Prehrana in kulinarika

pitna voda

Default avatar
lep pozdav!

zanima me, če je voda, ki se prekuha načelona zdrava za piti ali je mnogo bolje, če res kupim ustekleničeno??

hvala za pomoč, ampak človek v tej zmešnjavi res več ne ve komu naj verjame in koga naj posluša..
Default avatar
Prekuhana voda je skoraj tako kot destilirana, mnoge zdravilne učinkovine se uničijo. Le občasno morda za gasitev žeje, če ni druge izbire, naj bi se pila prekuhana. Moje mnenje je, da je bolje piti ustekleničeno, če bolje pa iz preverjeno zdravega naravnega izvira.
Default avatar
Bo drzalo!
Ko smo morali na obali par dni prekuhavati vodo zaradi neke okvare, sem jo uporabljala za kuhanje, za pitje pa ustekleniceno.
Opazila sem, da pes prekuhane , kljub zeji, se povohal ni. Usteklenicena mu je se kako disala, celo odprta, ulezana mineralna voda mu je sla v slast.

Vcasih se ravnam kar po zivalih. Te ze vedo:)
Da ne bo pomote...njemu je sla v slast tudi voda iz luze na cesti. Zdaj pa imas hec! Lep pozdrav
Default avatar
:-))
Babi ta je dobra. Jaz pa opazam, da ima nasa psicka neke "finte" pri pitju vode. Vcasih noce sveze natocene, raje pocaka da se malo "uleze" :-).

Sicer vodo filtriram z Brito (da je res ociscena sem videla tudi po pasji posodi za vodo - rostfraj - se ni delal rob od vodnega kamna, prej je bil rob kljub temu da sem vcasih tudi 2x na dan menjala vodo). Vcasih kupim ustekleniceno, ker pozabim kupiti nove filtre :-)). Sem pa opazila, da tudi po tej kupljeni vodi ostaja rob od vodnega kamna na posodi.

Prekuhane pa niti piti ne bi mogla.
Default avatar
Nekaj podatkov o ustekleničeni vodi !!

VODA RAZVRŠČENA GLEDE NA GENOTOKSIČNOST
Stopnja genotoksičnosti se izkazuje kot odstotkovno razmerje med številom celic brez poškodovanih kromosmov in številom celic s poškodovanimi kromosomi. Nižja stopnja pomeni višjo kakovost vode.

DANA ( izvirska voda ) 3.35 %

ŽIVA( naravna pitna voda ) 8.73 %

ZLATA KAPLJA ( izvirska voda ) 10.85 %

Vodovod Domžale 12,2 %

Vodovod LJ-Poljane 15,53 %

TIHA ( izvirska voda ) 17,6 %

JULIJANA (naravna mineralna voda ) 18,52 %
EDINA (naravna mineralna voda ) 18,71 %

ODA ( pitna voda ) 19,57 %

IZVIR ( izvirska voda ) 20,93 %
ZALA ( pitna voda ) 25,93 %

VODE RAZVRŠČENE GLEDE NA KOLIČINO NITRATOV ( mg/l )
(manj pomni bolj):

NEZAŽELJENA SESTAVINA: Nitrati v vodi niso zaželjeni, saj se lahko s pomočjo mikrobioloških procesov reducirajo v nitrite, ki ovirajo prehod kisika po telesu. Zapisana vrednost po evropskih predpisih za vode ne sme presegati 10 mg/L.

H20 0,00

JANA ( izvirska voda ) 0.00
RADENSKA IZVIR, RADIN, MIRAL, CLASSIC (mineralna voda ) 0.00
JAMNICA ( mineralna voda ) 0.00
TEMPEL (mineralna voda ) 0.00

Voda SPAR ( pitna voda ) 0.40

ZLATA KAPLJA ( izvirska voda ) 0.40

ŽIVA( naravna pitna voda ) 0.40

REDKERSBURG (mineralna voda ) 0.50
DANA ( izvirska voda ) 0.70

IZVIR ( izvirska voda ) 0.90
EVIAN ( mineralna voda ) 1.00
TIHA ( izvirska voda ) 1.30

JULIJANA (mineralna voda ) 2.00
BISTRA ( pitna voda ) 2.20
ODA ( pitna voda ) 4.87

ZALA ( pitna voda ) 8.50

Izvirska voda Naravna pitna

Jana Tiha Zl. Kaplja Dana Oda Živa Zala H20

Kalcij 63 75 31 73 50 31 60 35

Kalij 0,8 0,4 0,4 1,3 0,2 0,4 1,2

Natrij 2,2 1,5 3,9 1,7 1 3,9 9,5

Železo 0,1 0,05 0,02

(več bolje)

Kloridi 1,1 2,1 4,0 1,4 6,0 4,0 12,8 1,9

Sulfati 5,7 19,0 2,6 10,5 45,6 2,6 17,9 8,5

(več slabše)

VODE RAZVRŠČENE GLEDE NA KOLIČINO MAGNEZIJA ( mg/l )

(več pomeni bolj):

KORISTNA SESTAVINA: Magnezija, sodeluje pri prenosu živčnih impulzov, uravnava presnovo in aktivira delovanje encimov.Pomanjkanje povzroča omotičnost, srčne aritmije, večja je nagnjenost h krčem, slabi se krvni obtok.

