Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Hashimoto, menstrualne motnje, stalna utrujenost

Hashimoto, menstrualne motnje, stalna utrujenost

Pozdravljeni.
Jemljem Eutyrox 25 (Hashimoto). Zadnji izvid TSH 3,39 (0,35-4,94, T3 3,6 (2,63-5,70), T4 10,14 (9,01-19,05). Zato tirologinja ni spremenila odmerka zdravila.
Jemljem tudi Amlopin 2×5, zaradi visokega pritiska. Vseeno imam previsok pritisk, nefrolog me je poslal na nekaj preiskav (EKG ok, obremenitveni test ok, 24-h merjenje tlaka – ni ok), kri ok (sladkor, maščobe, holesterol, hemoglobin, železo, TSH … – vse ok).
Počutje je pa obupno. Kljub temu, da redno športam (in tudi skrbim za regeneracijo in nisem pretrenirana), se komaj prebijam iz dneva v dan. Utrujena že zjutraj, občasno več dni boleče noge in roke (čeprav nimam musklfibra in nobenih poškodb), bolečine v ledvenem delu so stalnica, zadnji mesec vsakodnevni glavobol (pritisk imam kljub tabletam previsok), prej občasne nekajdnevne faze glavobola (in previsokega pritiska). Slabo počutje traja že kaka tri leta (pred Eutyroxom je bilo počutje obupno, potem je bila nekaj let ok, sedaj spet že nekaj let slabo).
Pred Eutyroxom sem imela zelo močne menstruacije (v eni uri premočen vsak tampon oz. polna menstrualna skodelica velika 25ml) in 10 dni dolge menstruacije. Z jemanjem tablet se je krvavitev zmanjšala, ampak se je podaljšala na 15 dni. Hemoglobin se je občutno izboljšal. Odstranili so mi tudi polip na materničnem vratu, kar je krvavitev še zmanjšalo, ni je pa skrajšalo. Zato so mi vstavili mireno, ki pa je povzročila kup stranskih učinkov in izjemno dolge krvavitve. Imela sem jo 1,5 leta, zdaj so mi jo odstranili (2 meseca sem brez) in naredili tudi abrazijo maternice. Bolečine v ledvenem predelu so se začele ob vstavitvi mirene, ampak sedaj še kar vztrajajo, čeprav mirene nimam več. Do sedaj sem imela eno menstruacijo. Močno (ampak ne tako močno kot pred mireno), dolgo 9 dni. V času mirene sem na hitro pridobila 10kg ob nespremenjeni prehrani, ampak sedaj, ko je nimam več, kg še vedno naraščajo.
Stara sem 41, nikoli rodila, menstraucije so bile od začetka dolge 7 dni (in občasno kak mesec nisem imela menstruacije, načeloma pa je bil ciklus cca 32 dni), potem so se daljšale do 15 dni (ciklus pa krajši, cca 28 dni, in vsakomesečna menstruacije), v času mirene pa nekje 16 dni krvavitve, mogoče nekaj dni brez krvavitve potem spet krvavitev (bolj malo dni brez krvavitve). Imam pa tudi policistične jajčnike, ampak naj bi normalno delovali. Materenična sluznica je bila pred uporabo mirene izredno zadebeljena.
Glede menstruacije domnevam, da bodo menstruacije spet zelo močne in očitno še vedno dolge. Je tu kakšna možnost, da se to uredi? KT, kar sem jih sprobala, nisem prenašala, z mireno imam slabe izkušnje. Ginekolog predlaga KT brez estrogena, ampak ob vseh teževah s KT in mireno nisem več pri volji za dodatna zdravila. Je še kakšna možnost? Ablacija endometrija? Je težava v preveč estrogena in premalo progesterona?
Glede zelo slabega počutja , naj ne bi bila kriva ščitnica, je iskati težavo v katerem od drugih hormonov? Mogoče ravno progesteron in estrogen, glede na menstrualne težave? Krvnih meritev teh hormonov mi niso nikoli opravili. Mogoče kateri čisto tretji hormoni, žleze?
Hitro pridobivanje kg ob enaki prehrani, gibanju – glede na to, da naj bi bila ščitnica ok, je lahko kriva mirena? Če je kriva mirena, a je po dveh mesecih po odstranitvi še vedno njen vpliv?
Bolečine v ledevenem predelu: če je slučajno kriva mirena, je lahko še sedaj po dveh mesecih, še vedno vpliv mirene?
Hvala za odgovore.
Lep pozdrav.

Spoštovani,

glede na to, da prejemate Euthyrox in je TSH v mejah normale je vzrok za težave z menstruacijo iskati drugje. Verjetno bi se menstrualni ciklus uredil z drogo vrsto kontracepcijskih tablet. Glede tega priporočam posvet z ginekologom.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

glede na to, da prejemate Euthyrox in je TSH v mejah normale je vzrok za težave z menstruacijo iskati drugje. Verjetno bi se menstrualni ciklus uredil z drogo vrsto kontracepcijskih tablet. Glede tega priporočam posvet z ginekologom.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala za odgovor.
Pri ginekologu sem itak stalna stranka :(.

Glede na stalno utrujenost, izjemno hitro pridobivanje kg, čeprav pazim na prehrano, športam veliko (in imam tudi počitke, pazim na jutranji pulz, če je recimo višji kot normalno, vem, da rabim počitek, normalno imam pulz v mirovanju 51, 52) ali je smiselno preverjati še katere druge hormone? TSH, T3, T4 sem dala preveriti. Glede ostalih hormonov še nikoli nisem bila na kakem testu. Je pa jasno, da mi spolni hormoni nagajajo, menstrualne težave pa imam od nekdaj. Imam tudi ciste na jajčnikih.
Sladkor, železo, maščobe, holesterol… – to so krvni testi ok.
Vitamini, minerali – nisem bila na kakem testiranju.
Mogoče so težave s kako drugo žlezo, drugimi hormoni?

Spoštovani, menim, da vzrok za vaše težave ni hormonska motnja.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close