Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Bartolinijeva cista

Bartolinijeva cista

Pozdravljeni!
Leta 2015 mi je bila opravljena marsupializacija bartolinijeve žleze. Izkušnja ni bila prijetna, saj sem imela hematom v celotni dolžini spolovila do anusa. Cisto, ki me je bolela sem čutila tudi po operaciji. Sama mi je počila dva tedna kasneje. Izločilo se je veliko sluzastega izcedka in gnoja. Torej niti ne vem, kaj so mi dejansko operirali 🙂
Na žalost se je cista spet vrnila. Ni boleča, je pa rahlo moteča ob sedenju. Ginekologinja me ni pregledala, saj je rekla, da dokler se zadeva ne vname nimava kaj. Poskusila bom vse alternativne metode, da mi le ne bo treba pod nož.
Skrbi pa me določena zadeva. Na enem koncu te ciste (proti analni odprtini) je zatrdlina velikosti graha. Opazila sem, da me v bistvu moti ta zatrdlina, saj pritiska proti nogi. Cista je mehka, čuti se da je napolnjena s tekočino, ta podaljšek pa je trd na dotik in se premika. Je mogoče to žleza? Kaj bi lahko bilo?
Imate morda vi kak predlog kako pomagati izvodilom, da se odprejo?

Druga težava je zatrdlina v dojki. Končala sem dojiti 7 mesecev nazaj. Pred dvema mesecema sem začutila zatrdlino v zgornjem zunanjem kvadrantu proti pazduhi. Ostaja enaka ves čas ciklusa. Je trda, premikajoča. Če si jo večkrat tipljem boli. V ambulanti za bolezni dojk so mi opravili UZ. Zdravnik pravi, da vidi le žlezno tkivo in da bo najverjetneje tako ostalo. Ker pa se mu zdi sprememba čudna, na UZ pa ne vidi nič, me je poslal še na mamografijo.
Je mogoče, da ostanejo take spremembe na žleznem tkivu po dojenju? Bulo se tudi vidi navzven. Ne moti me vizuelno, bojim pa se, da bi se iz tega kaj razvilo. Vaše mnenje?

Sita sem teh drobnih nadlog, ki me pestijo. Raje bi se posvečala z vsem srcem materinstvu, vendar mi misli bežijo drugam.
Hvala vam dr. Pušenjak! Hvala za vaš trud in hvala nam pomagate z vašimi nasveti!!!!

Spoštovani,
sicer bom malo ugibal, ampak vam poskusil približati resnico. Prvič, ko so opravili “drenažo in marsupializacijo” ognojka Bartolinjeve ciste verjetno niso izpraznili vseh žepov abscesa, saj ima vsak ognojek praviloma več žepov in če nismo zelo dosledni in ne odpremo vseh žepov, se preostali žep ali dva dodatno napolnita in seveda spontano predreta, postopek pa je manj učinkovit, vodi pa tudi do ponovitve težave. Zatrdlina, ki jo občutite, je najverjetneje ostanek kapsule preteklega abscesa, ki se spremeni v vezivno brazgotinasto tkivo in ostane v telesu. Pogosto ne moti, v vašem primeru pa očitno moti. Temu se da izogniti le, če se to zatrdlino ob naslednjem posegu odstrani, pri posegu pa priporočam doslednost in popolno izpraznitev vseh tarkat prisotnih žepov ognojka. Trenutno pa res nima smisla operirati, razen, če bi se kdo lotil popolne odstranitve celotne Bartolinijeve žleze. Žal ni metode za “odpiranje izvodila žleze”.
Glede zatrdline v dojki težje sklepam. Glede na položaj težave (proti podpazduhi) domnevam, da gre za takoiemnovano “akcesorno” mlečno žlezo (dodatno žlezo), ki je nekoliko dislocirana iz dojke proti pazduhi, kjer se sicer filogenetsko (zgodovinsko razvojo) mlečne žele lahko razvijejo na celoti, tako imenovani, mlečni črti, ki poteka od podpazduje preko prsnh bradavic navzdol do dimelj. Nekatere ženske, pa tudi moški imamo lahko dodatno prsno bradavico ali mlečno žlezo ali oboje tudi kjerkoli na tej črti. Med najpogostejšimi je dodatna mlečna žleza v podpazduhi, ki ima ali celo nima svojega mlečnega voda do prsne bradavice na dojki in ta je zaradi nenormalne dolžine in fizioloških procesov med ciklusom podvržena mašenju in nefunkcionalemu delovanju v času laktacije, zato se pogosto vname, brazgotini in spreminja v zatrdline, ki pa same po sebi niso nevarne, lahko pa povzročajo moteče občutke, bolečine ipd.
Domnevam, da se kot izbočenje na koži bolj vidi mlečna žleza, otiplje pa se brazgotina ali kakšna druga benigna tvorba v tej žlezi ali odebeljen, cistično spremenjen (ampak to bi se videlo z UZ) mlečni vod. Nekako imam občutek, da se z mamografijo ne bo videlo, za kaj gre. Mogoče bi bilo bolje narediti biopsijo ali pa kar ekscizijo (izrezanje) spremembe, v kolikor ni pregloboko, oziroma ni na kakšnem mestu, kjer bi bilo tveganje za poškodbo kakšnega pomembnejšega živca preveliko. slednje seveda le, če vas res tako zelo moti, da tega ne bi želeli več prenašati.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close