Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Želodec ali kaj drugega?

Želodec ali kaj drugega?

Pozdravljeni gospa doktor,

na vas se obračam v upanju, da mi boste znali razložiti, kaj bi lahko bilo narobe z mano. Stara sem 23 let (nekadilka, ne pijem alkohola). Pred približno tremi tedni me je začel blago do zmerno boleti spodnji del trebuha, bolečina se je selila iz leve na desno in obratno. Po nekaj dneh je prenehala. Pred dobrim tednom pa sem zvečer začutila nenavadno utripanje oz. trzanje v predelu žličke (ne bolečine) in utrip mi je narasel na 130, zato so me domači odpeljali k dežurnem zdravniku. Naj še povem, da imam občutek, kot da imam zgornji del trebuha nekoliko napihnjen. Zdravnica mi je naredila EKG, ki je bil vredu, pretipala trebuh, dala Acipan v žilo in predpisala Helex in Nexium. Naj ob tem dodam še, da se že zelo dolgo borim z nezdravljeno depresijo in tesnobo in zdravnica je moje težave takoj povezala s psiho. Helex mi je zelo pomagal, medtem ko sem po Nexiumu (jemala sem ga samo dva dni po eno tableto) nekajkrat na dan začutila nekakšno blago bolečino v predelu želodca in žličke, ki je pred tem nikoli nisem. Ali je mogoče, da mi je Nexium škodil namesto pomagal? Ta blaga bolečina se pojavi kar tako in nisem opazila, da bi imela kakšno zvezo s prehranjevanjem. Ravno danes sem začutila še nelagodje oz. prav tako zelo blago bolečino v predelu pod levim rebrom. Prav tako me boli tudi skoraj celoten hrbet. Včasih začutim, da se mi poviša srčni utrip, kljub temu da mirujem. Blato imam vredu, tudi slabo mi ni, vendar se vseeno zelo bojim, kaj bi lahko bilo narobe z mano. Naj povem, da sem nepoboljšljiv pesimist in vedno pomislim samo na najslabše, zato se že cel teden tako obremenjujem s tem, da mi pomaga samo še Helex. K svoji zdravnici grem v ponedeljek, ker je bila prejšnji teden odsotna. Prosim vas, če mi lahko poveste svoje mnenje glede mojih težav, ker sem res povsem obupana. Je res mogoče, da so vse te moje težave povezane s psiho ali menite, da se moram pripraviti na kaj hujšega. Razmišljala sem tudi, da bi šla na ultrazvok trebuha ali gastroskopijo. Menite da je to smiselno? Že vnaprej se vam najlepše zahvaljujem za vaš čas in odgovor.

Lep pozdrav,
G

Pozdravljeni,
zelo verjetno so težave povezane s psiho in je treba kaj narediti na tem področju. Ker pa telo funkcionira kot celota, vas tišči v žlički. Seveda je potrebno z ultrazvočno preiskavo trebuha izključiti spremembe, od žolčnih kamnov dalje, z gastroskopijo spremembe želodčne sluznice in okužbo z bakterijo Helicobacter pylori. Določiti je treba TSH, se pravi delovanje ščitnice. Za izboljšanje pesimizma pa se je treba naučiti gledati na življenje drugače, saj poznate izrek: kozarec je lahko na pol poln ali na pol prazen, odvisno od tega, kako to gledaš. Tudi na te delavnice vas lahko napoti osebna zdravnica, so v vseh zdravstvenih domovih po Sloveniji, nekatere z napotitvijo zdravnika, druge prosto dostopne vsem pacientom. O tem in o težavah se pogovorite s svojo zdravnico.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni,

najlepša hvala za vaše mnenje. Žal je moja osebna zdravnica tudi še ta teden odsotna, tako da vas lepo prosim še za nekaj dodatnih pojasnil, da bom lažje zdržala do prihodnjega ponedeljka. Blage bolečine oz. tiščanje v predelu želodca, žličke in pod levim delom reber, ki sem jih omenjala so čez vikend skoraj popolnoma izzvenele kar tako, same od sebe, brez zdravil. Tudi občutek napihnjenosti se je nekoliko zmanjšal. Edino, kar še občutim, je nekakšno tiščanje v spodnjem delu grla, za kar pa ne vem, ali je posledica vnetja grla, ali je morda povezano z želodcem ali pa je kriva psiha. Ali menite da bi bile nadaljne preiskave (ultrazvok, gastroskopija, TSH) v primeru izboljšanja še vedno potrebne? Na internetu sem prebrala da v lekarni obstaja test na Helicobacter Pylori, ali je smiselno, da ga opravim? Pred kratkim sem namreč izvedela, da so starejšemu znancu diagnosticirali raka na želodcu, in ker sem zares grozna pesimistka, se ves čas obremenjujem z mislijo, da se zaradi teh težav tudi meni lahko zgodi kaj takšnega. Sem se pa danes naročila na samoplačniški psihiatrični pregled, tako da upam, da se bom takšnih groznih občutkov in misli kmalu lahko znebila.
Hvala vam še enkrat za vašo pomoč in razumevanje,
G

Pozdravljeni,
UZ in gastroskopšijo bi vseeno naredila, Test na HP pa le, če ne jemljete zdravil, ki zavirajo izločanje kisline. Če jih jemljete, jih je treba vsaj za 1 teden prenehati.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close