DONAT ( mineralna voda ) 1030.00 magnezija

BAD REDKERSBURG ( mineralna voda ) 206.00

TEMPEL ( mineralna voda ) 107.40
RADENSKA CLASSIC ( mineralna voda ) 91.00
VODA ( mineralna voda ) 83.00
DANA ( izvirska voda ) 38,40

TIHA ( izvirska voda ) 35.90
JAMNICA ( mineralna voda ) 34.70
JANA ( izvirska voda ) 32.50
ODA ( pitna voda ) 30.00
IZVIR ( izvirska voda ) 28.00
EVIAN ( mineralna voda ) 24.00
JULIJANA ( mineralna voda ) 21.00
H2O ( pitna voda ) 19.60
Voda SPAR ( pitna voda ) 13.75

ZLATA KAPLJA ( izvirska voda ) 13,70

ŽIVA( pitna voda ) 13.75

BISTRA ( pitna voda ) 11.90

ZALA ( pitna voda ) 9.20

nič več zale! samo še dano, tiho in jano, ko bomo na morju!
Default avatar
Britta vrč je zakon! Tudi po 3 dneh (ker smo nanj pozabili na čaju ni bilo "mrežice"! LP vsem skupaj!
Default avatar
hvala vam za vse te podatke, ki jih s svojim znanjem komaj interpretiram. koliko sem jaz mimogrede ujela, je problem pitne vode v kloru, ki naj bi bil potencialni povzročielj raka. zanima me v bistvu predvsem to, če se klor s prekuhavanjem vode unici ali ne??

(seveda razumem, da so pomembni minerali in vse ostalo, samo zaenkrat sem še studentka, tak da si kupuješ stvari znotraj svojih finančnih zmožnost-nikakor pa ne trdim, da ostalo ni pomembno)

pozdravček!
Default avatar
Mislim da klor ni edina zadeva, katera te mora v vodi skrbeti. Tudi pesticidi so nevarni. Pa še kaj.
Koliko tega odstraniš s prekuhavanjem ne vem.

Z filtrom Brita pa se te stvari odstranijo. Tudi klor. Finančna možnost - Vrč dobiš za manj kot 5 tisočakov (zraven je že en filter). Filtri so nekaj čez tisoč sit, zdrži pa nekako en mesec. Če preračunaš zadevo niti ni draga. Pač kakšna kavica na mesec manj (če ne piješ kave pa preračunaj v kaj drgega).

Če te slučajno zanima, lahko o tem filtru več prebereš tukaj:

Vem da ste študentje na tesnem z denarjem, pa vendar. Morda ti kdo kupi vrč za rojstni dan.
Default avatar
Sonce rumeno, tole si moram omisliti!
Se dobi tudi v trgovinah ali moram poklicati in se zmeniti, da mi posljelo po povzetju?

Hvala in lep pozdrav Babi
Default avatar
Hej Babi!
Pri nas se dobi v trgovinah - predvsem takšnih, ki prodajajo npr. ortopedske pripomočke, tudi Sanolabor. Morda imajo tudi še kje drugje. Sanolabor imate gotovo tudi pri vas. Vrči so različni, bodi pozorna na dimenzije. Jaz sem najprej imela res najcenejšega, pa ni šel na vrata hladilnika. Če ti to ne predstavlja problema potem vzami takšnega - jaz imam poleti rada hladno vodo. Potem je tu še razlika v indikatorju menjave filtra. Ma, ti povem da sem prej imela tiste, ko ročno nastaviš datum (preračunaš za koliko časa približno bo zdržal). Zdaj imam avtomatskega, ta sam zazna kdaj je mesec okrog. Mislim, da ti bodo tudi v trgovini znali pravilno svetovati.
S filtri je pa tako, da se splača kdaj pogledati ko so v akciji (trije skupaj pakirani, včasih celo štirje, tako dobiš zraven enega gratis).

LP
Default avatar
Sonce rumeno, hvala!

Imamo dve zelo v redu trgovini in jutri grem na ogled. Hvala za koristne informacije.

Po izkusnjah ugotavljam, da je koristno priti v trgovino oborozen z "dolocenim znanjem".

Lep vecer
Default avatar
Ja, to opažam tudi jaz :-)). Te malo težje naokoli prinesejo :-)).

Dober nakup ti želim. Aja še to, ko daš nov filter, moraš najprej dva do trikrat vodo stran zliti, ker ima malo kovinski okus (škodljiva pa ni). Saj to ti morajo v trgovini razložiti!
LP
d.