še o polipih, ki jih je opazila vaša zdravnica. Polipi so majhna, običajno benigna rast. Lahko se pojavijo kjerkoli v telesu – na materničnem vratu, znotraj maternice, na glasilkah, v prebavilih. To so izbočenja sluznice, podobna jezičku, ki ga vidite zadaj na nebu v ustni votlini. Polip se lahko poškoduje, zato polipi v materničnem vratu lahko včasih povzročajo krvavitve ali krvave madeže na perilu po spolnih odnosih ali uporabi tamponov.

Če je polip majhen in ne povzroča težav, ga zdravnik lahko pusti pri miru. Mnogokrat se jih odstrani preprosto tako, da se jih zasuka in odtrga – to je neboleče in hitro. Večji polipi pa lahko pri tem vendarle bolj zakrvavijo in jih je treba odstraniti hkrati s preprečevanjem teh krvavitev. Prav je, da se odstranjen polip pošlje tudi v laboratorij na analizo, ali je bila rast benigna (neškodljiva) – večina polipov je benignih.

Skratka, če bi CIN 2 še obstajal (in največkrat je tako), je po enem letu potrebno ukrepati. Prav tako povprašajte zdravnico, ali namerava odstraniti vsaj kakšen polip za histološko analizo.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

Najlepae se vam zahvaljujem za tako lepo razlozen in izcrpen odgovor. Stara sem 26 let in imam 14,5 mesev staro hci. Glede otrok je tako, da imam zal se eno neprijetno diagnozo s katero pa se da dolgo zivet ob rednem jemanju hormonov – to je hipotireoza, zaradi katere in se drugih vzrokov sem tudi tezko zanosila in donosila – pred hcerkico, sem imela zal ze tri spontane splave – no v cetrto se je pa na sreco prijelo, in sedaj imam v zivljenju se eno veliko sonce.
Ginekologinja, mi je ze dvakrat naredila HPV preiskavo , ki je bila obakrat negativna. Tiste dodatne diagnoze, ki so mi jih postavili, pa zaradi katerih je bila se zanositev problematicna, pa so policisticen levi ovarij, desni ovarij je zajel tumor mesene vsebine, in ze imenovan Cin 2.
Zelo ste me pomirili in razsvetlili – hvala.

Se enkrat se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam – Ester.

P.s. Ali so zame zgoraj navedene diagnoze jajcnikov tudi pomembne?

New Report

Close